1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дабстеп (Dubstep)

Дискусија во 'Музика' започната од Beauchamp, 2 октомври 2011.

 1. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.930
  Допаѓања:
  5.604
  Пол:
  Женски
  Dubstep - музички жанр што се појавува во почетокот на 2000та.година во Јужен Лондон како една од гранките на geridzha . Звукот на dubstep се карактеризира со стапка од околу 140 отчукувања во минута, доминантна ниска фреквенција, бас ,и редок breakbeat во позадина.Верувам дека некои од вас имаат слушано ова,или пак слушнато само дека постои како жанр.Ја се дружам веќе со него година ипол,накај 2 :) слушам скоро секаков дабстеп,и лабав и по агресивен :)

  * Дали слушате дабстеп?
  * Кои артисти ви се допаѓаат и ги слушате?

  - Лично јас,имам доста за пишување за тоа кој слушам,и бидејќи се многу,ќе издовајм некои меѓу подобрите (според мене):
  - Tomba
  - Excision
  - Torqux&Twist
  - Quartus Saul
  - 16Bit
  - Chrispy
  - Flux Pavillion
  - Liquid Stranger
  - Borgore
  - DatsiK

  ... уште би пишувала,али ај да не натрупам :lol:
   
  На Скопјетесакам и Oxymoron им се допаѓа ова.
 2. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.964
  Допаѓања:
  9.974
  Пол:
  Женски
  Јас си слушам,особено на висок тон или на убави стерео слушалки,мммммммм,за опуштање се :* :D
  Мене на Неро ми се убави и поќето од оваа листа http://www.youtube.com/watch?v=mEFzMNUF ... D32AE01131
  UKF Dubstep со 62 видеа
  Незнам од кај налетав на нив,ама се заслушав...Еднаш имав отворено една таква плејлиста на јутуб и сите ги ислушав :D
  Интересни ми се :)
   
  На FeminkaDoKraj, SparkyAngel и Beauchamp им се допаѓа ова.
 3. Whatsername

  Whatsername Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  344
  Иако немам истражувано многу за дабстеп и немам нешто многу слушано, прејако ми е! Релативно нов жанр на музика, но верувам дека ќе прерасне во еден од најслушаните. Flux Pavillion И Noisia имаат преубави миксови.

  Еве некои што ми се допаѓаат:

  http://www.youtube.com/watch?v=YTzQ2APsJXk

  http://www.youtube.com/watch?v=NCzA-tz6gAI

  http://www.youtube.com/watch?v=7cxgao2r ... re=related

  ...и скоро сите од UKF Dubstep што се ставени. :)
   
  На SparkyAngel и Beauchamp им се допаѓа ова.
 4. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.964
  Допаѓања:
  9.974
  Пол:
  Женски
 5. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.964
  Допаѓања:
  9.974
  Пол:
  Женски
 6. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.930
  Допаѓања:
  5.604
  Пол:
  Женски
  На Sara123, JoxyTheFreak, Saya и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.457
  Допаѓања:
  1.558
  Пол:
  Женски
  Имам слушнато 2-3 песни, интересно е. Мислам дека имам гледано и клип од едни дечки што играат на дабстеп и стварно изгледа интересно
   
 8. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.964
  Допаѓања:
  9.974
  Пол:
  Женски
 9. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.930
  Допаѓања:
  5.604
  Пол:
  Женски
 10. ToFe

  ToFe Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  4
 11. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.964
  Допаѓања:
  9.974
  Пол:
  Женски
  http://www.youtube.com/watch?v=MeYaKI0tvEo :music: :u: :rock: Со слушалки на уши со убав басс ммммммммммммммммммммм само затворам очи и сум негде далеку....... :mm:
   
 12. MissSpark

  MissSpark Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  695
  Допаѓања:
  1.286
  Пол:
  Женски
  На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Anabelle

  Anabelle Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  457
  Штета што ја губи оргиналноста и правењето dubstep трака прерасна во натпревар 'кој повеќе ќе го искомерцијализира'.
   
  На Divinebutterfly и Beauchamp им се допаѓа ова.
 14. Oxymoron

  Oxymoron Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.338
  Допаѓања:
  11.346
  Дабстепот го наследив од еден бивши и го слушам веќе повеќе од две години.
  Ова беше првата трака што ја слушнав:
  http://www.youtube.com/watch?v=kWDHyIyoWiA

  Покрај Caspa, добар е и другарчето му Rusko:
  http://www.youtube.com/watch?v=cwfWSX0FYlI

  А мојот омилен нивен спој:
  http://www.youtube.com/watch?v=3ZkruzPr4bY

  Во последно време почнав да го слушам и Skrillex:
  http://www.youtube.com/watch?v=hEd4NfmMI6U
  Малце е комерцијала, но некој треба да направи да се слушне за жанрот, не?

