1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Давање на водичка или чајче

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Точно, сите ние сме израснати со плус водичка покрај доењето и сме здрави и прави, а излезе нешто ново одма сите го следат тој тренд. Од едно лажиче вода нема штета сигурно, нити ќе му го преполни мешето на бебето.
    Инаку лимонот се става за да не биде водата блуткава на вкус. Исто ако имаат грчеви, може да се стави 2-3 зрнца ким, кои потоа се вадат нели. Мене лично мајка ми со тоа ми ги „лечела“ грчевите, ни капки ни специјални чаеви ни ништо друго.
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Вода со лимон давале како превенција од соор, т.е кандидијаза која не е ретка кај доенчиња.
    Инаку, и јас давав вода, бидејќи син ми беше на дохрана со ад млеко покрај цицањето. Чај од ким му давав демек против грчевите, ама нас освен топла пелена или термофорче ништо не ни помагаше.

    И јас ја превривав флашираната, ама сега да ми е овој ум, не би ја превривала, освен ако не стои отворена повеќе од еден ден. Ајде, дајте ми реална причина ЗОШТО да превривам флаширана нискоминерална вода?!
     
    На lolyta777 и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  3. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Мамички, каква флаширана вода им давате на вашите бебиња? Која е најдобра според ваше искуство?

     
  4. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    А кога почнавте да давате вода? Јас сеуште и немам дадено вода, само на доење сме, а заборавив да го прашам педијатарот дали да и давам.
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.443
    Допаѓања:
    34.263
    Пол:
    Женски
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    ако сте само на доење нема потреба од вода, јас додека доев не и давав на малата вода. Почнав да и давам кога ја дохранував со качишки од кај 5 месец. :)
    едит. сакав да напишам и за моево дете кое штрајкува со неспиење
    Конечно заспа пред еден час , се мачеше толку време а уморна ја гледам
    она си спиеше секој ден два пати по еден час
    ме чуди што не сакаше денес ,ама на среќа моја заспа :clap: :clap:
     
    На Mama25 и Mayyya им се допаѓа ова.
  6. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    сакам да ве прашам дали да му давам водичка на бебушко или не, моментално цицаме ама штом се тргни од града почнува да плаче и свакам дека не е донајадено па му правам уште 30-40 мл нан, и се смирува :) а за какањето се какаме по 4-5 пати на ден, и тоа какушките ни се како жолтеникави со бели зрнца во нив :?:
     
  7. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    мене патронажната ми кажа да не и давам вода зошто прво кога почнува да цица од градата тече вода ,па масти па потоа млекото ,и исто ми напомена ако почнам да ја дојам на левата града пример да не ја тргам одма туку подолго време да цица ,па потоа да ја префрлам на другата од причина по кој редослед доага млекото нели прво водата па мастите па после погустото млеко :?: јас така правев ама мајка ми секој ден се прашуваше зошто да не и давам по едно лажиче водичка превриена нели ,и пошто беше мн топло после една недела и давав водичка во текот на денот едно до две мали лажичиња ,често знаеше и да ја поврати ,ама вода си е вода и нема ништо штетно :)
     
    На vickyy90 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    вода мн.малце сака али чај го пие ееееееееее цистерна и е малеце :P
     
  9. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    ние вчера пробавме малку чајче бекутан си го пиеше без бунење ;)
     
  10. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Ги земав овие чајчиња од Грција
    овој бил од мешани билки
    [​IMG]

    а овој од камилица
    [​IMG]

    Има и уште еден ама незнам како да го најдам, само тревка е на сликата. Инаку сите се од 0-4месеци и се дозираат на 100мл 1лажичка, гранули се.
    Е сега ако има некој кој ги користел би сакала да знам како ги дававте цел ден 100мл или??? ДАли како Бекутанот или имаат друг начин на употреба. Целото упатство е на грчки и неможам баш да се снајдам :worried:
     
  11. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    мамички каква вода им давате не бебушките, само зовриена или со плус шекер во неа???
    нас педијатарот ни рече да му даваме вода со шекер, ама не кажа колку шекер, колку вода..
    а јас досега му давав по некоја капка без шекер и ја пиеше
     
  12. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Јас му давам водичка и чајче за да прочисти уста,што вика мајка ми по старски, да не му се фаќало бело во устата од млекото.
    Прво превривав флаширана вода, а пред некој ден купив флаширана Хипп вода за доенчиња со минерали и му ја давам директно или чиста или со чајче, не пие многу ама после јадење убаво му доаѓа за плакнење и гаснење жед.Нема никаква реакција, чиста работа, без да се замарам со превривање. Знам дека има вода во млекото, ама како што му теба вода на голем човек, му треба и на бебе, и онака не пие многу.
     
  13. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    да така е малку пијат бебушкиве сега по некоја капка, ама пак им е потребна :) незнаев дека имало од хип вода за доенчиња, би можеле и ние да ја пробаме ;) по колку пати му даваш водичка? и чајче, секој ден пиете чајче?
     
  14. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Да има флаширана вода од Хипп за доенчиња, за пиење, за чај, за подготовка на кашички и сокови.Си пишува специјално прилагодена за бебиња. Штом се отвори првите 2 дена може веднаш да се користи, после тоа пожелно е да се преврива.
    Јас со таа вода му правам Хипп чајче околу 100 мл и цел ден си пие од тоа, на крај на денот скоро пола го фрлам и му правам ново. Значи во цел ден не пие повеќе од 60-70 мл вкупно и тоа обично кога заспива а веќе е најаден, му го давам за да му го смири стомачето и да му ја исплакне устата доколку поврати малку од млекото, да не му стои повратеното.Скоро цела недела како му давам чајче, нема никаков проблем. Плус водата е збогатена со магнезиум, калциум,натриум.
     
  15. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    што мислите за давање на чај од нане на бебе од месец дена? :?:
     
  16. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    а зошто да не, ама пробај го прво со малку на пример 20 мл и мн. малку шеќер. Првите неколку пати давј му преку ден, зошто ако фати грчеви да ги има преку денот. И да немој да е многу јако.
     
  17. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    ама мајка ми вика дека нането делувало смирувачки врз бебињата, полесно заспивале и грчевите му ги олеснувало, таа така ми давала мене кога сум била бебе, ама мене сепак ми е шубе се да му давам на син ми.
    А за чајот од нане што ве прашав не мислев на чај во филтер кесици туку на домашен, берен и сушен во домашни услови.
     
  18. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    мене патронажната сестра ми рече дека може да му се дава на бебушко чај од нане, ама д биде слаб, само малку обоена водата...
    а како мала и мене ми давале нане да пијам :)
     
    На senjorita.lombardi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    давај слободно ломбарди само без шекер и јас давав на мојат адомашен чај од нане без шекер тоа ти е за намалување на грчевите аи се затоплува од чајчето и се успива подобро од домашен од нане отколку бекутан или хип
     
    На senjorita.lombardi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Јас за нането домашено знам дека не е погодно за бебиња, од причина што не знаеме каде е растено, соберено и како е чувано, дали имало прашина и сл.
    Знам дека на малечки , посебно доенчиња се дава органско нане, ако веќе некој сака да дава. Го има низ аптеките и продавниците за здрава храна, а и не е скапо, помалку од 100ден е.
     
    На senjorita.lombardi му/ѝ се допаѓа ова.