babylove овошни кашички

Губење тежина наспроти топење маснотии

Дискусија во 'Фитнес' започната од StefChef, 9 февруари 2014.

 1. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  492
  Девојки вие сте многу поважни од таа бројка на вагата!
  Сте се запрашале ли што сакате да изгубите од вашето тело?
  Може сте изгубиле 10 кг за еден месец но погодете што,поголем број од таа бројка е вода,бидејќи нели телото е 60-70 % вода лесно е да се излажеш дека си изгубила тежина.
  Телото е составено од мускули,коски,вода,минерали(активна маса) и масти(неактивна маса цитирам подоле дека и тоа не е така).
  Кога вие идете на рестриктивни диети и гладувате вие губите мускули и вода,мастите се согоруваат последни затоа што телото секогаш сака да складира не сака да троши резервна енергија.
  За да согорите 1кг мускули е потребен дефицит од 1200 калории,наспроти 7000-8000 калории за 1кг масти.
  Затоа вагата може да ви покаже дека сте накачиле килажа,а тоа да се мускули и вода и малку масти.
  [​IMG]
  Плус 1 кг мускули и масти не задржуваат ист простор(волумен) во нашето тело.
  За истиот волумен 1 кг мускули зафаќаат помалку простор од 1кг масти.
  Затоа наместо да се фокусирате на вагата земете трака за мерење и калипер за телесни масти.
  Фокусирајте се на огледалото и телесната композиција.
  Со драстично намалување на килограмите не го постигнувате тој резултат што го посакувате и целулитот не го тргате.
  За да го избегнете јо-јо ефектот купете си вага,земете видете колку калории ви треба и намалете 20% од вашите калориски потреби.
  Бидете трпеливи и максимум што треба да ослабнете е 2.5 кг месечно.
  Изгледа малку но резултатите се долготрајни,наспроти јо-јо ефектот на деструктивните диеити.
  [​IMG]
  Колку % телесни масти е здраво.
  Погледнете ја табелава.
  [​IMG]
  Илустративно да видите колку % телесни масти имате.
  http://everamblings.files.wordpress.com/2013/06/bodyfat.png
   
 2. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  2.541
  Допаѓања:
  22.430
  Тежината може да се намали со диета и правилна исхрана, а мастите се топат со кардио вежби.
  Сите оние што имаат проблем со тежината и мастите треба да се консултираат со стручни лица за тоа како да ги намалат истите. Во своја рака сами ништо нема да постигнат.
   
 3. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  492
  ;)
  [​IMG]
  Поправка малку.
  Калориите кажуваат дали ќе ги стопиш мастите.
  Деструктивните диети и гладување ја руши телесната композиција.
   
  На Elissa му/ѝ се допаѓа ова.