1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грчеви кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Rossana, 9 мај 2010.

  1. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Мене од првата недела дури се научивме како да фати ми се разранети градиве и не заради тоа што ме боли поминува ко ќе зацица туку не го клавам на града дека ми течи и крв па молзам и давам од шише ама ќе се навикни така изгледа сега ако го ставам на града нервозен е одвај фаќа и цица само 5 мин и толку
     
  2. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Имам колиеф земено да ги потрошам нив па ќе барам колипрев ако се подобри од нив нема ни да давам чај..
     
    На BY<3 и Leksikon им се допаѓа ова.
  3. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Не го сака баш чајчето, ама многу му го подобрува метаболизмот па затоа му даваме колку испие толку. Инаку цица многу, еве сега цел саат цицаше и уште не му беше доста.
     
    На katerin4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    наместо да го полните мешето до чајче, пијте вие чај од ким и преку вас нека го зема. На беба моја така и помагаше ептен.
    @babyboy1 мачкај се нон стоп, не ја фаќа градата добро, треба вежбање. Јас првите 4 дена бев рани и крв, брадавици немав испакнати, појќе ме болеше тоа него пораѓајот ама упорна бев и беба научи.
     
    На babyboy1 и MinnieM им се допаѓа ова.
  5. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Јас со ова молзење си го одвикнав од цицање и сега а го ставам на града вришти не сака да цица..дај му шише си пие...тоа е ќе терам со молзење не е лесно знам ама нема како да го навикнам пак да цица..
     
  6. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Пробај да истиснеш млекце од градата и да му ја ставиш во уста, и додека е во уста да ја стискаш градата да го осети вкусот на млекото
     
  7. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    Не, види.. не да даваш од шише, туку да ја потегнеш само брадавицата, за да му е полесно на бебе да фати града. Ако продолжиш од шише, ќе стане халапливо и мрза, па ќе бара побрзо да се најаде без да се помачи само да се нахрани. Што повеќе го ставаш на града, тос повеќе ќе се учи, а тебе градите ќе ти се навикнат,исфрли цуцла ако му даваш.
     
    На dunika, Leksikon, katerin4ence и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. katerin4ence

    katerin4ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    144
    Се согласувам! Биди упорна, ќе се навикне :)
     
    На BY<3 и Leksikon им се допаѓа ова.
  9. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Пробав и со пумпава да одмолзам малку нели за брадавицата да се извлечи па го ставам да цица ама јок само плачи и нервозен е...ќе пробувам пак ама не ми се верува да почни...фака ви на советите @strelkata @Bubish26 @katerin4ence
     
    На strelkata, katerin4ence и Bubish26 им се допаѓа ова.
  10. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Јас на почетокот ги истргував брадавиците со шприц, а и со пумпата за молзење. Сега веќе се научи малиов,дури да фати некогаш се мачи ама после си трга. И јас немам убави брадавици, посебно со левава се мачиме, ама од ко ќе зацица сам си ги истргува колку толку...
     
    На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Мене една пријателка аптекарка ми рече ако давам во 100 мл тогаш едно кафено лажиче, а 50 мл е за половина лажиче. И јас се токмам еден ден да му дадам чајче, ама некако не стасувам. Кога ќе се нацица си спие и после пак иди време за цицање. А ме интересира, на колку време им дававте да цицаат во првиот месец? Јас гледам на 3 сати да е, но се случува и побрзо, зависи ако плачи и сака да цица...
     
  12. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    ние немавме мака си цицаше без проблем ама еднава ми се разрани и крв почна да течи па таа ја молзев и му давав од шише ..па чајче со шише и еве сега си се навикна на шише и несака да цица
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    За цицање му давам кога сака, не гледам на саат. А чај му давам когс сака да цица, па го занимавам пола саат па му давам да цица.
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Leksikon

    Leksikon Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    491
    И јас на 3 часа гледам да е, сепак да има некаков ред, инаку ако оставам цел ден на града како на полнач ќе седи гарант :D. Ама чајче не давам
     
    На katerin4ence и lavinija28 им се допаѓа ова.
  15. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Јас да искористам прилика дури спие бебка да и се заблагодарам јавно на @katerin4ence за капките колипрев после една недела со грчеви сношти не прескокнаа плачките се надевам така и ќе продолжиме иначе денеска 3 ден од ко почнавме да ги користиме и добар е досега машала
     
    На BY<3, lavinija28 и Leksikon им се допаѓа ова.
  16. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Мајки, сега кој капки се подобри-колиеф или колипрев? Што мислите, од кој имате подобро искуство? (Цицаме-доколку тоа нешто значи во однос на капките). Се стега кога сака да прдне, се црвенее и стега стомаче и нозе и плаче, секоја пелена е скоро какана, само кога има гасови сеќавам дека му е болно па затоа сакам да му олесни...Давам пробиотик линекс, а бекутан капките се при крај...
     
  17. Leksikon

    Leksikon Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    491
    Колипрев дефинитивно! Нема врска дали доење или АД.. во лажичка и директно во уста, нема потреба да се одмолзуваш што секако е предност...а плус што нас единствено тие ни средија грчеви и столица.
     
    На BY<3, katerin4ence и lavinija28 им се допаѓа ова.
  18. Babyiscomming

    Babyiscomming Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    520
    Пол:
    Женски
    Како ги давате колипрев капките и по колку? И дали треба да ги давам до 3 месец или ако се смират грчевите да ги прекинам?
     
  19. Leksikon

    Leksikon Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    491
    По 5 капки пред доење, на почетокот сум давала и по 6 кога имаше мн грчеви. Сепак е собро иако прекинат да продолжиш да ги даваш, зошто се додека природно немаат цревата лактаза може да се повторат. Сепак е тоа личен избор, јас решив да ги продолжам и не се покајав :)
     
    На Babyiscomming му/ѝ се допаѓа ова.
  20. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Дали можам да давам бекутан капки против грчеви и кплипрев истовремњно...колипрев ги давам на секое јадење а бекутан сакам навечер да пробам по еднаш да давам...оти само од колипрев еве пак сме со плачки...по колку време имаа ефект колипрев кај вас?Ние 5 ден ги пиеме и само еднаш немавме грчеви...сношти пак исто а и не сме какани 3 ден денес па можи и тоа го мачи...