1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Давање на водичка или чајче

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Значи се тоа е минливо???
    Мене пред пораѓај ме прашаа дали дента сум јадела нешто благо, не ми беше јасно зошто. А јас благо дневно јадев по најмалку 100гр чоколадо. До сега ниту еднаш не ми бил покачен шеќерот и не сум имала проблем.
    Не ми е јасно како малата имала недостаток на шеќер. Додуша детето си имаше недостаток на храна ради притисокот, а јас се чудам за шеќерот.

    Инаку и за ова жолтицата што сеуште не мачи ни препорачааводичка, со лажичка, по малку.
     
  2. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Аngel бебе и возрасен воопшто не е исто!!! Ние јадеме и солено и благо и тоа ни прави жед,а бебињата не! Мајчиното млеко е така дозирано да ги задоволи сите потреби на бебето и тоа првото млеко е всушност вода (да згаси жед) и понатаму станува се посилно и погусто за последното(од една града) да има дури и жолтеникава боја и е помасно ,се со цел да го засити бебето.Тоа што внука ти престанала да плаче е затоа што сте и го свртеле вниманието кон нешто друго,а не затоа што сте и дале вода.
    Meu вода ти препорачале за побрзо така да речам се измие жолтицата ,затоа што најверојатно твојата малечка нема брз метаболизам,туку си има нормален ,па со водата побрзо ќе мочка.Сунчај ја колку можеш повеќе ,барем сега имаш убаво сонце и за некој ден ќе и помине.
     
    На Li0ness, meU, bittersweet и 2 други им се допаѓа ова.
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    А што е млекото ако не е тоа што мама јаде? Абе како може некој на 50 степени да не дехидрира, па и тоа се поти и губи течности. Не знам тоа е мое мислење, дека сите имаме потреби од вода, па дури и малите бебиња. Баш со колешката која има малечко дискутиравме и се сложивме на оваа тема, ако ти не пиеш доволно вода во текот на денот ни тоа нема да внесе, кај е водата за тебе, па да остане и за бебе.
     
  4. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Angel млекото си е млеко кое во себе содржи хранливи состојки потребни за бебето.Јас не знам дека доколку мајката јаде краставица дека и млекото ќе има вкус на краставица .Уште малку ќе дојдеме до вицот да јаде мајката чоколадо за да има чоколадно млеко :) .По вкус тоа си е секогаш исто.Има некои работи кои му го менуваат вкусот и мирисот како кромид,и затоа тој не се препорачува да се конзумира свеж додека се дои.
     
    На Li0ness му/ѝ се допаѓа ова.
  5. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    како и сите возрасни така и сите бебиња се различни.јас до пред некоја година вода внесував 1 на 2-3 дена по една чаша.ама почнав да имм проблеми со бубрезите и почав да пијам.
    сите сме различни и сите мајки различно постапуваат со децата ама ако го пробаш бебето вода и да ти ја пиее мислам дека штета е да не му даваш.
     
  6. Mikako

    Mikako Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Син ми е роден со шекер 0,4 после два дена му падна на 0,1 сега имаме 16 месеци и немаме никаков проблем со шекерот. Никој не ми кажа да давам вода со шекер само редовно да јаде. Шекерот е низок зошто бебето немало доволно храна а не дали ти си јадела или не благо. Водата со шекер најверојатно ти ја препорачале заради жолтицата. Инаку се породив 39 недела. Не се секирај нема да има никакви последици понатака.
    Нема ништо страшно ако се даде 2-3 лажички вода или чајче после подој така се разредува млекото и побрзо се вари храната и бебушот нема да има запек.
     
  7. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Пред саат време и дадов водичка без ништо во неа, со лажичка. Прво се мрштеше и потресе, а потоа отвара уста и бара уште и пак се потресува и пак бара. Не дадов многу , две лажички само, мислам дека и е доволно. Нека се научи , а штом бара сметам дека и има потреба.
     
  8. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Jaс уште не сум му дала водичка, само цица.
    Кога имаше грчеви му дадов чајче, ама не го сакаше, го плукаше и така останавме и до ден денес само на млеко. Вода има пробано кога ќе му ја измијам цуцлата откако ќе ми падне. :lol:
    Инаку моето бебе е баш летно бебе, родено е почетокот на јули, вода не му дадов, па еве го уште не дехидрирал. :!:
    Сепак, секој како сака нека си прави, јас само кажувам како јас правам. Не викам дека нема да му дадам вода до 6м., туку уште не дошол моментот, сметам дека нема потреба, сакам повеќе да цица т.е. на тој начин да си ја гаси жедтта. :)
     
  9. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Некогаш на мојов фраер го фаќа некој си инает да си игра со градава и да не ја фаќа пупката, а му се цица и станува раздразнет.Пред некој ден сериозно размислив дали да му дадам вода или не,бар малку да се засити да не е кенкав, ама сепак не му дадов останав упорна дури го нацицам.Сметам дека дури не сме почнати да внасуваме нова храна нема потреба од вода. Мајчиното млеко му е доволно.
     
