1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гушкање

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Gordana10, 22 јануари 2010.

  1. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    Најпрво гушки до сите на фемина!!!!!
    Гушкањето е најубавото нешто луѓе....Со него си пронаоѓам сигурност!!! :)
     
    На vitomir му/ѝ се допаѓа ова.
  2. little-barbie

    little-barbie Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    25
    ужасно ми фалии некој да ме гушниии.... :(
    се чувствувам сигурна и среќна кога некој ќе ме гушниии....
     
    На vitomir му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Обожавам гушкањеее , некое пријатно чувство ми иде , порано прочитав ме со една другарка као дека на секој човек дневно мислам по 6 прегратки му се потребни да се чувствува посреќен и ние секој ден си се гушкавме по 6 пати обавезно , а често се гушкам со другари ,другарки , кога имам дечко со него , кога не со "пријателот " и така :D
     
    На vitomir му/ѝ се допаѓа ова.
  4. EleonoraLovato

    EleonoraLovato Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    676
    исто и јас се чувствувм сигурно кога некој ќе ме гушне, за жал многу ретко тоа :|
     
  5. LadyFlame

    LadyFlame Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    339
    Па понекогаш сакам да ја гушнам личноста што ми значи без разлика дали се работи за мајка, татко, брат, другарка или дечко :)
     
  6. Keti-26

    Keti-26 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2012
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    7
    За мене гушкањето е најубавата работа што постои на свет. Поубаво нешто никогаш немам почувствувано. Не е битно дали е со другарка , другар , дечко или слично, па макар и со родител. Нешто што многу ме разнежнува и ме прави да се осеќам сигурна. А да и секој ден поминувам 20 минути сигурно гушкајки се со некој :$ :)
     
  7. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.252
    Допаѓања:
    124.699
    Сакам гушкање многу повеќе од бакнежи :$ сакам да си ги гушкам моите најблиски тогаш се чувствувам исполнето и топло :inlove:
     
  8. Agawa

    Agawa Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    280
    Аииии гушкање :hug: најубавото нешто на светов што може да постои.
    Ги гушкам сите личности кои ми значат и ги сакам. А пак кога ќе се изгубам во прегратките од дечко ми... :$
     
  9. Femina777

    Femina777 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    236
    :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: гушкањеееееееееееееее :inlove: сакам да се гушкам многуу :D :inlove:
     
  10. mili4ka123

    mili4ka123 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    2.333
    Пол:
    Женски
    Обожавамммм.. Многу! Поготово кога се работи за личност која не сум ја видела долго време, без разлика, другарка/другар, роднина, дечко... Многу сакам да се гушкам значи! :$
     
  11. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.599
    Допаѓања:
    2.690
    Пол:
    Женски
    Истооо.. Обожавам гушкањеееее :inlove:
     
    На mili4ka123 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Мразам гушкање, не ми носи добри спомени :(
     
  13. LadyNitro

    LadyNitro Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    31
    Гушкање хмм, најубавото нешто :) Многу ги сакам прегратките, а посебно оние "I've missed you hugs" :$
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    гушкање нешто најубаво особено наутро со мажето мое
     
  15. awayfromyou

    awayfromyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2012
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    Најубавото гушкање ми беше со него,за жал.Се чувствував толку сигурна и толку заштитена.Како цел свет да е во мои раце. Ноооооооооо, не не , ајде не се прави будала , тоа помина .Ти треба да го мразиш и да ќе го мразам! Некогаш!!!! Нема веќе шанси,нема веќе ништо.Тој не заслужува.. Леле колку се нервирам вака значи ! :!: Ја мразам реалноста,многу ! :?:
     
  16. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.970
    Многу сакам гушкање. Ми дава топлина, сигурност, љубов, заштита...
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  17. skygirl

    skygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    153
    Обожавам :inlove:
     
  18. Anne15

    Anne15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2012
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Машки
    Ах колку ми недостига сега таа негова прегратка,а знам дека повеќе нема да ја почувствувам. :sweat:
     
  19. skygirl

    skygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    153
    Научниците тврдат дека оптималната доза е 8 прегратки на ден. Еве 10 добри причини зошто е добро што почесто да се гушкате.

    1. Топлата прегратка предизвикува доверба и чувство на сигурност. Ова помага во остварување на искрена и отворена комуникација.

    2. Една прегратка е доволна за да се зголеми лачењето на хормонот окситоцин, кој е како лек за чувството на осаменост, изолираност и лутина.

    3. Цврстата и долга прегратка го подигнува нивото на серотонин во организмот, што пак го подигнува нивото на среќа и добро расположение.

    4. Прегратката го зајакнува имунитетот. Нежниот притисок на градниот кош и емоционалната исполнетост стимулираат производство на бели крвни зрнца кои се главни борци против секој вид болест.

    5. Гушкањето ја подигнува самодовербата. Разменувањето на ваков вид нежност е посебно важен во раното детство, кога ни предизвикува да се чувствуваме посакувано, сакано и посебно за некого. За да ја задржиме самодовербата и понатаму во животот, треба редовно да се прегрнуваме со други и со тоа да го активираме овој бушон во нашиот нервен систем. Впрочем, понекогаш ни треба прегратка со друг за да сфатиме колку се сакаме себеси.

    6. Со гушкањето се опуштаат мускулите и се ослободува целата тензија која е насобрана во телото. Прегратките дури и ја ублажуваат болката.

    7. Гушкањето нè смирува. Преку кожата се пренесуваат електрични импулси кои му влијаат на нервниот систем да се врати во состојба на совршена балансираност.

    8. Прегратките нè учат како да примаме и да даваме. Подеднакво е важно да се прима нечија топлина како и да го правиме тоа за некој друг. Прегрнувањето нè потсетува дека љубовта е двонасочна улица.

    9. Прегратката може да замени насмевка или медитација. Нè учи да бидеме овде и сега и нè охрабрува да се препуштиме на својата животна енергија. Ни помага да оствариме врска со нашите чувства и срце, а после само една прегратка, почнуваме поприродно да дишеме.

    10. Енергијата која протекува помеѓу две прегрнати лица е најдобра инвестиција во нивниот меѓусебен однос. Формулата е многу едноставна: 1+1=3.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  20. anonymous16

    anonymous16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    921
    Најубавата, најтоплата и најсигурната прегратка е прегратката на мајка ми и татко ми, брат ми, саканиот итн. :inlove: Сакам да се гушкам со сите, но не ми е баш кејфски да се гушкам со тие што пред мене се прават едни а позади мене други (дволичните), но сепак не сакам да им вртам и јас грб, таква сум каква што сум па не ми смета да ги гушнам нека си мислат дека не ги знам какви се :P :D