1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дабростон/Утрогестан

Дискусија во 'Бременост' започната од ackaa91, 9 декември 2010.

  1. ManeKoce

    ManeKoce Активен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    8
    Јас пијам Дабростон, тие ми ги препиша докторот кога утврди бременост (и кај мене првата заврши со спонтан). Сега сум 11та недела и усте си ги пијам 2x1. На почеток и мене многу ми се лошеше, ама ми помина. Инаку јас имав многу болки до пред некоја недела и докторот ми рече болките не се показател за ништо, да не се плашам. Сега имам само повремено кога лошо ќе се истегнам некако.. Не се секирај eli25 мислам дека тие симптоми се нормални. А инаку во упатството пишува доколку се пијат за заштита од спонтан, се пијат до 20та недела, но ќе видиме докторот како ќе каже. Мене ме интересира само дали смеат нагло да се прекинат? Поздрав
     
  2. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    ^ Мене мојот гинеколог ми кажа дека до 12та нед се пијат,здравје ако останам трудна,а ако има недај боже крварење се продолжува до кога треба.
    Мислам дека не би било проблем нагло да се прекинат.
    Сепак консултирај се,не се секирај ќе ти каже тој до кога ќе треба :)
     
  3. Crnka88

    Crnka88 Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    38
    Труднички муабети

    Здраво труднички како сте,јас не најдов соодветна тема па еве тука од вас поискусните да ве прашам нешто,во 3 месец сум 9 та недела,имав малце кафеавко и кога бев на преглед ми рече дека плацентата малце е одлепена али бепчево е све под контрола и ми даде Устероген така нешто беа да ги пијам пошто имав еден спонтан пред 7 месеци,дали некој знае нешто за ова опасно лие ?
     
  4. Crnka88

    Crnka88 Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    38
    Здраво труднички како сте, од вас поискусните да ве прашам нешто,во 3 месец сум 9 та недела,имав малце кафеавко и кога бев на преглед ми рече дека плацентата малце е одлепена али бепчево е све под контрола и ми даде Устероген така нешто беа да ги пијам пошто имав еден спонтан пред 7 месеци,дали некој знае нешто за ова опасно лие ?
     
  5. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Јас колку што знам утрогестанот во првите 3 месеци не се пијат, туку се користат како вагиналети, за посигурно препрашај гинеколог, ама во упатството пишува дека во први 3 месеци исклучиво се ставаат одоздола зашто ако се пиеле можело не убаво да влијаат на бебето. Јас ги користев, тие се уствари прогестерон хормон и се за посигурно задржување на бременоста, ги даваат и превентивно без некоја поголема алармантност, затоа не се секирај воопшто, само за ова за начинот на користење препрашај убаво. Се најубаво и со лесно :*

    Сега приметив, јас ти пишував за УТРОГЕСТАН, а ти си прашала за УСТЕРОГЕН, можеби не се истите...
     
  6. Crnka88

    Crnka88 Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    38
    Да да тие се истите него мене докторкава ми рече можеш како сакаш да ги користиш а и на упатството нема ништо напишано дека штетат во првите месеци м?што знам....
     
  7. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    I jas gi koristev na pocetokot,i ubavo se sekavam si pisuvase na upatstvoto deka prvite 3 meseci se koristat vaginalno(poradi podobar efekt).
     
    На Luni му/ѝ се допаѓа ова.
  8. minne03

    minne03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    48
    A dali utrogestan se edna vrsta i oralno i vaginalno,,jas sum petta nedela no malku imav rozev iscedok i doktorkata mi rece da pijam tri pati na den od 100 mg dali e podobro da pijam ili vaginalno da stavam od 200 mg?
     
  9. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.757
    Допаѓања:
    137.592
    Пол:
    Женски
    утрогестанот се едни исти.ама процитај го упатството таму писува дека во првите три месеци подобро е да се ставаат вагинално ама ги ставас исто како сто ти рекла докторката три пати дневно не наеднас.јас исто ги ставам двапати по едно од 100мг.
     
  10. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Подобро е вагинално да се ставаат утрогестан вагиналетите во првите 3 месеци, 100% испитано ;)
     
  11. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.328
    Исто е Добростон со Утрогестан?
    И зошто е подобро вагинално, отколу орално.
    Има некоја врска?
    Јас пијам Добростон 2х1 дневно поради хематом, но не крварам, ниту пак има прокрварено.
     
  12. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Слично е, а вагинално е подобро затоа што делува подобро,поефикасно и побрзо отколку орално, орално може да предизвика мачнини,киселини и не е толку препорачливо отколку вагинално :)
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  13. minne03

    minne03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    48
    Hmnm a mene mojata maticna mi rece oralno da koristam 3 pati na den 100mg, zatoa sto malku imav rozev iscedok vo rana bremenost,,a ne mi spomna deka e podobro vaginalno,,ama se mislam da gi prekinam deka poveke nemam nisto od toj iscedok,,,od koga ke go ispijam imam losenje i kiselini a poveke na vecer,,neznam dali e od utrogestanot ili od bremenost
     
  14. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Немој сама да прекинуваш ништо. Консултирј се со гинеколог, затоа што ниту бременоста е играчка, ниту пак хормоните. На своја рака не се осудувај ниту да примаш ниту да прекинуваш медикаменти. Внимавај многу! ;)
     
  15. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.328
    Какво прекинување, па треба да се пијат првите 12 недели, без разлика дали престанало крварењето.
    Јас ќе ги пијам до 14 недела, сметано од последна добиена менструација.
     
  16. zorica1993

    zorica1993 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2012
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    7
    здраво девојки...трудна сум 8 недели а прокрварив и ми ги преписаа добрастон да ги пијам 2х1 ...за да ми престане крварењето (пред 1 год имав спонтан абортус,ванматерично)..и сега имам болки за да добијам менструација...ве молам за помос..поззз до сите....:(
     
  17. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Mozebi treba da ti ja zgolemi dozata maticniot ili eventualno da ti dade injekcii.Vo sekoj slucaj pojdi si na lekar,da si bides na mirno.Da ne te plasam ama krvarenje vo rana bremenost ne e simptom sto treba da se zanemari.
     
  18. minne03

    minne03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    48
    Vo rana bremenost normalni se bolkite mens no treba mn kratko da traat barem kaj mene e taka 2-3 sekundi i mn blagi,,,a ti veke ako osekas deka kanalite ti se otvoraat kako za dobivanje odma na ginekolog
     
  19. minne03

    minne03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    48
    Da imas pravo se konsultirav so mojot ginekolog i nikako mi rece da ne gi prekinam,,vo ponedalnik sum na kontrola i ke mi kaze kolku vreme da gi koristam,,i jas mislam deka do 13 nedela ke treba
     
  20. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    Јас ги пијам Дабростонов од петокот, ми ги препиша гинекологот да ги пијам 10 дена по 2 дневно за да добијам и да испитам хормони на трет ден од мензис, ама многу лошо се осеќам од нив, не знам баш дали е од нив дали е од времево ама осеќам тегоби на срцето а бидејќи имам здебелен перикард тоа ми се случува кога времето е како сега никакво :(
    Сакав да ве прашам дали ако ги пијам помалце денови ќе добијам? Би го прашала докторов ама отиден е надвор од земјава на некој си семинар :worried: