1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дабростон/Утрогестан

Дискусија во 'Бременост' започната од ackaa91, 9 декември 2010.

  1. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Здравје до 34та:?: смачени ми се верувај|(
     
  2. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Леле не ми кажуј за смаченост, прво бев со кринон па сеа на овие. Не ми кажаа до кога затоа те прашав...
     
  3. Lostinparadise

    Lostinparadise Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2019
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    2.030
    Пол:
    Женски
    На претходната страна членка напишала дека дабростонот ја подобрува плодноста и може да се пие пред бременост. Дали може на своја рака да продолжам да ги пијам имам една лента дома без 5 кои ми ги препиша гинекологот ги пиев претходниот месец кога ми доцнеше менструација. И која цена се на приватно?
     
  4. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.240
    Допаѓања:
    24.029
    Пол:
    Женски
    А зошто толку долго ги користите? Мене ми ги препишаа поради крварење на почеток,сега да ги прекинам треба. Него ме занима за што друго служат:wasntme:
     
  5. an4ii

    an4ii Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Јас ги ставав вагинално бидејќи мислев во првите месеци ми е тешко од нив на желудникот го ставав се до 7ми месец кога ја сменив матичната и ми рече дека можам и да ги пијам исти ефект дека имаат и од тогаш ги пиев ама со мн повеќе течности и немав никаква мака фала богу ме спаси од вагинално ставање и постојано истекување.
     
    На belmoni му/ѝ се допаѓа ова.
  6. belmoni

    belmoni Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2018
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    373
    Пол:
    Женски
    Ќе продолжам да ги пијам, така ги почнав така ќе продолжам. А и некако потешко е да ги ставам отколку да ги пијам. Се надевам ефектот е ист.
     
    На an4ii му/ѝ се допаѓа ова.
  7. an4ii

    an4ii Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Исти е ефектот и јас мислев дека вагинално подобро е ама матичната ми кажа дека исто е само кој како може да ги прима. Бидејќи со пиење можело да влијаат на притисок ама кај мене не беше така. Јас ги пиев по 3 пати на ден па супер поминав само пиј со нив повеќе течност на пример чај ја пиев после апче и немав проблеми со желудникот
     
  8. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    И јас ги пиев полесно ми беше така , пиј доволно течности и нема мака да имаш , јас со низок притосок бев , немав проблеми никакви .
     
    На an4ii му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.444
    Допаѓања:
    4.664
    Здраво. Мене ми виде докторката 2 цисти на лев, и една на десен јајник. Инаку не сум бремена, нити сум била, ниту пак планирам во блиска иднина. Пијам Дабростон 2 пати на ден, и Нео-Пенотран Форте вагинални навечер. Се чувствувам понапната цело време, поуморна и ме боли желунник. Дали некој претходно ги има имамо овие симптоми? Нормално ли е, незнам дали да прекинам да ги пијам.
    И исто, дали некој со цисти на јајници имал успешен исход од ова терапија? По 4цм ми се големи..
    Ви благодарам.
     
  10. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Jas ne sum bremena no doktorkata mi prepisa utrogestan vaginalno. Mi dade klomifen od tretjot den da pijam no zaboraviv utrogestanot od koj den treba da se koristi. Da ne znae nekoj?
     
  11. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    Од вечеер :D нема ден за него. 1×1 доволно ти е
     
  12. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.501
    Допаѓања:
    35.250
    Пол:
    Женски
    Чекај, чекај... Кломифен пиеш?
    Мене колку што ми е познато, по овулација треба да се користи Утрогестан. Да се јавиш кај докторката и да прашаш бидејќи мислам дека не треба сега ако пиеш Кломифен да ставаш Утрогестан.
     
  13. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Nee ne... Klomifenot go pijam od tretiot den od ciklus 5 dena. I posle ovulacija treba da pochnam so utrogestan ama ne znam na koj den treba da pocnam... Na 11 den mi se predviduva ovulacija...
     
  14. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.501
    Допаѓања:
    35.250
    Пол:
    Женски
    Најдобро е да одиш на мерење фоликули, да се види дали прснал фоликулот, па потоа да почнеш со Утрогестан. Додека не се види дали поминала овулација, не ти препорачувам да ставаш Утрогестан.
    Докторката не ти рече да одиш на ехо да следи до каде се фоликулите?
     
  15. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Doktorkata mi go kaza tochniot den bidejki moram da odam vo stranstvo. Nema da bidam vo mk ...
     
  16. EvieBabe

    EvieBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    2.550
    Пол:
    Женски
    Здраво, девојчиња. Јас сум 12 недела после второ ивф и од старт сум на кринон гел и прогестерон ампули. Знам дека е индивидуално, ама ме интересираше кога отприлика ви го прекинаа кринонот на тие што сте со ивф? Прашувам чисто онака, најмногу затоа што стомакот уште ми е подуен како за време на стимулации, изгледам како да сум 5 месец, а читав дека подуеноста спласнувала кога ќе се прекине кринон.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.325
    Допаѓања:
    7.991
    Пол:
    Женски
    Криноне примав до 12 недела, после продолжив со утрогестан 200мг по едно орално. Исто сум со ивф.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Јас кринон ставав до ет после Др ми го замени со утрогестан
     
  19. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Јас не би го менувала криноне за ништо на светот.Утрогестан :puke::puke::puke:.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  20. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    дали го земате дабростон заедно со некој друг лек на пример аспирин прво едниот лек па после другиот