1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Давање таблет/мобилен

Дискусија во 'Дете' започната од Lady*Bug, 8 септември 2021.

  1. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми(17мес) не гледа цртани,не ја интересираат и да види на Тв,се врти само по детски глас на реклама,или ако види бебе/дете знае да се израдува.Ги имаме повеќето книги и сликовници на Биби и Боби,ја позна и на Тв ама мене гласот ми е малку иритантен па сменив:D
    Ама,како пандемиско дете,плус во странство,комуникацијата со блиските ја поврзува преку телефон,односно камера.Барем два пати дневно знае да го земе тел,ми го става во раце и ми кажува кого да бараме,баба/бато/чичо..па уште кога слуша тииит веќе е насмеана.
    Ок сум со тоа,новото нормално:|

    Два пати ме спасија и песнички пуштени на моб,сакаше да стане од седиште и беше баш борба,па ова ми се виде како помало зло од држење во скут на автопат.

    Штознам,некако премногу се демонизираат екраните,свесни сме за штетноста,но не сметам дека е лошо погубно дете кое е веќе прозборено и разбира да погледа избрана содржина со ограничено време.
    За песнички сум секогаш за,плус не мора да свети екран за нив.
     
    Последна измена: 13 септември 2021
    На JuLleE, LUCI 99, Thallia и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.719
    Ништо против песнички немам, ни против екрани како такви (ваљда:?:). Интерактивноста е проблем, ко ќе почне само да чепка и да забегува, јер тоа е свет дизајниран да те вовлече и проголта, и како возрасен а не пак за дете.
     
    На Ava.84, simona_baby и dunika им се допаѓа ова.
  3. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми за еден месец полни 4 години и има нејзин таблет. Таблетот е исклучиво наменет за деца и возрасен не може ништо да прави со него.
    Има апликација јутуб и игрички детски со хранење животни, па има една со кокошки па тие несат јајца и треба со прстето детето да ја носи кошницата за да не се скршат јајцата, па има една со јагниња кај шо јагнето сака да носи накит и слики затемнети има и детето треба да го препознае соодветниот накит... Детски се баш.
    Ама ретко ги игра.
    Јутуб гледа, да, ама не гледам дека некако негативно и влијае па затоа ја оставам да си гледа.
     
    На mmacichka, elimkd и Snowflake92 им се допаѓа ова.
  4. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    33.962
    Пол:
    Женски
    Каков таблет? Може слика?
     
    На fana и Hortenzija им се допаѓа ова.
  5. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Важи мила ќе пратам кога ќе стигнам дома. Не знам каква марка е од причина што сосе футрола е за потпирање и никогаш не сум ја извадила.
    Попладе ќе прикачам слика тука :*
     
    На gjoker4e и andrejko82 им се допаѓа ова.
  6. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
  7. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.625
    Допаѓања:
    4.614
    Пол:
    Женски
  8. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Има :)
     
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Јас не сум дала телефон, ниту таблет. Едно време мислев да почнам по пола саат, ама едноставно не ми се допаѓа да зјапа во телефон.
    И така сега си гледа цртани на тв, не на јутјуб. Мислам дека прерано им се дава технологија на децата, тоа не им бега, а можеме додека контролираме да одложиме колку се може.
     
    На Oneo, cresa-jagoda, PoisonGirl и 5 други им се допаѓа ова.
  10. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.457
    Допаѓања:
    27.187
    Пол:
    Женски
    Ние дома имаме временско ограничување за гледање во екран. Пола саат во работни денови, саат време во викенд. За викенд може и подолго да биде ако сите заедно гледаме филм.
    Тој пола саат е за сиоте екрани далие телевизор, таблет или мобилен не е битно. Мериме со тајмер зашто инаку има расправии колку вреем поминало и слично.
    Она што се гледа е одобрено од нас. Е сега на школо и во маало учи од други деца за глупости што ги има на youtube, tik-tok и слично. И секако кога оди кај баби и дедовци гледа повеќе и веројанто тоа што сака. Ама не можам да се борам против тоа зашто тие не разбираат каква негативна услуга му прават.
     
  11. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.334
    Допаѓања:
    10.647
    Пол:
    Женски
    Имаме таблет и таму најчесто гледа во ситуации кога ‘мора’. Кога тргаме на пат го држиме така најдолго што може и кога ќе му здосади и ќе почне да станува тогаш му пуштам. Дома, кога треба да го бањам или заспивам бебето, а тој е напорен инаку скриен е и бараме други занимации.
    Гледа на youtube kids, филтрирани се видеата, можеш да банираш канал и најважно има тајмер. Му местам колку минути ми се потребни да седи мирен и после ‘полицаецот го гаси интернетот’. Засега супер функционира, понатака сигурно ќе се зголеми времето, ќе видиме.
    Ова најчесто е зимно време, иде лето и ни самиот не бара, поинтересно му е надвор.
     
    На Гладиоли, PoisonGirl и tanjaaa им се допаѓа ова.