1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грчеви кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Rossana, 9 мај 2010.

  1. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    ехе мамички нас најголем спас ни беше чајчето бекутан и го дадов на малата од вториот ден ,педијатарот не искара не требало ништо до 2 недели ,а таа душичка го влечеше цуцето и шишето мислиш ке го проголта , и одма и олеснуваше на мешето , ама кој да знаел на почетокот дека не и стига млекото затоа така со сласт си го пиеше чајот, па почнавме со формула инаку ке зјдеше од плачење оти не и биле само грчеви туку и била гладничка , ке го препознаете плачот ако има болки во мешето само од мое искуство ако плаче и бара често да цица мора да си го проверите млекото ,јас не сакав да и давам вештачко ,ама многу згрешив цркаше дете од плачење ;( уф и сега ми е жал кога ке се сетам ,како почнав од 3 месеци да и давам ад ке си го наполнеше мешето и заспиваше мирно,прво искуство сите грешиме :)
     
  2. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    кај нас пак ништо не помагаше несакаше да пие никаков чај за грчевите и на крај најдов спас во тетра пелената затоплена со пегла одма се смируваше и го ставав да спие на меше а за млекото и јас почнав еден период да се сомневам во количината зошто постојано бараше да цица и се воспостави дека е само лакомо а јас си имам доволно млеко така да излезе дека грчевите се во прашање...
     
  3. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    мене денес мм ми донесе чај од анасон, ама за јас да го пијам а не бебето, помагал да се нормализира млекото и да го смирува стомачето на бебето, е сега ке видиме колку ке се смири :^) дали некоа од вас го пиено?
     
  4. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    исто и за чајот на хип за доилки имам мн слушано...пробај па ке ја видиш реакцијата
     
  5. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    дали капките еспумисан ствараат зависност кај бебињата?
     
  6. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Не верувам да создаваат зависност тоа се капки за грчев може да ги користиш првите месеци потоа не зошто ќе му се регулира стомачето и грчевите ќе исчезната,така да нема да се создаде зависност па да бебето не може без нив без гајле јас и погоре напоменав не сум користела ни чаеви ни капки против грчеви туку термафор кој се става на стомачето и ептен сум задовона многу ми помогна.
     
  7. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    јас не сум размислувала за термофор од причина што мислам дека кога ке му го ставам тоа топло на стомачето дане се испоти, и да настине. Денес со чајот немав успех се поврати, па ако вечер почне да плаче ке му дадам капки друг избор за да му помогнам немам, а за термафор читав и други го користеле и се задоволни, би требало да размислам и јас за таа опција.
     
  8. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Според мене тоаа опција ти е најпаметна термафорот јас го ставав преку облеката и плус ствав пелена преку стомачето па термафорот и нема да се испоти за да се настине плус ништо не штети надвор е од бебето пеку кожата, мене ми беше страв со капки незнаев како ќе реагиаат на бебето зошто бебето ги внесува во себе
     
  9. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    јас купив термафор, ај сега кажете дане има некоа посебна техника за местење, колку време да стои на стомачето? и аптекарот рече да паѓа термафорот под папочето на бебето, нели е тоа многу ниско? о дали жештината од термафорот може да му направи проблем на тестисите? оти велат на машките бебиња им сметало висока темп.?
     
  10. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    јас му го ставан на долниот дел од мешето кај што се цревата.
    му го ставав над облеката и го држев дури не се излади
    и јас имам синче а мене никој не ми кажал за тестисите
    ама то не се чува преку цел ден за да се направат проблеми
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    Нема да го ставаш на тестиси, ќе го ставаш погоре, не може под папочето, ќе го покрие и него. И не директно на голо, туку над бодито што му го ставаш, а може и над шпилхозните, зависи колку е топол. Јас имав обично мало термофорче, го полнев со топла, да не речам жешка вода и го ставав обично над шпилхозните.
     
  12. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    епа овој термафор неможам јас да го направам колку да биде топол оти е од оние со паричка внатре ја стискаш и сам се загрева, и гледам на кутијата пишува дека се загревал до 50 степени. папчето му е паднато уште од болницата за тоа и си мислев дека нема да му направи проблем ако термафорот го зафати и него.
     
  13. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    нема гајле ќе го ставаш над алишта и јас имам таков
    ќе го тргниш кога тебе повеќе нема да ти е топол.
     
    На senjorita.lombardi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Sanjicka15

    Sanjicka15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    90
    Ние имавме многу јаки грчеви на почетокот и траеја по 3 саати и пробавме се, од исхрана до термофорче, масажи на стомачето, чаеви и капки. Фала богу сега веќе сме скоро 3 месеци и почнува да ги снемува иако некогаш знаат да се појават ама се кратки. И на нас ништо не ни помогна колку чајот за грчеви на Хумана од коморача и ким, се смируваше веднаш. И мислам дека чајот за доилки од билна аптека ги смирува грчевите преку мајчиното млеко, јас го пијам и не знам дали имам повеќе млеко од него ама знам дека малку се потсмири од кога пијам па веќе не давам чајче за грчеви. А од капките користевме Инфакол и многу повраќаше од нив, дека тераат да ждригнуваш и немаа никаков ефект во намалување на грчевите и ги прекинав.
     
  15. expert

    expert Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    266
    Дали некој има пробано чај од анасон од Алкалоид?
    Доаѓа во мали кесички, се продава во аптеки, ама имам видено и во маркети.
    Имаме пријатели со мало бебе кои се жалат на грчеви и сакам да знам дали може да препорачам вакво нешто.

    [​IMG]
    http://www.alkaloid.com.mk/caj-za-doenc ... -----.nspx
     
  16. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    јас му го давам ова чајче на бебушот, ама кај нас немаше некој посебен ефект, во периодот кога го факаат грчеви ништо не ни помага, а на другарка ми бебето му помага чајот кога има грчеви.
    додека не пробаш нема да знаеш и кај вас како ке делува.
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Чајот за грчеви од кога може да го користиме? Кај мене сеуште не покажало дека има грчеви ама во случај кога би имал дали змеам да му давам уште од сега?
     
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.856
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми немаше воопшто грчеви , па еве нас кој чај ни го препорача педијатарот (во случај да се појават грчевите)

    [​IMG] :)
     
    На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
  19. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Koritsaki и јас земав чаеви на Милупа, и овој и уште два други(едниот е од Камилица, а другиот е само тревка на сликата, незнам од што е).
    Овој чај знам дека бил за смирувањЕ(позади така пишува), а тој од камилица за колики пишува дека е. Јас да ти кажам цела су збунета, но почнав да и ги давам, а дали дека не се многу благи како Бекутанот овие не баш ги обожава.

    Kalias Бекутан чајче можеш од почеток да даваш. Нас ни помага ова чајче и сум задоволна, а сега еве пробувам и со овие на Милупа чајчињата.
     
  20. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    и ние немаме грчеви фала богу засега, ама јас ми давам неколку дена по малку чајче од бекутан, и одма си го пие ;)