1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Губење невиност со мувач. Да или Не?

Дискусија во 'Секс' започната од Femina...1, 30 март 2012.

  1. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.346
    Допаѓања:
    8.117
    Пол:
    Женски

    Ако постои обострана љубов зошто тогаш да не сте во врска? Зошто воопшто не сте во врска? Значи сигурно е дека тој несака да бидете во врска да сака би биле, зошто не верувам дека на било кое девојче и е по мило да шири нозе на мување. Излегувањето во јавност со некого не е за да задоволиш народ, туку за да се заодволиш себе си, значи горда си на личноста со која си, убаво ти е, среќна си кога ке излезеш со него и ред други работи кои секако се однесуваат ако постои љубов, а не искористување за секс.
    Нема никогаш да разберам како можат денешниве девојчиња да шират нозе на возраст помала од 18 години па уште на мување?! Значи со мувач никако! Премногу е понижувачки, а сигурно и чувството на искористеност не е убаво.
     
    На Femina...1 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.308
    Пол:
    Женски
    хамстика,не ти контрам девојче,ниту сакам да те навредам.во право си за ова што го кажа за верноста,едно големо :clap: од мене,навистина!
    значи,за верност никогаш нема гаранција.и не се работи за другите луѓе што мислат или ќе кажат итн,туку за сопствената чест.разлика има меѓу мувач и дечко,така?на дечкото му се радуваш,можеш да го видиш кога сакаш ,да му се јавиш во било кое време,и сега да не набројувам понатаму,а при мување признај дека ја нема таа блискост.бидејќи сексот сам по себе не може да створи близок однос,така?ако не ти е гајле за јавноста како што кажа,зошто си во тајна врска :^) ?тоа е криење,значи се криеш од другите заради некоја причина.а љубовта не е тоа верувај ми.или си манипулирана многу од мувачот,или такви сфаќања имаш.само тоа не е оправдание да знаеш.а народот си е народ ако му текне може и да си измислува за некоја девојка или дечко невистини.важно е како личност ти како ќе се чувствуваш,а ако немаш проблем со такво мување,тоа е твој живот.ниту те оправдувам,ниту те осудувам!
     
  3. Volsebnicka05

    Volsebnicka05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2012
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    90
    ^ Хамстика дасе надоврзам на муабетов
    Имам другарка што ја направи истата работа како тебе (тој не сакаше врска со неа зошто тој беше од друг град а студираше тука и си одеше 1 на две недели, ама секако тој си имал живот претходно тој беше бруцош а таа беше 3год средно.) И таа ги зборуваше истите реченици што ги зборуваш ти сега: Дека нема потреба од врска и дека врската е само слика пред народот.
    Една ден излеговме друштво и една другарка донесе две нејзини братучеди сестри беа. Помалата беше ок, поголемата си носеше големо деколте. Него почнаја да му течат лиги од што зркаше во нејзините ци*ки, неговата мувачка (мојата другарка) ја игнорира 100%. После 2 саати игнор на сите ни стана незгодно и таа го тргна на страна почнаја да се расправаат. Таа плачеше, а Тој и вика: Што се буниш? Јас и ти неодиме! Најдиси и ти некој (идиот)
    Поентата мие дека ако има обострана љубов нема зошто да се кријате едноставно си го прајте ќефот вие двајцата и уживате во тој и невие гајле кој ве видел.
    Имаш направено грешка што уште ја немаш сватено. Се надевам дека че се свестиш пред да е прекасно
    Се најдобро :*
     
    На oblace1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. hamstika

    hamstika Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    9
    Сум направила грешка и сеуште не сум ја сватила? Лол.. Човек 2 години сме заедно. Доволно време за да си го покаже вистинското лице. Но, ете неможам да ви докажам.. Толку многу се замарате за тие глупи врски шо ми иде нз што да направам. Што кога ќе бидам со него во јавноста? Не разбирам, и не разбирам! На некој начин ве сфаќам и знам дека е добро да си во врска.. Вие врската помеѓу 2ца ја гледате површински, не знаете тие низ што се не поминуваат.. Незнам како да ви докажам. Ќе ме искористи? Па нека ме искористи. Ако тој бил само заради секс со мене, зошто и јас да не бидам? Иако не сум возрасна имам мн раб поминати во животот. Да, сум била во врска и бев изневерена (али немавме односи, го чекав вистинскиот момент) и што бидна?
    МОЕ МИСЛЕЊЕ: Од едната страна женско од другата машко. Да се гледаат. Кога се заедно да си поминуваат преубаво. Кога не се да копнеат да се видат. И никој да не знае да нив. За мене тоа е она вистинското. Од денешниве маскирани врски ми се гади. Само чалам да се крева! Бре, бре! Се се случува спонтано. Ако речеме на некој:„Сакаш да се фаниме?“ и готово тој веќе ни е верен? Може да му веруваме до бескрај? Ма, дај.. За каква гордост зборувате? Ако сум била во врска и сме имале односи, а тој ме изневерил тогаш во ред е? Целата јавност да знае за вас, а ти да бидеш изневерена е тоа е понижување.
     
