1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грижа за старите родители

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од lolyta777, 19 јануари 2011.

  1. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    И со закон и без закон, јас би се грижела за нив. Должна сум, како што тие се грижеле за мене така е редот на мене да се грижам за нив.
     
    На anaja1, bella.s и fallenangel им се допаѓа ова.
  2. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.184
    Допаѓања:
    23.863
    Дали некој може да препорача жена за чување на баба во Скопје? Жената е подвижна, има тешкотии во памтењето, и и треба жена за друштво и за да не излегува надвор.

    Исто така, дали знаете која цена се плаќа за ваква услуга?

    Благодарам
     
  3. utreenovden

    utreenovden Нов член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj ima licno iskustvo so Gerijatrija Skopje - 13 noemvri? Kakvi se uslovite generalno (posle renoviranjeto), odnosot na personalot kon starite lica, vashi vpecatoci, itn. Vi blagodaram.
    @KuklickaSk - za cenata, zavisi od casovite na angaziranje. Ako se 8h na primer, od 10.000-18.000 den.
     
  4. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Финансиски не ама вака кога не сме скарани се грижам за нив многу.
    Чистам по дома, готвам, пазарам, пеглам се што треба и што ќе ми кажат
     
  5. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Smetam deka zatoa ima posebni institucii megutoa stareckite domovi se mnogu skapi so ovie ceni iznad 20000 den mesecno retko koj
    moze da si dozvole da plaka tolku pari sekoj. mesec a ne e samo toa lugeto treba i lekovi I garderoba da si kupat samo se nadevam oti nadleznite institucii ke prevzemat merki zatoa nesto da se namalat cenite vo stareckite domovi oti stvarno e skapo
     
  6. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Не е скапо, имаат пензија што оди со нив, ако продадат имотот што го имаат ќе се надополнува сумата што ќе фали од пензојата,
    Проблемот е што “децата” не сакаат да се продава имотот зошто ќе останат без покрив над главата, не сакат ниту без пензија да останат, не сакаат ниту негуватели од џеб да платат па со фактички несоодветната нега се иживуваат врз старите, изнемоштени родители.
     
    На LejlaD, Biljarkata, Bozica1980 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.021
    Допаѓања:
    10.576
    Пол:
    Женски
    Во приватен старечки дом ќе ги дадам кога ќе остарат, ќе имаат таму убава нега и пријатели.
    Нема ништо да им недостасува и редовно ќе ги посетувам.
     
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ко да се пакет брашно па ќе ги дадеш.(facepalm)
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  9. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.021
    Допаѓања:
    10.576
    Пол:
    Женски
    Убаво ќе им биде и ќе ја добијат потребната грижа и ќе знам дека имаат за јадење, на топло се и има кој да се грижи за нив.
    Не гледам ништо лошо во тоа јас да бидат со луѓе од нивна генерација околу нив и да не се замараат со готвење, чистење итн.
     
    На Feminka88 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Feminka88

    Feminka88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2019
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    296
    Пол:
    Женски
    Во оваа тема за жал, читајќи ја, наидов само на препирања и осудувања од страна на членките и глумење на пожртвувани и грижливи деца кон родителите.
    Ви се молам па на толку брз и стресен начин на живот знаете ли колку е тешко да се грижиш и за неподвижен родител покрај децата, мажот, работата и цела куќа која чека од тебе? А слободно време? А малку да си удоволам нешто за себе?
    Да не заборавиме дека старите лица знаат да бидат и екстра себични. Во соседите имам таков пример каде што старата не ги остава раает младите, се само е болна, се само нешто и смета и и недостига.
    Па нели и ние сме луѓе и треба нешто да проживееме или да бидеме слуги на старите?
     
  11. Feminka88

    Feminka88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2019
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    296
    Пол:
    Женски
    со ова мислење сакав да ги поддржам членките кои имат позитивен став за старските домови доколку немаат време и шанса за чување на постарите
     
    На BORKA му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.901
    И се согласувам и не се согласувам. Баба ми сакаше да оди во таков дом, демек да одмори од вечно слугување по дома и да се дружи, а пари не беа проблем. Не траеше многу долго авантурата, мислам изживувањето баш таму се случуваше:doh:. Е добро, не ги пробаа сите старски домови во мк, ама не се баш хумани и етички тие бизниси?
     
    На mira.mira и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  13. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Зошто децата, мажот и цела куќа да чекаат на тебе? На мажите им се фатени рацете ли или круната ќе им падне? И мажот има свои обврски во домот, децата се и негови, не само на жената. Жената не е слугинка. Аман доста им попуштате на тие ваши мажи, тие по дома да уживаат, а вие од утро до мрак да не знаете кај ви е главата од обврски.
     
