1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дабростон/Утрогестан

Дискусија во 'Бременост' започната од ackaa91, 9 декември 2010.

  1. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Според ова што го читам,ќе се скараш со сексот :)
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  2. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Ako e do vaginaletkite problem,utrogestan,tie mozat i da se pijat.No arno vika Dani konsultiraj si ti sekako ginekolog.
    Bogami i jas vo toj period imav besni hormoni.(poolparty)
     
    На espana и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
  3. danielahani1

    danielahani1 Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Zdravo mesijnja:) mene mi dadoa da pijam folna i dabroston dali ima nekoj iskustvo so ova,veke folnata gledam ja pijat mnogute ovde,a za debrostanot? mi rekoa deka e za zadrzuvanje na plodot..
     
  4. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Да ,дабростонот се за задржување на плодот,штом ти ги дале да си ги пиеш.На некој му даваат дабростон, на некој утрогестан вагиналети или инекции прогестерон.Јас на почеток ставав кринон гел исто и тој е за зачувување на плодот,а од сам почеток до сега цело време сум со Прогестерон ампула.Така да,слушај Др.и уживај во бременоста :)
     
    На danielahani1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Nisto strasno.Jas gi pijam od sam pocetok,eve veke sest meseci.Prvo tri pati dnevno a sega veke po dva pati.
    Opusti se i uzivaj..
     
    На danielahani1 и espana им се допаѓа ова.
  6. danielahani1

    danielahani1 Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Ako moze da prasam..Kolku meseci ste bremena?
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Во првата бременост пиев дабростон.
    Во втората утрогестан вагиналети.
    Според мене вторите се подобри.
     
    На makedonkamak и danielahani1 им се допаѓа ова.
  8. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Утрогестан вагиналети, според мене. И во двете бремености ги користам, многу сум задоволна.
     
    На makedonkamak и danielahani1 им се допаѓа ова.
  9. danielahani1

    danielahani1 Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Blagodaramm mnogu ti posakuvam se najdobro vo bremenosta:inlove:
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  10. momomo

    momomo Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    40
    Здраво,јас сум 6 недела и ми препишаа добростон поради бледо кафен исцедок,ги пијам недела дена, пред едно 4 дена ме боцнаа прогестерон инекција тогаш ми престана бледо кафеното, но еве вчера и денес и покрај тоа што ги пијам добростонот ми тече и многу се нервирам, а пред 7 месеци имав спонтан. Напишете ваше искуство ве молам, одвај чекам утре да видам дали е се во ред со бебушко но и многу прегледи незнам дали се во ред
     
  11. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Zdravo momomo...jas pijam dobraston uste od petta nedelaa deneska sum 30ta..
    Isto na pocetok imav kafen iscedok,pa imav i crven,pa duri eden period mi ispadna i celo parce nasobrana krv(hematom,znaci stara krv).
    Krvarenjata vo tekot na ranata bremenost vo tekot na prvoto tromesecje gi ima se poveke i poveke(vaka barem ovde doktorite kazuvaat).
    Odi na lekar i strogo,ama bas strogo miruvaj.
    Mene doktorite na pocetok mi objasnija deka,miruvanjeto e za da dodeka istece taa stara nasobrana krv da ne go povlece i plodot so sebe,posto e toa uste malo i nisto ne e seuste zacvrsteno.Pak ke povtoram,znaci Strogo miruvanje,lezenje(duri i ne sedev).
    Moze dokolku ne ti zastane,da pocnes da primas Progesteron na tri dena.% da pies tri pati na den Dobraston.No seto ova doktorot ke ti kaze,do togas,nisto na svoja raka.
    Do togas miruvaj.
    So sreka.
     
