1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дабростон/Утрогестан

Дискусија во 'Бременост' започната од ackaa91, 9 декември 2010.

  1. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    931
    Допаѓања:
    8.155
    Пол:
    Женски
    Бев на преглед. Ми даде хормони да прегледам трет ден од менструација, па ко ќе заврши, и брис ќе земам.
    Најверојатно од стрес ми се поремети :( последните 2-3 месеци имав континуиран стрес- си го зеде данокот. Поради тоа и јајниците како "заспани" биле,ми направи и обично ехо.
    Зависно од резултатите на хормоните, ќе видиме што понатаму. Се надевам дека ќе се среди.
    А, да, најважно-да се опуштам:P
     
  2. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите вас девојки :l: Имам доживеано 2 спонтани и една биохемиска бременост. Овој месец имав стимулација со Кломифен и фоликулометрија и откако заврши следењето на фоликулите се фативме за работа :) тоа беше викенд и од пон ми рече Дабростон да земам 2 по 1 покрај Дабростонот земам Метил фолат Аспирин 100 и клексани од денот кога го направив тестот и кога дојде 26тиот ден од циклусот ми се појави кафен исцедок и јас мислев дека добив имаше многуу малку и кога се слушнав со докторката ме насочи да направам тест за бременост иии имаше две цртки само таа за тестот беше бледо розева и кога ја пуштив сликата со тестот таа вели честитки има бременост :worried: и јас сеуште нз како да се чуствувам заради претходните искуства и плус, сега кафениот исцедок сеуште го има а синоќа малку розево нема болки и докторката ми ги зголеми 3 пати по 1Некоја со такво слично искуство? Дали тоа може да трае повеќе време а да не му наштети на плодот? Веке незнам што да мислам и како да се чуствувам. Оставам во рацете на големиот Господ Бог :l:За првото ехо сеуште има време. Имајте сите убав ден. Однапред благодарам
     
  3. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Dobrostonot samo i pomaga na bremenosta, a krvarenje vo rana bremenost ima mnogu cesto. Samo zosto kleksani odma i tie moze da predizvikaat krvarenje ako nema potreba od niv
     
  4. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    @lovely12 има потреба од бидејки имам мутиран ген на МТХФР и тромбофилија односно поголем ризик од згрутчување на крвта и тие се за крвта и подобра циркулација затоа се Аспиринот и Клексаните. Метил фолтот е заради неразградување на фолната во мојот организам. Метил фолтот е веке разградена фолна. Правев испитувања на Институтот за имунобиологија и хумана генетика и тамо се потврди тоа. Ти благодарам многууу за мислењето:hug::l:Поздрав убав ден
     
  5. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
     
  6. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    @lovely12 ти благодарам многу за убавите зборови. И ти со лесно и во најдобар ред да ја истераш бременоста со Господ напред и со добра и позитивна МИСЛА да си го имаш во раце бебушот. Ти посакувам се најдобро. :muscle::hug::l::l::sun:И да за мене исчекување на првото ехо да помине во најдобар ред со Господ напред :muscle::sun::l::l:А да уште нешто ти одиш на работа сега за време на бременоста? Јас се двоумам во врска со работата како да постапам? Ти како направи? Благодарам однапред. Убав ден. :f::f::f:
     
  7. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Ne ne mi dozvoluvaat zatoa sto minatata bremenost se porodiv vo 26nedela i bebebeto mi pocina. Zatoa i primam golema doza progesteron. Miruvaj kolku mozes barem do 3m.
     
