1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дадилка тепа мало бебе во Скопје

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од eloves, 9 септември 2015.

  1. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.547
    Допаѓања:
    115.510
    Пол:
    Женски
    Никој не коментираше за семејството на дадилката,туку за дадилката.
    Човек кога ќе се изнервира кажува и работи што не ги мисли.
    А,и полицијава наша не е многу делотворна,па затоа на некој му паѓа на памет сам да се пресмета.
     
    На candy.cane, eli25 и "Zoki" им се допаѓа ова.
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Јас те разбирам дека си се изнервирал. И мене солзи на очи ми навреа. Ама, сакам да ти кажам лесно е да се каже нешто во бес, ама друго е кога имаш човече што зависи од тебе и си му потребен. Не можеш да си дозволиш да направиш нешто што би било на штета на детето. Зашто тоа тебе ќе те изгуби. Тогаш би сфатил дека колку и да сакаш да ја фатиш за врат детето е најважното нешто.

    А за жената и погоре кажав, се согласувам дека не заслужува ниту сомилост ниту пак за нејзе да се бираат зборови. Нејзиното семејство и да чита не е одговорно за нејзините постапки.
     
    На Nausicaa, Independent Girl, Mantub и 7 други им се допаѓа ова.
  3. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.547
    Допаѓања:
    115.510
    Пол:
    Женски
    Мајката побарала копија од договорот,но ја одбиле иако барањето било по налог од обвинителството.
    Инспекторите биле на терен.Вработените во агенцијата најпрво негирале дека истата се наоѓа во таа зграда.
     
    На Mrs. Lovett му/ѝ се допаѓа ова.
  4. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Јас да сум прво од нив ќе тргнам.
    После по Чумата
     
    На Mrs. Lovett и nextredstyle им се допаѓа ова.
  5. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Е токму за ова зборев! Секогаш негираат секогаш се извлекуваат. И што ќе направат ќе ја затворат фирмава ќе отворат друга со друго име и опет! Како со Кемаловски што беше. Море прво таму нека претресат, па после др. А и да, голема работа ако има пријава или нз шо докторон што ја лажеше жената дека е бремена не избега во странство? Колку сменија имиња и презимиња и одново имаат извадено и пасоши и киднато. Него сите глупави да се правиме.
     
    На IRBBB, candy.cane, "Zoki" и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.703
  7. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.113
    Допаѓања:
    1.559
    Значи прочитајте добро, не ја обвинувам мајката, Бог да чува, никој не ни смее да ја обвини. Дадилата е за бесилка. Од претходни постови и коментари онака прочитани, се збори дека децата никогашне биле видени со мајка им сите ги гледале секојдневно децата, но мајка никогаш. Клипот е трауматизирачки сеогаш кога и да се присетам врз основа на коментарите дека децата никогаш не биле видувани со мајка си го поставувам прашањето, толку ли не забележала душичките како се мачат, значи ми е криво 2 годишни деца секој ден ќотек, и си поставив прашање толку ли многу работи па постојано децата да се со тој монструм, солзи ми навираат кога ќе помислам колку се мачени душички.
    И читајте убаво никој не ја обвинува мајката!
     
  8. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.113
    Допаѓања:
    1.559
    Врз основа на претходни постови и рандом коментари, дека децата постојано биле со дадилката. И читајте убаво никој не ја обвинува мајката. Само ми е жал за душичките какви трауми секој ден доживувале, сиротите биле мирни, бидејќи секој ден добивале ќотек од онаа проклетница.
     
  9. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    6.547
    Пол:
    Женски
    Ама сериозно, врз основа на рандом коментари од луѓе кои воопшто не ја познаваат ќе носиме заклучоци? Како жени на чешма.
    Ајде ти се молам, на крај краева што ти е тебе гајле дали и колку време поминувале со мајката? Воопшто не е за тоа темата. Како мајката си ги гледа сопствените деца не е наша работа.
     
