1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дабростон/Утрогестан

Дискусија во 'Бременост' започната од ackaa91, 9 декември 2010.

  1. mace89

    mace89 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    2.024
    Допаѓања:
    4.096
    Пол:
    Женски
    Девојки дали некоја од вас добила циклус и покрај утрогестан? Јас требаше да добијам пред три дена но сум на прогестеронска терапија. Циклусот ми е секогаш редовен а утрогестанот ми е даден како подршка за евентуална бременост?
     
  2. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    Ја создавам оваа тема за да се подигне свеста кај сите кои сакаат да забременат и да износат здраво бебе. До денес не знаев дека многу често се случува здрава жена да изгуби здрав плод поради недостаток на Прогестерон. Прогестеронот ја одржува бременоста и спречува исфрлање на здраво бебе. Особено понизок прогестерон има кај жени над 30 години. Мојот случај е следен: Имам 30 години и сум бремена 5 + 1 ден. Пред 2 дена прокрварив малку и веднаш отидов на лекар. Ми рекоа дека сеуште е рано да се види бременост и дека да „ОСТАВАМ ВО РАЦЕТЕ НА ГОСПОД!!!!!!!!!“. Си отидов дома уплакана и морав да прифатам дека најверојатно го губам бебето и не можам ништо да преземам. Ама... Благодарение на Фемина Форум и членовите кои ме посоветуваа да побарам терапија со Прогестерон, се јавив пак кај докторката и и реков дека не сакам да седам со скрстени раце и да чекам да имам спонтан абортус. Ми препорача Утрогестан 200мг 2х1. Сега после 24 часа крварењето го нема. Не знам дали ќе биде во ред се со бебето, но барем ќе дадам се од себе да биде. Пијам и Премама и Фолна киселина. НЕ СЕ ОТКАЖУВАМ! Во вторник сум на контрола. Да се надеваме дека ќе видиме бебе! Ми се крши срцето бидејќи многу го сакавме ова бебе. Имам и ќеркичка од 4 ипол години која ја износив само на Премама и терапија за железото. Во поразвиените земји на жени над 30 им се давала Прогестеронска терапија превентивно. Не знам зошто кај нас се олку рамнодушни. Па некој со години не може да забремени, а кога ќе забремени му се случува ваква работа. Само да се надеваме дека ќе се крене свеста и дека ќе има помалку спонтани абортуси поради ваква причина. :?:
     
    На Pacient srna, zhap4e, Inamya и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.721
    Допаѓања:
    12.828
    Зависи од докторите некои даваат терапија уште одма некои не али според мене треба да се даде терапија со оглед во какво време веќе живееме прогестеронската поддршка да се дава и превентивно да не дојде до крварење да не се чека до последен воз па после да биде Господова работа
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.185
    Допаѓања:
    3.447
    Пол:
    Женски
    Јас сум прв пат сега бремена, уште немам на ехо отидено, отприлика 6 недела сум. Уште веднаш кога го виде позитивниот тест ми даде утрогестан по едно навечер вагинално да ставам. А се чувствувам одлично ни крварење ни грчеви буквално ништо немам. Ама си ги земав и ќе ги ставам се додека кажува гинеколог. Претпоставувам немам простор за паника, но ете превентивно ми ги даде и не се бунам. Се што ќе препорачаат ќе правам само да биде се во ред. Сега со душа чекам да видиме на ехо и да ми потврди дека е се во ред дајбоже.:inlove:
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Edno denovoj4e

    Edno denovoj4e Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2019
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Jas dabrostonot mi go dadoja da go pijam uste vo 6ta nedela koga prokrvariv obilno itoa po 4x1 i eve sega vlegov vo 8ma nedela uste go pijam zosto uste imam iscedok, toa radi sto mi najdoja hematom 1.31cm ama sva srekja se gubi bash denes bev na pregled zoso utrovo mi padnaa dve parcinja itoa krvavi bea e sea se nadevam deka pomaga, uspat primam i progesteron depo na edna nedela i mi rekoa vitamini i magnezium obavezno, nekoj so slicen slucaj?
     
  6. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Последно што ми кажаа било хематом кај мене. Крварење имам од 12та недела ама ниту нашле ниту измериле нешто на ехо. Ама стилот на крварење со грутки стара крв и нова го имам исто како кај тебе. Ако ти е свежа крвта побарај да те боцкаат депо почесто. Јас примам на 4ри дена а сум примала и на 3. Тоа што искача нека не те плаши подобро надвор него внатре. Ќе се исцеди и ќе се смири. Па може пак одново ако си иста како мене. Јас имам 3 дена крв со цедење истенчување па пола ден ништо па пак одново од почеток. Психички кога прекинав да се притресувам и да рипам на секоја точка се намалија симптомите и ублажија.
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Edno denovoj4e

    Edno denovoj4e Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2019
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Se nadevam deka brzo kje pomini eve takva sum jas se nasrce zemam i setuku s epritresvam na se so kje se sluci a probvam da bidam smirena i hormonive sto si igraat somene to e vekje kasa popara mislam me razbirate, prva bremenost mi e i se mi e novo i neznam so da pram poprvo
     
