1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ДМ Био

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од maaraa96, 13 март 2019.

 1. maaraa96

  maaraa96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2015
  Пораки:
  596
  Допаѓања:
  327
  Пол:
  Женски
  Во ДМ маркетите може да најдеме намирници кои што се со Органско потекло.
  dmBio производите, како што наведуваат на официјалната страна се производи во кои што најмалку 95% од состојките се со органско потекло.
  Според мене, прашање на личен избор е кој, како и што конзумира за јадење, не мора потполно да се хранине со органски производи, но зошто да не се обидеме да пронајдеме барем ЕДЕН ПРОИЗВОД од големиот избор на органски производи кои се произведени од земјоделски еколошки одгледани состојки и да биде одлична замена за производ полн со адитиви, емулгатори и слично.
  Јас лично многу пати сум застанала покрај полиците ба овој бренд но затоа што не знам ништо детално, никогаш не сум се осмелила да купам. За разлика од кај нас, можам да приметам дека кај нашите соседи во Србија, блогерите знаат да ги споменат овие производи, па искрено и од таму мојата желба да купам и испробам нешто. :)
  Мислам дека некои производи имаат достапни цени, но што би рекле за квалитетот?
  Ја отварам темава за да дискутираме за оваа 'марка' што мислам дека треба да добие поголемо внимание.
  Дали сте козумирале нешто?
  Што мислите за цените на производите?
  Слободно давајте своја Позитивна или негативна резенција.
   
  На SummerGirl, irena.1, Animali и 3 други им се допаѓа ова.
 2. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.796
  Допаѓања:
  46.408
  Од намазите најмногу ми се допаѓаат Тоскана и тој од црниот домат, намазот од киноа и домат исто така ми се допаѓа, додека намазот од цвекло воопшто не ми се допадна. Од млеката имам пробано од соја и ориз, меѓутоа ништо посебно не се. Јаболковиот оцет го користам константно.
  Од сосовите го имам пробано кари и тој е одличен.
  Семињата ги немам пробано, бидејќи мене ми се скапи. Јас јадам многу семиња и реално не сум за секоја недела да давам по 200-300 денари од пакетче, иако се органски.
  Како за органска храна во целост, мислам дека цените им се доста попристојни од другите продавници за здрава храна кај нас.
   
  На nozhica98, LivingGlam, Sanjichka007 и 6 други им се допаѓа ова.
 3. Sweetlove_0312

  Sweetlove_0312 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2017
  Пораки:
  1.627
  Допаѓања:
  13.248
  Пол:
  Женски
  Гледам не е активна темава од 2019та ама посакав да видам дискусија за храната во дм општо за тоа дали е вредно да се купува. Личен коментар сакам да споделам за оваа тема.:D
  Еден период посакав да пробам да сум на веганска исхрана ама некако не ми одеше дека немав многу избор на храна што да јадам и често не ми се погодуваше веганската храна што дома ја правев (беше :puke:) . Од се што има таму веганско јас пробав тофу и не беше лошо. Тестенините ги земам од тука понекогаш шпагети или макарони.
  Од прв поглед на храната и не очекувам да ми е нешто вкусно ама давам шанса на одредени производи само за да ги пробам а кои што се евтини за да пробам а да не го фрлам. Ако има некој да ми каже што е така подобро од веганските производи убаво би било.:):D
  И кажете ми дали сте пробале смесата за палачинки од дм дали се убави ?
   
 4. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.639
  Допаѓања:
  80.775
  Пол:
  Женски
  Го купив кафево, не е лошо. Јако е малку, ама мене не ми смета. Ми се допаѓа вкусот, ме потсеќа на Старбакс меленото. :lol:

  upload_2023-8-23_19-57-11.png

  Веганските колбаси ги пробав пред некој ден и не знам како се осеќам по прашањето дали ми се допаднаа или не. Ќе треба да ги пробам и во некоја друга комбинација, па ќе видам.

  Био зачинот што е ко вегета ми се свиѓа, него редовно го купувам и агавето исто. Сакам да го земам маслиновото масло некогаш, тоа ми е следно за купување од дм био.
   
  На cresa-jagoda и Ketchup им се допаѓа ова.
 5. marchi-cool

  marchi-cool Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.916
  Допаѓања:
  14.272
  Пол:
  Женски
  има ли кафе "турско" ама да е "био"? :^) мене ми треба вака нешто јако да ме расони ама немам апарати за еспресо
   
 6. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.639
  Допаѓања:
  80.775
  Пол:
  Женски
  Немаат такво кафе, но имаше инстант кафе во гранули што личи дека е баш јако. Види дали тоа ќе ти фати око.
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 7. marchi-cool

  marchi-cool Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.916
  Допаѓања:
  14.272
  Пол:
  Женски
  vikendov sum vo plan da odam vo dm na masovno pazarenje (zasto nema vo mojot grad dm) pa sakam da prasam sto mozam da najdam od kategorijata bio kako dodatok za smuti? gledav imaat napotoci od oriz oves badem...moze li tie da se koristat kako zamena za mleko vo smuti?
   
 8. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.796
  Допаѓања:
  46.408
  Јас имам користено од млеката во смути, ама искрено не прават некоја огромна разлика во вкус, во споредба само со вода кога го правиш.
  Убави се за чиа пудинг доколку правиш, или овесна каша.
   
  На SummerGirl и marchi-cool им се допаѓа ова.
 9. marchi-cool

  marchi-cool Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.916
  Допаѓања:
  14.272
  Пол:
  Женски
  значи и вода и од тие исто ми се фаќа. Ништо, да си терам со млеко за смути
   
  На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
 10. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.538
  Допаѓања:
  22.992
  Пол:
  Женски
  Мене млекото од бадем ми е супер. Редовно го користам.
   
  На marchi-cool и maaraa96 им се допаѓа ова.