Г-дин Робот (Mr. Robot) [2015]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од DzingrlakaDzikica, 3 јули 2015.

 1. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  776
  Допаѓања:
  2.626
  Приказната започнува така што нè води во секојдневниот живот на младиот и брилијантен хакер, Елиот (Рами Малек). Тој страда од антисоцијално нарушување, но истовремено се бори и со илузии. Без разлика каде е, тој има чувство како луѓе во одела да го следат. Претерано е параноичен и нема многу пријатели.
  Тој преку ден работи како инженер за сајбер заштита, а во текот на ноќта преку хакирање се обидува да го направи светот подобро место за живеење. Токму затоа и ќе го привлече вниманието на еден анархист, кој има големи планови за луѓето во Америка. Всушност неговата идеја е толку голема и брилијанта, што младиот Елиот едноставно нема да може да ѝ одолее. Но, поради своите психолошки проблеми ќе се бори со себе, не знаејќи дали овие настани се вистинити или само дел од неговата фантазија.  Жанр: криминал, драма
  Премиера: 24 јуни 2015

  Кратката рецензија е превземена од kafepauza.mk
   
  На Someonespecial, Nigredo Odor, the.vampire.girl и 6 други им се допаѓа ова.
 2. Arabella

  Arabella Активен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2013
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Од мене 10/10. Особено првата епизода. Многу интересна, реална, навистина одлична, многу добар впечаток ми остави. Улогата на Рами перфектно му одговара.
  Иначе уште пред да излезе пилотот, ја обновија и за 2 сезона.:D
   
 3. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.349
  Допаѓања:
  8.227
  Пол:
  Женски
  Уште на половина од првата епизода знаев дека ова ќе биде една од најдобрите (ако и не најдобра) серија за 2015. Ми се допаѓа приказната, обожавам работи поврзани со технологија. Целата поента е дека ние сме робови на одредени луѓе (кои не ги познаваме, а го контролираат светот), а не сме ни самите свесни. Одлично е претставен денешниот проблем каде што самите си ги сервираме сите информации поврзани со нас, на целиот свет, преку технологијата. И колку сите тие информации можат други да ги искористат против нас. Елиот ми е одличен лик, се истакнува од останатите луѓе, и со својата интелигенција и со својата вештина за користење на технологијата. Има големо срце, сака да им помогне и на луѓето кои му значат и општо, на човештвото. Но, како и сите други луѓе, така и тој има свои проблеми, комплекси, трауми и демони кои го гонат секојдневно. Иако серијата се вика Г-дин Робот, мене повеќе ми се допаѓа ликот на Елиот. Едвај чекам да видам што следува понатаму.
   
  На Someonespecial и d.Darla им се допаѓа ова.
 4. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.349
  Допаѓања:
  8.227
  Пол:
  Женски
  Дали е возможно Елиот да си го замислува Г-дин Робот? Кога ќе загледаш подобро, никој не разговара со него освен Елиот. Имам чувство дека подоцна ќе откриеме дека всушност самиот тој е Г-дин Робот.
   
  На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.283
  Допаѓања:
  50.003
  Пол:
  Женски
  Одлична серија. Ми го фати вниманието уште во првите неколку минути. Актерот што го игра Елиот е полн погодок, брилијантно глуми.
  Инаку, и јас исто мислам,
  ама се надевам ќе биде уште позаплеткано, вака некако многу просто ќе излезе, а серијава не делува за таква. Очекувам нешто што не можам ни да го замислам за да не го очекувам. :D
   
  На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  776
  Допаѓања:
  2.626
  Последните две минути од епизода 8! [​IMG]
   
  На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
 7. WarriorAngel

  WarriorAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  1.441
  Допаѓања:
  2.976
  Пол:
  Женски
  Многу ме нервира овој Елиот понекогаш. Не е толку глупав, туку да подразмисли подобро немаше многу лоши работи да се случат. На пример, не требаше прво да го извади белиот плик, за потоа да го смени со синиот кога требаше да го намести тој Колби и не требаше да предаде слика од пиштолот на дечко и на Шејла во неговата соба, бидејќи така дозна дека Елиот го предаде на полицијата.
  Ама штом ме нервира значи го сакам како лик :D . Ја сакам серијава.
  Сестра ми гледаше една епизода со мене и рече дека актерот не глумел добро, многу бил вкочанет, но мислам дека баш многу се труди за да го долови ликот на актерот бидејќи баш таков треба да биде - вкочанет, чуден, асоцијален...
  Инаку, и јас мислам дека има биполарно нарушување или такво нешто и дека на крај ќе излезе дека тој е Г - дин Робот бидејќи кога Г - дин Робот го турна Елиот од оградата никој не забележа, а имаше еден куп луѓе на таа плажата.
   
