1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гурелки на очињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    Lele pomagajte ,luge bebeto moe mislam odkoga se rodi a ima skoro 5 meseci go ima ovoj problem,napravivme brisovi nemese ni 40 dena bea negativni,znaci infekcija nema,se sto postoi mislam mu staviv nisto ne pomaga,sekoe sabajle ima na ocinjata ,prekuden obavezno od stranite mu izlaga pomalku kako belo zolt sekret,ponekogas mu tece po nekoja solza,,,neznam do koga so ova i sto da pravam :(
     
  2. kristin4e

    kristin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    122
    Не знам роси,едни мои блиски го имаа истиот проблем со малецкото и го носеа на доктор да му ги цистат каналчињата во очињата и сега се е во ред.И тоа беше ептен мало бебенце 2-3 месеци и очињата му се затвараа од гурелки.Не знам вака лаички што да ти кажам друго, види пак таму со докторите консултирај се.
     
  3. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    rozi ajde probaj so cajce od kamilica. Natopi gazicka i stavi mu ja na ocinjata koga ke se uspie neka postoe 10minuti i izvadi ja i potoa nautro koga ke tane ako ima pak gorelcinja izbrisi mu gi ocinjata pak so gazicka natopena vo caj od kamilica.pozz i se nadevam ce go resite toj problem
     
  4. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    Fala vi mnogu sto se potrudivte da mi odgovorite,utre sme na vakcina i pak ke prasam
     
  5. ANDREJ

    ANDREJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    I NA MOJTO BEBE MU SE PRAVE GURLICKI NA EDNOTO OKCE I MU TECAT SOLZI I MI KAZAA DEKA MU BIL ZATNAT KANAL U NOSETO I ZA TOA IZBIVA PREKU OKCETO I DA MU STAVAM KAPKI U NOSETO I IMA EDNI KAPKI KRISTALNI ZA U OCITE AMA TOA U BOLNICATA GI PRAAT I TRAAT 24 CASA KAPKITE PRASAJ ZA NI
     
  6. doctoressa

    doctoressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    sin mi imase gurelki na samo 3 nedeli koga ne pustija od bolnica,i vo zavisnost od toa dali se beli ili zolti(nasite bea zolti) ni prepisa pedijatarot antibiotska mast sto jas normalno ne se osmeliv da mu ja stavam na tolku maloto bebence.Go mackav so gaza natopena so majcino mleko,toa e priroden antibiotik...mu projde.e sega zavisi i od tezinata na infekcijata,ako voopsto stanuva zbor za infekcija
     
    На Љута Чушка му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    andrej ako mozes da mi kazes kade da prasam vo bolnica,ke ti blagodaram,,,,,,,
     
  8. dragana-zagi

    dragana-zagi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    i moeto bebe go ima istoto samo na ednoto oko od koga imase 2 nedeli,sega ima 2 meseci i mi dadoja kapki,ama pred da gi stavam mi rekoja da go masiram izmegu nosot i okceto za da se otpusi kanalot,treba da mu gi stavam 7 dena pa ke vi kazam ako ima rezultati
     
  9. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    и јас сакав ова да го предложам, се надевам дека ќе ви успее.
     
  10. dragana-zagi

    dragana-zagi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    zenski na moeto bebe mu pomina od kapkite dexsametazon -neomycin ..mu stavav edna nedela po 3 pati na den,ama i mu go masirav kanalot izmegu noseto i okoto kako so mi rece doktorkata, i fala bogu mu pomina
     
  11. maja.ivona

    maja.ivona Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    14
    rosi jas bi ti kazala da se konsultiras prven so doktor posle da stavas sto bilo na okoto.bidejki se raboti za oko,a znaeme koku se osetlivi ocinjata na malo bebence.da ne nastane nekoja druga infekcija.pozz
     
  12. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    MU NAPRAVIV PAK BRISEVI,NEGATIVNI SE go odnesov na oftamolog i mi rece kanalcinjata se ,masiraj go ,do edna godina nisto,ama kaj dava da go masiras,trga race ,place,,,,

    [mod-kirilica:2cn3ycwv][/mod-kirilica:2cn3ycwv]
     
  13. Regenbogen

    Regenbogen Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Пробај со масажа, благо кружно движење само на почетокот на очињата.....како да правиш дупка во нешто само мнооооогу нежно....од Ремедика докторката ни кажа дека каналчињата се многу тесни и со тоа ја потпомагаш циркулацијата и лачењето на секретот. И облоги од камилица - газичка потопена во тазе чајче и да го пребришеш со тоа. Се надевам ќе ти помогне мислењево!
     
    На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mili4kask

    mili4kask Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2011
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    9
    Јас би ти препорачала исто така да се советуваш со доктор кој ќе ти препише капки..Ние имаме еден многу добар специјалист оцен лекар кој вака вели цајот од камилица кога ке го сварите оставете го и ќе приметите по извесен период дека на површината се создава како кајмак - емулзија која е многу јака за окот на детето и не е препорачлива, исто така некои ставаат од мајчиното млеко и тоа е голема заблуда бидејќи мајчинто млеко содржи јаки хормони кои можат повторно да создадат проблеми....Затоа постојат лекари нели?
     
  15. al4e

    al4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2011
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    11
    Кога беше ќерка ми негде 4-5 месеци и се појавија, ја однесов на лекар и ми рекоа неколку пати да и шприцнам од млекото. и 2-3 дена и ставав по 2-3 капки млеко и и помина, од тогаш наваму нема никаво проблем
     
  16. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Ние имавме инфекција на едното око (секретот е жолт, по тоа се гледа дека се работи за инфекција), стававме капки Тобрекс и после неколку дена веднаш се подобри состојбата.
     
  17. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    Женски а дали е нормално да има многуу често бебео гурелчиња бели , само на крјот од окцето, ама по цело време има ... ??
     
  18. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Нон стоп десното окце не можеше да го отвори ...но 2 денс му капев од члекцето и ете фала богу сега се е ок
     
  19. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Пак стара песна...млекцето само ублажува.
    Дали со тек ма време само ке прекине?
    Секако ке си продолжам да му го чистам на секое буденje.
     
  20. RHS

    RHS Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    60
    Сноу куин мајчиното млеко многу помага, а тие обично се појавуваат кога на бебето му е ладно. Може си го бањала во поладна просторија или од после му било ладно, или во собата кај што е он е поладно... Јас син ми кога го бањам убаво ја затоплувам собата па после го бањам во коритче пошто во бањата кај нас нема греење и може да настине. Пробај ден два да го држиш во потопла просторија дали ке има подобрување (од 22 до 25 степени а кога го бањаш нека биде и потопло)
    Се надевам дека ти помогнав :)