1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Губење на родител

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од drakulce, 19 април 2013.

  1. drakulce

    drakulce Активен член

    Се зачлени на:
    7 март 2013
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    22
    многу е тешко да се изгуби родител ;( ;( ;( ;(
     
  2. emma79

    emma79 Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    12
    губење на родител

    Тешко е, дури претешко.Татко ми почина од леукемија два месеца пред мојата свадба.Многу време ми требаше да се опоравам.Сеуште понекогаш незнам по кој свет одам.Ама тоа е животот.Јеби га.
     
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    губење на родител

    Јас сум од 12 години без мајка. Тешко ми беше што не беше покрај мене додека растев, кога се мажев, кога се породив. Знам дека многу ќе се радуваше на внуците доколку беше жива. ;(
     
    На rici.aaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    губење на родител

    Многу е тешко навистина кога губиш родител.Јас изгубив мајка таа не беше жива кога се омажив...секогаш ми недостасува,кога имам проблем-немам кому да кажам,кога сум срекна-немам со кого искрено да споделам.Иако некои велат дека кога си радосен е полесно,јас не би сум се сложила...зошто?Бидејки и да разговарам со мм тој радоста ке ја сподели со неговите,а јас немам кому да се јавам ...сепак сакаш,несакаш мораш да прифатиш...колку би сакала се да е поинаку,,но не е....
     
    На senza.parole, srcekrsacka и slavica999 им се допаѓа ова.
  5. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    губење на родител

    Една од најодвратните работи кои може да му се случат на човек. Посебно во млада возраст. Татко ми почина, сега спремам свадба без него, брат ми матура правеше без него, ќе родам бебе без него... Нема ден да не ми фали, нема ден да не помислам колку ќе беше се поедноставно ако он беше тука. Не мислам само за мене, туку и за мајка ми и брат ми. Сега испазарив се за дома, чекај да видам они дали имаат, да не неможат од пазар да донесат, и што не. Не е лесно со еден родител, ама животот е таков, за некого мајка за некого макеа. ;(
     
    На Hopeful му/ѝ се допаѓа ова.
  6. nonenceee

    nonenceee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    1.016
    Душички , господ нека ви е напомош , ви посакувам да имате тооооооолку многу срекни моменти и одвреме навреме барем малку да заборавате на огромната болка .
    Ја имате сета моја подршка ... ве поздравувам. :hai:
     
    На lokumche му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Ахх душички :( Многу ми е жал за вас, ви посакувам се најубаво, издржете и кога е најтешко :(
     
  8. H.e.L.e.N

    H.e.L.e.N Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    218
    сопред мене најтеската работа сто мозе да се слуЧи и на никого не му посакувам ,јас го изгубив татко ми кога имав само 16 години и многу теско го прифатив тоа бидејки бев многу приврзана со него :worried:
     
  9. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    280
    Пол:
    Женски
    Премногу е тешко не се опишува со зборови загубата јас го изгубив мојот татко кога имав 22 години сестра ми имаше 17 години кога ни се случи таа трагедија останавме сами без нашиот непреболен татко сами јас мајка ми и сестра ми цел свет ни се сруши на глава многу ни беше тешко сите не оставија сами да се справиме со тагата и загубата предвреме пораснавме,но кога ќе помислам во тие моменти ни беше премногу тешко дека се сами проживеавме ама од др страна и им благодарам на тие не можан ни луѓе да ги наречам не заслужуваат дека уствари така се јачаме од шамарите што животот ни ги удира со помош на тоа научив кои се вистинските вредности на животот и кои ми се пријатели и ден денес после 4 год кога ова го пишувам ми навираат солзи тешко е но тоа е само животот и треба да се исправиме и гордо да чекориме напред затоа што ништо друго не ни останува само напред да одиме животот е борба.
     
    На A-j-a, axl-babe и l-a-d-y-di им се допаѓа ова.
  10. scrappycoco

    scrappycoco Активен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    15
    Jas go izgubiv mojot tatko pred 3 godini, sega sum 23. Sestra mi veke bese mazena, jas ostanav doma sama so majka mi. Ja imavme celata podrska od najbliskite, no jas dolgo vreme ne mozev da go isplacam tatko mi zasto morav daa bidam silna za majka mi, jas ja tesev nea jas ja podigav i i davam pozitivna energija. Pocav da rabotam sama da si plakam za fax, sama da se snaogam vo zivotot. Premnogu e tesko koga ke sfatis deka ja nemas potrebnata podrska vo ovie godini koga se nosat golemi odluki vo zivotot. Premnogu e tesko da pocnes sam i da znaes deka nemas na kogo da se potpres.Ama seto toa te pravi posilna licnost. I nikoj nema da go zameni mestoto na tatko mi vo moeto srce, za ova sto sum denes blagodarna sum mu na nego. I edno nauciv vo zivotot i toa me vodi samo napred. ZNAM DEKA MOZAM.

