1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Давање на водичка или чајче

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

 1. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  224
  Koga jas polagav na vremeto pedijatrija,vodata ja kazuvavme kako osnoven element za zivot sto i e normalno,,a sega najnovovo deka na bebinja dovolno e majcino mleko nemozam da go razberam,jas znam koj e sostavot na majc.mleko,deka najgolem procent e vodata no mleko e mleko voda e voda,,,,,,,,,i mislam deka treba da mu se ponudi toa ako saka da pie ke pie ako nesaka nema ,moeto vodicka nesakase ama zatoa cajce pie i toa mnogu,pa eve go super si napreduva i tie se zedni kako i nie,,Vie sto mislite,
   
  На Danielaand и Hristina.Velkova им се допаѓа ова.
 2. coca

  coca Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  4
  PEDIJATAROT NA MOETO DETENCE STROGO ZABRANUVASE DA MU DAVAM VODA NO JAS I DAVAV I VODICKA I CAJCE..RABOTATA E STO MNOGU PEDIJATRI NEMAAT ISTO MISLENJE..KOGA BESE MALA MOJATA KERKICKA SE NAFRLI NA LICETO I BEV KAJ NEJZINATA DOKTORKA, VO DRZAVNA, KAJ KOZEN LEKAR I NA KRAJ NA USTE EDEN DERMATOLOG I SITE BUKVALNO SITE MI REKOA RAZLICNA DIJAGNOZA..MI DAVAA RAZLICNI MASTI I KOGA ODEV OD EDEN KAJ DRUG MI KAZUVAA KAKO MOZELE DA TI JA DADAT TAA MAST :worried:hock: TAA BILA SILNA ZA DETETO,NESMEELA DA SE MACKA,BILA PREMNOGU MALA ITN..EDNA MI KAZA DEKA TOA KE GO IMA CEL ZIVOT,DRUG DEKA KE DI IMA DO 3 GOD,,SE BECE CICTA GLUPOST,NA POSLEDNOTO MESTO MI DADOA EDNA OBICNA KREMA BIDEJKI IMALA SUVO LICE I IPOMINA VEDNAS I DO SEA VEKE 2 CELI GODINI I SE NEMA POJAVENO NISTO.. :worried:hock:
   
 3. dragana-zagi

  dragana-zagi Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  eh i neznam kako moze sega bebinjata samo na doenje da se 6 meseci...toa ne e izvodlivo ,sin mi ima 2 meseci i sekoj den mu davam cajce, ama neznam zosto veke 2 nedeli stolicata mu e kako zelenkasta, neznam dali e od cajot ili od drugo???si pie bekutan caj
   
 4. coca

  coca Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  4
  jas znam deka ako mu e zelenkasta stolicata toa znaci deka mu e preladeno stomaceto.....
   
 5. cvetkovska.k

  cvetkovska.k Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Definitivno,stolicata e zelena ako mu davate na bebeto cajce.Ic neka ne ve plasi
   
 6. Natasha-Sofi

  Natasha-Sofi Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  11
  Jas nemam davano nitu vodicka, nitu cajce nitu na prvoto dete, nitu na cetiri mesecnovo bebe. Pogolemata bese samo na majcino mleko do 7 1/2 meseci. Inaku i dvete napreduvale po najmalku 1 kg mesecno, na 6 meseci prvoto dete mi bese 9200 g, a rodeno e 3800. Posle 6 meseci probuvav da i davam sokce, ama bezuspesno. Do 9 meseci i dava edvaj po edna ovoshna kashicka dnevno. E duri otkako pocna da lazi pocna normalno da ja dohranuvam i da pie voda. Site pedijatri mi kazale deka ako e na majcino mleko nema potreba od voda, no ako e na adaptirano mleko togas treba da pie voda.
   