    На Alisa22, crimson, nextredstyle и 3 други им се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Има луѓе, повеќето впрочем.. што со насилство би го 'решиле' проблемов.
    За да не биди така, за да не биди како на Дивиот Запад, постојат закони и концептот на институционална правда.
    Не го бранам однесувањето на дадилката, уште помалку го оправдувам.
    Ама не сакам ни да биде истепана.
    Знаеш, имам пишувано повеќе пати по форумов, дека сум била силувана, и пола од репликите биле: Испрати му некој да го истепа.
    Не сум му испратила, и никогаш нема да му испратам.
    Моја грешка е што не тужев, и немам право 'да ја земам правдата во свои раце'.
    Не сме многу 'фин' народ, па да се потпираме на тоа: Доволно е да се знае, за да се пазиме од 'нејзе'/ 'него'.

    А за обелоденување на лик кој е веќе осуден, секогаш сум ЗА.
     
    На M&M, nextredstyle и Mrs. Lovett им се допаѓа ова.
  11. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Како ќе заплашиш Вајлд некој со институционална правда, кога тој некој не верува во институционална правда ?
    Тој верува во ќотек а за таквиот кој верува во ќотек, дај му материјал за верување.
     
    На Alisa22, Independent Girl и nextredstyle им се допаѓа ова.
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Од нас зависи дали има, или нема институционална правда.
    Од сите нас.
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Се сложувам со другото, но Вајлд далеку сме од народ кој решава со насилство нешто, насилството е присутно само кога има некој послаб (жена, дете, послаб маж), инаку се останато е само на зборови. Зошто тие што ти викале така не го сториле тоа? Затоа што најлесно е со зборови. Затоа и не ме потресува кога се пишува така за некое морбидно дело зошто тоа е само искажување на гнев кон таквите и кон системот. Веруј ми истражувањето и праксата ми зборуваат дека кога човек сака некому да наштети не го пишува тоа, туку го прави. А таквите навреди кон женава се најмалку што може да осети, зошто не е прв случај да зема некој толку пари, а да малтретира деца. Што се однесува до фамилијата нејзина не е одговорна за ништо.
     
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Не знам... јас мислам дека има доволно насилство, за да не додаваме причини за нова можност.
    Статистички.. и еден да е истепан, е премногу.

    Иначе, иако нејзината фамилија не е виновна за ништо, знаеш дека ќе биде остризирана од околината.
    Социјално однесување е, кое е присутно секаде во светот. Луѓето се по природа такви.
    Guilt by association е популарна метода..
     
    На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    За семејството знам затоа што имаше случај кај нас каде што сестра на педофил ја избркаа од работа и никаде не сакаа да ја вработат само ради тоа што му е сестра и тоа беше една од неколкуте причини да се укине регистарот. Иако треба државата да апелира да не е така, но за која држава правиме муабет? А што се однесува за насилство да ти кажам по природа сме најненасилен народ, освен тук тек као меѓуетничко препирки на тинејџери кои ескалираат. Во други земја да има ваков случај искачаат одма со транспаренти на улица и тоа зборам за земји кои имаат строго утврден правен систем. И не само за ваков случај туку за се. Агресија во земјава има само кон послаба особа како што кажав и како што имам информации собрано при соработка со неколку центри.
     
    Последна измена: 26 ноември 2019
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Сепак мислам дека не треба да се објавуваат слики, лични податоци, на луѓе кои се осомничени.
    Innocent until proven guilty ... и тие работи.
    Иако знам дека секаде во светот, првото 'судење' е по медиумите и социјалните мрежи, а после во судница.
     
  17. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.547
    Допаѓања:
    115.510
    Пол:
    Женски
    Па,еве,нека се објавуваат фотографии од тие лица откако ќе се докаже нивната вина.
     
    На Svetoslava му/ѝ се допаѓа ова.
  18. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.863
    Пол:
    Машки
    На Girl-Rabbit, nextredstyle, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.717
    Го видов:|.
    Веќе станува јасно дека фразата барам девојка за чување деца не е старосна дискриминација туку рационален критериум. Сега знам дека мојата идна дадилка треба да биде студентка а не пензионерка.
     
    На nextredstyle и candy.cane им се допаѓа ова.
  20. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Ахам. Дур дреме на фб и децата ти глеат цртани..
    Ако веќе имаш кеш за дадилка поарно дај ги за приватна градинка.