1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гoсти нa ручек

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од pharmacy, 7 мај 2016.

  1. ennaz

    ennaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    412
    За гости на ручек најчесто правам селско месо. Тоа ни е семеен сецијалитет. Треба повеќе време да се испече ама не е тешко за спремање. Го комбинирам или со домашно пире, или со ориз. Обавезно правам супа и свежа салата- тип зависно од период во годината.
    Инаку селското месо го спремам вака. Пропржувам кромид, додавам моркови, печурки, суви пиперки и суви патлиџани, кисели краставички, и три вида на месо (пилешко, свинско и телешко). Сите работи се крупно сечкани, зачини по желба. Потоа ставам во огноотпорен сад со капак и посипувам со малку винце и бешамел сос (малку брашно растворено во вода). Печам 1 час покриено и уште 1-1.5 час отворено на 180-200 степени зависно од рерната. Ако немате суви пиперки може малку буковец, место сув патлиџан може томатело, печурките е поубаво да се од тегла. Ова ми е практично за правење. Пропржуваш за 15-тина минути и после во рерна и мирен си. А хит е јадењево, нема да ти помине без тон комплименти. Состојките секогаш ги имам дома освен пилешко ама претрчувам по стекче до продавничка и готово.
     
    На Sky-butterfly, calliope, Filiposka и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Дај кажи ми од која лоза, во кое планинско село во Мк треба да си роден за да имаш сина крв? Ако си чуваш приватност и не сакаш да издаваш податоци, апсолутно не треба ништо да кажеш, те разбирам.
     
    На 1209, kjukli, calliope и 8 други им се допаѓа ова.
  3. angrypepper

    angrypepper Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Да викнам гости на ручек и да им дадам инстант пире и готова скара... never.. :)
     
  4. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Епа ај кажи ти што нудиш :^)
     
    На kjukli, DVAANGELA, MilaP и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.511
    Допаѓања:
    144.239
    Абе за пред луѓе да се покажеме и г*з ќе продадеме.
    А до крај на месец и леб и сол ќе се јаде.
     
    Последна измена: 11 мај 2016
    На kjukli, Eli23, Sky-butterfly и 22 други им се допаѓа ова.
  6. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Или за да се покажеме ќе изгазиме и деца и се околу нас....али битно тие два часа ,,на нивоУ,, ќе се.
     
    На kjukli, Eli23, Sky-butterfly и 12 други им се допаѓа ова.
  7. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Јас кога одам на гости искрено ич не ми е гајле што има за јадење, сакам луѓето да се пријатно друштво.

    Единствено внимавам да не има некој со некаква алергија/ вегетаријанец/ веган или со мали дечиња, за специфична храна.
    Се замарате со небитни работи.
     
    На kjukli, Eli23, Sky-butterfly и 22 други им се допаѓа ова.
  8. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Извини, ама за нас сините ова не е мала работа.
    Разбирам јас културолошки разлики, и можеби треба една таква тема да има да се запознеме со навиките, обичаите во разни земји, само малку со осет, без да звучи како дојденците да ги измислиле, нели?
     
    На kjukli, Eli23, eloves и 9 други им се допаѓа ова.
  9. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Sto mu fali na pire i skara,mozes i salata eve da ne bide samo toa i resen problem...
    Ne gledam zosto tolku bi se potresuva za eden rucek sto ke spremam ili sto mi spremile.
    Izgleda oti jas tia sto gi znam pa i jas samata ne odime za da se najadime tuku da se videme...
    E da,koj za sto e :nod:
     
    На kjukli, Eli23, Sky-butterfly и 10 други им се допаѓа ова.
  10. Gerbera

    Gerbera Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2016
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    772
    Јас мислам дека луѓе со алергии, разни состојби на организмот, вегани (за кои не знаеш дека се вегани) најубаво самите да си потенцираат, стрес е и тоа да го мислиш кога спремаш, сигурно на сите можни сценарија нема да ти текне. Ако не ти е срам да се најавиш на ручек, не треба да ти е срам ни сам да си кажеш што не смееш да јадеш. Релативно нова појава барем на наши простори е сето тоа, денес секој од нешто се пази, де од месо, де од пецива, а по бурекџилници и ќебапчилници ти поминала младоста што се вика и не си размислувал на тој начин едноставно.
     
    На Eli23, Ицолгудбејбе, Sanjichka007 и 3 други им се допаѓа ова.
  11. ennaz

    ennaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    412
    Јас бев вегетаријанец до пред бременост, неколку години. Никогаш не сум потенцирала за тоа зошто не сакам луѓето да се оптеретуваат со мене. Едноставно ќе отидам, ќе каснам салата и лебче, и ќе се насочам на муабет да не се примети. Зошто да замарам други луѓе со мои одлуки.
    Мене на пример на гости често ми доаѓа еден другар среде пости, а пости без зејтин. И тогаш што „замеша лук со вода чиста и направи чорбичка бистра“. Освен компир салата не знам што да му направам, па и тоа нечини без зејтин. А жена му сто пати ќе каже „леле душо ти ништо не касна, греота“. Епа сега ако он пости а на ручек се најавени, јас неможам со леблебии да ги пречекам.
     