  8. Mapuja

    Mapuja Активен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски

    I mene prva bremenost, dva hematoma, od 12ta nedela so utrogestan. Nemav krvarenje, slucajno mi otkri maticnata na eho, imav nekoi cudni bolki vo dolniot del od stomakot pri dvizenje. Ne se sekiraj, gledaj mnoooogu da miruvas, da ne se opteretuvas. Bebusko go rodiv zdrav, prav, denes ima 9m i 6 dena
     
    На positive vibes и Edno denovoj4e им се допаѓа ова.
  9. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Дали дабростон спаѓа во прогестеронска терапија
     
    На LunaGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    Да
    Дабростон, утрогестан, кринон гел...
    Пролутекс инекции и прогестерон депо инекции. Сите овие
     
    На Lovebug01 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    Мислам дека чекор кој сите гинеколози го скокаат е што не ги праќаат пациентките да испитаат прогестерон преку крв. Или ќе ти речат шлакај инекции, еве ти терапија немаш гајле од неа, или ќе речат не пиј ништо што е Господ никој не е. Крварење може да се јави и од пукнат капилар. Никој не обрнува внимание на нивото на прогестерон во крв, а треба. Во петта недела имав кафеав исцедок и три дена матичниот ми викаше да одам само ако се јави јако крварење. Као, рано било за преглед, стара крв било тоа кафеавото. И се јави јакото крварење на третиот ден, среќа се беше во ред, само што го јадев стресот. Требаше да одам да си испитам прогестерон уште одма и да си побарам терапија со време.
     
    На Pacient srna, zhap4e, tina2018 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Cici1991

    Cici1991 Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    13
    Zdravo majki bremena sum 7ma nedela imav jaki grcevi vo dolniot del ma stomakot bolkite mi bea uzasni kako za ragajne I grbot kicmata ko so noz da me secese bev vo klinika vednas mi dadoa utrogestan mirekoa deka bbto ne mi e zakaceno ubavo kako I kade sho treba bidejki so 2te bremenosti sum bila na carski I mu prestavuva problem sea Na bebeto . No sea sakam da ve prasam zs se upotrebuva utrogestan ? Jas se somnevav deka sum pred spontan abortus so takvi bolki pa dali e mozno poradi toa da mi gi prepisele vaginaletite I mi rekoa od 100% sto si bila podvizna sea treba 30 % a I trebalo pocesto da lezam zbuneta sum ve molam sa pomos ?
     
  13. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.721
    Допаѓања:
    12.828
    Утрогестанот се за да го сопрат крварењето прогестеронска поддршка во текот на бременоста оди на второ мислење да ти потврдат дали е стварно тоа обично даваат магнезиум за грчеви и болки
     
  14. Mareea

    Mareea Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    219
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Женски
    Jas navecer gi stavav a od sabajle gi piev utrogestan. Tie se za podrska, nema steta od niv, primaj kolku treba i odmaraj maksimalno. Jas stavav od 6ta nedela do 13,pa gi prekinav i sega pak vo 29 mi gi prepisa maticnata bidejki cervix mi bese 1.95 i rece da odmaram, no ne odmarav i sledna kontrola mi bese 2.07 i taka uste gi pijam i stavam. Odmor maksimalno dodeka se sredi sve pa posle poleka ke se razdvizuvas.
     
  15. Mila_Skopje

    Mila_Skopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    1.403
    Допаѓања:
    2.640
    Пол:
    Женски
    Дали ви направи чешање кога го стававте вагинално? мене наутро дали дека ја носам влошката а топло е имам чешање после се смирува؛ Малку на؟нерви ми иде па утрово ја испив
     
  16. Mareea

    Mareea Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    219
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Женски
    Јас сабајле станувам рано и пијам и пак легнувам дека ми е низок притисокот а од утрогестанот уште повише паѓа. А навечер ставам ама немав чешање освен исцедок.
     
  17. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    Не би требало да имаш чешање од утрогестанот. Исцедок да, ама без чешање. Консултирај се со доктор, може треба брис да направиш.
     
  18. Mila_Skopje

    Mila_Skopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    1.403
    Допаѓања:
    2.640
    Пол:
    Женски
    Па и јас тоа мислев ама؟само утрово е, се истуширав и се смири؛ Освен од леков нема исцедок а следна недела сум на брис за стрептокока؛ Се мислам од влошките е ме иритираат а и се потам
     
    На Lovebug01 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    Епа може да е и од потењето, ако не е како внатрешен сврбеж. Супер штом си следна недела за брис ќе прашаш и за тоа.
     
    На Mila_Skopje му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Cici1991

    Cici1991 Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    13
    A doklku ne gi zeam redovno mozno li da imam spontan bidejki iskreno ovaa bremenost ne ja podrzuvam od ×pricini iskreno I da imam spontan nema da mine maka posto intaka deneska ke odam za termin za abortirajne koga mi gi dadoa mi rekoa za protiv bolki I taka se slozev so situacijava neznam sto I'm znaci toa ne bilo zakaceno ?? Dali e toa von matericno?