1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ДСУ „Лазар Личеноски“ - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од buterfly.fly.away, 8 март 2012.

  1. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    И на Технолошки при УКИМ има, ама гледам 15 години имаш и најверојатно се интересираш за некој курс а не за нешто попрофесионално и јас не сум слушнала ама ти предлагам да се распрашаш кај попознативе креатори што се може ќе ти помогнат нешто :)
     
  2. silvana1234

    silvana1234 Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    zdravo.jas sum isto 8 oddeleni i jasakam da se zapisam vo lazar licenovski smer slikarstvo .dali nekoj znae koga se upisite za vo ova skolo zs mi rekoa deka bile porano.blagodaram
     
  3. maria.maca

    maria.maca Активен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2013
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    fala :)
     
  4. kirijakija

    kirijakija Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2012
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    105
    дали е ова приватно училиште и кога се уписите ?
     
  5. 31971577

    31971577 Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2013
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    16
    Не е приватно. Кратенката 'ДСУ' значи Државно средно училиште.
    Овде на сајтов имаш информации околу уписите и приемниот испит.

    http://lazarlicenoski.mk/
     
  6. Cecyska

    Cecyska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Па вака потребни ти се 45 поени меѓутоа за да те примат треба пред цела комисија да нацрташ портрет и мртва природа и доколку нацрташ добро ќе те примат. Но јас би ти препорачала само ако навистина имаш потенцијал и убаво црташ да се запишеш таму, инаку 4 години ќе бидеш главна тема на потсмев..
     
    На stronger.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Cecyska

    Cecyska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Си биле две деца, едниот бил наркоман а другиот исто така бил запишан во средно уметничко. (велат дека повеќето деца од средно уметничко биле наркомани) Што мислите вие за ова?
     
  8. 31971577

    31971577 Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2013
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    16
    :puke:


    Стереотипи.


    Како и во секое школо, да има. Ама не е цело школо,него се 2-3јца. А "повеќето" како што кажа ти е широк поим.
    Немој да ме сфатиш погрешно, ама преку глава ми е од вакви објаснувања, на личности што не прават разлика помеѓу уметник и наркоман.
    Јас едноставно неможам да разберам како некој може да проценува и да маркира некого како наркоман,ако тој е поразличен од него, ако се облекува во стилот рок-метал и ако гледа од различна перспектива на животот.
    Слободно од септември дојдете ни на гости,посетете не,чисто онака,да ја почуствувате енергијата која владее во училиштето, можеби и ке видите што се обидувам да кажам цело време. Примаме ние гости. Не јадеме,мислам, сеуште не сме почнале. :wasntme:
     
    На Olitomboy12 и sanjaeva им се допаѓа ова.
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    Средно уметничко наркомани а? Хм, да видиме, завршив средно уметничко, потоа завршив и Архитектонски факултет, притоа без ниеден ден наркоманска кариера. Абе дај не се глупирајте, во Јосип Броз има поише наркомани од во уметничко. Една паралела, во средно бевме на екскурзија во Грција, пред нас беа и Борис, фала богу кај нас никој не вратија и никој не направи проблем, додека од Борис ги фатија со трева и ги испраќаа со полициска придружба, епа видете сеа. Нема врска луѓе, нека не ве лажат, ако имате талент, под услов само да имате талент а не да си мислите дека имате талент, слободно идете си на приемен, никој на сила не може да ве напраи наркоман ако нејќете ;)
     
  10. LittleChili

    LittleChili Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2013
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    2.227
    Многу сакав да учам средно уметничко.
    Но за жал во мојот град нема.

    А избрав сосема 10 насока
     
  11. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Јас тука завршив средно пред неколку години :) Ако му треба на некој нешто нека праша слободно :)
     
  12. Freja.Stella

    Freja.Stella Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    51
    А ги има ли на интернет учебниците за уметност за сите четири години? Јас сум запишана средно медицинско ама многу ме интересира да научам да цртам паа се надевам учебнициве ке ми помогнат ако успеам да ги најдам...Знае некој?
     
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    За во средно уметничко нема класични учебници, во книжарите има едни книги од типот Како да нацрташ портрет, Како да нацрташ фигура и некои слични, побарај ги, само си коштаат многу ;)
     
    На Freja.Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Ќе може да ми ги кажете разликите во смер Графика и смер Сликарство? Татко ми завршил во ова средно, но ентериер смер и не знае како е за Граика и Сликарство. Само ми кажа дека поголема шанса за успешна кариера би имала ако сум на Графика.
     
  15. devil-angel

    devil-angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    5
    има ли некој интернат во близина на училиштето Лазар Личеноски?
     
  16. LOmikol

    LOmikol Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2012
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    20
    Следната година планирам тука да се запишам за смер сликарство, па може ли да ми каже некој што учи веќе овде колку предмети, колку паралелки има од еден смер, дали одите во две смени, какви се децата...
    @Papillon.Papi ти дали се запиша овде?
     
  17. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Јaс нa мултимедијa се зaпишaв и не зaжaлив. Oд сликaрствo супер децa имa, рoк, метaл, трaнс/трaп, рaп и кпoп слушaaт нaјмнoгу. Инaче целoтo шкoлo е oпуштенo, сите се чил луѓе... Прoфесoрите истo тaкa, знaaт дa се пoшaлaт сo учениците и дa се нaсмееме сите, не не гледaaт кaкo мaшини кoи требa дa учaт, учaт и учaт. Истo тaкa мoжеш дa бидеш oблеченa кaкo ти душa сaкa-уметнoст е. :D

    Јaс aкo ти препoрaчувaм смер-дефинитивнo мултимедијa. Не ти дaвaaт дoмaшни мнoгу, a aкo дaдaт се релaксирaчки. Имa дигитaлнa уметнoст и видеo и звук. Oд oвa пoле буквaлнo кaде сaкaш мoжеш дa oдиш. Oд грaфички дизaјн, фoтoмoнтaжa, дo кинемaтoгрaфијa и aнимaцијa.
     
    На ecka.da.wiz, TrinityNeo и LOmikol им се допаѓа ова.
  18. Bageee

    Bageee Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    9 sum planiram sredno tamu smer dizajn na obleka sakam da ve prasham ako mozhe nekoj da raskazhe malku I da mi kazhete dali ima internat
     
  19. LOmikol

    LOmikol Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2012
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    20
    Ти благодарам. :hug:
    А, дали ќе можеш да ми кажеш дали е големо школо, во смисол да има многу деца како во гимназиите? И, дали одите во две смени или само наутро?

    Ти благодарам однапред и извини што замарам, ама сакам уште од сега да почнам да размислувам за каде во средно па си собирам информации. :D
     
  20. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Не е, вo секoј смер примaaт мaксимум 12 децa. Вo керaмикa и вaјaрствo примaaт пo 6. Пoрaнo имaше стaр и нoв дел, гoдинaвa стaриoт ќе гo рушaт и сите сме нaбутaни вo нoвиoт. Oд сaбaјле сме сaмo.