1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали Богородица воскреснала?

Дискусија во 'Религија' започната од EvAngelos, 28 август 2016.

  1. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Чудо не му текна до сега на @EvAngelos да отвори тема од типот ,,Дали на Св.Јован Кристител му ја исекле главата''.Уште за него не ја искриви вистината,од се во Христијанството..
    До земјотресите е.. бил потресен човекот :)
     
    На Bulgarian и Rama им се допаѓа ова.
  2. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Доволно е земјата што се тресе, не мора и ти да тресеш глупости :)
    Никаква вистина не сум искривил. Тоа што тебе не ти се допаѓа или не ти одговара или не ти е комфорна вистината па ја нарекуваш „искривена“, за тоа ќе си се разбереш со Господ еден ден. Спремај си изговори уште од сега, „можеби“ ќе ти помине некој изговор.

    Во Библијата е јасно запишано дека на Јован Кристителот Ирод му ја отсекол главата. Тоа го запишале апостолите и евангелистите кои живееле тогаш и таму. Од друга страна, истите тие евангелисти и апостоли биле живи кога, според легендата, блажената Марија воскреснала но не напишале ниту еден збор за тоа. Ни тие, другите современи христијани, ни христијаните после нив, ни тие после нив, никој до 5ти век.
    Веродостојноста на оваа легенда е иста како и денес да се тврди дека Кристофер Колумбо воскреснал без ниту ронка докази за тоа.
     
  3. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Јак блинкераш сум :D..

    Да да.. знаеме за другово,се објаснивме ние за Богородица.Неможе човек со црвена потерница на Интерпол да те најде за да одговориш некои прашања.. :D
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
    Ех а тајните кој може да ги искаже..
    И по рождеството Дева, и по смртта жива. Така стои во Црковните химни.
    И Библијата и овие богослужбени химни се напишани по вдахновение од Светиот Дух.
    Еве нешто и за свети Јован Крстител и за Богородица од Канонот на чесната икона во Бигорски, го има на цд што неодамна излезе.
    Главата ти беше пресечена, но вика твојот јазик што го укори Ирода..
    Велика е тајната, преславна, како Дева раѓа и останува нетлена, пред неа со трепет стоејќи и Безневесната да ја воспееме.
    Пострада за правда, Крстителу, отиде во адот како Претеча на Христа. И на окованите таму ти слобода им јави, тие што те чествуваат пази и сочувај ги.
    Ликува обителта Претечо, имајќи те покров и во тагата помошник, утврди ја цврсто во векови многу преку твојот образ наречен Бигорски.
    Чедо на Захарија најславно, ветен дар од Бога, радост на Елисавета.
    .
    Со радост си слушам..:clap:
     
    Последна измена: 12 септември 2016
    На Philippa, Meckicja, Orthophill и 3 други им се допаѓа ова.
  5. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
  6. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Можеш ли кратко да одговориш со ДА или НЕ...мене ме мрзи да читам а баш ме занима твоето верување...значи само одговори со две букви.
    Благодарим!
     
    На korisnichka и EvAngelos им се допаѓа ова.
  7. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    НЕ
     
  8. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Во што е поентата тогаш, зошто лажно проповедување?
     
  9. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Па тоа го има објаснето на блогот. :)
     
    На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
  10. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Значи треба да прочитам:(
     
    На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Daern

    Daern Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.247
    Пол:
    Машки
    Не постои единка на планетата што не доживува смрт и воскресение уште на самиот живот на Земјата.
    Воздигнувањето и падовите се да го припремат патот на човекот. Старото се руши за да се создаде ново, така е и со нас луѓето. Марија како библиски лик сигурно имала свои големи падови и воздигнувања доколку постоела историски :)
     
  12. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Јас сум тупа у мозоков или не можам да сфатам...и јас ке воскреснам????????
     
