1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грчеви кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Rossana, 9 мај 2010.

  1. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Да, ете и членката рече според совет на педијатар. Јас од педијатар сум слушнала муабет на доносено бебе не му е ништо потребно доколку има доволно млеко, ни пробиотик, ни чаеви, ни вода. Дека е грешка да се дава превентивно било што, туку исклучиво само по индикација, на пример грчеви. Кај недоносени бебиња имало повеќе проблеми, ама ако е доносено бебето, мајчиното млеко е доволно. Затоа и реков да си побара второ мислење
     
    На dunika, Fallen.Angel и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  2. mother_989

    mother_989 Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2020
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Е па и ние бевме така. Ама како преку ноќ да смени откако наполни точно месец. Од бебе што какаше секој ден по 5 патти, сега престана и не знам што може да е причината
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  3. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Бебе нема какано 3 дена. Мешето и е меко, на моменти посебно навечер знае да се згрчи и да поцрвенее целата.
    Сабајлево само малку какано има, тоа мислам кога испушта гасови.
    Инаку досега какаше редовно неколку пати на ден. И давам пробиотик Ваја и капки Колипрев.
    Правам масажа на меше и ноџиња. Дали е можно да е од нив?
    2 месеци и 9 дена е бебе и само на доење сме
     
  4. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Во лој ден од денот им го давате пробиотикот?
     
  5. mother_989

    mother_989 Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2020
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Исто сме ние. Од вторникот не сме какани... Не знам од што е. Постојано ја масирам ама нема ефект
     
  6. mother_989

    mother_989 Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2020
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    По препорака од педијатар попладне околу 4-5
     
  7. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    И моево откако влезе во втор месец почна да кака на 4 дена. Последниот пат морав со топломерче да му помогнам затоа што многу жално плачеше и се мачеше.
    Денес втор ден како не е какан, само испушта гасови. прееска цицаше, па прекинуваше и гледаше наоколу и нејќеше да продолжи, таман ќе станам ете го пак бара цице. Па наеднаш почна да се истегнува цел, нозете ги витка ги истегнува, главата наназад и плачеше. Го зема маж ми му даде цуцле и ми вика еве пак бара цице. Го земав и пак исто почна. Пак му го дадов на маж ми, со цуцла си заспа.
     
  8. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.366
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Ова со какањево поточно некакањево на бебињава ко вирус да е гледам мнпгу немаат какано по неколку дена..ние 4 дена не сме какани само се мачи плачи прднува и заспива..
     
  9. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.366
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Страв ми е така да пробувам..а и меко му е стомачето нема запек ко ќе се искака пак му е течна каката..додуша последното какање му беше како цревце ама пак мислам не е запек тоа?
     
  10. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Мојата какво серле е,до сега (11 недели)нема ден да прескокне,ретко преку еден.
    Иначе не давам некакви капки,нема ни грчеви до душа,евентуално нелагодност пред да се искака.Јас конзумирам секој ден храна богата со пробиотици,па ги внесува и таа од млекото.Педијатарот кога го прашав дали да давам нешто превентивно,ми одговори дека тоа е само мода,и не постои никаков лек,едноставно треба да помине време да се преадаптира цревната флора.ОК.На своја рака иначе не давам ништо.
     
    На mal.ecka, Mantub, eta и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.490
    Допаѓања:
    2.079
    Јас од вчера почнав со Колипрев, како да се смири со грчевите, но пак кенкаме и сега се тегни наназад не може да се покака. Ќе ги прекинам да видам дали ќе се покака ми е жал се мачи.
     
  12. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Јас и ги давав Колипрев некое време па ги прекинав некаде 2 недели не и давав бидејќи немаше грчеви, и од понеделникот до вчера секој ден и ги давав по неколку пати на ден мислев дека има грчеви а плус и беа и воспалени ушињата и често плачеше и се тегнеше, и си мислам нема какано од нив. Денеска нема да и давам па ќе видиме дали ќе се искака.
    Инаку @dunika какви пробиотици пиеш ти, да се обидам и јас така можеби полесно ќе му е на бебе отколку да и давам нон стоп капки и пробиотик?
    Се надевам утре ќе ја примиме вакцината, понеделникот што мина не ни дозволија заради ушињата:wasntme: :(
     
  13. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    @srce-9 Јогурт,кефир,павлака и кисели краставички се природни пробиотици.
    Исто пробај да конзумираш и храна богата со растителни влакна,полнозрнести житарки или леб,круши,јаболка,кајсии,ленено семе мелено..
     
    На mal.ecka, Isabel и srce-9 им се допаѓа ова.
  14. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Мое мислење е дека бебето нема грчеви и вака и така, па затоа си поминала без никакви капки и пробиотици зашто баш оваа храна прави грчеви. И јас природно внесувам пробиотици, внимавам многу што јадам, му давам и пробиотик и капки и пак повремено има грчеви. Среќа уште си кака редовно.
     
  15. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Да @Jana06 нема грчеви.До сега два пати има плачено,првата вечер дома,и сега кога прими вакцини.Не плаче воопшто,дури ми е чудно.
    А знае да претка и да ги исправа ноџињата и да се напиња,но тоа се далеку од грчеви.Читав дека вистинските грчеви траат со часови и вриштат бебињата секој ден.
    Од храна ми фали леќа,ке почакам да направи 4-5 мес,страв ми е.
     
    На mal.ecka, eta и Jana06 им се допаѓа ова.
  16. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Супер баш ми е мило, си се спасила од нишање во раце со саати. И јас би почекала за леќа и слична таква храна уште малку имате до безбедната зона, не си предизвикува нервози :)
     
    На mal.ecka и dunika им се допаѓа ова.
  17. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    @dunika баш ми е мило и мене што бебушка е без грчеви и е мирна. Јас не конзумирам грав, луто, кафе не пијам, а леќа имам јадено два три пати и не гледам да му пречи.
    Инаку грев е да се жалам од моево бебе, мирна е не плаче многу, освен кога има грчеви ќе покенка. Еве две недели мислев дека се грчеви но ете имала и инфекција на ушињата, плус вториот скок не фати и затоа имав кенкаво бебенце.
    Пред малку бебе се искака и тоа количински со зрнца во каката, конечно се олесни...
     
    На eta, Jana06 и dunika им се допаѓа ова.
  18. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.599
    Допаѓања:
    18.155
    Пол:
    Женски
    Синко имаше многу, многу, многу грчеви. Со саати плачеше. Поминаа сами од себе.
    Јас не јадев ништо што може да предизвика грчеви, кафе не, јогурт по литар дневно. Пробитоик пиев, не знам кој беше ама ми рекоа дека е најдобар, и скап беше прилично. Фемибион 2 пиев. Чај за доилки. Се тоа беше џабе.
    Педијатар ми кажа дека капки се само утеха за мајката. Пробиотик е убаво да се дава, нема штета од него.
    Кога поминаа грчевите, грав, грашок, цитрусни овојша, кафе, ништо не избегнувам, па синко си кака редовно и нема грчеви.
     
    На mal.ecka, Butterfly1107 и strelkata им се допаѓа ова.
  19. sweet-17

    sweet-17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Каква инфекција на ушињата, како ја откри?
     
  20. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Докторката така кажа, на контролата пред вакцина ја прегледа, кога и кажав дека плаче и одбива да цица и се тегне тогаш ги провери ушињата со апаратче и рече вцрвенети биле, однадвор ништо не се гледа.
    И пуштам капки па утре сме пак на контрола, ќе видиме како е сега.