    На 1209, Eli23, Oxymoron и 8 други им се допаѓа ова.
  12. Gerbera

    Gerbera Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2016
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    772
    @ennaz , не мислев на цело мени да се прилагоди човек, туку едноставно да се има нешто и тој/таа што ќе може да јаде, макар повеќе апетисани и овошје да се има на маса од вообичаено. :)
    За потенцирање мислев и во случај на алергии, па да се каже, гледајте во јадењето да нема такви и такви состојки, се случувале такви работи, домаќините не знаеле, па после од убав во неубав настан се претворил ручекот.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ennaz

    ennaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    412
    Те разбирам јас, само се надоврзав.
     
    На Gerbera му/ѝ се допаѓа ова.
  14. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Е добро, малку е некултурно да направиш скара ако ти доаѓа фамилија вегетаријанци на гости и ти знаеш за тоа. Или да нема ништо безалкохолно за пиење освен вода од чешма, ако доаѓа некој што не пие алкохол.
    Освен тоа, не мислам дека е некоја филозофија, како и да е покрај јадењето би имало салата, ако има специфични зачини и сосови, ќе ги ставите на страна за да си стави кој сака.
     
    На 1209, kjukli, Eli23 и 7 други им се допаѓа ова.
  15. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.432
    Допаѓања:
    47.659
    Пол:
    Женски
    Кај нас на ручек значи пастрмајлија бидејки тоа ни е семеен специјалитет. Нормално транспарентни сме па ако некој не сака се прави пица наместо пастрмајлија. Кога ке дојдат гостите се прашува дали некој сака јајце, пастрма, љуто и сл.

    Ова филмање и пренамагање со спремањето година дена унапред не ми е ништо повеке него преувеличување. Се знае колку е потребно за спремање на еден семеен ручек или вечера. Проверуваш што имаш во фрижидер и тоа што го нема идеш и го купуваш, ден-два работа. Ако треба да спремам 6 месеци унапред боље нека не ми доагаат дома.

    Од друга страна колку и да е можеби плитко,кога некого викаш на ручек значи на ручек го викаш а не на кафе па да му поставиш турско и чаша вода. Никој не го чека мојот ручек за да се најаде , ама нели таа е идејата и замислата. Ги почитувам туѓите желби ако некој нешто не јаде или не сака да јаде па така би било во ред и моите да се почитуваат. А баш тоа ми е најголем проблем кога треба да идам негде на таков настан пошто многу работи не јадам и коа треба да кажам не фала на тоа јадење , ми се темни од превртување со очи и лажна потресеност како ке останам гладна.

    На крајот од денот тие собири се за да зближат роднините и пријателите а не за да се докажуваме кој колку има и што направил. Џабе на маса да ми поставиш и најскапо вино и најубаво месо во најубавиот сервис ако нема убава и пријатна атмосфера.
     
    На kjukli, Sky-butterfly, calliope и 11 други им се допаѓа ова.
  16. Gerbera

    Gerbera Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2016
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    772
    Не само салати, има многу убави идеи за веги крекери и намази, сосови за тестенини, што не...
     
    На Bozica1980 и crimson им се допаѓа ова.
  17. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Еве една брза идеја од мене, а сепак да биде и зготвено и да се види дека сте се потрудиле, и да биде вкусно.

    1.Предјадење свежа салата , може шопска, грчка или пак цезар.
    2.А како главно јадење пилешко со печурки и хопла во рерна.
    Пилешкото се сецка на коцки се премачкува со зачини и со хопла и се става да се пржи . Се додаваат пеќурките исечени на листови, најдобро да се свежи. Се додава чаша супа за месото да биде сочно и се пржи додека да испари. Потоа се префрла месото во стаклен сад, се додава варен морков, грашок и пченка и се прелева со хопла, се зачинува со бибер и сол и се става во рерна кратко време да се изедначат вкусовите.
    3. За десерт - пудинг во чаша. Вариш пудинг од ванила го ставаш пола во чаша, редиш овошје што имаш дома, бисквити, или суво овошје и од горе повторно пудинг.
     
    На marama, referentka и theowndemon им се допаѓа ова.
  18. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Пф.. лиснати теста некои купуваш, ги печеш... нешто плус за мезе... некој чипс со сос... нешто скара и салати и ајт. Дај им сиктер кафе уз благо и клоца у гз.:wasntme:
     
    На Eli23, galapce, eloves и 6 други им се допаѓа ова.
  19. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.645
    Допаѓања:
    251.481
    Пол:
    Женски
    Кога да ти дојдам? :P
     
    На Eli23, galapce и zhap4e им се допаѓа ова.
  20. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Кога сакаш. За гости како тебе, неќе да буде купечо лиснато, а домаќи тестени ствари.
    Викенд само нека е:mm: :D Да може да се игра со брашно:$ :rofl:
     
    На Eli23, galapce, Mrs.Bass и 1 друга личност им се допаѓа ова.