1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Давање и примање критики

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од referentka, 30 јуни 2020.

 1. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.586
  Допаѓања:
  320.975
  Кратко и јасно:

  Дали критикувате?
  Дали ве критикуваат?
  Дали прифаќате критика ?
  Дали таа поучно влијае на вас или ве прави несигурни во своите размислувања.
  ...
  И....дали на форумов пишувате рестриктивно за да не бидете критикувани и изложени на критички линч или си пишувате така како што ви лежи.
   
  На andrejko82, simonka93, gjoker4e и 5 други им се допаѓа ова.
 2. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.586
  Допаѓања:
  320.975
  Критикувам ако нешто не ми се допаѓа или ако мислам дека не е во ред.
  Ама кога критикувам бирам зборови, дс не навредам некого.

  Примам критики, порано и се љутев ама сега " на нога " ги примам и размислувам за упатената критика, и не возвраќам.
  Порсно бев ревносна, сега не.

  Нс форумов има членки кои никогаш не критикуваат, има кои секогаш се критички настроени, ама има и такви кои се појавуваат САМО за да дадат критика.

  Сечие мислење ценам.
  Кај мене нема делба на будали и паметни.Од секого можеш дс научиш нешто.
   
  На HaleemO, Mami3, andrejko82 и 7 други им се допаѓа ова.
 3. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.685
  Допаѓања:
  283.079
  Критикувам и сакам да ме критикуваат.
  Проблем ми е единствено ако критиките преминат во навреди... е тогаш вреѓам и јас.

  Сакам и нудам искреност.
  Ни знам поинаку, ни сакам поинаку.
   
  На HaleemO, Bella*, andrejko82 и 7 други им се допаѓа ова.
 4. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  10.879
  Допаѓања:
  133.924
  Пол:
  Женски
  Искрено?
  Кога ќе ме искритикуваат се лутам у момент, па седнувам размислувам и го разглабам тоа отпосле. Знам, грешно, ама сум импулсивна личност. Прво грешам па се поправам. :D
  И отворено критикувам секогаш. :D
   
  На andrejko82, simonka93, LejlaD и 9 други им се допаѓа ова.
 5. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.586
  Допаѓања:
  320.975
  Кога гледам дека во дискусија не се слагам со некого , обично запирам да дискутирам, не сакам соговоеникот да го убедувам во нешто ниту пак дозволувам дс продолжи со критики кон мене и да ме убедува во свој став.
  Просто - престанувам со него на таа тема да зборам.

  Пример, мајка ми.
  Има теми на кои со неа неможам да се сложам, постојано се критикуваме и си префрламе.Нема потреба да дискутирам со неа на тема на која имам спротивно мислење.
   
  На elenaxbbg, simonka93, Bezimenka90 и 15 други им се допаѓа ова.
 6. burthdaykake

  burthdaykake Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2020
  Пораки:
  344
  Допаѓања:
  2.327
  Пол:
  Женски
  Критикувам, а знам и да добијам критика. Постојат луѓе чија што критика и мислење ми се важни, а постојат такви што не можат да допрат до мене, ни со навреди. Да навредуваш некој, само затоа што не можеш да се "носиш" со него ми е најбедното нешто. Никогаш намерно не би навредила.
  Сум приметила дека на луѓето навредите им служат како одбранбен механизам; а нема што да ќаже, почнува...
  На форумов пишувам што сакам и што ќе ми текне. Не се плашам да се изјаснам дури и кога моето мислење е различно. И на мене лично, поинтересни ми се темите каде што има дискусија и поделени мислења.
   
  На simonka93, cresa-jagoda, LejlaD и 3 други им се допаѓа ова.
 7. burthdaykake

  burthdaykake Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2020
  Пораки:
  344
  Допаѓања:
  2.327
  Пол:
  Женски
  Да си се искритикувам сама -
  Тешко ми паѓа да го прифатам туѓото мислење и во одредени ситуации не можам да застанам се додека не го "убедам" соговорникот. Сепак ова не се случува за било која тема, само за одредени.
   
  На Bezimenka90, LejlaD, Dentina и 2 други им се допаѓа ова.
 8. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.685
  Допаѓања:
  283.079
  Е јас не запирам, посебно кога аргументите не се издржани и преминува во ад-хоминем, во недостаток на истите.
  За она што не знам или не сум сигурна дека го знам... не ни коментирам.
   
  На mal.ecka, LejlaD и burthdaykake им се допаѓа ова.
 9. Purplelilac

  Purplelilac Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  2.417
  Допаѓања:
  34.772
  Пол:
  Женски
  Сметам дека критиката е полезна само кога му се кажува на личност која постои можност да ја разгледа, размисли и прифати или отфрли.
  Во спротивно, нема поента.

  Повеќето луѓе денес не знаат да прифатат никаква забелешка упатена на нивното однесување.
  Токму поради тоа, критикувам само кога размислувањето или постапката е многу погрешна, а сметам дека постои и таа минимална шанса да биде слушната.
  За себе, прифаќам критики во зависност од која личност доаѓаат.
  Апсолутно не сметам дека сечија критика треба да биде земена во обзир, особено не на форумов.
  Мислењата на луѓе за кои имам проценето дека имаат солидни карактерни особини, секогаш ќе бидат земени во предвид секако доколку се кажани без навреди и ароганција.
  Има начин да се упати мислење и без да се почувствува личноста од спротивната страна повредено, со одбрани зборови и најважно со добра намера.
  На критичка мисла предизвикана од лични фрустрации или ден почнат на погрешна нога, можам да одговорам еднакво арогантно или едноставно да ја одминам ако не ми се троши време.
   