  12. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    И јас имам искуство со крварење поради хематом во 14 недела...Ме задржаа во болница поради многу обилно крварење, ама ете добро заврши благодарение на Господ.Инаку,мој совет, право на доктор, тој знае каква терапија да ти даде. Јас од сам почеток до петти месец ставав кринон гел, а сеуште се боцкам со Прогестерон депо.Најважно од се е СТРОГО МИРУВАЊЕ, лежење, јас станував само за до тоалет,јадење во кревет,седење ме зашто се врши притисок на матката.Веднаш не се плаши, крварењата станаа честа појава , најважно е добра терапија, доверба во докторот и Господ да не чува.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Јас исто прокрварев прво во 9 недела и тоа мн како циклус да добив.Лежев 3 дена во болница,7 дена криноне гел и инекции прогестетон.Две недели строго мирување дома.Се вратив на раб.Во 15 недела пофторно само овој пат кафеаво.Отидов во Стистина .Ми дадоа утрогестан до 5 ти месец и пак 2 недели лежење.Мислам они ми ја спасија бременоста.Во 5 ти месец Димчев ми ги прекина и до 39 та недела одев на работа :) Се породив во 39 та без никакви проблеми.
    П.с заборавив во СИстина исто ми рекоа хематом дека имам и дека второто крварење било од него.Т .с тоа е згрутчена крф која мора да се исфрли некако.Ах да заборавив и ова.Оние што крварат обавезно земајте витамин ц помага да се намали крварењето.Јас пиев по 1000 мг дневно.
     
    На espana и galapce им се допаѓа ова.
  14. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Да,да, тоа за крварење @joy1 задолжително,мене кога ме пуштија дома, рекоа три недели само лежење и да внесувам вит.Ц по 1000...е мене од сам почеток ми рекоа боледување,јас не одам на работа....ама се се издржува и поминува,само да се родат живи и здрави бебиња,има врме и за работа и за шетање.
     
  15. momomo

    momomo Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    40
    kaj mojava doktorka sakav da odam denes da vidam dali e se vo red i pokraj toa sto i kazav deka seuste mi tece bledo kafeno mi vika nema potreba, ako bide abortus ke bide ako ne ke bide dobra bremenost ,bogda cuva,samo si placam i se nerviram a moze da mi stavi progesteron inekcija preventivno, neznam kaj da odam sto da pravam luge
     
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    немој да седиш така. Обавезно да одиш или кај матичната или на ургентно - нека ти стават прогестеронска инекција.
    Какви несовесни доктори има.
     
  17. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Progesteron najcesto so moze e na tretiot den od 250mg...pocesto nemoze..Ne plasi se od kafeavo,ako e od hematom podobro e da istece ama Strogo da miruvas.Samo do WC i nazad.I toa lezenje.Da ne krevas nisto.Ne placi mila,jas ti opisav niz sto minav,eve sega imame 2100gr.:inlove: Mene duri parceto hematom mi padna,ama lezev koga se desi toa.
    Nemozes do drug lekar da odis?I za mene maticniot ic ne se zaanazira,pa si dojdov na klinika.Tuka se trojca lekari,dvajcata se isti kako maticniot,tie velat deka bremenosta ne bila patologija.A edniot se pogodi od majka roden i gi zema vo obzir moite godini(36)i prva bremenost,i mojata azurnost,pa mi posveti vnimenie.
    Probaj da bides pribrana i pij vitamin C,ako mozes nautro na gladno,sumliva od 1000.Toa pomaga za reguliranje na krvarenje.Od toa nema steta,za drugo konsultiraj doktor.
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  18. momomo

    momomo Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    40
    Utre ke odam vo sistina , fala vi mili
     
    На kukla21 и galapce им се допаѓа ова.
  19. angelinaskopje

    angelinaskopje Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    1
    Dali nekoj znae za dabroston vo6 mesec vo bremenost dali e steten lekarite go prepiracuvaat ve molam odgovor
     
  20. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Никако не е штетен, тој е за зачувување на плодот,ако докторот одлучил дека треба да се зема,земај го, сигурно постои причина заради која е препишан ....
     
    На galapce, joy1 и danichap им се допаѓа ова.