1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Губење на родител

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од drakulce, 19 април 2013.

  1. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Јас никогаш не би можела да се оправам од ова.
    Премногу сум приврзана за моите, посебно за мајка ми, не би можела никако да продолжам напред ако знам дека неа ја нема повеќе. Дека нема никогаш повеќе да ме гушне, допре, бакне, сослуша, даде совет, па и искара некогаш.. да ме држи за рака кога сум болна, да ми ги брише солзите кога сум тажна и да ги умножува насмевките кога сум среќна.
    И мене ми се замаглуваат очиве при самата помисла.

    Никако, брр, не!
    Скраја да е!
     
  2. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Имам другарка на која татко и почина кога таа имаше само 11 години..На никого не му посакувам вакво нешто да му се случи, како што рече Izaabella, скраја да е ! :worried:
     
  3. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.573
    Јас доживеав и полошо од смрт на родител. Сликата никогаш нема да ја заборавам и никогаш нема да бидам цела. Во секој момент, не можам да бидам среќна целоно, нитуа тажна целоно - се ке беше поубаво да беше тука, и се ке беше тажно, но не премногу. Сигурно е тешко без родител, ама вака е ужасно. Најлошо е што видов како им побелува косата на моите за нецел саат и како боли душата.
    Оттогаш знам дека има душа секој. Оти ја сетив Како боли.
    Оттогаш мразам физичка и психичка болка. И не ми е гајле за никој друг освен моите блиски.
     
  4. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Болката секогаш останува, кога имав 5 години го загубив брат ми. Кога имав 12 татко ми...и сами со мама се бориме низ живеачкава....од 12 години се морам да правам сама...не созреав, презреав прерано мислам..тешко е. Низ многуу работи поминав, премногу.
     
  5. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Леле не не страв ми е :worried::worried::worried::worried::worried::worried::worried::worried::worried::worried::worried::worried:
     
  6. H.O.P.E.

    H.O.P.E. Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Фала му на Господ и мајка ми и татко ми се здрави и живи. Но имам другарка која го загубила татко и кога имала само 9 години. Навистина и е тешко. :(;(
     
  7. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    Го изгубив татко ми кога имав 12 години, а брат ми 9 ;(;( не убаво чувство.... после 11 години сеуште ми недостига како првиот ден, иако сум сега возрасна, ги имам мама и бато, имам дечко, имам се ама него не :( страшно ми недостига, особено на убави работи, ме чека дипломска, а јас не знам како ќе се изборам со емоциите тогаш... најмногу ми е жал за брат ми, зашто цел живот е опкружен со жени.... се изнаплакав дури го напишав ова ;(;(;(;(
     
    На elimkd и SummerGirl им се допаѓа ова.
  8. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Јас имам повеќе пати спомнато на форумот, ја изгубив мајка ми само што наполнав 7 години. Брат ми 13 имаше. Мислам дека сите зборови и компарации се излишни за да можам да објаснам колку е тешко да изгубиш толку битна личност, а посебно на толку млади години. Впрочем јас не ни ја запознав. Имам неколку спомени од неа, другото го знам од другите што ми кажале. Најмногу ми сметаше жалот со кој сите ме гледаа и зборуваа со мене од стално!
    Смрт ми беше како мала некој да ме праша Кај работи мајка ти? Или нешто такво.. Сакав со сите што се запознавам директно прво да му кажам и да ги избегнам сите оние „Аууу загрев мори тоааа, сонценце, анѓелче, греотичка, извини не сакав“ и такви драми. Значи искрено тоа само потешко ми го правеше цело тоа искуство. И имам кажано, ќе кажам уште 100493484 пати, некои празнини никогаш нема да се пополнат! Без разлика колку сум, и ќе бидам среќна еден дел од мене почина заедно со неа.
    Беше прекратко во мојот живот и ми е криво што немав шанса да ја запознаам повеќе, бидејќи била предобра личност, пресилна, и со голема ведрина. И се што можам да направам е да се стремам да сум повеќе како неа, и да се надевам дека можеби еден ден таму некаде ќе се сретнеме пак...
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.147
    Допаѓања:
    76.569
    Пол:
    Женски
    Моите родители се веќе стари. Секој момент може да се случи најлошото...
    Постојано се молам за нив, да поживеат уште. Не можам да замислам како ќе ми биде да изгубам некој од нив.
     
  10. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Јас ја загубив мајка ми непосредно пред да дипломирам, иако веќе бев возрасна, имав дечко со план за свадба, значи свој самостоен живот боли и ми фали и секој ден ми фсли се повеќе и повеќе. А сестра ми која беше преприврзана со неа, наскоро по смртта беше матурантка и наеднаш созреа, сама ги водеше сите битки,иако тука бевме тато и јас но нема споредба со таква загуба, дали на 5,15,или55 боли и фали.
     
    На lale22 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  11. Mom_3

    Mom_3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2020
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    936
    Пол:
    Женски
    Го загубив татко ми на 31 Јули,преголема болка,постојано мислам на него,постојано плачам...имам бебнце 7 месеци и малку ми е утеха а како за поголема беља жаж ми работи во странство јас сум сама со 3 деца дома,ја гледам мајка ми колку пати и многу ме боли незнам како ке терам понатака,незнам како да си помогнам
     
    На lale22 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.132
    Допаѓања:
    6.607
    Јас ја изгубив мајка ми кога имав 10 ипол години, а татко ми пред 2 години многу е тешко кога знаеш дека си сам нема каде да одиш нема кој да те поддржи :)
     
  13. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.974
    Допаѓања:
    8.737
    Пол:
    Женски
    Како тоа нема кој да те поддржи, па ќе се исправиш ко карпа и нема што да те пресече. Глава горе, и мене ми е тешко, ама поарно на млади години да се исчеличи човек отколку на стари. Не му се плаши на животот и не паѓај пред луѓе!
     
    На Marijana93 и Youknow им се допаѓа ова.
  14. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Губење на родител е губење на дел од себе, нема назад, само празнина до крајот на животот.
     
    На Аргентина *, Medea., cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Youknow

    Youknow Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    3.120
    Пол:
    Женски
    Така е човек станува се посилен со загубата, стоиш на две нозе стабилно. Тешко е ама замисли дека сите работи што ги остваруваш се за нив. Горди се на нас
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ugly Duckling

    Ugly Duckling Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    3.488
    Допаѓања:
    41.854
    Пол:
    Женски
    Баш ми е жал.
    Верувам дека би сакале да си среќна, да го живееш животот најдобро шо можиш, да си силна. Ако те сфатив добро имаш детенце, радувај му се него, не си сама никако.
     
    На theowndemon, Medea., cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Се одразува негативно врз самодовербата и храброста, човек не е сосема истиот по загубата на родител.