  8. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    @lovely12 Многу ми е жал за твојата загуба :hug:Ти посакувам сега 2020 да ти ја донесе најголемата среќичка :inlove::l::l::inlove:Само напред девојко и ке успееме.:muscle::hug: Голем поздрав. Имај убави и среќни празници и се најнај најдоброто во Новата 2020година. Убава вечер и ти благодарам за советите :inlove::inlove::inlove:Ке видиме како ке се направи. Поздрав
     
    На lovely12 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Те чекам со срцева акција
     
    На positive vibes му/ѝ се допаѓа ова.
  10. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site...primam terapina dabroston ytrogestan...vo cetvrtokot bev kaj maticnata i mi gi prepisiha ovie tableti..treba da dobijam na 15 ovaj meces..pret ova primav komiflen tableti..tri pregnil inekci tri dena po red mi kaza deka e ok prsnsti se folikulite..sega sum ponedelnik..prasuvam dali nekoj primal vakva terapija a da nema nikakvi somtomi za bremenost? Ili e rano ? Ako moze nekoj da mi pise poz
     
  11. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Rano e, dobrostonot ke pomogne dokolku se slucila bremenost...
     
  12. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Fala ti mnogu..se nadevam na bremenost zasto primam terapija za bremenost sega cekam dali ke dobijam ili ne utre sum kaj maticnata ke me gleda znam deka nema da vidi bremenost zasto e rano ama odam sekon tri dena kaj nea...za simtomi prasav pret godina ostav bremena i gradite me bolea deneska osekam blaga bolka i nozete kako da me secat..sepak fala ti mnogu
     
    На lovely12 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
     
  14. Vikice***

    Vikice*** Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2019
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Zdravo, do koja nedela go koristevte utrogestanot i i dali postepeno go namaluvavte? Mene ginekologot mi rece da go prekinam 32 nedela sum, a stavav dva pati po 200 mcg. Cekam vasi iskustva, pozdrav.
     
  15. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски
    Едно прашање, за некој битно, за некој не, мене да. Дали стварно дебелее добростонот? И ако некоја од вас читала, на кој начин влијае врз качување на тежината, дали некоја храна треба да се избегнува? :?:

    Во упатството читав и дека постои можност да се појави крварење |(, искуства?
     
    На S.12.G му/ѝ се допаѓа ова.
  16. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Jas go pijam sega samo me tera na poveke da jadam..izgleda ke kacuvam nekoj kila..za sto go pies ti? Ako moze da znam mene mi go dadoa primav komiflen pregnil inekci pa dabraton i ytrogestan..samo uste nema nisto za bremenenost mozebi e uste rano
     
  17. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски
    Се здробив од пребарување, вика дека прогестерон помага во симнување килажа, односно го регулира апетитот и организмот не бара внес на поголемаа количина на шеќери, додека естроген придонесува за качување на килажата, НО, со напомена дека то важи за природниот прогестерон или био прогестерон, а не синтетички. Сега значи, прогестеронот не придонесува за качување килажа, но сепак како несакан ефект од синтетичкиот прогестерон може да се појави надуеност и зголемување на количината на вода во организмот. Ај сеа, збунка сум скроз.

    Упатството иначе е хорор, го зголемува ризикот за мозочен удар, срцев удар, тромбоза, рак на дојка, рак на јајници... аман! Има ли нормално лекарство за замена на ова чудовиште?

    Јас не го пијам за поддршка сега, здравје за некој месец ивф може ќе правам. Мене заради циста ми е препишан, за да не расте и да не се појавуваат нови.
     
    На S.12.G му/ѝ се допаѓа ова.
  18. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Ajde na dobro da izleze kaj dvete jas cekam da dobijam ama vcera bev mi kaza.nemas znaci da dobivajne ama pak nemam znak ni za bremenost ni za nisto osvev zdebelen ednometrioum sto mozel da bide za bremenost a test negativen vcera trebase da dobijam
     
  19. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Zdravo denes imam kafeav iscedok koj ne e kako menstruacija..mi kasni 4 dena dali e mozno od ytrogestanot i dabrastonot? I toa na brisejne imam? Mu se ima sluceno na nekoja clenka od ova terapija?
     
  20. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.487
    Допаѓања:
    35.212
    Пол:
    Женски
    Може да доцни од Утрогестан/Дабрастон. Некоја ќе добие на време, а некоја ко јас од 7 до 10 дена по прекинувањето на терапијата.
    Тест за бременост правеше?