1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Давење - "choking"

Дискусија во 'Секс' започната од RandomSlut, 22 октомври 2019.

  1. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Не треба мене некој да ме прочита, секој знае дали нешто му одговара или не.
    А за живот и смрт на погрешна адреса упатуваш прашање. Што очекуваш да ти речам -е па ок, се случува? Не може некој да си го скрати тоа задоволство затоа што друг претерал или намерно нешто направил. Ваљда не се збори за крајни ситуации ама пошто сакате да тупите...
     
    На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    А од каде знаеш ти дека тие не се прикажани само како доброволни жртви, а не биле или им беше во кревет?
     
  3. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Овде не станува збор за поединечна психа, туку за една многу сериозна тема гледана на психолошко ниво. Единствено ми е жал што сте толку во denial што губите способност за расудување, затворајќи очи пред толку очигледни податоци.

    Фактите еве ги, со нив расправај се. Нив побиј ги и надрасни ги. Точни се, како и референците. Погледни ја компарацијата меѓу бројката на самоубиствата и сексуалните акти кои завршуваат фатално.

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10871123

    Autoerotic asphyxiation is an unusual but increasingly more frequently occurring phenomenon, with >1000 fatalities in the United States per year. Understanding of this manner of death is likewise increasing, as noted by the growing number of cases reported in the literature. However, this form of accidental death is much less frequently seen in females (male:female ratio >50:1)..


    One of the dangers of sexual asphyxiation is that it can trigger a heart attack. Deprived of oxygen, the chemistry of your blood changes. Those chemical changes can throw the heart into deadly heart rhythm abnormalities or cause and cardiac arrest. So you can die even if a partner loosens the noose. "The probability of a successful resuscitation is pretty low," Wiseman says.

    [​IMG]
     
    На Shalitra, Nausicaa, lovestoneddd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.212
    Допаѓања:
    4.662
    Пол:
    Женски
    Паметњакович тоа е и поентата.
     
    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
  5. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Баш сум паметњакович, како ме процени алал да ти е, ако е тоа поентата што им се нафрлаш на овие во темава кои викаат дека тоа го прават доброволно? Или седи партнерот до нив и ги тера да пишуваат дека е доброволно?
     
  6. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Поранешните ликови од типот -седиме цела ноќ со другарки и филозофираме за животот, поточно оговараме туѓи животи и осудуваме на големо ама го правиме во затворен круг со одбрани луѓе и затоа ќе го наречеме филозофирање, се денешните што читаат секакви психологии на нет и тупат со статии за да си ги оправдаат исто своите ограничени умови.
    Ова прочитав choking game e, што е различно од давење за време на секс. Деца се дават затоа што доведувало до еуфорија или екстаза? За ова е темата е отворена или за партнери што се фаќаат малку погрубо за врат? За што ти се статистикиве?
     
    На Billy Idol и WildMk им се допаѓа ова.
  7. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.212
    Допаѓања:
    4.662
    Пол:
    Женски
    Имам свои начини ;) А и меѓу другото не ја сфати поентата па тоа ми помогна доста во проценката. Во постот пишува и дека ова носи со себе и уште една проблематика а тоа е -убијци кои се вадат дека до убиство дошло на ваков начин (а не дошло туку е убиство со умисла )- доброволно секси давење кое излегло од контрола и се завршува тука без осуда и потпрашања
     
  8. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    26.540
    А што има врска твоево болдирано со моето не разбирам.
    Моево болдирано се однесуваше на тоа зошто не коментираме на дадената тема туку копаме мислења од пред сто години што го напишал тој член.
    И да,понекогаш и јас имам прашања во врска со секс или нешто такво но не се осудувам да пишувам токму поради ова.
    Нема да ми се одговори на прашањето туку ќе ми се копаат мислења од пред две години во сосем трета тема и тоа ќе ми се плеска у фаца.
    Побогу и во сексот,како и во многу други работи треба да се има граници.Ете,затоа е премногу битен изборот на партнер.
    Секакви ги има,не велам јас не.Но,има и парови кои си сакаат давење и си го применуваат во сексот.
     
    На Billy Idol, Oxymoron, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Да да, ќе те ослободи тебе некој оти случајно малку повеќе си ја стиснал партнерката за врат и умрела. Без осуда и прашања. Свашта.
     
  10. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Сите се ментално болни зашто го прават она што уживаат, само вие со вперениот прст во луѓето кои си го гледат својот живот сте здрави и психички потковани еден куп.
    Ај лечете се ај.
     
    На Billy Idol, ocicka2014, JollyGirl и 9 други им се допаѓа ова.
  11. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.212
    Допаѓања:
    4.662
    Пол:
    Женски
    Другачке прочитај ја статијата па коментирај не го измислив/напишав јас ова,ова се случаи пријавени и за кои постојат записи.
     
    Последна измена: 22 октомври 2019
    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Некаде стои како ,,игри за давење" некаде со стручен термин. Двете се однесуваат на насилство од сексуална природа. Сериозни статии се.
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  13. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Ма немој, јас сум таја на партнерот шо го терат то да го применвит на мене, и никогаш не излегло од контрола и знам дека нема да излези дека имаме граница, водиме љубов, а не обид за убиство па сум го изнервирала денеска и ќе ме задави поради тоа... Загреота сте со некој коментари.
     
  14. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.212
    Допаѓања:
    4.662
    Пол:
    Женски
    Ако ми веруваш озбилно ме заболе уво и за тебе и за дечко ти но тоа што не излегло кај вас не значи дека и кај други е така/било така . И да поентата пак не ја сфативме нормално.
     
  15. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Јас набрзина колку што прочитав choking game практикувале најчесто деца од 6 до 19 години и тоа не за време на секс. Статистикиве за што ти се уште еднаш прашувам? Сега видов, немаат врска со секс.
    95.7% of these deaths occurred while the youth was alone
    Од ист извор читаме? Гуд олд Википедија?
    Еве ти уште нешто од истиот извор
    Children "aren't playing this game for sexual gratification."
    It is frequently confused with erotic asphyxiation, which is oxygen deprivation for sexual arousal. Unlike erotic asphyxiation, practice of the fainting game appears to be uncommon in adulthood
     
    Последна измена: 22 октомври 2019
    На ocicka2014, Mantub, Gosh и 5 други им се допаѓа ова.
  16. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Одор сакаш лижење? Ај да речеме сакаш. Ако го викнеме витали и ти ќе си ментално забегана.
    Ми ја сфаќаш поентата!?
    Доста јадете шо треба како треба. Зашо треба само како му е на некој убаво. А не како вие глеате и шо сте прочитале на нет. Аман. Многу напети ликови у пм
     
    На ku4ence, Cinnamon Bun и DevilGirl212 им се допаѓа ова.
  17. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Ти ич да не се секираш за моето здравје, а посебно за психичкото, гарантирам дека сум поздрава од тука паметните.
     
  18. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.212
    Допаѓања:
    4.662
    Пол:
    Женски
    Еве ќе се правам дека ти верувам :) И да ќе се повторам ако ми веруваш озбилно ме заболе уво и за тебе и за дечко ти прави што сакаш не ме интересираш друго ми беше поентата што веќе ја напишав и не ја сфати (неколку пати)
     
  19. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Многу убо те сфатив јас тебе, ама не сфаќам зошто уживаш ти да ги малтретираш сите во темава.
     
  20. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.212
    Допаѓања:
    4.662
    Пол:
    Женски
    Ок ме сфати како не ме сфати верувам дека ти веруваш и самата си се убедила во тоа може вака?