1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гурелки на очињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

 1. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  224
  Lele pomagajte ,luge bebeto moe mislam odkoga se rodi a ima skoro 5 meseci go ima ovoj problem,napravivme brisovi nemese ni 40 dena bea negativni,znaci infekcija nema,se sto postoi mislam mu staviv nisto ne pomaga,sekoe sabajle ima na ocinjata ,prekuden obavezno od stranite mu izlaga pomalku kako belo zolt sekret,ponekogas mu tece po nekoja solza,,,neznam do koga so ova i sto da pravam :(
   
 2. kristin4e

  kristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  121
  Не знам роси,едни мои блиски го имаа истиот проблем со малецкото и го носеа на доктор да му ги цистат каналчињата во очињата и сега се е во ред.И тоа беше ептен мало бебенце 2-3 месеци и очињата му се затвараа од гурелки.Не знам вака лаички што да ти кажам друго, види пак таму со докторите консултирај се.
   
 3. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  937
  Допаѓања:
  607
  Пол:
  Женски
  rozi ajde probaj so cajce od kamilica. Natopi gazicka i stavi mu ja na ocinjata koga ke se uspie neka postoe 10minuti i izvadi ja i potoa nautro koga ke tane ako ima pak gorelcinja izbrisi mu gi ocinjata pak so gazicka natopena vo caj od kamilica.pozz i se nadevam ce go resite toj problem
   
 4. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  224
  Fala vi mnogu sto se potrudivte da mi odgovorite,utre sme na vakcina i pak ke prasam
   
 5. ANDREJ

  ANDREJ Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  I NA MOJTO BEBE MU SE PRAVE GURLICKI NA EDNOTO OKCE I MU TECAT SOLZI I MI KAZAA DEKA MU BIL ZATNAT KANAL U NOSETO I ZA TOA IZBIVA PREKU OKCETO I DA MU STAVAM KAPKI U NOSETO I IMA EDNI KAPKI KRISTALNI ZA U OCITE AMA TOA U BOLNICATA GI PRAAT I TRAAT 24 CASA KAPKITE PRASAJ ZA NI
   
 6. doctoressa

  doctoressa Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  2
  sin mi imase gurelki na samo 3 nedeli koga ne pustija od bolnica,i vo zavisnost od toa dali se beli ili zolti(nasite bea zolti) ni prepisa pedijatarot antibiotska mast sto jas normalno ne se osmeliv da mu ja stavam na tolku maloto bebence.Go mackav so gaza natopena so majcino mleko,toa e priroden antibiotik...mu projde.e sega zavisi i od tezinata na infekcijata,ako voopsto stanuva zbor za infekcija
   
  На Љута Чушка му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  224
  andrej ako mozes da mi kazes kade da prasam vo bolnica,ke ti blagodaram,,,,,,,
   
 8. dragana-zagi

  dragana-zagi Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  i moeto bebe go ima istoto samo na ednoto oko od koga imase 2 nedeli,sega ima 2 meseci i mi dadoja kapki,ama pred da gi stavam mi rekoja da go masiram izmegu nosot i okceto za da se otpusi kanalot,treba da mu gi stavam 7 dena pa ke vi kazam ako ima rezultati
   
 9. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.642
  и јас сакав ова да го предложам, се надевам дека ќе ви успее.
   
 10. dragana-zagi

  dragana-zagi Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  zenski na moeto bebe mu pomina od kapkite dexsametazon -neomycin ..mu stavav edna nedela po 3 pati na den,ama i mu go masirav kanalot izmegu noseto i okoto kako so mi rece doktorkata, i fala bogu mu pomina
   
 11. maja.ivona

  maja.ivona Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  14
  rosi jas bi ti kazala da se konsultiras prven so doktor posle da stavas sto bilo na okoto.bidejki se raboti za oko,a znaeme koku se osetlivi ocinjata na malo bebence.da ne nastane nekoja druga infekcija.pozz
   
 12. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  224
  MU NAPRAVIV PAK BRISEVI,NEGATIVNI SE go odnesov na oftamolog i mi rece kanalcinjata se ,masiraj go ,do edna godina nisto,ama kaj dava da go masiras,trga race ,place,,,,

  [mod-kirilica:2cn3ycwv][/mod-kirilica:2cn3ycwv]
   
 13. Regenbogen

  Regenbogen Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2010
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  172
  Пол:
  Женски
  Пробај со масажа, благо кружно движење само на почетокот на очињата.....како да правиш дупка во нешто само мнооооогу нежно....од Ремедика докторката ни кажа дека каналчињата се многу тесни и со тоа ја потпомагаш циркулацијата и лачењето на секретот. И облоги од камилица - газичка потопена во тазе чајче и да го пребришеш со тоа. Се надевам ќе ти помогне мислењево!
   
  На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
 14. mili4kask

  mili4kask Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2011
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  9
  Јас би ти препорачала исто така да се советуваш со доктор кој ќе ти препише капки..Ние имаме еден многу добар специјалист оцен лекар кој вака вели цајот од камилица кога ке го сварите оставете го и ќе приметите по извесен период дека на површината се создава како кајмак - емулзија која е многу јака за окот на детето и не е препорачлива, исто така некои ставаат од мајчиното млеко и тоа е голема заблуда бидејќи мајчинто млеко содржи јаки хормони кои можат повторно да создадат проблеми....Затоа постојат лекари нели?
   
 15. al4e

  al4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2011
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  11
  Кога беше ќерка ми негде 4-5 месеци и се појавија, ја однесов на лекар и ми рекоа неколку пати да и шприцнам од млекото. и 2-3 дена и ставав по 2-3 капки млеко и и помина, од тогаш наваму нема никаво проблем
   
 16. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  416
  Ние имавме инфекција на едното око (секретот е жолт, по тоа се гледа дека се работи за инфекција), стававме капки Тобрекс и после неколку дена веднаш се подобри состојбата.
   
 17. mihael4u

  mihael4u Активен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2013
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  22
  Женски а дали е нормално да има многуу често бебео гурелчиња бели , само на крјот од окцето, ама по цело време има ... ??
   
 18. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Нон стоп десното окце не можеше да го отвори ...но 2 денс му капев од члекцето и ете фала богу сега се е ок
   
 19. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Пак стара песна...млекцето само ублажува.
  Дали со тек ма време само ке прекине?
  Секако ке си продолжам да му го чистам на секое буденje.
   
 20. RHS

  RHS Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2013
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  60
  Сноу куин мајчиното млеко многу помага, а тие обично се појавуваат кога на бебето му е ладно. Може си го бањала во поладна просторија или од после му било ладно, или во собата кај што е он е поладно... Јас син ми кога го бањам убаво ја затоплувам собата па после го бањам во коритче пошто во бањата кај нас нема греење и може да настине. Пробај ден два да го држиш во потопла просторија дали ке има подобрување (од 22 до 25 степени а кога го бањаш нека биде и потопло)
  Се надевам дека ти помогнав :)