1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Далеку од дома (засекогаш)

Дискусија во 'Канта' започната од Lide-Lidija, 27 јули 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Леле, ова ко јас да се читам, инатче, не бре и не, не можете вие мене да ме убедите! Ама ти за сериозна работа си инат и тврдоглава и тоа еден ден ќе ти се одбие од глава. За разликата во години не ни зборувам, зашто не е многу голема, и јас имам 15, мојот има 18, за петинзи, орален.. ајде и секс ништо не ти велам, зашто неможам да ти зборувам за тоа кога и јас самата сакам да имам секс. Ај добро тоа, ама со кој памет (ако воопшто го имаш), ќе бегаш од дома? Работава, ај бегалка ќе те земам. Абре, ти размислуваш ли што правиш?! Ќе се шекнат твоите кога ќе се разбудат и ќе видат дека не си дома, од памет ќе се извадат, насекаде ќе те бараат.. сигурно ќе те најдат, а после знаеш ли што ти следува? Па од дома нема да излезеш бре. Дај откажи се од лудиов план дур е уште време. Подобро ти е да зборуваш со мајка ти и убаво да и објасниш дека имаш 15 години, во пубертет си, и твои другарки имале дечковци, сигурно така подобро ќе те свати отколку да го земеш овој ризик на душа.


    Тоа се ТВОИ родители. Тие те исчувале, секогаш биле тука за тебе кога нешто ти требало, ти купувале она што ти е неопходно. А тој колку и да те сака ко што викаш ти ги нема направено сите тие работи. И да има доверба меѓу вас, од кај знаеш каква е таа куќа во Радовиш бре? И мислиш дека он сам ќе си ги пере гаќите и чорапите? Првите месец дена-два, ќе биде работата сонценце, срценце мое.. а после кога ќе треба да фатиш да работиш на уште 15 години, зашто он машко како машко, ќе сака да си седне да си гледа телевизија, да излезе надвор. Второ, ти во тој град немаш никој освен него, ни другарки, ни роднини, буквално никој. Тој не е вработен. Како ќе се издржувате, што планираш со години да седите таму, да се омажиш со него?? И што очекуваш од нас да ти кажеме ако викаш дека не се премислуваш? Ние да ти кажеме колку пара гаќи и чорапи да си ставиш во куфер?!

    Ма не бре девојче, ти не си свесна што правиш. Кај можеш ти бре сама да водиш грижа за себе во непозната куќа, непознат град, со никој покрај себе?! Иако мислам ова твоево бегање неславно ќе заврши... и тоа со последици и за тебе а и за него. Он може и евентуално во Идризово да заврши заради што ја знам, подведување на малолетничка или како и да се вика ова твојава ситуација, а ти после главата ќе си ја лупаш дома и ќе се прашуваш кај ти бил паметот!
     
    На Alesii и PeaceLoveBasketball им се допаѓа ова.
  2. PeaceLoveBasketball

    PeaceLoveBasketball Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    1.176
    луѓе,прво и јас мислев вистина е,ама сега сум сигурна дека ова е некој лажен профил и тука не зафракава сите,за да се нервираме.
    не и обраќајте пажња едноставно.
    многу поздрави и бакнежи од мене :* :* :* :* :*
     
  3. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    Девојче ти нормално ли си бре?? :fubar: Имаш ли мозок :swear: ..јас на твои години шетав со другарки,кучиња..на крај памет не ми беа дечковци,а тек па да бегам со нив :@ ..Башка тој е полнолетен,може да учествува во некоја си банда што ти знам и сака да те продаде за пари..Ни храна,ни вода,ни мајка ќе видиш таму..а да не зборам што може таму да ти прават. :worried: ..И свесна си ли што ќе прават твоите без тебе..и уште викаш ќе се откажат да те бараат..па да те земале од улица ќе те бараат ,а тек па што они те направиле..И не многу ми се филмај...Ни ги игнорираш коментариве што ти ги пишуваме за добро и што како нормални луѓе ќе ни биде жал за тебе(не дај боже било што да ти се деси) ...Епа ако си толку паметна не замарај со темиве и спакувај си се сама... :swear:
     
    На PeaceLoveBasketball и blueeparadise им се допаѓа ова.
  4. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    Од кај знаеш дека е лажен профил..би било добро да е така..ама ако не е девојчево не е нормално :!: :swear:
     
    На Ella.313 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. PeaceLoveBasketball

    PeaceLoveBasketball Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    1.176

    па ни јас незнам,ама или е ненормална,или едноставно има премногу слободно време па го троши тука да не потресува и да не нервира....а и се надевам дека е така... :worried:
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  6. vaga95

    vaga95 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.036
    Ти кажав мое мислење во порака, ако неможеш да се посоветуваш со твоите дома и ако немаш нормална комуникација еве ти совет од сите нас.

    Многу од оние кои те посоветуваа се повозрасни некои се дури и родители. Нас нема ништо да ни се промени ако ти заминеш да се мажиш и да раѓаш деца на 15 години, тебе ќе ти се промени целиот живот.

    Ти неможеш да истрпиш тоа што родителите не ти дозволувале да излегуваш секој ден а ќе истрпиш да бидеш семејна ЖЕНА која ќе чува деца и ќе се грижи за мажот ( ако тој воопшто има такви намери со тебе ) :| .

    И немој да се залажуваш дека нема да те најдат, не е ова филм па ќе си направиш сценарио однапред и се ќе оди така како што си мислиш. Ќе те најдат и тоа како, тоа им е работа на полицијата и сите институции, кога тој твојот ќе те види на телевизија и ќе сфати дека е обвинет за киндапирање на малолетно лице со се партали ќе те фрли пред врата од кај што те земал. Искористи го малце умот.