  Последна измена: 30 јуни 2020
  На elenaxbbg, simonka93, Yipman2 и 15 други им се допаѓа ова.
 10. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  6.633
  Допаѓања:
  116.371
  Пол:
  Женски
  Со цитираниот текст во целост се согласувам, и тоа сум јас.

  Се трудам овде на форумот да не критикувам и во поблага форма без да навредам да соопштам нешто.
  Кога гледам дека нема ефект-престанувам.
   
  Последна измена: 30 јуни 2020
  На simonka93, minne992, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
 11. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.586
  Допаѓања:
  320.975
  Јас запирам да се докажувам, ако.сметам дека сум во право не сакам да слушам повеќе како некој сака да ми наметнува.
   
  На cresa-jagoda и LejlaD им се допаѓа ова.
 12. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.685
  Допаѓања:
  283.079
  Не сакам да запрам ако критиката преминала во навреда.
  Едно е да ми критикуваш мислење, ќе запрам ако не можам да се разберам... ама да ме критикуваш мене, во апсолутно неповрзан муабет со мене, во обид да ме дескридитира некој, па уште да очекува дека ќе подвиткам опашка и ќе си заминам... мало морген.

  Ако имаш реплика на моето мислење, реплицирај, ако ти е цел да ме навредиш: Не ме чепкај, и јас нема да те чепкам.
   
  На PureEnergy му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.137
  Допаѓања:
  34.245
  Зависи со кого како.
  Дете , маж како најблиски мислам најнежна сум ама можда некогаш и хиперкритична бев. Веќе не сум. Ако мислам дека се во заблуда за нешто или прават грешка, велам секако.
  За родители, се откажав,
  За пријатели, само ако мислам дека ќе имаат корист од мојата критика.
  Колеги и претпоставени, најпипаво ми е ама се трудам да слушам со отворени уши ако ме критикуваат колку да е непријатно, и да не критикувам непотребно само дека сум нервозна.
  За на форум, имам филтри се разбира, но не се замарам нешто посебно. И да, гледам од кого е и за кого е..
   
  На simonka93, Bezimenka90, edna_malecka и 6 други им се допаѓа ова.
 14. LejlaD

  LejlaD Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 април 2018
  Пораки:
  7.980
  Допаѓања:
  177.263
  Пол:
  Женски
  Самата себе се критикувам,критики примам доколку се добронамерни,доколку не ме боли ама тоа е.Сакам да размислам да проценам,можеби и нешто ќе научам од тоа...
   
  На simonka93, Bezimenka90, Purplelilac и 5 други им се допаѓа ова.
 15. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  12.439
  Допаѓања:
  103.431
  Пол:
  Женски
  Критикувам и ме критикуваат.Примам и позитивни и негативни критики.
  И самокритична сум.
  Некои критики не ми влијаат,особено кога знам дека сум во право.
  Кога критикувам надвор бирам зборови.
  На форумов почесто го практикувам она „што на ум,тоа на друм“,и не ми е гајле за реакциите. ]:):rofl:
   
  На LejlaD и edna_malecka им се допаѓа ова.
 16. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.541
  Допаѓања:
  45.094
  Прифаќам критика кога станува збор за нешто што сум кажал или сторил и гледам да се подобрам доколку некој се почувствувал навредено или слично, ама кога некој ќе почне да ме критикува за физички изглед... Ко, не сум тука за да ги исполнам твоите идеали. Воопшто не прифаќам. Од никој.

  Гледам да е исто и кога станува збор за критика од моја страна.
   
  На LejlaD, Bezimenka90, marija305 и 4 други им се допаѓа ова.
 17. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.586
  Допаѓања:
  320.975
  Вака сите прифаќаме.
  Ама ај да пробаме овде да се искритикуваме еден со друг, има глави со српови да се сечат:D
   
  На eliesaab, LejlaD, gjoker4e и 5 други им се допаѓа ова.
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.685
  Допаѓања:
  283.079
  Ајде да пробаме.
  Ќе можеме да ја видиме разликата во тоа, како сами себе се гледаме, а како другите не гледаат.
   
  На Mami3, LejlaD, PureEnergy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.874
  Допаѓања:
  52.815
  Пол:
  Машки
  Критикувам само кога се работи за конструктивна критика, не сакам за секакви работи да наоѓам маани.
  За прифаќање критика хммм, егото ме спречува да ја прифатам у моментот иако знам дека е исправна:rofl: Ама после седнувам, размислувам и ја практикувам:!: Али сачувајбоже да и' покажам на персоната дека критиката и' е на место:|
   
  На Mami3, LejlaD, Snowflake97 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. Purplelilac

  Purplelilac Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  2.417
  Допаѓања:
  34.772
  Пол:
  Женски
  Скроз сум за.
  Се имав пријавено и во темана за анализа на членови, но сите молчат кога прашуваш а после во темите е војна.

  Еве прва се пријавувам со добра волја да слушнам (прочитам) критика која имаш да ми ја упатиш.
  Ветувам дека нема да се лутам. :D
   
  На Mami3, LejlaD, edna_malecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.