  10. aleks26

    aleks26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Јас на моите кога беа бебенца им давав по две лајчина водичка превриена секој ден и мислам дека им годеше тоа,и исто така и чајче не баш секој ден онака само кога ке беа вознемирени и плачливи најверојатно од грчевите во мешето и тоа од бекутанот кога ке го испиеа и за пола сат ке се смиреа и ке заспиеа и после подолго ми спиеа.Водата,млеко,чај све си е тоа различно па без разлика колку и да ги задоволува мајчиното млеко потребите за вода и содржи вода во себе сепак е млеко.И невелам дека водата му е неопходна секако дека и 6 месеци да не му дадеш вода нема да му биди ништо,само ете тоа беше моето мислење кое незначи да е коректно.
     
  11. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Меу за жолтицата ти препорачувам малку да ја вадиш на сонце може ќе му се намли билирубинот, а водата ја препорачуваат за да бебето внесе што повеќе течност во организмот за да преку мочкање исфрли се, инаку со жолтица бебињата ги задржуваат на неонаталогија во државна и ги ставаат на сончање ама тоа е во случаеви кога билирубинот е многу висок. Ако можес денски по повеќе пати сатаваја на сонце надвор ќе има резулта и секако повеќе течности.
     
  12. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Јас на бебуш му давам вода од кога направи месец дена. Тогаш сеуште бевме и на вештачко, со малку мое, после вториот месец само на ад, но ете според мене вода треба да се дава, мислам дека од неа никогаш не може да има штета, и откако прочитав и многу за, и многу против, и многу препораки и објаснувања од доктори и педијатри, зошто да, а зошто не, одлучив да давам, мојот став е тоа. Бебе многу, ама баш многу сака вода, и сум среќна поради тоа, на ден пие по 100 и повеќе милилитри, и воопшто не и влијае на количината млеко која ја пие, нели, како што викаат, желудникот се полни со вода, па нема место за млеко, па нема да пие после, баш напротив, или пак грчеви ќе створи, ние ни еден, ни еден единствен ден немавме грчеви, фала му на господ, од прв ден спие цели ноќи, не сме имале мака ни 5 минути, а вода и давам секогаш пред спиење. ПОсебно лето, и покрај се, не би го оставила без малку водичка. Моето мислење и искуство околу давање водичка е тоа, и сега за сега повеќе сака вода отколку сокче, што ми е баш мило, но нормално, секој по својот инстинкт, па и логика, мислам дека во одгледувањето деца нема погрешно и правилно, мајката чувствува и знае.
     
  13. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Мислам дека од кога почнав да и давам водичка на малата конечно ни се среди ова физиолошката жолтица. Да не ја урочам, вчера и денес гледам очињата и се побели.
    Многу малку давам, количински 3-4лажички, се мршти, но уште бара, како невидена на вода е :) , воопшто не се каам што и дадов.
     
    На enca.69 и girl1985 им се допаѓа ова.
  14. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    па за шолтица треба течности..ех ко не имаше некој мене да ме спушти наземја да не се залашувам дека цица.мажоти ме премоли да му купиме ад млеко јас НЕ цица и се вратив на болница па таму со инфузии со цуда со плачење со страв.
    е таму сакв или нејќев ни даваја ад млеко.
    а за жолтицата само течности е лек и сонце.
    ад млеко ако цица и то, водичка гликоза купечка
    јас се изнамацив со та пуста жолтица. :( :( :(
     
  15. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    И нас душа ни излезе, еве веќе 16дена како сме излезени од болница, а дури вчера имаше подобрување.
    Читав низ нет дека само водата е спас, т.е. како гликоза, со шеќерче, но јас и давам само вода, флаширана користиме, не превривам.
     
  16. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    МеУ, да ти кажам дека и флашираната вода треба да ја превриваш, ние тука сите користиме флаширана вода, а мајките кои имаат бебиња обавезно и флашираната ја превриват, имам моментално 2 пријателки скоро породени и гледам ја превриваат и флашираната вода, сепак се работи за бебенце и тоа сеуште мало, кај тебе нема ни месец бебенцето.
    Ова беше мој совет само, се надевам нема да ми се лутиш :$
     
    На koritsaki, meU и enca.69 им се допаѓа ова.
  17. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски

    јас му давав купена гликоза ама се вратив по три дена од ко не пуштија и веќе по 3-4- ден на болница имаше разлика на 9 ден не пуштија и кога отигов на 1 месец на контрола немаше ништо ама од кога се вратив од болница почнав цело време со ад млеко е вода и чај не сакаше така да...
    ама ако ти пие да му даваш нема да му се полнат цревата со нехранливи работи оти ако пие ќе испие 10-20 мл нема да испие 100!!!так???
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  18. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски

    да да и јас ја превривам во темата за стеризизација на шишња кренав отшта узбуна зошто да се проврива таа вода демек нема потреба.имало немало не можам да ризикувам и ја вријам.не 5 мин ама 1-2мин.
     
  19. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Јас мислев дека нема потреба, но еве штом вака викате тогаш ќе ја превривам. Не верувам дека е штетно досега што испи, нема ни 10мл испиено, туку капкички , едвај собираме неколку лажички.
     
  20. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    не дека погоре имат пишано дека не треба да се дава вода и чај оти само му се полнеле мешињата па нема да цицале...чај поќе бебиња пијат ама вода ретко кое ја сака и ако ја сака да му ја даваш нема шанси да се засити ко не пие многу така? ;) ;)