1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грчеви кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Rossana, 9 мај 2010.

  1. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    јас еспумисанот во периодот кога по цел ден и цела ноќ плачеше (20тина дена) му ги давав цело време по сите оброци како што си пиши 25 капки
    а после по потреба ама пак му давав 25капки никогасшму немам дадено помалку
     
  2. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    и како сте задоволни од Епумисанот имаат ефект или ? да не ги купувам џабе..
     
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.708
    Пол:
    Женски
    Внука ми немаше многу грчеви, не беа нешто значително изразени. Ама знаеше повремено да се разбуди навечер и така да свришти па да не знаеш кај ти е крајот. Арно ама јас уште од бебе ја имав научено да ја ставам преку мојата рака со мешето и да ја мавам по газето, или пак на мене легната на меше и пак исто. И докторката ни кажа дека одлично сме правеле, они имале некој нерв на опавчето, над газето, со удари тој помагал да се ослободуваат од гасови. Навистина имаше ефект, а сестра ми на почеток и ме караше, зошто сум ја мавала сирота ја болело, не знам што. Обидете се, ама не неколку минути и да престанете, нека си трае тоа барем пола час, така и ќе ви заспие ќе видите, а секако гасовите ќе ги извади и тоа вие секако ќе го осетите бидејќи ќе си прди ко лудо :rofl: Не за џабе викаат ќотекот е од рајот излезен :rofl: Шала на страна, тапкајте по газето за да ги ослободите од грчеви ;)
     
    На Leoni82 и ines.h им се допаѓа ова.
  4. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Па и јас така правам , не оти сум знаела дека е за грчеви ама ете така ми дошло..
    Ја држам легната на мене и ја тапкам по газето околу 15-20 мин и послем си прди, ама денес не знам што и стана така наеднаш ја фаќа ги собира нозете и писка, душичка мала.. ќе пробам повеќе време да ја држам може ке биде подобро..
    Фала Ангел. :)
     
  5. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    нас многу ни помогнаа ама како што имав пишано му давав по 25 капки не помалку ама во најстрашниот период да не те разочарувам многу малку нешто помагеше имав купено и шируп colli-b и тој многу ни помогна. е сега зависи од тоа колку многу има грчеви. бебушот мојот 20 тина дена 20 часа на ден плачеше. ама и тоа помина. имаше грчеви до кај 3 и нешто месечи
     
    На Unique.chick му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Elenika

    Elenika Нов член

    Се зачлени на:
    15 мај 2012
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    74
    мами кој капки ги коритите за грчевите и колку пари се позз :)
     
  7. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    јас прво ги користев Infacol , сега сме на Espumisan aма пу пу да не ја урочам сега засега нема грчеви па не и давам ни капки
    Инаку околу 300-350 ден се :)
     
    На Elenika му/ѝ се допаѓа ова.
  8. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    И ние сме на Еспумисан, јас ги зимам од Зегин некои 270-280ден.
     
    На Elenika му/ѝ се допаѓа ова.
  9. dzvonchica123

    dzvonchica123 Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    4
    Да го споделам и јас своето искуство, за да не мора сите да поминуваат и останатите мајки низ она низ што и јас поминав.
    Со првата ќеркичка се изнамачивме со грчевите. Пробавме се што сме слушнале. Од термофори, чајчиња - Becutan, Plantex, сирупи - Nurse Harvey’s, Colic B, капки - Espumisan L, хипоалергено адаптирано млеко... После се грчевите сеуште постоеја.
    Последно во аптека ми ги понудија капките COLIEF. Но, поучена од претходното искуство, каде се се покажа како неефикасно, одлучив пред да ги земам малку да истражувам. Не сакав повеќе да го изложувам моето 3-месечно бебе на секакви препарати.
    Пребарував преку интернет и наидов на многу корисни информации:
    1. Коликите кај бебињата настануваат заради недостаток на ензим лактаза, потребен за разградување на лактозата во млекото, и неразградената лактоза создава гасови во цревата – COLIEF капките по својот состав се токму lactase, добиена по природен пат и целосно безбедни за употреба од првиот ден од раѓањето.
    2. Поефикасни се од сите останати типови препарати заради тоа што, сите препарати го намалуваат плачењето кај бебето, но само COLIEF капките го спречуваат создавањето на гасови, а со тоа и на колики.
    3. Од друга страна, многу се едноставни за употреба, пред секое доење се ставаат по 4 капки во сад со 15 ml мајчино млеко, а потоа веднаш се продолжува со нормално доење. За адаптирано млеко важи истото, дури може и млекото порано да се приготви и да стои во фрижидер до 12 часа, за што се доволни само две капки COLIEF.
    4. Понатаму, COLIEF капките се единствен препарат од овој тип, чие дејство е потврдено со две клинички студии.
    И конечно, ги земав капките и грчевите конечно исчезнаа!!!
    За втората ќеркичка, уште во тек на бременоста си набавив COLIEF капки и сега коликите се далеку зад нас, ги поминавме многу полесно, благодарение на COLIEF капките!!!
    :rofl: :D
     
    На mjay.yyy, Leoni82, Lolipop23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Elenika

    Elenika Нов член

    Се зачлени на:
    15 мај 2012
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    74
    мами има ли некој искуство со капките од бг саб симплекс за грчеви,јас како почнав да ги користам детето има запек,а меу спомна еуспонисан мислам дека беа како сте задоволно од нив околу грчевите и колку пари се :$
     
    На Кејти му/ѝ се допаѓа ова.
  11. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    јас еспумисанот во зегин ги земав 280 ден.
    задоволна сум
    ама му давав по 25 капки како што си пиши во упатчвото
    а најпрво користев coll.b шируп
    и од него сум мн задоволна
    а за запек син ми имаше не многу често ама имаше е дали од капките или од ад. млекото незнам.
     