 7. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  zdr.zenski :D od koa se porodiv mi kazaa tamu babicite da ne davame na kerka mi ni caj ni voda do 6meseci,da ne i stavame bebeska pudra nz zasto :? kerka mi ima 3 meseci i nemam dosega daeno caj,2-3pati voda malku,mene site rodnini mi kazaa deka im davale na svoite deca caj,voda,na 4meseci pocnale i biskviti nz so :worried:hock:a za zelena kaka kerka mi ima veke podolgo vreme,mislam deka ako e nastinata ili preladena :?
   
 8. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  224
  ZELENA STOLICA IMAAT I KOGA IMAAT GRCEVI VO STOMACETO
   
 9. maja.ivona

  maja.ivona Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  14
  neznam koj e toj sto ti kazal da ne davas voda ili caj.totalno zgresil.bebeto ima grcevi vo meseto do tretiot mesec,i ako ne mu dades cajce neznam kako ke uspees da mu go smiris meseto.jas na kerkami i davav i vodicka i cajce uste od koga si dojdovme od bolnica posle ragjanjeto i nemase nikakvi problemi so meseto,eve sega ima 6 meseci i mnogu uredno si kaka.zatoa davajte obavezno cajce barem ako ne voda.pozz
   
 10. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  224
  Pa normalno,taka e treba da se dava,i jas na moeto vednas mu davav cajce,stom mu dadam cajce vednas ke si se iskaka lesno,aj oni neka nepijat ni voda ni caj,za redovna stolica sto poveke tecnosti treba
   
 11. Rossana

  Rossana Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  43
  Сара несака ни да слушне за водичка... Се дави од една капка а камоли од една голтка :lol: но си пие чајче по 70-80 грама на ден затоа што е на Адаптирано
   
 12. Biljana

  Biljana Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  15


  Наташа-Софи морав да те цитирам за да не се повторувам. Иста ситуација и кај мене со второто само на доење до 6 1/2
  и после тоа понудив сок, чај, каша ама безуспешно. Ништо не прифака и не признава освен мајчиното млеко а првото ми израсна со адаптирано млеко од прв ден и нормално вода, чај скоро веднаш а сок подоцна од 4 месец и немавме проблем.
   
 13. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  580
  И јас имам слушнато дека не требало да се дава вода, ништо тоест освен мајчино млеко, кај мене сме сите израснати со вода и чајуште од прв ден, па сме здрави прави, никаков проблем сме немале. Ајде пијте вие само мелко на + 40 степени, ке се сварите....ке дехидрирате
   
  На baby.90 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.868
  Допаѓања:
  198.126
  Пол:
  Женски
  Само да им дадам уште една информација на мајките кои пишуваат овде - нормално дека вие ќе му давате на своето бебе чај или вода по потреба, ако мислите дека му треба, без разлика што кажуваат педијатрите. Сепак, мајката најдобро знае, а сигурно дека од вода нема штета, штом секако и провриена му ја давате. И да, ако столицата е зелена, не е тоа само од чајот или грчевите - тоа во најголем број случаи значи дека бебето не добива доволно храна, значи она што му го давате - не му е доволно. Но не се плашете, тоа лесно се средува, важно е да не јаде премногу ;)
   
 15. happywithmylive

  happywithmylive Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  3
  јас до 6месеци му нема дадено вода само сокче неколку пати ,а сега бидејки пред некое време почнавме со дохрана педијатарот ни препорача вода по малку да се учи на вкусот
  а инаку супер напредуваме јадеме овошна и зеленчукова каша и мислам дека децата што се на мајчино млеко не треба да се форсираат без потреба со сокчиња и вода да им се полни мешето кога може да си цицаат :)
   