  5. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.346
    Допаѓања:
    8.117
    Пол:
    Женски

    Никој неможе да има 100% доверба во партнерот, а и не треба, но тука не се работи за довербата туку за нешто друго кое ти очигледно неможеш да го сватиш најверојатно е до годините или преголема заслепеност од него. Во секој слчај немој да помислиш дека те напаѓам. :)
     
  6. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Никако. Ќе те искористи .Зошто да не сака врска а сака само секс?
    Муабети ќе си пушти -ја легнав..ваква беше онаква итн... ти ќе си плачеш тој ќе си се смешка башка што и на други можеби прави така.

    Сепак твоја е одлуката.
     
  7. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Дечко кој е заљубен , со задоволство би ја нарекол саканата своја девојка и би бил среќен и пред сите да го покаже тоа .
    Нема филозофии тука , врските вакви биле онакви биле се се тоа оправдувања . Кога сакаш некој нема потреба да се криеш .
     
    На Volsebnicka05 и oblace1 им се допаѓа ова.
  8. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    и јас ја изгубив невиноста со мувач кој денес ми е маж. стварно не очекував толку негативни коментари иако сметам дека на овакви прашања само личност го знае вистинскиот одговор.

    јас и мм се мувавме повеќе од година и нешто и нормално дека стануваше збор за секс ама јас не бев спремна и кога велам не бев спремна во мое време значеше ниту орален секс ниту фаќање на голо ништо. мување=бакнување тоа е се.

    нормално он беше се понервозен и кога јас решив дека сакам заради мене а не зарди него тогаш и се случи потоа си продолживме по старо за по некое време да се фатиме и по долги години да се земеме.

    кога се работи за девојки над 18 ако се заљубени и им е убаво зошто да не па немора утре да го земат за маж. најбитно е да бидете на чисто самите со себе да бидете сигурни во себе.

    стварно не ми е јасно во една тема велите као е што невиноста голема работа ништо битно ова она а сега тука аууу не тоа смртен грев со мувач оти ако ти биде дечко ќе ти цути животот.
     
  9. Sardinija21

    Sardinija21 Нов член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    96
    Споед мене невиноста е само терет и треба што побргу да се ослободите од неа.
    Е сега не ме свакајте буквално но мислам дека девојка на 17-18 години треба да се ослободи од тој терет без разлика дали е дечко или мувач, битно е само да сакате да имате секс со таа особа. Не очекувајте спектакл првиот пат бидејки не само првиот туку и прите неколку пати нема баш да уживате но потоа е супер.
     
  10. hamstika

    hamstika Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    9
    Тоа е тоа. Секој работите си ги сфаќа на свој начин. :) Здравје кога ќе се омажам, со мажот ми секој ден под рака и тогаш сакала или не ќе знае цела јавност. А да можам и бракот би го крила од јавноста. :D
     
  11. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.308
    Пол:
    Женски
    хамстика,тогаш ако добро разбрав дечково во случај мувачот твој не те крие,туку ти си таа што со оправдана причина не сака да се покаже во јавност.ако се работи за злоба и љубомора,тогаш потполно си во право.се разбира,ти најдобро си знаеш што како.
    секој има право на избор,и секој ги сноси последиците од тоа.
    јас лично не го гледам тоа со невиноста како товар,туку напротив невиноста е најздравата состојба на човекот.но денеска со сите искривени гледишта и не е чудно ова морализирање кај нас |( .
    ако имаш односи може да те наречат курва,па ако прекратиш со еден и продолжиш со друг,несомнено си курва без разлика кои се околностите.ако се чуваш за еден или за брак,изиграваш светица и си забегана.
    погодувачка на народот нема,затоа секој најдобро да си прави што сака во љубовниот живот.но за жал на балканот не се почитува слободната волја :emo: .
     
    На Sardinija21 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Volsebnicka05

    Volsebnicka05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2012
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    90
    Алоооо! Невиноста е товар???? :^)
    :x
    Невиноста е гордост на секое девојче. Не е само обичен химен, освен невиност на телото означува и невиност на душата. Каков товар???
    Joelle не секој ја има твојата среќа за мувачот утре да им биди маж. Не бидува со еден мувач, па одиме на вториот, па третиот до кога? До кога ќе ни биде срам да си го видиме своето тело во огледало, да се срамиме од нашето лице? Утре кога ќе поминиме на улица зад грб да ни се смеат? Тоа за вас е гордост? А невиноста товар? :x
    погоре мими убаво кажа нема што да биде врската тајна!
    Пример ако јас сакам да се кријам и кога ќе излезам на кафе со него, кога ќе добијам желба да не го бакнам! Зошто? Па тоа тајна врска! Од еден бакнеж можат да излезат 1000 зборови! Затоа неможе! И ќе ме погледне со поглед како да сум помислила да убијам човек :x

    Хамстика што ќе правиш ти ако утре се појави некоја поубава и повредна во негови очи? Што ќе правиш ти а? Ако тој одлучи да си фати друга женска? Ќе бидеш златна резерва за трошење на неговите хормони? Или зла вештерка што се обидува да раздели двајца вљубени?
    Или ќе продолжиш, ако не бива со еден ќе се најди друг, ако и тој не бива третиот е тука и понатака..... до бескрај?

