1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дабростон/Утрогестан

Дискусија во 'Бременост' започната од ackaa91, 9 декември 2010.

  1. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.488
    Допаѓања:
    35.218
    Пол:
    Женски
    И јас трипати на ден ставам вагинално, на 8 часа. Почнав 5 дена пред трансфер и уште така ставам.
    @Veki4kaa Кажи му дека мачно ти е од нив, сигурно ќе дозволи да ги ставаш вагинално.
     
    На Sreka16 и joy1 им се допаѓа ова.
  2. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
    @0ли ама и мене ми е полесно да ги пијам мслку зашеметана сум тераат нс спиење од како ќе ги испијам. Ќе каснам нешто солено и ми поминува. Ама неќам ни да ги пијам ни да ги ставам . Што се мора мора . Тоа е .
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  3. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Јас ги ставам наутро и навечер, мислам дека така пишува и на упатството ама не ги темпирам на 12 часа туку навечер околу 12 ги ставам а наутро околу 8.30/9. Така веќе 6 недели функционирам, се надевам не правам нешто погрешно.
     
  4. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    имам една дилема.
    што ако доаѓа кај некоја жена до спонтан,само затоа што нема доволно прогестерон, неколку дена после имплантација, пред да има и некој шанса да открие дека дошло до забременување?
    како да знаеме дека имаме доволно количини?
    има ли некаква индикација дека немаме доволно и дека ни треба поддршка?
     
  5. Mia1

    Mia1 Активен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dobar ginekolog bi go otkril toa, dokolku doslo do spontan abortus..
    Zatoa posle terapijata se pravi hormonalen status odnovo, i dokolku ima potreba se prodolzuva terapijata dodeka se sredat hormonite, a najgolema uloga igra zdravata ishrana i fizickata aktivnost
     
  6. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Точкесто крварење или помалку од 10 дена меѓу овулација и менструација, ниска базална температура (не баш сигурен показател) може да значат ниско ниво на прогестерон. Најдобро е да се мери преку крв, 7 дена по овулација и ако е често ниско нивото и жената има повторувачки спонтани абортуси, тогаш може да се претпостави дека причината е тоа и е навистина ретко, затоа што, најчесто, кога е премногу низок прогестеронот, не ни доаѓа до имплантација и бременост. Ако си во дилема, тогаш веднаш по позитивен тест се мери нивото на прогестерон и по потреба се пропишува прогестерон во некоја форма, иако ова е многу малку веројатно, затоа што често и да бил низок во претходните циклуси, кога ќе настане бременост, си расте адекватно. Вистинска потреба од прогестеронска поддршка имаат жените кои забремениле со ин витро оплодување и докажано ниско ниво во бременост, иако во последно време кај нас пропишувањето прогестерон на сите бремени е тренд и во многу голем број случаи нема основа.
     
    На WonderGuurl и LunaGrey им се допаѓа ова.
  7. milica30

    milica30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    20
    Здраво
    Јас сум нова на форумов и налетав на оваа група па би сакала да сподели некој искуство ако има со дабростон одма по позитивен тест.По трансфер и потврдена бременос изреагирав чудно на Пролутекс и докторот ми ги смени со Дабростон одна по тестот.Дали некоја од вас има вакво искуство усте во 3 недела Дабростон 3×1 и Естрофем 3×2
     
    На maaitka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. maaitka

    maaitka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    3.995
    Пол:
    Женски
    Здраво :) Исто и јас после позитивен тест пиев дабростон 2×1 естрофем 3×1 естрофемот го пиев до 13 недела а дабростонот до 20 недела. Дабростонот е за подршка на бременоста.
     
  9. milica30

    milica30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    20
    Ви благодарам на одговорот.
    Ако не е проблем да ми пишете кој лекар ве водеше и од кој лекар беа препишани таблетите.Некако јас лошо реагирам на таблетите а и голема ми е дозата
     
  10. maaitka

    maaitka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    3.995
    Пол:
    Женски
    Доктор Трајковски. И естрофемот пред трансфер 2×2 и немав никакви нус појави а дозата се зависи од вас мислам дека има жени што пиеле таква доза
     
  11. Vikice***

    Vikice*** Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2019
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Здраво, 21 недела сум и пред една недела на бришење ми се појави како розевкав секрет и толку, само еднаш. Бев на преглед и гин.ми рече дека од кај бебето не е ништо туку само воспален цервикс со нормална должина и ми даде да ставам 2*200 мг. и да пијам 3*100 утрогестан. Според мене оваа доза е премногу. Ве молам за мислење.
     
  12. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Ако е воспален цервиксот треба да ти земе брис и ако има потреба да ти даде терапија според антибиограм. Прогестеронот се дава вообичаено 3х200 мг, вагинално е поефективен и твојата доза не е проблем, проблем е, зошто воопшто ти го пропишал и тоа и орално и вагинално, за воспаление. Мислам дека нема резон да се вознемируваш според ова што го кажуваш, но сепак, на твое место би отишла кај друг гинеколог за второ мислење.
     
    На Vikice*** му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Vikice***

    Vikice*** Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2019
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Saba08 ti blagodaram. Na 5 noemvri imam zakazano vo remedika, pa ke vidime. Pozdrav
     
    На Saba08 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Vikice***

    Vikice*** Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2019
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
     
  15. irencule1980

    irencule1980 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2017
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    364
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki. Koristam Dabroston 2*1 na den. Prvpat gi pijam ovie apcinja. Dali nekoj sto gi piel ovie apcinja imal nekoi nus pojavi i koi se tie? Pozdrav. Fala
     
  16. Bilbilce

    Bilbilce Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
    Здраво. И јас ги пијам 2×1 и еве веќе месец дена ги пијам и не сум имала никаква нус појава. Обично прво наутро гледам да каснам нешто па да се напијам да не сум на гладно.
     
  17. Sreka16

    Sreka16 Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2019
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки 27+4 сум од вчера почнав да ставам Утрогестан, денес ми се појави кафеав исцедок на влошката. Се слушнав со докторката рече утре да одам и ми рече одма Сумамед да пијам. Дали некоја има такво искуство и од што може да е. Ви благодарам
     
  18. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.488
    Допаѓања:
    35.218
    Пол:
    Женски
    Зошто Сумамед?
     
  19. Sreka16

    Sreka16 Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2019
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Па ме праша брисевите како се, а немам проверено од 5ти месец кога бев. Веројатно мисли некоја вагинална инфекција да не е, немам болки.
     
  20. milica30

    milica30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    20
    Zdravo devojki
    Do sega koristev Crinon gel i sega mi go smenija so Utrogestan 3 x 2caps (od 200mg)da se apliciraat no spored upatstvoto a i po toa sto citam na forumot site obicno gi koristat 3x 1 bez razlika dali bilo vag ili oralno.Me faka panika da ne e mnogu pa ako ima nekoj iskustvo so apliciranje po 2caps odednas neka mi pise.
    Imajte ubava vecer