  На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Arabella

  Arabella Активен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2013
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Мене на моменти ми станува досадна, некако многу непотребни работи се случуваат.
  Последната епизода за нијанса ми беше поинтересна, особено крајот. Сепак не ја откажувам, на почетокот бев воодушевена, има гооолем потенцијал и Елиот ми е баш срцка.
   
 9. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.349
  Допаѓања:
  8.227
  Пол:
  Женски
  Yes, I knew all along, Mr. Robot. [​IMG]
  Според IMDb преостанува уште само една епизода, но мислам дека ќе биде малку за да се објаснат некои работи. Едвај чекам да видам како ќе заврши, но истовремено сакам уште, премногу брзо сезонава мина.
   
  На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.560
  Допаѓања:
  4.668
  Пол:
  Женски
  Да се приклучам и јас тука.
  Прејака серија,ја почнав пред некој ден и моментално сум до осма епизода.Не сакам да ја завршам.
  Ми се допаѓа главниот лик,и едвај чекам нова сезона. :inlove:
   
  На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.747
  Допаѓања:
  22.391
  Пол:
  Женски
  Jaс доста се колебав дали ја почнам...ама сега се заразив, предобри реплики, предобра поента иаку на моменти забегува со некои експлицитности, одлична глума и наравно...Њујорк. Нема потреба од повеќе коментари.
  До половина сум ќе дадам целосен осврт што ја изгледам цела, веќе кога е цела сезона искочена.
  Сега за сега има само палче нагоре!
   
  На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
 12. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.514
  Допаѓања:
  4.805
  Пол:
  Женски
  само што почнав да ја гледам , од првата епизода се приметуваше дека серијава ќе биде добра :clap:(y)
   
 13. Dean's67Impala

  Dean's67Impala Нов член

  Се зачлени на:
  19 јули 2016
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Серијава е многу добра.Стигнав до петта епозода негде и секако ке продолжам да ја гледам.
   
  На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.102
  Допаѓања:
  17.601
  Серија на векот, чиста десетка. (y)

  Не знам како до сега не сте испишале повеќе страници, зошто серијава е инзвонредна. Најдобра во својот жанр.
  Третава сезона беше највозбудлива и ми остави најмногу впечаток, едвај чекам следна сезона. Деновиве ако имам време ќе се вратам да прокоментирам малку подетално околу случувањата.
   
 15. smooch

  smooch Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2011
  Пораки:
  796
  Допаѓања:
  3.416
  Пол:
  Женски
  Да, третава сезона е одлична.
  Втората беше побавна, збунувачка, а оваа е на ниво ко првата. Чиста 10ка.
  Мора уште некоја награда да соберат и Рами Малек и Сем Есмаил, заслужуваат.
   
  На VoodooGirl и kikkki им се допаѓа ова.
 16. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  3.451
  Допаѓања:
  29.671
  Пол:
  Женски
  Вреди ли да се гледа?
  Се мислам измеѓу оваа и Луцифер. Мислења?
   
  На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.102
  Допаѓања:
  17.601
  Дефинитивно вреди. Предобра серија со мејнстрим но, корисни пораки. Страшно задржува внимание и те внесува во приказната на сајбер светот.
   
  На do-re-mi и IM.TMKQ им се допаѓа ова.
 18. do-re-mi

  do-re-mi Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2013
  Пораки:
  621
  Допаѓања:
  12.067
  @IM.TMKQ нема простор за мислење.:D Гледај ги и двете - неизоставно! :!:
   
  На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
 19. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.359
  Допаѓања:
  103.258
  Пол:
  Женски
  Интересна беше, сега ми здосадува. Сепак...има интересни муабети.

  Antara-Nayar-season2.jpg tumblr_pbgc4eWWpQ1x4abs4o1_400.gif
   
 20. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.102
  Допаѓања:
  17.601
  Седмата епизода од четвртата сезона е толку силна што ќе те искрши на милион парчиња.
  Не ми се верува дека е тоа вистината зад Mr. Robot. Каков неочекуван и болен пресврт. Толку жално.
   
  На VoodooGirl и Someonespecial им се допаѓа ова.