1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грижа на совест

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од brunete, 29 јуни 2011.

 1. brunete

  brunete Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2011
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  39
  Моите 4 најдобри другарки беа поканети на роденден кај мене.Им реков да дојдат во 10ипол кај мене,но закаснив пола саат и они си отишле ко демек да ме бараат па се налутиле зошто ме немало!И си отишле на друг роденден(кај некој помалку битен)а ја им викав да се вратат они несакаат .. и после јас се налутив .. мислите ли дека јас сум во право ?? |(
   
 2. Little.Monster

  Little.Monster Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  1
  Хааха..па brunete имаат право..твој родендне е ,секогаш треба да си пред сите,а не тебе да те чекаат.Имаат и право да се налутат али ништо страшно,утре пак ќе бидете заедно :D
   
 3. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  225
  Па имаат право...и јас би направила постапила исто, на твој роденден и доцниш.
   
  На MalataNena му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.704
  Допаѓања:
  6.928
  Не знам зошто ама мислам дека ова нема допирна точка со љубовен проблем.

  И да, во право се другарките ;)
   
 5. Look

  Look Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  884
  E добро де,си закаснила (макар што не си била во право) ама ете се случило.И сега толку треба да ти се лутат како да си направила којзнае што,па уште да ги молиш да се вратат и да не сакаат :!: И другарка ми еднаш закасни на нејзиниот роденден,па јас и уште едно девојче фино лепо ја почекавме и не и ни спомнавме.
  Крајно безобразно од нивна страна. Не ги оправдувам! :shake:
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.726
  Тоа што си закаснила може на секој да му се случи. ( иако е твој роденден и би требало ти да си прва).
  Но како и да е, ете се случило, ти се налутиле другарките но не мислам дека си направила некоја толку голема грешка за да не сакаат да се вратат.
  Би требало да им помине лутината, ти не си во право, а ни тие не се целосно во право, на сите може да ни се случи таква грешка.
   
 7. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  :D како бе така, кај беше? Ќе се извиниш и ќе најдеш некоја многу добра причина зошто доцнеше, во најмала рака ,, бев да земам уште пиво,, :D или ,, морав да го бакнам а тој не ме пушташе,, :D
   
 8. brunete

  brunete Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2011
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  39
  Криво ми е што неќеа да се вратат...ја не би направила така...не би си ни отишла!
   
 9. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.726
  Пробај да разговараш со нив, извини им се, објасни им... Мислам дека ако ти се вистински другарки и ако им значиш, ќе ти ја простат оваа грешка. Со среќа!
   
 10. i.am.me

  i.am.me Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2010
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  127
  Мислам дека според нивната постапка можеш да заклучиш колку добри другарки ти се. Иако делумно и ти си виновна - се случува, си задоцнила, си требала да се најавиш... Не знам што се случило, но сепак доколку си им значела, би требало да те испочитуваат. Како и да е, сметам дека треба да разговараш со нив, така најубаво самата ќе си процениш како стојат нештата.
   
 11. brunete

  brunete Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2011
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  39
  Они дека ќе ми се смират знам.Само мене многу ме боли тоа што не ме почекале како нивна најдобра другарка,и башка отишле на друг роденден и ги молев да се вратат и неќеа.ко да не им значам..
   
 12. avriill

  avriill Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2011
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Би требало да те почекаат, кога веќе дошле...И воопшто не е добро што заминале на друг роденден, најдобри другарки ти се, можеле барем да ти се јават, да те прашаат каде си..или како што вели i.am.me и ти си можела да си најавиш, и твоја вина е што си заминале. Дефинитивно треба да разговараш со нив, да им се извиниш што си задоцнила, а и тие тебе што си заминале.
   
