1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грчеви кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Rossana, 9 мај 2010.

  1. manako1

    manako1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    3.473
    Допаѓања:
    67.040
    Пол:
    Женски
    И нас од провен ни поминаа грчевите,се друго што пробавме уште толку се грчеше. Исто ни помагаше во тој момент да цица и ке се искакаше одма.
     
    На queen007 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. queen007

    queen007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    305
    Пол:
    Женски
    Togas proven da zemam :) a koja mu e cenata?:)
     
  3. manako1

    manako1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    3.473
    Допаѓања:
    67.040
    Пол:
    Женски
    Мојот е 8месеци,имам заборавено дали беше околу 700ден да не те излажам. Има за цел месец.
     
    На queen007 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    450ден за еден месец:)
     
    На queen007 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Mene mi.gi falea.infacalm, denes.gi.zemah, gi.upotrrbiv, neznam dali e.do.niv ama.nema tolky placki
     
  6. DDusha

    DDusha Нов член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo da prasam pocnav od denes sab simplex dali gi ima nekoj davano pre doenje ili posle I po kolku ? Iskustvo mi treba... :$:$
    Imame nogu grcevi se imame probano ...(facepalm)
     
  7. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    A infacalm imas probano
     
  8. DDusha

    DDusha Нов член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Nie gi koristevme dve ispivme prvoto pominavme super za vtoroto tesko, ama sekoj razlicno probajte
     
  9. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    знае ли некој, ги има провенот во Германија? на интернет гледам само на amazon.de ама 15е и уште 9е за достава, од USA изгледа, а во аптеки ги има? ние се мачиме башка грчеви и со какање, ако е само на мајчино млеко со денови не кака и сега кога го масиравме искака само две малечки цревца да речам, тврди :(. и даваме биогаја, ама се мислам да смениме на proven ако најдеме.
     
  10. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Таман кажав дека сме поштедени од грчрви, ете ти грчеви и непроспиена ноќ. Изгледа стварно е критичен периодот од 2 до 3 месеци. Јас дури ни капки давав, нит чај, ни топло на стомачето затоа што стварно немаше грчеви. Неколкупати ја имам приметено да покаже знаци на грчеви ама за 5 минутки минувало откако ќе испушти гасови и ќе кака. Е синоќа не минавме толку лесно, напротив, баш се измачи и дете и јас со неа.
    Она плачење од болка ми ја кине душата, не можам да го гледам малото беспомошно како се витка од што го боли. Беше многу вонемирена и исплашена, не можев во креветче да ја спуштам иако веќе беше поминало страшното и затоа до мене си ја зедов да спие.
    Се надевам дека нема да не зачестат грчевите, досега супер минавме, ама ете синоќа ме фати страв дека прерано се израдував.
     
  11. Girl159

    Girl159 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    3
    кој користел провен и дали се дава на бебе две недели старо? давав колиеф и коли б сируп немаше некој ефект, вчера во зегин бев ми го предложија провен го зедов му дадов и се покака повеќе пати одма, дали е штетен за давање бидејќи во друга аптека ми рекоја не бил сигурен... као демек фуш производ...
     
    На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.
  12. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    Можеш да и даваш некои капки за грчеви навечер пред спиење .може нема да се повтори пак.моето така само 2-3 пати имашево тие 3 месеци..
     
    На snegulkata му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Нас еспумисан многу ни помогна. Не сум сигурна погоре дали имам пишано, јас си се тешев со тоа дека кога ќе порасне нема да се сеќава :) Тешко е за нас мајките да ги гледаме ама мора да бидеме силни. На моето му траеа до 3 и пол месеци.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Така ми е планот, пред спиење редовно да давам веќе. Ама досега не давав оти немаше некоја потреба, заборавав дури. Знаеше да се згрчи, да закемка, да поплачи некоја минутка, па ќе си прдне и искака и толку. Ама синоќа не беше толку лесно!
    Вечер давам и Биогаја и Колиеф, обавезно, имала или немала грчеви до 3 месеци ќе си ги давам капките!
     
  15. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Detevo ne mi e kakan cel.den..na doenne sme samo.. ims samo 20 dena ... normalno li e? A.denes e pogotovo pokenkav, samo.saka na cice...
     
  16. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    Нормално е, доени бепчиња може да не се искакаат и до 7дена.
    Правете вежбички со ноџињата, масирај меше, топличко и ќе биде.
    Ти јади компот од сливи, смуди јаболка/банана, ленено семе плус, јогур пиј..
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.150
    Ги нема.
     
  18. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    јас пак сега со друго прашање, дава ли чајче за грчеви тука во Германија некој? бабицата ни рече да пробаме по малку, например од weleda baby bäuchlein tee, jас си викам од ким да свариме сами ама зрна дали само така обични да земам? многу имаат секакви пестициди, а чаевите па често се со засладувачи.. :-/
     
  19. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Земи си на Хип чаевите имаја 2-3 врсти за новороденче и плус се без шеќери.
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Јас сум веќе очајна. 2 ипол месеци, грчеви од трет ден пауза дали имало 3 дена све на све воопшто да нема, само периоди на благо подобрување. Пробав се капки и пробиотик, чепчиња од ким, чај од велда, од хип од бекутан, ким. На комбинирана храна сме мое и аптамил. Детево веќе месец дена не јаде како треба има моменти добро ке се најаде ама ако има грчеви плаче за храна а после 30-50 мл вришти и неможе да јаде а гладен е знам. Цел ред за јадење му се поремети веќе месец дена му се случува може да Побара за 1 саат да јаде пак или за 3 саати. И кога нема грчеви веќе се пореметивме. Спие до нас многу немирно, во екстремни ситуации врз нас цела вечер. Уште неможам да помислам да го спуштам во креветче сам. Почнувам да се плашам да не има некој друг проблем.