1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дабростон/Утрогестан

Дискусија во 'Бременост' започната од ackaa91, 9 декември 2010.

  1. Crnka88

    Crnka88 Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    38
    Јас пак сакам да прашам сега,дали има некој од вас што го пиел Утрогестанот 3 пати на ден,и докторкава ми ги даде на поцетокот имав розеникаво и сега све е ок веке сум 4 ти месец ама уште не ми ги прекинува а 100 пати ја прашав,дали е нормално пијам 3 пати од нив на ден и 3 пати магнезиум од 250 мг мие страв да не е многу,ако има некој нека пише да знам,и ви благодарам однапред :*
     
  2. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    И јас земав 3 пати по 200мг,ама вагинално(како што разбрав првите 3мес се земаат исклучиво вагинално) ,и се земаат до 12та нед ако има потреба и повеќе.Магнезиумот сигурно го пиеш заради грчеви така?
     
  3. Crnka88

    Crnka88 Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    38
    Па изгледа од што ги слушам другите трудници и што читам знам дека е против грчеви а ова со Утрогестанот еве уште ги пијам имав пред 1 год спонтан и плус сега ми беше мал проблем со плацентата и се среди еве сега е све во ред,али мислам дека се јаки сеуште ги пијам 3 пати на ден заедно со магнезиумот незнам ставрно докторкава вика пиј ги сеуште
     
  4. minne03

    minne03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    48
    i jas imav isto rozenikavo i doktorkata mi dade da gi pijam utrogestan 100mg vo sesta nedela no ne mi gi preporaca vaginalno mi rece da pijam oralno do 12 nedela 3 pati na den
     
  5. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    137.557
    Пол:
    Женски
    јас го ставав вагинално 2 пати дневно ама до 14та недела сега ми ги прекина.ако е се во ред и немаш проблеми незнам зошто ти ги дава уште а и не се ефтини да си кажеме искрено.три пати на ден а има 30 парцинј во една кутија сто кошта 500ден.ама се за бебе(кој знае како да рече човек).
     
  6. Crnka88

    Crnka88 Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    38
    Незнам ставрно што да кажам веке еве и во аптека ми рекоа дека се јаки магнезиум од 250 да ги пијам по три пати на ден а исто и Утрогестанот,незнам :x
     
  7. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Црнка ако така проценил гинекологот немој на своја рака ништо да прекинуваш.
    Си имала и спонтан и розевкасто крварење,тоа е доволен ризик.
    Магнезиум мене ми даваа по едно потоа друг гинеколог ми кажа дека обично се дава по 3 пати дневно ако има индикација(кај мене имаше) и дека еден Мг на ден од 250мг е преслабо.
    Како сакаш,нема да имаш штета од нив,само корист.
    Јес да се скапи,јас купував на 5 дена ,пошто од 200мг се 15 внатре,а ставав 3 пати.
    Али тоа е најмалку битно.
     
    На Crnka88 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Црнка, јас би те советувала да не прекинуваш но да отидеш и на друг доктор за второ мислење. Јас постојано одам за 2 мислења, дури и за забар кога станува збор, а камо ли за вакви работи.
     
  9. Crnka88

    Crnka88 Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    38
    Фала ти за одговорот секако скапи се и одма ги трошам али не е битно само све да е во ред.
    Поздрав
     
  10. bibuskaa

    bibuskaa Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    3
    Дали со користење на утрогестан вагинално 2 недели (во случај како поддршка доколку дојде до бременост) се пролонгира добивањето на наредниот месечен циклус, или нема влијание?
     
  11. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Мене ми доцнеше 8 дена откако ми го прекинаа утрогестанот. Вториот месец ми дојде 8 дена порано, третиот ми доцнеше 3 дена. Секако се пролонгира, освен тогаш кога доби порано, ни докторката немаше поим зошто.
     
  12. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Девојки ве молам за одговор...дали има врска утрогестанот со пукање на циста? за 1 месец бев на 3 гинеколози. Првиот ми напави пап, немаше циста, никакви неправилности на ехо, све супер. После тоа искрварив и тидов на втор гинеколог кој исто така ме смири и на ехо ми кажа - нема циста не се плаши, пиј Аспирин и провери хормони за 1 месец, треиов сега ми најде циста 3см и ми препиша утрогестан вагинално 2х200...
     
    На Vikica94 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Се здебелив од утрогестанот, се подув ко меур...а не сум трудна :(
     
  14. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    А водена ли циста?Ако е водена почекај до менструација ако ти дојде значи пукнала а ако не тогаш ќе ти даде терапија.Јас првпат слушам дека утрогестан се дава за циста,ама може грешам
     
  15. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Ми виде гин. водена циста, пукна да!пошто добив...а утрогестанот ми го даде дека претходниот пат добив 2 пат после 10 дена...никој досега не ми видел циста на ехо и ја се зачудив кога ми ја спомна...како и да е на своја рака (бидејќи дкторот не се јавуваше на телефон и празници ме фатија) не продолжив со утрогестан и ми дојде за 2 дена. Сега проверив хормони и ќе му одам во вторник, да видам што ќе ми најдат пак на ехо. Од утре си пресметав ми почнуваат плодни денови. Сега ме замисли ти Ели со она МАНУ и мутациите.. :sweat: :!:
     
  16. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Црнка и јас исто така пиев. До 6-ти месец пиев по трипати дневно од 200 мг утрогестан, и трипати од 250 мг магнезиум. После до крај си ги пиев утрогестанот ама ги намалував постепено и бременоста ја завршиш со по една таблета од 100 мг дневно.Магнезиум пиев до крај по 750 мг дневно. Исто и до 5-ти месец бев на инекции прогестерон по една неделно, ама да напоменам дека имав тешки крварења. Сакам да кажам дека не е многу тоа што го пиеш, само не ми е јасно зошто за малку розеникаво ти даваат толку тешка терапија? НО,на своја рака немој ништо да прекинуваш, утрогестанот и НЕСМЕЕ да се прекинува нагло. Поздрав
     
    На Crnka88 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. minne03

    minne03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    48
    Ctnka 88 ako nemaas poveke krvarenje namalija dozata na utrogestan pocni so 100mg i dva pati dnevno nekolku dena a potoa ednas dnevno pij gi dodeka da zavrsat i prekinigi,,,jas isto imav krvarenje prvo a potoa rozevo krvarenje no doktorkatA mi rece mozno e vo plodnite denovi da nastanuva,,,prvo piev utrogestan 3 pati na den od 100mg no vidov deka neman
    m poveke rozevo i postepeno gi namaliv i gi prekinav,,,i eve do sega nemi se povtorilo pak
     
  18. Crnka88

    Crnka88 Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    38
    Да еве сега вчегувам во 6 ти месец и не ми ги прекинува сеуште,сега е све во ред ама ми вика да си ги пијАм,а на своја рака не смеам да прекинам па ке видиме само да е све во ред друго не мие важно
     
  19. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    zdravo jas sum bremena vo 6 nedela do sega piev dobrostan po 2 tableti dnevno i sega ke prodolzam so utrogestan po 3 dnevno, na kutijata pisuva meki kapsuli za oralna i vaginalna upotreba bi sakala da ve prasam dali e podobro da se stavaat vaginalno bidejki kako sto gledam vo upatstvoto pisuva deka vaginalno nema nesakani efekti, i kako se stavaat vaginalno kolku dlaboko?
     
  20. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    137.557
    Пол:
    Женски
    вагинално е побезбедно во во првото тромесечие,така и пишува во упатството.е сега колку длабоко колку можеш подлабоко и ако можеш да полежиш 30 40 минути откако ке ја ставиш.