1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грчеви кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Rossana, 9 мај 2010.

  1. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    @Adeline чиста вода ни моја ни мирис ни вкус.
    @srekice со лажичка колку ќе внесе толку штом не ти фајќа шишенце. Не дека мојов нешто обожава,едвај 10мл голтна.
    А за капки незнам дали да ги нарачуваш,сите се со ист состав немам со странски искуства само со домашен пазар:D
     
    На srekice му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.945
    Допаѓања:
    20.448
    Пол:
    Женски
    Моето имаше до 3 месеци грчеви, секој ден давав биогаја и Еспумисан или Саб симплекс, малку се намалуваја, но имаше само по пола сат во денот обично кон 18:00ч. Ставав и термофор но сами си поминуваат, џабе е се, само трпение.
     
    На Happyinlove му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Еве хепи, најдов. Затоа ми немаше логика. Чиста вода беше. Сега вака ќе сварам
     

    Прикачени фајлови:

  4. t-sweet

    t-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    579
    Допаѓања:
    6.155
    Пол:
    Женски
    Некој искуство со овие капки за грчеви? Screenshot_20190629-075442.jpg
     
  5. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    4.979
    Дали јас се лажам или ми се чини, кога ќе дадам биогаја, зајдува бебе. Вчера касно ми текна, не дадов, супер поминавме. Од утре нема да давам, ќе пробам така. Си лежи, од далеку му ги слушам цревцата. Капки нема да давам други сега за сега, ве читам, исто е.
     
  6. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Со првото дете кое од втора недела имаше грчеви, пробав буквално се од хемија, чаеви, природни секакви, термофори...се беше џабе. Процес е кој мора да помине додека се развие желудникот. Кај некои деца е поизразен кај некои помалку. Сега со ова бебе кое фала богу ни на лик нема грчеви како првото, ама има време да не се подречам, меѓутоа помалку болки има, реков хемии не давам. Од оцкави капки чуда и разни хемии. Едино чајче ако треба на бекутан, хип колку да го смири во моментот. Запамтете, процес кој мора да помине. Само трпение.
     
    На Happyinlove и drugarka им се допаѓа ова.
  7. pa_stel

    pa_stel Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2017
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Исто и кај нас беше така, јас waya и епумисан му давав и му беше полошо, кога не му давав воопшто неколку дена беше многу подобро. Е сега пак продолжив ама неможам да следам дали е од нив или е во некој скок. Во одреден период од денот воопшто не спие едно добри 4-5 сати ама затоа надокнадува навечер.
     
    На drugarka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Многу убаво ми објасни педијатар,сите суплименти кои се наменети за грчеви уствари се наменети за мајката,не за бебето за мајката да се смири психички дека дава нешто да помогне при болка на бебе.
    Не се аналгетици ниту па имаат потреба затоа што нр чуствуваат болка,него нелагодност и тоа е процес што мора да помине.
    Јас бев мајка што се што има во аптека купив ама буквално се и ништо,уште си имаме ми се мачи бебе...стомачето тапан раширено но тоа е уште малце влегуваме во 3ти месец па очекувам подобрување. Секое утро ни започнува со стенкање,нервоза додека испушти гасеви...а јас станувам секое сабајле со надеж дека готово престанаа...
    Затоа мајки мој совет,чувајте ги парите а пред се не го труете бебо со хемија
     
    На drugarka и kikin им се допаѓа ова.
  9. malifesent

    malifesent Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2015
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    146
    Prvo davav sirup Nurse harveys pa pocna da ne mu delyva i kakase na sekoja pelena ,sega pocnav da mu davam colief kapki no mi se cini deka cega poveke go zaboluva meseto ,koga go fakjaat grcevite pocnuvz da place i da crvenee i pocna da kaka 1 do 2pati na den i ima zelena kaka
    Dali i kaj vasite bebinja se ima proretceno kakanjeto i bojata na k.kata od kapki?
     
  10. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Колку е големо бебето?