  13. Daern

    Daern Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.247
    Пол:
    Машки
    Зависи што сфаќаш под воскресение. Воскресение како поим се јавува многу порано од христијанската религија. Пример во Египет Богот Озирис е убиен од својот брат Сет, а потоа Божицата неговата сопруга Изида ги собира неговите делови, го спојува во едно и го воскреснува со помош на синот Хорус кој подоцна се одмаздува на Сет.
    Симболички овие приказни доаѓаат од свеста на луѓето. Така да воскресението може да е сегмент на човековото постоење само не како што ние замислуваме. Да одиме на небото да седиме со ангели хахах. Ајде да речеме, преродба :)
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Постоела, тоа е факт кој никој не го успорува. Црковните книги историски се точни, посебно кога се однесува на опишување на настани и личности. Поточни се од голем број на учебници по историја.
     
    На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Daern

    Daern Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.247
    Пол:
    Машки
    Се извинувам. Црковните книги не можат да бидат точни во однос на реалноста и здраворазумното перцепирање на реалноста. Но не го оспорувам фактот дека личност како Марија која била мајка на некој си потенцијално постоечки евреин Исус постоела историски. Не знам точно од историска гледна точка и не би сакал да коментирам. Затоа реков, ако постоела :)
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  16. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Можеби ќе биде офтопик, ама ме интересира, кои се тие критериуми што според тебе треба да ги исполнува една историска личност за да речеш дека постоела? Еве на пример наоѓаме историски документи каде што се спомнува Александар Македонски и историски документи каде што се спомнува Исус. Зошто првиот би бил сигурно постоечки, а вториот потенцијално постоечки?
     
    На Daern му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Daern

    Daern Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.247
    Пол:
    Машки
    Морам да признаам дека ме победи со аргументот. Да речеме дека постоеле и Марија и Исус, само нешто ми е сомлетелно во библијата зошто не се присутни евангелијата на Марија Магдалена, Филип и останатите кои се половина и повеќе уништени. Во едно евангелие на Марија Магдалена имам прочитано еден стих кои гласи:

    „Заблуда е дека Марија зачна од Светиот Дух, како може жена да зачне од жена“
    т.е Светиот Дух го деклинираат за жена симболички. И мислам дека е добро Универзумот или Бог да се сфаќа како дуален концепт на маж и жена, а не тој патериархат да се форсира како во Христијанството. Мислам дека е во ред да се даде почит на Исус, но и на Марија Магдалена која што му била доста возљубена според библиските списи.

    Инаку би рекол, религија без Божица е на половина пат до атеизмот. Со почит, немој да ми замеруваш или сфатиш погрешно, секој со својата вера и убедување ♥
     
  18. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Не ти замерувам, таман работа, го ценам твоето мислење и истражувачки дух.

    Само четирите канонски евангелија поттекнуваат од 1ви век. Сите останати „евангелија“, се напишани при крајот на втори век, трети век, па дури и четврти век, а „евангелието“ по Барнаба дури и 15ти век.
    Еве на пример „евангелието“ по Марија Магдалена се датира дека било напишано во 3ти век. Тоа е некаде 200 години подоцна од времето кога живеела Марија Магдалена. За она навистина да била автор на тоа „евангелие“, би требало да живеела 200 и нешто години :)
    Друго, го ставам во наводници зборот „евангелие“, затоа што овие текстови немаат ни структура на евангелие. Тоа се гностички списи напишани од гностици кои сакале да им придодадат на кредибилитет на своите записи и затоа ги именувале апостолите или некои како Марија како автори.
     
    На Daern му/ѝ се допаѓа ова.
  19. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Денес се празнува Успението на Богородица, поточно православното верување дека Богородица слично како Исус восркеснала.
    На следниов линк можете да прочитате мој критички осврт кон тоа верување, поткрепен со Библијата и со ранохристијанската историја:
    http://www.apologetika.mk/dali_bogorodica_voskresnala/

    Исто така ме интересира дали денес ќе има богородична литија (парада) во чест на празникот?
     
  20. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
    Уште се мачиш со тоа, или сакаш да се пофалиш на анонимен форум, од скромност хахаха
     
    На Rama и Orthophill им се допаѓа ова.