1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грчеви кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Rossana, 9 мај 2010.

  1. Melinda85

    Melinda85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2016
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    5.814
    Пол:
    Женски
    Мила кај нас преку ноќ исчезнаа грчевите и сега не давам ништо, но 1 месец давав инфакалм и биогаја еднаш на ден по 5 капки.

    Мила мене миксот од чај ми го земаа од билна аптека од Ск, секој чај е посебно 5 или 6 чаја се мешаат. Ако сакаш ќе прашам од која аптека е земен.само позитивно искуство имам од него, плус давав биогаја со инфакалм, и обаВезно термофорчиња на меше. И ние имавме мн грчеви секоја ден зајдуваше малата од болка. Грчевите преку ноќ сега ги снема...
     
    Последна измена од модератор: 4 февруари 2018
    На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.257
    Допаѓања:
    124.739
    Doktorkata mi dade lineks od vcera davam a genes citam me bil za grcevite.Znaci treba uste nesto da pie?
     
  3. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Линексот го даваат како пробиотик.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.257
    Допаѓања:
    124.739
    Samo toa mi tece da davam,stom cicala me bilo strasno.
     
  5. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Па имам слушнато дека даваат линекс. Наместо линекс може да се даде био гаја. А за грчевите еспумисан, инфакол, колиеф, нешто бимби гас мислам беше.... е сеа кое ќе помогне не се знае, треба да пробаш.
    Јас давав колиеф до месец дена. Веќе не помагаа, па почнав еспумисан. Пак има грчеви, ама мислам дека се смирува некое време по давање на капките.:hug:
     
    На kukla21 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  6. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    Исто како да го опиша детево мое. Среќа кака и си прди. Вака му се мн јаки, а како би биле ако не се кака :x
    Линекс и ние пијавме ама не ни помогнаа ич. Па земав еспумисан
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Ист е и мојот.
     
    На Bebulleee му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ownage

    Ownage Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    82
    Евс мое искуство за грчевите може ќе ви се најде. Моето бебе почна 4ти месец и нема веќе грчеви. Имаше 2 недели на почетокот на 3ти. Поминавме без капки/чаеви и сл. Јас во исхраната избегнував кравјо млеко, луто,јаки зачини и цитрусни овошја. Редовно му ги движев ножињата во кругови и му го масорав мешето во вид I L U
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. MARILENA

    MARILENA Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2015
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Мајки ние сме стари 3недели. Ме интересира како го подготвувате чајот со зрната ким, колку ставате и дали има ефект за грчевите?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Во ѓезве ќе наполниш пр.100мл вода ( од чешма ). Ќе ставиш 4-5 зрнца ким и ќе оставиш да врие. Нека поврие некој 5мин па ќе го тргнеш ѓезвето на страна, ќе поклопиш со тацна и остави 10-15мин да отстои. Ќе прецедиш во шишенце и ќе даваш во текот на целиот ден колку сака да испие толку. Нема да форсираш. Да, помага кимот за надуеност, грчеви, болки, за полесно какање итн. Јас лично само ваков чај ( со ким ) давав кога беше мал и немаше никаква мака со грчеви. Купечки недавав поготово Бекутанот е со многу шеќер. Исто така ќе ставаш термофорче топло на мешето, вежби со ноџињата ( нежно нагоре ќе ги поткреваш свиткани кај колениците накај стомачето ( се надевам ме разбра ). Со лесно.
     
    На Melinda85 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.400
    Пол:
    Женски
    Мајки во цел овој хаос деновиве не сум обрнала внимание, ама грчевите изгледа ги поминавме :dance:
    Сум изумила скрос да давам Еспумисан :tmi: ама бебе ниту се витка, грчи, веќе неколку дена, а и престана да ржи во оној термин од 04ч па до кај 08ч :whew:

    :dance: :dance: :dance:
     
    На mal.ecka, Ano, Melinda85 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    :party::party: голем дечко е веќе :)
     
    На mal.ecka и emkaemka им се допаѓа ова.
  13. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Еспумисанот им ги разбработува цревцата уште толку може од него му било. И на синко магично му исчезнаа откако исто ко тебе заборавив да дадам неколку дена
     
    На mal.ecka, Melinda85 и emkaemka им се допаѓа ова.
  14. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.400
    Пол:
    Женски
    Ех што збориш 8-| па што не си кажала и порано да го прекинав, првин Колиеф давав ама исто како да не давав па сменив..
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    мојот немаше многу грчеви ама сфатив дека сите хемии се џабе едноставно мора да се помине тоа. прво менував капки и јас после терав само со биогаја а за еспумисанот педијатарот ми кажа дека се забрзува перисталтиката на цревата за да ги истисне гасовите .
     
    На emkaemka, mal.ecka и forumce им се допаѓа ова.
  16. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Мајки јас ништо не и давав на малата за грчеви и лесно го поминавме тој период. Една другарка биогаја давала ама бебето уште толку плачело. Знам дека се е индивидуално, ама тие капки може различно да делуваат кај бебињата. Едноставно период е и мора да помине.
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.400
    Пол:
    Женски
    Секако дека е период кој мора да мине, ама па и верувам дека и ,,лековиве,, во одреден момент ни помогнале и ублажиле. Моето најизразени имаше само 10тина дена, останатото имаше ама ОК беше, и во тие 10дена најмногу ни помогна термофор на мешето :)
     
  18. papagalce33

    papagalce33 Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2018
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Makji denes imame mesec ipol bebeto go utepaa grcevi probavme biogaia colief sirup b colic termoporce stavav ma jok a bebuska se maci pocrvenuva place gasovi ima strasno denes gi zemavme espunisan l i pedijaterkata ni kaza dva do tri pati na den po 25 kapki no nekako mi e mnogu da ne mu steti kakvi iskuatva ve molam izvinete sto pisuvam latinica pozz :*
     
  19. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Kaj nas edinstveno so ni pomogna bese proven probiotikot za bebe.Bebeto mi se preroduvase.Probav sr od bisto fajde.Do pred edna nedela i davav Proven.Probaj.Espumisan davav i jas nekoe znacitelno podobruvanje ne vidov.Se davaat po potreba i ne se stetni.Si probala li so kim?Caj da pravis
     
    На papagalce33 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. papagalce33

    papagalce33 Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2018
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Ne sum probala a kade da kupam kim i kako da go pravam pojma nemam prvo bebe mi e pozz