1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грин деј (Green day)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од musicgirl55, 3 јули 2011.

 1. musicgirl55

  musicgirl55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  56
  Green Day (се чита:Грин Деј) e името на американската панк-рок група формирана во 1987 година. Бендот се состои од главниот вокал и гитарист Били Џо Армстронг, басистот и пратечкиот вокал Мајк Дирнт и од тапанарот Тре Кул. Кул го заменил Џон Кифмејер во 1990 година , за време на снимањето на вториот студиски албум на бендот Kerplunk и од тогаш до сега тој е член на бендот.
  Green Day оригинално е дел од панк сцената во 924 Gilman Street, во Беркли, Калифорнија. Раните издавања на бендот за независната издавачката куќа Lookout! Records, го привлекла вниманието на публиката.
  Еве неколку нивни хитови
  http://www.youtube.com/watch?v=r00ikilDxW4
  http://www.youtube.com/watch?v=gAX06-B6 ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=0Yi-LvnM_5M
  http://www.youtube.com/watch?v=uN0UZ1EM-Jk
   
  На HeartlySmile му/ѝ се допаѓа ова.
 2. HeartlySmile

  HeartlySmile Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  50
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Whatsername

  Whatsername Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  344
  Грин Деј ми се омилена група, веќе отприлика 3 години. Не познавам многу нивни фанови и мислам дека не се екстра популарни кај нас. Момциве многу ги сакам, а посебно Били и неговиот специфичен длабок глас што на мене делува посебно смирувачки.

  Омилен албум ми е American Idiot и скоро сите песни од него, а од останатите најмногу ми се допаѓаат овие, но и многу други, само што не можам да ставам повеќе линкови.

  http://www.youtube.com/watch?v=CnQ8N1KacJc

  http://www.youtube.com/watch?v=fIECw0Ngcb8

  http://www.youtube.com/watch?v=PGW0Z-T1WKQ

  http://www.youtube.com/watch?v=NUTGr5t3MoY

  Многу би сакала да одам на нивен концерт ако дојдат поблиску до Македонија. На последната европската турнеја, најблиска дестинација им беше Италија.

  Изведба во живо која премногу ја сакам е оваа на Boulevard of Broken Dreams, песна која што исто така ја обожавам, оваа година на концерт во Токио.

  http://www.youtube.com/watch?v=RzB6JlEV ... ideo_title

  Како што може да се забележи, и моето корисничко име е инспирирано од нивната песна Whatsername. :)
   
 4. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.635
  Допаѓања:
  4.456
  Пол:
  Женски
  Порано ги слушав многу во последно време нешто ги запоставив а имаат стврарно добри песни
   
  На Beauchamp му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Па нема кој не ги знае American Idiot, Boulevard of Broken Dreams и Wake Me up When September Ends, ама мене лично оваа ми е најомилена:
  http://www.youtube.com/watch?v=NUTGr5t3MoY
  Do you have the time to listen to me, whine?
  Многу ги сакав порано и бев заљубена во Били Џо, ме потсеќаше на еден симпатија :D
   
  На Whatsername му/ѝ се допаѓа ова.
 6. hey.you

  hey.you Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2011
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  18
  Делиме исто мислење :)
   
 7. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.384
  Порано повеќе ги слушав, сега не баш...
  Омилени песни:
  - Boulevard of broken dreams
  - American idiot
  - Wake me up when september ends
  - The saints are coming (така мислам се викаше) со U2.
   
 8. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.786
  Допаѓања:
  131.373
  Нема да претерам ако кажам дека буквално нема ден, а да не ја слушнам Basket Case. И да сум тотално нерасположена - ме крева, а има неколку делови кои ми се омилени, како на пример 0:50 - 0:55, многу моќен дел!

  http://www.youtube.com/watch?v=NUTGr5t3MoY&ob=av2e
   
  На musicgirl55, Magnolija, Whatsername и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. butterfly.93

  butterfly.93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.099
  Допаѓања:
  655
  Oмилена група веќе неколку години наназад. Омилени песни имам мноогу, нема да ги набројувам сега :D Кога прв пат ја слушнав 21 guns се заљубив во песната. Секој ден ја слушав по 424253 пати. На почеток Били мислев дека е млад некаде 20-20 и некоја година. Потоа дознав дека има два сина :o
  За гласот на Били не коментирам, прекрасен.
  Сестра ми е луда по нив. Не е можно колку многу сакаме да имаат концерт во Македонија. Но тешко да дочекаме.. :|
   
  На musicgirl55 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. lovemebaby

  lovemebaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  174
  Не дека нешто сум затрескана по нив али може да се каже дека ми се едни од омилените бендови.Сите песни ми се преубави посебно TIme of your life, Bоulevar of broken dreams и Warning :)
   
 11. dolly.doll

  dolly.doll Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  505
  Пол:
  Женски
  Имаат супер песни !! :rock: Според мене едни од најдобрите ... :D
   
 12. Feminkaa

  Feminkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  62
  На butterfly.93 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.575
  Сакам да ги слушам дечкиве нивната музика ме допира и ќе кажам дека мој фаворит е Bоulevar of broken dreams која и ми го сврте вниманието кон нив како бенд и која иако кај повеќето луѓе буди некои депресивни чувства мене баш ми влијае како стимулатор на надеж и оптимизам. И често е на мојата плеј листа :) .
   
 14. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.327
  Допаѓања:
  5.841
  Некаде трето одд. го закачив на ѕид и првиот постер од Грин Деј, за после некоја година денот да ми започнува со нивните песни. Иако секогаш ме будат, си го местев алармот само една мин. од кога ќе ме разбуди татко ми. Почнуваше со 21 Guns. Песна која мамеше насмевка.
  Подоцна излегуваа на виделина и останатите.
  I walk a lonely road, the only one that I have ever know. Беше тоа период кога и моите ја научија песнава. Од сабајле до вечер звучникот ја испушташе добро познатата мелодија од која повеќето превртуваа очи.
  Па листата со песни се зголемуваше и зголемуваше од ден на ден.
  Стварно се добри дечкиве.
  Please, Wake me up when September ends.
   
 15. lovemebaby

  lovemebaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  174
 16. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.104
 17. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.701
  Допаѓања:
  1.919
  Пол:
  Женски
  Мора да се согласам со останатите за wake me up when September ends дека им е една од најдобрите песни, но јас ја обожавам и Basket Case http://www.youtube.com/watch?v=NUTGr5t3MoY&ob=av2e обавезно гледајте го спотот, тие што го немаат гледано.
  Секако, едни од подобрите песни им се и American Idiot, Bulevard of broken dreams, Time Of Your Life... која многу ја сакам http://www.youtube.com/watch?v=CnQ8N1Ka ... ure=relmfu

  Една од моите поомилени групи :)
   
 18. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Порано многу ги слушав, да не речам постојано. Добра група се, песните им се супер, се сеќавам на онаа American idiot, генијална песничка, ја вртев постојано.
  Wake me up when september ends е мојот фаворит, песнава во мене буди неопислви чувства.
  Други фаворити ми се Basket Case, Boulevard of broken dreams и Holiday.
   
 19. musicgirl55

  musicgirl55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  56
  делиме исто мислење :D
   
  На butterfly.93 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Black.Beauty

  Black.Beauty Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  213
  Исто така и овој бенд многу го слушав на времето, леле како ги гледам бендовиве ми се враќаат спомени кога ги слушав :) Закон бенд се Гринд Деј... :clap: :)
   
  На musicgirl55 му/ѝ се допаѓа ова.