1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грчеви кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Rossana, 9 мај 2010.

  1. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    Дали некоја од вас пробала наместо да го дава чајот да го пие самата? Зборам за тие што доите? Секој ден различни комб правам
    Инаку денес планираме да почнеме со Биогаја се надевам ке помогне
    Завчера пиев на 2 пати јас чај од 4 зрна ким пола лажичка анасон на Бекутан пола пакетче коморач од Хип и една лажичка Хип за доење, пак дадов и Бекутан капки за грчеви ама мислам дека малово посмирено ми беше и од чаевите јас што ги испив.
    Поентата на не давање чај на неа ми е
    *мм во аптека кога го барал чајот самата аптекарка му рекла проверете убаво во чаевите на Бекутан се појави влага и мувла доста клиенти ни реагираа (па ако нешто не е во ред подобро мојот организам да оди во први борбени редови)
    *друга работа што од болница уште и за Ад кога ни кажаа ако треба да дохранувам (доколку гледам дека не и е доволно моето) да и давам со шприц, теоријата е дека ке се навикне на шише пошто е полесно па исто и со чајов па нема да сака да ми цица после
     
  2. The Unicorn

    The Unicorn Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2018
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    6.151
    Пол:
    Женски
    Чајот го давам топол од причина што бебе мое не сака ништо ладно ни да пие ни да јаде. Ако ти го пие и изладен слободно давај го и така.

    Едит: Разредувај го со повеќе вода бидејќи чајот е пун со шеќер. Јас пробав и со тие чаеви без шеќер ама бебе мое нејќеше да чуе...
     
    Последна измена: 31 јануари 2020
    На Vanessa9li и Starlič им се допаѓа ова.
  3. Vanessa9li

    Vanessa9li Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2019
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    784
    Пол:
    Женски
    Ние синоќа прв пат спиевме со мм после цела недела грчеви. Ама да не зборам пред време ќе видам вечер како ќе е. Инаку помогна Епсумисан по потреба, т.е јас му го давам веќе две вечери со млеко кога ќе ми се разбуди среде ноќ за второ хранење, тоа е некаде после 1 по полноќ, зошто тогаш најтешките грчеви го фаќаат. А преку ден поминуваме со Колиеф, по 4 капки на шише ад млеко максимум по 4-5 пати давам. И најважно топло на мешко. Јас не верував дека топла крпа стоплена со пегла толку ќе му помогне, ама ете помогна. И нон стоп ми е пеглата уклучена и пеглам штом се излади. Имам и термофор гел перничка, ама дур ја растопам процедура е, а вака со крпа побрзо ми е. Синоќа го бањавме во степен потопла водичка, се смири па кога се растртка во водата, мислам му олесна на детето. Сега пак ми се грчи, ама не сум дала од сабајле капки зошто го дојам преку ден колку имам млеко. А и по еднаш на ден 5 капки биогаја, јас ги давам со силиконско лажиче, а ми кажаа можело и во млекото да се стават.
    Се надевам го најдов лекот за тие пусти грчеви, не можам да гледам како се витка. :( И нарачав Саб Симплекс од Бугарија за секој случај да ми донесат, ама дури за две недли другар ми се враќа накај Македонија.
     
  4. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Jас пиев чаj oд билна аптека ептен му пoмoгна на бебе сo грчевите.
     
    На Vanessa9li му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Tinkerbell11

    Tinkerbell11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    1.824
    Пол:
    Женски
    Јас давам само еспумисан.
    Не сум знаела дека и цитрусните овошја ствараат грчеви и неќна во понеделник во текот на денот изедов скоро 10 лимони и бебе вечерта 2 саата плачеше.
    Братучедка ми вели дека треба да давам и биогаја за грчеви но педијатар ми кажа дека немало потреба сето тоа било прање пари.
     
  6. Joki99

    Joki99 Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2020
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    444
    Пол:
    Женски
    Кој капки за грчеви се најефикасни за бебиња?
     
  7. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Кoристевме рекoл и пoмагаше.
    Мнoгу и пoмoгна тoпла тетра, термoфoр, чаj oд ким. Пиев чаj за дoилки oд билна аптека пoмагаше на бебе.
     
  8. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Мене искрено не ми помогна ништо, малку можеби Еспамусанот ми беше од корист, а за најдобар пробиотик сум слушнала и од доктори и од мајки, за био гаја , како и да е за 2 месеци се ке му помине само трпение
     
  9. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Мајки, помагајте, цела ноќ плачевме, јас сум преморена, малиот е 9 дена. Вчера прв пат му ставив во ад млеко 4 капки colief и му дадов со лажиче bio gaia. Не знам дали нешто правам погрешно и како да му помогнам и колку пати да му давам од colief. Страв ми е да го масирам на стомачето или да му ставам топло, папочето уште не му е паднато
     
  10. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Co-lactase капки нас ни помогнаа.
     
    На Scorpio87 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Сакам да му давам комбинација од еспумисан и колиеф, некоја идеја како да ги давам? Дали наизменично?
     
  12. VanillaSky1

    VanillaSky1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    Која недела почнуваат грчеви?
     
  13. Aerial

    Aerial Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2015
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Кај нас почнаа после втората недела и траеја до околу 2,5 месеци
     
  14. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.467
    Допаѓања:
    1.087
    Пробано капки ГАС, Ко лактазе и еспумисан ништо не ни помага:( кажете нешто ефикасно?
     
  15. monpan

    monpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2017
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Девојки, некој совет/препорака од искуство.
    Бебето за неколку дена прави 4 месеци. Некаде пред 10на дена одеднаш му се смени режимот на какање, од неколку пати на ден во еднаш на два дена. Од тогаш спие лошо, се буди на секои два саати и ги крева нозете, испушта гасови многу често. Единствено што имам сменето е што почнав да му давам ваја пробиотик некаде недела дена пред сево ова да почне. За грчеви ли се работи? Тие ко шо знам треба да престанат кај 4ти месец, а не да се појават..
     
  16. Nora.A

    Nora.A Популарен член

    Се зачлени на:
    17 април 2018
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    1.018
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам на @monpan
    Поминавме страшен период со грчевите, бебе е 3 месеци и 1 недела, биогаја давав, nurse harvey's, еспумисан по препорака од педијатар кои ги прекинавме пред недела, waya пробиотик и така
    Не знам што и колку помогна, малку се потсмири на крај од 3 месец, но еве пак 2 недели скоро нон стоп се буди, прета со нозете, испушта гасови, се вознемирува
    Станува кај 2 часот и кај 5
    А од 6 натака и не спиеме може да се каже
    Што да дадам од капки да му помогнам?
    Се надевам ќе помине ова уште месецов
    Заради ситуацијава не одиме на преглед кај матичен
     
  17. Mitrovska95

    Mitrovska95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    508
    Мајки, дали комбинирате пробиотик и еспумисан или друг лек за грчеви да давате наеднаш со млеко? И како е најправилно ?
     
  18. Anna-Karenin

    Anna-Karenin Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    289
    Ние сме на ексклузибно доење и наутро пред подој даваме 5капки биогаја на лажиче со измолзено млеко и после тоа 2-3 капки колиеф. Една недела како ги користиме и има подобрување..
     
    На Mitrovska95 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mitrovska95

    Mitrovska95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    508
    Значи 2во1 ќе му дојде истовремено. И јас така почнав па ќе видиме.
     
  20. Anna-Karenin

    Anna-Karenin Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    289
    Во посебни лажички, ама едно по друго така да исто ќе му дојде како 2во1
     
    На Mitrovska95 му/ѝ се допаѓа ова.