  12. taurus25

    taurus25 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    0
    Mamicki nekade procitav deka cajot protiv grcevi na Humana moze da go pijam jas i preku mlekoto bebeto da go vnesuva vo svojot organizam.Dali nekoj ima probano vaka i dali i kolku ima efekt.Inaku ne deka imame kojznae kolku izrazeni grcevi ama ete taka ponekogas znae da pisne i ne moze da zaspie dolgo potoa,a mene od sto mi e grev da ja gledam bi probala se samo da ne se maci(se vo granica na dozvolenoto-normalno)
     
  13. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Јас искрено решив да издржам тој период и да не го оптоварувам непотребно бебе со чаеви, капки и слично. Поборник сум на се што е најприродно можно, подразбирајќи да му дадам време и простор самиот организам да си го најде својот баланс, без да го збунувам додатно. Пробај поисправено бебенцето да го држиш дури цица за да не ти голта воздух убаво цела ареола да ја стави во уста, убаво да се подждригне после, а може масажа на меше во стрелките на часовникот со затоплено бебешко масло. На моево бебе му помагаше да се топли кај мама на меше исправен, или пак со затоплена крпа со фен или пегла, па и крајно малку со топломерче во газето да се олесни од гасовите. Пробај некоја од овие алтернативи, ако не вроди по ден два со плод, можеш да си пробаш со чај или капки. Оти може тоа само да му е големо меурче на гас во мешето и да не може да се олесни и од тоа да плачи, а да не се колики.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Ова ми звучи како Top Shop реклама. :D

    Јас не можам да зборувам од искуство, ама од тоа што се информирам од нет, покрај тоа што кажа NoellePage, и исхраната на мајката има улога кај предизвикувањето на грчеви. Треба да се избегнува грав, зелка, лук, кромид, исто и кофеинот предизвикува грчеви па треба да се избегнуваат пијалоци што содржат кофеин (кафе, кока кола), а кофеинот предизвикува и раздразливост и нервоза кај бебињата.
    Моја другарка е задоволна со чајот од Билна аптека, па ми препорача уште во болница да го пијам.
    За тие што се хранат со цуцла, има специјални цуцли кои спречуваат голтање воздух и тие помагале при грчеви.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  15. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    грчевите се период на бебето кој што мора да го помини.се што прави мајката чаеви капки тоа што се храни мајката поинаку топли облоги на мешето се е за да му ги намали грчевите никогаш во целос не се поминати. само се во помала мера.....така имам читано.
    и според моето искуство така е
    со синчето се пробавме ама стално го болеше мешето ама помалку и можеше да издржи.
     
  16. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    И ние имаме грчеви и тоа многу не знам колку се силни зашто не плаче секогаш ама поише од пола ден ја гледам како се грчи , толку беа јаки што желудникот и цревата звучно крчеа и се слушаше ако ја држам па поради тоа почна многу да повраќа желудникот звучно и прави глап глап и опа повраќање следува пробував чајчиња , и еспумисан капки исто иможеше да спие дурипо тој повод педијатарот ни го смени адаптираното млеко . Капките ни дадоа ефект ама чудно ми мирисаше од нив и ги прекинав најмногу и ги смирува хипп чајот и тој и го давам сеа и двај чекам да поминат .
     
  17. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    И јас мислев оти храната која ја јадам јас има улога, па одбегнував горе наведениве плус некои др продукти, ама џабе да ти било. Педијатарот убаво објасни оти се што јадам и те како добро се преработува и ако стигне до бебе преку млеко е многу мала количина. Па престанав да се лишувам оти видов и по млекото почна да ми се познава, па си продлолжив да јадам најнормално се и фала му на Бога ни грчеви ни ништо. Еден мал период како што кажав на адаптација имаше кој траеше 4-5дена само и толку. Топли облоги нам ни помогнаа само и пројде.
     
    На AIT му/ѝ се допаѓа ова.
  18. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    мамички, еве ке ви кажам чист пример што ми кажа мајка ми дека навистина храната што ја јаде мајката оди и кај бебето преку доењето. Кога јас сум била бебе мајка ми една вечер изедила 3 4 протокали наеднаш и после некое време ме наранила, утрето кога видела на пелената сум имала протокалова кака :D :D знам дека звучи смешно вака, но вистина е. пробајте да видите ако бебето ви е само на доење некогаш запаmтите што сте јаделе (се мисли на некоја по јака храна, или овошје зеленчук со по јака боја) ке видите по каката на бебето дека се што јадете го прима и тоа. И вистина е дека е дека додека е бебето на доење требало да се избегнуваат тешко сварливите работи како грав, зелка, лук кромид и такви работи.
     
  19. Cacush

    Cacush Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    32
    Здраво мамички, дали може да ми казжете каде можам да најдам термофор против грчеви? Ви Благодарам однапред. :*****
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ги има во секоја аптека, во Зегин на пример сигурна сум дека има :)