    Зелена кака може да се појави доколку повеќе се лигави бебето и на тој начин го иритира дигестивниот систем и доаѓа до појава на зелена кака, а исто така и доколку е преладено мешето на бебе па со топла пелена можеш да го решиш тој проблем. Некои велат и доколку е гладно може да се појави зелена кака но за ова треба да си сигурна. Зелена кака може да биде и во зависност што јаде мајката па преку млеко се пренесува на бебе а исто така и доколку мајката прима железо (таблети, ампули и сл.) 1-2 столици може да има и не е страшно. Може да биде во зависност на тоа што јаде мајката и доколку цица бебето а исто така може и од грчевите. И мене ми се има случувано така со што веќе нареден ден се прави утоп од какушки :D (да испушти од претходен ден).
     
    Последна измена: 24 јули 2019
  11. malifesent

    malifesent Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2015
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    146
    Bebetoe polni 3 m ,mi se ina slucuvano i od hrana i od Mleko predno no ovaa pocna da se slucuva koga pocnav da mu davam colief kapki, a za nastinato na ovaa zesko pa ne mi se stava topla pelena ako ne pa da probam da stavam topla pelena ama ne mnogu zagreana pa ke vidam sto ke se sluci.
     
  12. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Од лигите му е сигурно. Моето е 3.5 мес и знае некогаш така зеленкаста кака да извади :D, ништо страшно не му се плаши. Не ти требаат веќе колиеф капки сега кај и да е ќе престанат грчевите. А и тестирај го една недела не давај капки и ќе видиш
     
    На malifesent и Happyinlove им се допаѓа ова.
  13. Baby boo

    Baby boo Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2018
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки, во врска со грчевите (ние скоро сме 3 недели) , дали влијае храната на мајката што ја внесува или тоа е само период кај секое бебе.. што би се избегнувале? Ќе може ли некоја да ми каже, прво дете и не сум многу упатена...
     
  14. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Многу треба да внимаваш на исхрана. Избегнувај храна што содржи целулоза краставици,марули,зелка,потоа млеко кравјо,грав,леќа,грашок тоа мешунки најдобро се. Лушпи не тешко се варат,темна чоколада,какао. Јас др овс применувам уште ако 3 месеци со ги имаме. Тек да не внимавав каде ќе ни беше крајот.
     
    На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ifv

    ifv Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    206
    Здраво мајки, искуство со биогаја?
     
  16. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    4.979
    Многу е индивидуално. Дур не пробаш нема да знаеш. Јас давав неколку дена, бебе не какаше и беше страшен со грчевите. Сега не давам пробиотик, јас пијам, па ок е.
     
  17. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Штетни се бе мајкички овие капките што им ги даваме на бебушите??? Ги користам од бекутан. Некогаш 1 на ден, некогаш 2 до 3 пати најмногу. И сега баш се запрашав.
    Да не му прам штета на бебка????
     
  18. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Мислам дека не се штетни колку што немаат врска и не помагаат, но ете мајката психички да се смири дека прави нешто за бебето. Додека не си помине време и оправи цревната флора џабе е се. Што дека се дава пробиотик кога цревната флора уште не функционира асално.
    Јас сум ЗА давање на пробиотик ама не на бебиња туку на поголеми деца.
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Богами правилна си Славче.
    Забележав вчера имаше помалку грчеви и си реков ај не давам. Почнав почесто да ја ждригам тој подој и и зборав и престануваше. Си заспа после. Можи ние си мислиме некако делуваат, а тие можи курири уморени од кемкање..
    Ама ете ако не се штетни, ми делуваат на мене смирувачко кога ќе ги прими дека ќе и помини. Па зато ќе продолжам чисто ради психа. Не можам моментално на др да се привикнувам, ми дојдоа сто работи наеднаш, глава не знам кај ми е. Сега алишта треба на слушалка да ставам. Замисли 10ч вечер. Да не се жалам, да тргнам накај машина оти ќе заспијам пред екран. Гуд најт за сите шо ќе спијат ноќва
     
    На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Amelie1708

    Amelie1708 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Ми донесоа од овие 2 пакетчиња од Солун, на почеток демек помагаа , после првото паковање не. Ги сменив со Колеиф, мегутоа немора да значи дека ке има ист ефект и кај твој бебуш, може да помогнат, а може и не. Со колеиф капките мојава скоро и да немаше грчеви, многу помогнаа