  Исто да додадам дека порано дабстепот беше многу подобар (станувам „во старите добри времиња“ вид на личност :roll:), ама навистина беше. Денес веќе секој втор прави дабстеп и „сите го слушаат“, па почна да му се губи смислата. Инаку не знам како западнав јас во жанров затоа што воопшто не слушам ваков тип на музика, ама ми беше претставена, ми се допадна, и ја употребувам како издувен вентил понекогаш :)
   
  На Divinebutterfly и Beauchamp им се допаѓа ова.
 15. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.930
  Допаѓања:
  5.604
  Пол:
  Женски
  Да, се согласувам со Oxymoron. Премногу се искомерцијализира,секој прави веќе дабстеп..се повеќе и повеќе.Јас искрено сум многу разочарана во врска со ова,ама тоа е.

  Како и да е, очекував еднаш да се искомерцијализира.. |(
  И да,порано беше мнооогу подобар дабстепот,сега како што почнува и комерцијала да станува,станува некако и полигав :worried:

  Порано се знаеше што е јак дроп,како Томба,или Боргор чист пример ,а не сега почнал Боргор лигави песни да прави,и се со некои фуфици на тоа спотовите.. Ми се сере од него веќе..ама за старите песни негови има палец нагоре од мене.

  И да си го додам Раско,во мојата листа,сум го заборавила цц.. :)
   
  На Oxymoron и Divinebutterfly им се допаѓа ова.
 16. Anabelle

  Anabelle Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  457
  Да де, добро е да се глобализира ама самиот факт дека Flo-Rida почна да вметнува дабстеп во песните или пак Тамара Тодевска -.- не ме радува ама ич. Сеуште може да се најдат добри дабстеп траки, особено во амбиентал дабстепот, ама во овој поагресивниов тешко.
  http://www.youtube.com/watch?v=vc_YP_H3ZEc
   
 17. Towelie

  Towelie Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  688
  Госпоѓата Жаклина Бибер,или попозната под неговиот алијас Џастин Бибер планира следниот албум да му биде со дабстеп. Снуп Дог извади цел микстејп со дабстеп траки,Throw your dubs up. Бритни такоџе. Алтуна Сејдиу а.к.а Туна исто имаше дабстеп трак,сега и Тамара го следи трендот. Што е најтрагично се разочарав и од постарите артисти што мислев дека ќе го држат жанрот,као Tомба,Боргор,Торкјукс и Твист,Eксижн,Даунлинк и остали. Чејс енд Стејтус веќе не можам да ги поднесам,истото е и со Неро.
  Пропадна жанрот скроз,се искомерцијализира во најкраток можен рок и стана новиот хаус. Во иднина наместо Дејвид Гета за песни ќе земат дабстеп диџеј. Оу да,и заборавив,последниот албум на КоРн им е цел со соработки со дабстеп артисти.
  И уште едно нешто,Skrille:@Shitlex) не е дабстеп,тоа е електро со дабстеп елементи. Најголемиот шупак,дојден од еден од највлијателните емо бендови,From First To Last,за помалку од една година го испромовира цел жанр,го направи лигав de boot,за да може да биде прилагоден за сечие уво и он да крка повеќе пари. Воопшто не ми се сфиѓа што стана со жанров,мислам дека останаа само уште неколку диџеи што ги пратам,Bratkilla,xKore,Daladubz,Cyberoptics,D-Jahsta,Mantis,KSH...
  http://www.youtube.com/watch?v=_dJHP0brCnI
  Трака на годината,дефинитивно! Ја чекав уште од кога ја видов на Ноисиа Лајв видео.
   
  На Beauchamp и Divinebutterfly им се допаѓа ова.
 18. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.574
  На Beauchamp му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.964
  Допаѓања:
  9.974
  Пол:
  Женски
 20. pisatelka

  pisatelka Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2010
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  22
  Слушам дабстеп и можам да кажам дека е квалитетен звук за мозок :)
  Многу грешите кога ке спомнете ова се искомирцијализира, она се искомерцијализира. Секоја музика, уметност е комерцијала. Зашто? Затоа што сите заработуваат од тоа, никој н еправи хц никој не ни праел- така испаѓа, пошо е изгубена смислата за тоа што уствари е комерцијала. Меѓутоа дабстепот изгубил од смисла ради тоа што го претворија во модерен вид на музика и повеке слушан од младата популација (не за друго туку да се во тек со модата, некои не можат ниту да разграничат што е днб а што дабстеп или џангл , да не зборуваме за другите подвидови), па така и новите хитови на пејачите и се придржани со дабстеп ритам, дури новата песна на нашата тамара тодевска :D
   
  На Rock-a-Fella му/ѝ се допаѓа ова.