    Зошто не мислите малку на иднината. Зошто размислувате само со хормоните и со ништо друго?
    Да не се сватиме погрешно, јас не мислам од 15 год да се заглавиш во сериозна врска! Ама за се се има граница, па луѓе ние невиноста што сме ја губеле на постари години од вас како сме издржувале???

    Невиноста е најпрекрасното нешто што го поседува едно девојче :!:
     
    На Zvezdicka11, Macedonian.Horse и anichka94 им се допаѓа ова.
  13. Andromaster

    Andromaster Нов член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    66
    ...ако имате секс со мувачот, ке ја унапредите врската во физичка и ке го унапредите мувачот со тоа што ке добие титула од мувач-ебач ваш...

    ...и не заборавајте да ги воочите негативните особини во него на почетокот, се со цел да не се заљубите во него, поради некоја претходна неуспешна љубовна врска...и така емоционално осакатени и неспособни да се издигнете од пепелта како феникс и повторно да љубите (ако ве привлекува физички), преминете на следната фаза во врската...а тоа е...

    ...патетичен секс со некој што не го сакате...
     
  14. hamstika

    hamstika Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    9
    Ако се појави некоја поубава и повредна нека си тера со неа, немам ништо против, ако тој мисли дека то е правилно - нека го прави. Јас ќе си продолжам по својот пат и готово. Вештерка? хах.. Нема зошто да ги разделувам, едноставно така требало да биде и би немала никаков презир кон женска му. Инаку да.. ако не бива со еден ќе продолжам со друг, и тоа со гордост, со крената глава :!: Треба да запознаеш повеќе па да видиш со кого би можела да го делиш животот. На ова може би ми одговорила да се запознаам, а не "да ширам нозе", али тоа е тоа - живот.
     
  15. Andromaster

    Andromaster Нов член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    66
    ...мене не ми е јасно како ке знаете со кого ке делите живот ако не раширите нозе , сепак гимнастиката во спална соба е битен момент во одбирањето на совршениот акробат кој ке ве прати до крајот на представата...
     
  16. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    уф тешко тебе во животот ако мислиш дека тоа е најпрекрасното нешто кај една девојка...
     
  17. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Акробациите не мора да почнат кога се уште деца има време . Кога си 16 години не е време за бирање животен партнер , туку време кога уживаш во безгрижноста и созреваш како личност .
     
  18. Andromaster

    Andromaster Нов член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    66
    ...сакаш да кажеш дека за да станеш акробат-виртуоз, мора да вежбаш многу...ако е така се слагам со мислењето...
     
  19. hamstika

    hamstika Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    9
    Потполно си во право. Тоа е тоа што ме нервира.. злоба, љубомора.. Едноставно сакам да си имам ептен приватен живот. Јавноста сакам само да знае дека постојам, ништо друго. Што? Како? Зошто? се скаравте? се смиривте?.. Само гледаат збрки да ти направат со дечко/мувач иако ништо не чувствуваат за него. Верувајте ми дека сум во право. Можеби вие ова го сфаќате како "Дава на мувач, а што останало кога би станало збор за врска" али тоа е, не можам да се бранам. Напоменав дека мн врски се БЕЗ ВРСКА (безвезални): неверство, лаги, разочарувања.. Не верувам во никој, али сепак овој со кој се гледам 2 год ептен ми одговара по карактер, и сакам да бидам со него.. сега за сега без да знае јавноста.. за понатаму ќе видиме можеби ќе созрееме :D Инаку и двајцата сме за тоа да не знае јавноста. А знае/не знае за мене тоа нема никакво значење. Мене ми е битно кога сум со него да се чувствувам најубаво на свет, да ме гушка, бакнува, сака.. а тоа го имам со него, така да би жртвувала се за него, освен нели ако не си најде друга. Можеби изгледам како глупача со размислувањето, али се надевам дека некогаш во животот ќе имате како мојава ситуација, па ќе видите како е. Ако не се чувствувам сакано покрај него не би била со него. Или пак, ако ми е само заради секс онака за уживанција тогаш би сменила 3-4 во теков на овие две години. Не можам да кажам дека ме сака, и маж да ми е нема да верувам. Зборовите ништо не ми значат. ;)
     
    На female.3 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Andromaster

    Andromaster Нов член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    66
    ...пошо мувањето и давањето на мувач го дефиниравме како врста на ментално неверство( кога си со некој во врска а мислиш на други муватори) јас ке ви го кажам моето искуство во врска со тоа на најконцизен можен начин...

    ...јас се мував активно едно време, и сватив на крајот дека менувањето на партнерки не ме направи убав или успешен нешто, туку напротив...лесен...
     
    На Ilinaaa, malena87 и zarah им се допаѓа ова.