    На Alisa22 и black-angel им се допаѓа ова.
  14. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.530
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Родителите да се однесат во дом,сум против.
    Имам видено примери,кај што снаите се иницатори
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  15. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.184
    Допаѓања:
    23.863
    ве молам, дали има некој искуство со државна геријатрија '13 ноември' за сместување на лице со финална фаза на Алцхајмер.
     
  16. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    И ние кога сме биле деца,животот за тоа време си имал и своја брзина и свој стрес. Па не гледале до крај. Ќе ти кажам пример за мојата покојна баба. Моите се разведени. Татко ми живееше сам со неа. Мораше да зема одмори и слободни денови за да ја гледа. Патем работата му е во друг град. Жена не можевме да најдеме никако. Јас што не и сум нејзино дете и од почит спрема татко ми што не сакаше само "да ја даде" неподвижната мајка во дом, жртвував се. И се правев со љубов. Имам сопруг имав работа. Трчав пред работа ,трчав и после тоа . Ја капев,ја ранев и менував пелени, и ја шишав косата. Дури и бремена одев до 8ми месец. И душата ме боли што неможев уште да помогнам, бог ја прости. И ден денес додека го пишувам ова ме боли. Беше неподвижна, не гледаше ,но умот ја држеше. Во дом кој ќе и правеше друштво? Кој ќе ја смееше ,држеше за рака и ја слушаше ? Ова го правев за баба ми, а не пак за мои родители. Ако треба и на раце ќе ги носам. Еве денес сум мајка, ја гледам пожртвуваноста која е за дете. И да ги дадам само така поради брз и стресен живот ? Ако тоа е причината тогаш е стварно без врска. Има ситуации во кои што нема друг избор освем дом. (Болест, потреба од медицински препарати , не пружање на соодветна нега и слично) или едноставно тоа да е и желба на родителот. Познавам и такви.
     
    На FridaodaMk му/ѝ се допаѓа ова.
  17. valence328

    valence328 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Се извинувам може и не за тука, но ќе ви бидам премногу благодарна доколку познавате сериозна жена која би се грижела за мојата мајка, а вооедно би живеела со нејзе, обезбедено сместување, храна и плата. Се работи за жена која е свесна, но има потешкотии со говорот и одењето.Може да се движи со помош. 070 460 328 Ви благодарам.
     
  18. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    7.214
    Fakt e deka deteto ima obvrska da se grizi za roditelite. Polesno e koga se na noga, pa pazarenje,gotvenje,perenje, kapenje e najmal problem.Koga se bolni I im treba medicinska griza ne mozeme da ja pruzime vo celost doma. Za zal nema drzaven Dom kade ke gi ima site medicinski tretmani koi se potrebni da se odrzuva roditelite I koj ke bide kontroliran deka se sproveduvaat.
    Lichno nemam doverba vo privaten Dom, za mene se fabrika za pari koga se teshki bolnite,nema kontrola koj raboti tamu,Kako raboti, dali I sto davaat lekovi...
    Finansiski bi trebalo da se pokrie od imotot koj go imaat vo kolku decata ne mozat da go pokrijat toa.
    Najzalno e koga decata ne se vo Mk Ili imaat samo edno dete I site odluki se pravat odaleku Ili teretot pagja na eden. Ne mozeme da sporeduvame stranstvo I Mk.
    Drzavata najmalku odvojuva za starite.
    Teshko e da se chuva star chovek, bolen,so izmenet karakter Ili so demencija.Golema odgovornost e. Sama da se grizam za roditel nitu zdravjeto nitu mojata situacija ne mi dozvoluva.
     
    На NewMama му/ѝ се допаѓа ова.
  19. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Не би сакала да сум терет на моите деца. Ако имам опција секогаш друго би одбрала. Ама шокантно ми е како децата на родителите кажуваат - неможам да чувам родител. Како тој родител те чувал тебе ? И болен и здрав и тажен и среќен, бдеел над тебе. Сега од кога имам деца сфаќам што значи љубов и пожртвуваност. Тоа е круг.
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  20. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Во поглед мои родители, знам кој е нивни став кон старечки домови и од таму јас, брат ми и можеби платена припомош би се грижеле за нив на старост. Не би правела нешто на сила ако неќат. Имаат право на избор за нивната иднина и живот.

    За мене, јас сакам во старечки. Неќам да сум ничија одговорност и товар пред се. Дете не раѓам од себични причини да ме гледа на старост, ни пак то е некаква обврска. Јас одбирам да имам дете од љубов, не за гаранција за лесен старечки живот. Башка сметам дека добар старечки дом ( иако повеќето не се кај нас, али дур стигнам во пензија јас имам надеж) е дури и поволен за пензионер од социјален аспект. Добиваш нови контакти ( најчесто надохнада за изгубени пријателства ради старост и смрт), добиваш нега, внимание, различни игри, активности и слично.
     
    На simply-red, mira.mira и Snowflake92 им се допаѓа ова.