    A да не зборувам за тоа кога утре недајбоже ќе настинеш, ќе те заболи нешто, ќе почувствуваш било каква мака во животот и ќе ја побараш мама, бидејќи си дете.
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Хахахха абе со овие децава со приказните и измислициве претераа :D Ќе бегала за Радовиш и мани тоа ќе бега и ќе седи на форумов за прво нас да не извести и мани тоа никој нема да ја најде :D
    Ако Радовиш е убаво градче, мало, мирно со многу убава црква и добар ноќен живот па шо знам добар избор сте направиле :lol: :lol: :lol: Еј немој само да заборав и таму на школо за се запишеш срамота е на 15 години без школо да останеш :lol:
     
    На Alesii и PeaceLoveBasketball им се допаѓа ова.
  8. PeaceLoveBasketball

    PeaceLoveBasketball Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    1.176
    ама ова веќе и наликува на приказните од гламстик,најисмејуваниот сајт во македонијава....жално е со глупостиве и фемина да ја упропастите..... :(
    поздравче :*
     
  9. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    Колку е точно ова незнам,ама ништо чудно е и да е точно,денес се поголеми и поголеми глупости се прават. :x
    Значи девојче колку тој те сака тоа незнам,ама не ми се верува дека он имал пари и тебе ке те издржува.Па нормално дете на 18 години (како што се денешниве) можат да те искористат за секс,ама тука малку ми мириса.Не ли помисли колку ке ти е тешко без мајка? Не помисли каде може да те однесе? Не ли помисли дека можеби ке останеш трудна? Не ли помисли ли дека ке те тепа и измачува? Постави си ги сите прашања и обаво размисли. :^) :| :|
    А ако не е точно ова треба да се засрамиш........ :x
     
    На PeaceLoveBasketball му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.669
    Абе дете посакувам да имав број од твоите да им кажам каква глупост планираш да направиш... :call:
     
    На Cacy му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.597
    Допаѓања:
    23.102
    Пол:
    Женски
    Забележувате дека на празно зборувате? Оставете, за два дена ќе се врати сама дома, трчајќи.
    Ако е ова вистина, секако.
     
  12. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Ама девојката одтиде да се пакува за тоа ја нема :lol: ако има време ќе се вклучи да ни каже што спакувала :lol:
     
    На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Ај бе па и вас што ве гледам потресени. :D

    Зоне, побегуљо, се спакува мор?
    Ти дете, црпка носиш на рамења или?
    Чисто сумњам дека е вистина, ама и да побегнат, ќе им се потроши заштедата за некое време и без друг избор - ќе се вратат дома, ќе им опнат по некоја воспитна и за некоја година ќе се смеат на ова.
    Сигурно нема на 15 и 18 години, и со овој памет, да бидат ко Бони и Клајд низ „толкав“ град ко што е Радовиш, па уште и да не бидат фатени и вратени дома. :D
    Па уште колку е паметно да планираш да бегаш во тајност, а да оставаш информации за тоа на форум до кој секој жив има пристап...ма просто срце да ти се распара од решеноста, огромната љубов и романтиката која владее во темава. За здравиот разум па да не ни коментирам.
    Греота се само родителите за стресот што ќе го претрпат.

    А знаеш демек што правиш, а не знаеш што да понесеш со себе, м?
    Мрш, мрш!
     
    На PeaceLoveBasketball и Sanniii им се допаѓа ова.
  14. SweetChild

    SweetChild Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.987
    Пол:
    Женски
    Добро,девојко,па ти свесна ли си што намислуваш да правиш,м?Сакаш да завршиш како бело робје во Косово или во Бугарија ? Ако сакаш,слободно оди.Нормален човек не би ни помислил да го направи тоа.Ти размислуваш ли со мозокот твој,а ?Уште па и вика што да земам и знам што правам.Ти да знаеше што правиш немаше да се доведеш самата себе во оваа ситуација.Јас со моиве 13 години не можам да ти судам и кажувам што да правиш,така да сама мисли си за последиците.Толку од мене.
     
  15. bvlgari

    bvlgari Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    земи си кондоми и пасош обавезно! да не ти прават проблем на граница кога ке те изнесат за бело робје
     
  16. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Јас не разбирам зошто темата уште е отверена :?: Веќе одамна требало да се затвори :!:
    И што сега ние требада ти кажеме што да понесеш со себе |( Мислам дека сепак да не го заборавиш мозокот,ако уопште го имаш :!:
    На 15 год. дечкно имала,па одозгоре и ќе бегала.Свести се,не лети толку високо!!
    Не е животот шпанска теленовела :!:
     
  17. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Ако бараше внимание еве го доби. Цели четири страници испишаа девојките за твое добро, што гледам не те ни интересира. Ај не се занесуваш многу, седи дома и играј ринги ринги јаја, што повеќе ти доликува.
    Или пак сакаш на вести да те кажуваат |(
     
  18. sweat2

    sweat2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Уште со ке видеш од малолетните,глупост до глупост девојче свести се што правеш :)
     
  19. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Тој има пари толку колку што сабајле што му дал татко му да купи леб и јогурт |(

    А оваа биг грл се занаша дека е Менекше или како се викаше |(

    Среќен пат, остави го форумов да не се тупи и да не си врти прашалници во глава дали е или не е вистина, па да се потресува секоја по дома ако кажат на вести. Ајт!
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.