    :*
     
    На A-j-a, Westlife, popeye и 4 други им се допаѓа ова.
  11. lokumche

    lokumche Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    7
    Фала богу не сум загубила родител, но можам да претпоставам колку е тешко бидејки пред еден месец го загубив мојот дедо. И сега многу ми фалии ,сакам пак да сум со него :(
     
  12. female.3

    female.3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    37
    Навистина е многу тешкоо :( јас го изгубив татко ми на 11години сега сум 20 и многу тешко го прифатив тоа и ден денеска уште можам да ја почуствувам болката кога дознав дека не е повеке на овој свет. И ден денеска можам да ја видам истата слика како тој ден кога го снема :( како вчера да беше. =(((
     
  13. Milky.Way

    Milky.Way Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2013
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Јас немам изгубено некој од родителите, но вчера помислив на покојната ми баба. Ми се стегнаа градите, и наеднаш почнав да плачам како што не сум плачела доооолго време ;( ;( ;(
     
  14. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Примете го моето сочуство до сите вас.Не сакам да го почуствувам тоа,се ежам кога ќе помислам.Тие секогаш биле до вас и секогаш ќе бидат,бидете во тоа сигурно.Знајте дека имате ангели чувари :) Господ ги зема добрите покрај него,радувајте се за нив,тие се на добро место,и да се надоврзам,Господ зема Господ дава...така да штом зел некој значаен од вашиот живот најверојатно ќе дојде или дошол некој многу значаен,можеби не толку значаен како што е родителот но сепак е.
    П.С Бидете силни,смејте се и радувајте се за нив,како што тие тоа го прават за вас :hug:
     
  15. jasBia

    jasBia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    321
    Татко ми почина 2 месеци после мојата матура.. баш кога требаше да тргнам самостојно по својот пат во животот јас имав срушен свет, и ни трошка сила за градење на нов.. и денес после 10 години болката стои во гради и ме гуши на помислата на него, празнина во душата.. Од тогаш животот ми е станат трагедија, тешко на емотивци како мене што треба да се помират со ваква загуба..
     
  16. Gentleman..D

    Gentleman..D Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    44
    уфф многу жална тема навистина солзи ми потекоа... многу ми е жал за вас но обидете се да издржите и да продолжите со животот понатаму :'(
     
  17. Tumblr

    Tumblr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    992
    Пол:
    Женски
    Не сакам ни да помислам како би се чувствувала...
    Колку и да се карам постојано со моите низ овие мои пубертетски години знам дека никој и ништо не може да ги замени.Жалам за сите што ја имаат почувстувано таа болка,но ЖИВОТОТ ПРОДОЛЖУВА.Да сме здрави и живи ние,тоа е токму она што нашите родители би го посакале за нас,се разбира и успехот да станеме човек.
     
  18. Cappuccino

    Cappuccino Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    45
    Да, најтешкото, најлошото, најтажното чувство на свет :( Јас ја загубив мајка ми пред не цела година
    ;( Најдобрата пријателка во мојот живот ... без разлика на тоа што го имама дечко ми, татко ми, пријателки итн. најмногу ми недостига нејзиниот збор, поддршка и совет. И сите мислат дека сум НАЈсилна, леле Браво, како се соочи со проблемот, Машки, алал да ти е, ние на твое место не би биле такви, бла, бла ... А вистинска поддршка, од никој, на сите сум им само рамо за плачење :(
    И еве, за сите што загубиле некој близок, ја имате целосната моја поддршка. Животот е суров. Сите сме гости на овој свет. Еден ден (кога ќе дојде судниот наш ден, како што решил Господ) таму горе сите пак ќе си бидеме со своите!
     
    На Milky.Way и eli25 им се допаѓа ова.
  19. booba

    booba Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2011
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    226
    Губење на родител е една од најболните работи шо можат да ви се десат во животот, верувајте.Имам слушано многу муабети од типот потешко е да ти почине мајка него татко.Со сигурност ви потврдувам дека не е така.Родител си е родител,и боли подеднакво.Пред 7год, татко ми на овој свет остави две мали безпомошни деца, во рацете само на нивната мајка и замина на другиот.Бев помала па не разбирав што точно се дешава.Но сега кога знам дека никогаш повеке нема да го видам срцето ми се кине.Како и да е.. со умрениот не се умира..Животот продолжува понатаму, како и да е ни ние не сме вечни, на крај сите одиме 2метра под земја..
     
  20. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Не сум изгубила родител и не можам ни да замислам како е. Јас се ежам и ми солзат очите од самата помисла тоа да се случи :(