 13. Kikka.C19.20

  Kikka.C19.20 Нов член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2013
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  22
  НЕМАМ ГРИЖА НА СОВЕСТ...... :x :swear: :D
   
 14. Bah

  Bah Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2014
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  1.187
  Ајде да се обидеме да ја реактивираме оваа прекрасна тема која уште на почетокот е криво поставена и премногу лично, па затоа е, и замрена.
  Баш денес ми текна на оаа тема кога јас почувствував грижа на совест па си реков ајде да проверам дали веќе има таква тема.
  Прашањето би било: Дали вие чувствувате грижа на совест заради своите постапки ии заради одредени работи и постапки кои сте ги направиле а сп тоа сте повредиле некој ваш близок или пријател.
  Темава е феноменална, дава широки можности за изјаснување, па дури и ако сакате не само сувопарно
  ДА, НЕ туку и со свои лични примери да го поткрепите своето мислење.
  Жал ми е што неможе горе да се додаде анкета во која многу по сликовито би се видело колку всушност сме ние егоисти и колку ни е битно само нашето его, желби и потреби да се задоволени, без оглед што поради тоа некој би бил повреден.
  Би сакал да го прочитам и вашето мислење без оглед што можеби е дијаметрално спротивно од моето.
   
 15. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.420
  Допаѓања:
  267.679
  А кое е твоето?
   
  На galapce и bittersweet им се допаѓа ова.
 16. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.318
  Допаѓања:
  106.799
  Пол:
  Женски
  Mene mi e strav da komentiram da ne ispadne ne sum ja sfatila poentata na temata.

  Baska mislam deka naslovot nema vrska so pocetnite postovi.
  Dvete treba da se odvojat a prvata da dobie drug naslov.
   
 17. Bah

  Bah Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2014
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  1.187
  Се согласувам со тебе Галапче, дека почетните постови немаат врска со темата и затоа е, и замрена темата. Слободно кажи си го ти своето мислење, кој како ќе те сфати е негов проблем. Дури и да го има нај совршеното мислење на светот ако некој сака погрешно да те сфати тој тоа ќе го направи без оглед на се. Денес е полесно да извртиш нечија туга теза отколку да дадеш своја.

  Затоа слободно, без грижа на совест кажи си го сопственото мислење.
   
 18. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.318
  Допаѓања:
  106.799
  Пол:
  Женски
  Ova ti od iskustvo za vrtenjeto tugi tezi.:D (se salam)..(ova vo tvoj stil).
  Sepak ke pocekam prv ti,neli taka odi redot za toj sto ja pocnuva temata.:wasntme:
   
  На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
 19. SwanMay

  SwanMay Популарен член

  Се зачлени на:
  28 април 2011
  Пораки:
  855
  Допаѓања:
  4.674
  Пол:
  Женски
  Ретки се луѓето кои денес вистински чувствуваат грижа на совест, едноставно затоа што се изгубени основните човечки вредности и се настојува да се остварат личните цели без никакви скрупули.
  Лично за себе говорејќи, чувствувам грижа на совест ако повредам драга личност. Тогаш ни прифатеното извинување не ми го брише чувството на вина. Чувствувам дека потоа треба тројно да се подобрам како личност и да пазам да не ја повторам истата грешка, иако неретко не успевам во намерата. :D
   
  На alana95, Dr.Awesome, Teodora* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. Bah

  Bah Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2014
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  1.187
  Ти благодарам Галапче, баш си љубезна. Темава не сум ја отоврил јас за да го имам уводното излагање но еве ќе го кажам сопствениот став односно мислење. Да, имам силно развиено чуство за грижа на совест и при секоја најмала неправда што ја нанесувам на луето, свесно или несвесно, или доколку нешто кажам дека е така а потсвесно знам дека не е така, знае баш онака добро да ме раздрма од внатре, да чувствувам некој немир поради тоа што сум го направил. Не е фалење ако кажам за себе дека имам премногу чувствителна совест и се што отстапува од оние мои зацртани норми а свесно сум го направил спротивното, знае да ме оптерети тоа чувство на грижа на совест, дури и за банални, небитни работи.