  На mmilena2 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. mmilena2

  mmilena2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  4
  јас сум од тие мајки што не им дава вода на своите бебиња додека се на мајчино млеко :)
  имам 4 деца,првото дете ми е старо 5 години,кога се роди имав доволно млеко,па затоа првиот совет што го добив од педијатарот беше,да не му давам вода,чаеви,адаптирано млеко и цуцли лажливки 6 месеци...Mене,се разира,советот ме збуни...највеке ме збуни тоа со водата.
  но,добив многу добро објаснување...дека најпрво,доењето не треба да се ограничува количински нити па да се мери на саат кога да биде следното доење,бебето треба да цица често и секогаш кога ке посака(кога е жедно)...доколку ова се применува,водата нема да представува недостаток за бебето,ке ја добива преку млекото а во него ја има околу 70%...
  ако,ти,на твоето бебе му дадеш мајчино млеко наместо вода,тогаш ем ја гаснеш неговата
  жед,ем внесот на хранливи состјки во неговиот организам е поголем...доколку му дадеш вода,во тој случај ја гаснеш само неговата жед и нема да чувствува глад.
  јас советот го применив и да ви кажам моето бебе напредуваше фантастично :)
  никој неможеше да ми поверува дека моето бебе е само на мајчино млеко...бабите по улица ми велеа дека треба да му давам помалку да јаде,па ми кажуваа диети за бебиња :D
  истиот совет го применив и за моето второ дете кое сега има 3 години...и тоа напредуваше фантастично
  сега имам и близначиња,стари се 2 и пол месеца,и тие се само на мајчино млеко и фала му на бога и тие напредуваат ...така да,мајки не се плашете ова е проверена работа :D
   
  На simonagj, MaLeCkO :), MiAmor и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. mimi811

  mimi811 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Од лицно искуство ке ти рецам Бекутан цај немој да му давас на бебето ако е на доенје оти ке ти се одбиа-Секое цајце со не благо мози,две недели имавме проблеми со доенјето стом ја ставав керка ми да цица само плацесе а ако и даев од Бекутан цајот пиесе колку и да и давав,после од кога заприметив со е проблемот и дадов друг цај напоцеток ке се исилесе мислејки дека е благиот цај но по двапати трганје поцнувасе да плаци.три дена многу ми плацесе за цајот кога и давав друг нејкесе но после се стабилизира исега нормално си цица и понекогас цајце ама не сме многу мерак на другите цаеви :D инаку мојата керкицка има 3 месеци.
   
  На WhiteSwan му/ѝ се допаѓа ова.
 18. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  Јас и давав Бекутан чајче за да и се смират грчевите, водичка и давав превриена или купечка од чешма никако. Столицата ако е зеленкаста може да значи дека го боли стомачето или е нешто настинато. Што се однесува до храната, од 4 -от месец почнав да и давам сокче, а од 5-от веќе почнав и со кашички, прво овошни, а после 2 месеци зеленчукови, манџички и правев, од 10 месец почнав со кравјо млеко, чоколино и млечни кашички. Мислам дека мајчиното млеко е најхранливо ама не е доволно. Детето самото те гледа во устата кога нешто џвакаш и вика ам, ам и јас и давав.
   
 19. petii

  petii Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2011
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  3
  јас искрено не му давам вода на мојот син заради сите сто кажуваат дека не се дава вода на деца сто се само на доење јас и многу ретко му давам чајче скоро ич. Со вода и чајче мислам кога ќе почнеме и со друга храна а и сум во план да почнам бидејќи има 5 месеци и сакам да почнам со сокчина но имам еден проблем не сака да пие од шише со цуцла кажете некој совет како да ја фати цуцлата забегав со темава ама кажете совет
   
  На WhiteSwan му/ѝ се допаѓа ова.
 20. baby.90

  baby.90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  197
  Незнам само како може на дете да не му се дава вода??? Храна од 8 месеци??? Фруктал и Нестле изгледа се луди што произведуваат кашички за бебиња од 4 месеци???
  Јас откако сум се родила, одма ми давале и водичка и чајче. Ја чувам книгичката што и ја дале на мајка ми од болница кога се породила со мене, совети за секоја мајка се вика. Пишува дека на бебињата им се дава покрај млеко,вода и чајче, еднаш во денот и оризова вода.
  Така да ова неможам да го разберам. Имам прашано и педијатар, незнаел да ми одговори...
   
  На bla20 му/ѝ се допаѓа ова.