1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дабростон/Утрогестан

Дискусија во 'Бременост' започната од ackaa91, 9 декември 2010.

  1. jarecjarec

    jarecjarec Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Zdravo devojki ... vidov deka tuka go spomenuvate dabroston i ke ve molam da mi kazete iskreno neznam dali da go zemam... kosata mi se kreva od upatstvoto.... ginikologot mi go prepisa bidejki dva tri pati ovaa godina prv pat vo zivotot od koga imam menzis mi se slucuva pred da dobijam menzis na tocnata data, nekolku dena pred toa da mi tece kafeafkasto po edna tocka... ispitav hormoni i malku povisen bese prolaktinot drugite ok bea mi rece toa ne e nisto...na eho imav mala cisticka 2mm koja vika sigurno ke pukni ,pap test ureden... a pricina zosto mi se slucuva toa krvarenje tocno pred menzis..neznam... i mi kaza samo ovie da gi zemam i tri meseci da gi pijam po 10 dena... ve molam za sovet dali da gi zemam... Vi blagodaram
     
  2. kostadinka11

    kostadinka11 Нов член

    Се зачлени на:
    20 декември 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    :( vo cetvrta nedela sum samo sto razbrav za bremenosta ama malku prokrvarev sto moze da bide samo dabroston mi prepisaa i utrogestan
     
    На spasovskam му/ѝ се допаѓа ова.
  3. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Тоа ти е за подршка на бременоста, јас ги пиев дабростонот до 4 месец!
    Потруди се периодов да мируваш, одмарај си, лежи почесто и се разбира тешко не кревај!
    Со среќа, се надевам дека се ќе биде во ред!
     
  4. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    И јас го пијам дабростон треба 10 дена да пијам за да можам да добијам убаво ... а во упатството читам дека може да си пие и веке жена која имала спонтан абортус и ме збуни малку не се хормонски апчиња како тие антибебе што се контацепција :^) незнам точно бидејки веке имав јас еден спонтан а ете правиме 2ро бебенце ... туку прашањето ми беше дали можам да забременам додека го пијам дабростонот ?
     
  5. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    4та недела сум, ми препиша утрогестанда ставам вагинално, 2 пати на ден, од 100гр се овие.
    Рече дека се е во ред сеа за сеа, бебушот е во маткта на средина, ни горе ни доле, ама за превенција да ги ставам, кога ќе појдам за срце и такт, ќе прашам до кога треба да ги ставам.
     
  6. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    839
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Најчесто нив ги даваат за до крај ( барем досега сите што ги имам прашано си ги користеле така) па и јас уште ги користам
     
  7. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    Која недела си ти ?
     
  8. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    839
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    27+ 1 ден, баш вчера бев на контрола и го прашав и ми вика истата терапија
    А општата матична докторка ми кажа дека и таа ги примала и ми кажа дека штом ти ги дадат ги зебаш до крај, не биле страшни ги даваат за задржување на плодот
     
    На bebeto93 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Дабростон пиев последните три месеци за да ми се среди менструацијата. Ги пиев 11 ден од циклусот. И добивав на 28 дена. Пред тоа не ми беше редовна.

    Сакам да прашам дали ги пиел некој и дали после тоа добивавте на 28 дена, или повторно ви каснеше? Јас треба да добијам на 4ти, ако се среди.
     
  10. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Prvo znam deka treba da pisuvam vo mk poddrska ama pc e preinstaliran i nemam
    Imam edna golema molba do vasssss mi treba sovet. Znaci vo juni imav spontan vo 5 nedela so kafeav iscedok , sega treba da dobijam na 3 fevruari vo ponedelnik,ama veke od vcera imam bled kafeav iscedok i toa mnogu malku ko tri kapki vo denot i mislam deka pak nesto ne e vo red. Prvo koga da odam na ginekolog?
    Vtoro, smeam li sama da si zemam daroston ili utrogestan, mi e strav ako cekam ko minatiot pat da odam na lekar pak da ne imam sponatn?
     
  11. midnight.flower

    midnight.flower Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.050
    До крај? :( И мене ми ги препишаа (моите се од 200), јас сум 11 недела, следната недела сум на контрола и се надевам дека ќе ми ги прекине. Мене ми се смачи од нив. :( А фала му на Господ немам никакви проблеми, ми ги дал за секој случај, бидејќи многу долго се обидувавме за бебе, па сега за да не се случи нешто - не дај Боже.
     
  12. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    А какви симптоми треба да имас за да ти дадат дабростон/утрогестан незнам исцедок или сто ?
     
  13. midnight.flower

    midnight.flower Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.050
    ^ Јас немав ама баш никакви симптоми или проблеми, ми ги даде превентивно. Утрогестан ја зајакнувало матката.
     
  14. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    839
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Најчесто ги даваат доколку претходно имало спонатан.
    Јас не сум имала, но ме болеше мн стомакот и ми ги даде како подршка на бременоста
     
  15. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Дали сте приметиле некогаш по ставањето на утрогестанот како бели расчиња минијатурни откако ќе појдете во тоалет? Јас вчера ставив едно (мислам дека доволно длабоко го ставив) и кога појдов сабајлево во тоалет, приметив во водата доле бели ептен малецки расчиња како од апченцето. Нормално е тоа? Јас погрешно сум ставила? Или мене организмот ми го исфрла?
     
  16. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    треба од утре да започнам да користам утрогестан вагинално,инаку секое претпладне вежбам на статичен точак пола саат,и незнам дали да продолжам да вежбам додека користам утрогестан,има некој искуство со ова,совет?
     
  17. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Нормално е. И јас ставав утрогестан 200 мг. едно на ден пред спиење. И кога ќе станев насабалје да одам во веце исто така ми се појавуваше. Од таблетите се појавува згуснат секрет, тоа мислам дека се остатоците од таблетите кои не се апсорбираат. Течноста од таблетката се апсорбира вагинално, а самата таблетка се распаѓа и истекува заедно со природните секрети. Мислам дека ме сфати и јас убаво објаснив. :lol: Не се секирај нормално е тоа. Поздрав ! ;)
     
    На IveBrajan му/ѝ се допаѓа ова.
  18. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    839
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Денес ми кажа уште еден месец треба да ги земама
    а колку се досадни
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.589
    Пол:
    Женски
    A kolku dlaboko gi stavate vaginalno? Jas od denes pocnuvam so niv 13 nedela sum poradi kafeav iscedok
     
  20. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    па колку што ми втасуав прстот хехе толку длабоко, не се трудам премногу, бидејќи ги ставам кога ќе легнам за спиење и цела вечер лежам и на утро и не забележувам згуснат секрет, ама затоа кај 6часот некаде секогаш го исфрлам остатокот од апчето.
    инаку мене ме праша дали чувствувам болка во јајниците и и кажва дека по малку и за превентива ми ги даде, немам искрвавено, ама сум имала ногу мало крварење во матката и ми рече да продолжам, сега наредниот месец се надевам ќе ми ги откажи, се нервирам кога ги ставам :doh: