1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали Господ казнува?

Дискусија во 'Религија' започната од Mr. Right, 27 август 2016.

  1. huricane

    huricane Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    Казнува господ, мене ме казни. Некои остава неказнети, калимеро нема правда али ништо не постигнувам ако се жалам.
     
  2. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Господ не казнува !
    Самите се казнуваме со нашите постапки.
    И секогаш, ама секогаш другиот ни е крив.
    Ако добро размислиме ќе видиме дека самите сме си виновни за се.
    Плус, мислам дека 'казна' се добива и преку нашите предци ако правеле грешки, не напразно некои колнат до не знам кое колено.
    А, гледам мноштво луѓе само се жалат како правда немало, а самите тие не се гледаат што прават.
    Пример имаме една жена в комшии која само пакости прави и секој ден се жали по нас како била добра и таквите ко неа пателе.
     
    На lovely girl M, hermosa и Tanjamm им се допаѓа ова.
  3. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Ова ми е најконтраверзната изјава од страна на духовниците.
    Зошто, и според што тоа е зол физичкиот материјален свет? Зошто секогаш се настојува да се стават во негативно светло убавините по кои сите ние копнееме, како храна, секс, гардероба, раскош?

    Навистина нема потреба да се ограничуваме во животот, секако додека тоа некому не нанесува зло и не ни штети на нас самите. Овде ќе се надоврзам и кажам дека многу погрешно е верувањето дека колку по скромен живот ќе водиме овде толку повисоко ќе бидеме рангирани во задгробниот живот.

    Што се однесува до воздигнувањето на човековата моќ во материјалниот свет таа најчесто не се случува поради отсуство на духовност. Баш напротив, во голем број случаи се покажало дека токму духовниците се најголемите шарлатани и имаат најмногу богатство. Додека оние духовници кои не го поседуваат истото се во заблуда дека не им е потребно. :D

    Материјалниот свет не е зло, мора да го сфатиш тоа.
     
    Последна измена: 7 ноември 2018
    На Angie1432, Emy867, mKdevojce и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.108
    Пол:
    Женски


    Не се сите молитви добри. Ако не сте го гледале филмов тогаш гледајте го.Можеби е стар и интересен ама многу кажува за молитвите на луѓето.
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Храна јадеме за да преживееме, а не живееме за да јадеме.
    Дека некој умрел од потреба за секс до сега не сум слушнала.
    Еве јас со ризична бременост преживеав речиси цела година. Таа "потреба" се притиснува од одвлекување на некое внимание, исто како со храната. Дали јадеш само леб или најскапа порција морски плодови, стомакот е полн.
    Гардероба, битно е да не си гол и да не ти е ладно.
    Самата кажа копнеж. Со години можеш да копнееш по невозможна љубов, на крај негативен ефект добиваш ти.
    Раскош можеш да имаш во изобилие, ама здравје не. Копнеејќи по сите овие работи и тежнеејќи по некои идеали губиш само здравје, било ментално или физичко.
    Кога човек ќе се засити од малку, тогаш ја сфаќа суштината на ситните работи, се радува како на големо нешто, а се плус е награда. Нема потреба од филозофии, се е толку просто и едноставно.
     
    На anaja1, Tanjamm, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Чиви се овие правила, Божји?
    Кој го одредува квалитетот и квантитетот на хедонизмот освен самиот човек?

    Во дамнешното минато е разбирливо да не биле барани храната и комфорот, затоа што средновековието изобилува војни, глад и сиромаштија, но денес повеќе не е така секаде и нема причина зошто да се поттиснува стремежот за повеќе материјални добра ако постојат можности да се стигне до нив. Светот почива на материјални принципи.. Заврти се околу тебе, ќе видиш дека сè е материја.

    За некого една корка леб е доволна, додека за друг со поинакви потреби за дневен калориски внес може таа порција да не биде.
    Истото мерило важи и за останатите вредности. Не е нужно да се има огромно количество на сè, но нема потреба ниту од ограничувања. Човекот сам ги создал и наметнал овие правила и ограничувања. Поимот за среќа и илузорната перцепција за Бог немаат врска со тоа.
     
    На Amellie13 и Someonespecial им се допаѓа ова.
  7. melnicanecot

    melnicanecot Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    787
    Пол:
    Машки
    Пo страшниoт зeмјoтрeс вo Антиoхија, Златoуст му гoвoрeл на нарoдoт: “Гoлeми сe плoдoвитe на зeмјoтрeсoт. Пoглeднeтe гo чoвeкoљубиeтo на Гoспoда, Кoј гo пoтрeсува градoт и ја утврдува душата, Кoј ги кoлeба тeмeлитe и ги укрeпува пoмислитe, Кoј ја пoкажува слабoста на градoт и ја прави вoлјата силна! Сврти гo вниманиeтo на Нeгoвoтo чoвeкoљубиe: Oн пoкoлeба за малку – а утврди засeкoгаш; зeмјoтрeс – за два дeна, а благoчeстиeтo трeба да oстанe за цeлo врeмe; сe oжалoстивтe накраткo – а сe утврдувтe за навeк… Мајката сакајќи да гo oдвикнe свoјoт младeнeц oд навиката чeстo да плачe, силнo ја затрeсува нeгoвата лулка, нe за да гo пoгуби туку да гo исплаши. Тoчнo така и Гoспoдарoт на сè, Кoј ја држи вo Свoитe рацe Всeлeната, ја пoтрeсува нe затoа за да ја разурнe, туку да ги oбрати кoн спасeниe oниe (луѓe) кoи живeат нeзакoнски”. Eтe какo свeтитe Oтци, стoлбoвитe на Всeлeнската црква, знаeлe да гo oбјаснат чoвeкoљубиeтo Бoжјo и нeсрeќата, истo oнака какo и благoдeјанијата и нeсрeќата, истo oнака какo и срeќата. Да сe пoсрамимe ниe, кoи смe спoри вo благoдарнoста кoн Бoга кoга Бoг ни дава и кoга смe брзи вo рoптањeтo на Бoга кoга Бoг ни зeма.
    https://bigorski.org.mk/kalendar/maj/sv-apostol-andronik/
     
    На emiliana, Rama и Petra777 им се допаѓа ова.
  8. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Не.
    Ако казнуваше, пола немаше да постоиме
     
    На Dessa, Fallen.Angel, daylight и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Затоа што е милостив, ни дава многу шанси да се покаеме..
    Е кога ќе чукне тој час, после на кантар се, за сите. :)
     
    На hermosa, Rama и melnicanecot им се допаѓа ова.
  10. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека секој сам си се казнува со направените постапки ако изневери ке дознаат ке го остават, ако убие ке лежи затвор. Така да веке во 21 век ова прашање е смешно како прво прашањето е дали постои Господ.. :D
     
  11. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Бог е максимално толерантен и на сите би им дал нова и нова шанса, само се случува кога е лут и гневен, некој не толку виновен да си го однесе, иако од тој некој има каде-каде поголеми грешници.
     
    На Јаневски и Tanjamm им се допаѓа ова.
  12. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Според Лепа Брена да, Господ казнува:

     
    На Bojana890 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Господ не казнува оти е 'правилник'.
    Нема цел во правилата.
    Само си постојат.
     
  14. PeperutkiVoMene

    PeperutkiVoMene Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2015
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Не казнува. Колку само неправди поднесов и никој не беше казнет. Напротив, јас го издржувам тоа што ми го правеа пред 10 години, тоа што се случувало пред 20..... Многу сум разочарана. Кога Бог би ми дал шанса толку многу добри работи можам да направам но Бог нема слух за мене. Понекогаш помислувам дека нема Бог но незнам зошто е тоа така некои без оглед на се да патат некои да се среќни ако не постои Бог за едните.л
     
  15. Kel'Thuzad

    Kel'Thuzad Активен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2019
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Машки
    Abe luge vie izgleda Biblija nemate citano.
     
    На edna_malecka и falconseeker им се допаѓа ова.
  16. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Не може да те казни некој што не постои. Мислите само вие сте на светов и оние што ги познавате? Кој би можел сите да ве прати и да ви дели правда? Ако беше така зошто многу луѓе неправедно страдаат, а некои што не заслужуваат уживаат во се што посакале?

    Луѓето се казнуваат сами меѓу себе. Постои и некоја карма. Си сносиме последици за некои постапки и тоа е се.
     
    На Tan4ence, Someonespecial и Gosh им се допаѓа ова.
  17. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.993
    Пол:
    Женски
  18. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Не,луѓето се казнуваат сами.
     
  19. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Незнам според која религија ви се ова мислењава. Значи не можеш да знаеш една религија доволно само затоа што луѓето околу тебе се неракуваат верници и ти ги гледаш што тие прават. За да знаеш одредена религија доволно треба да читаш литература, да видиш што навистина е таа а не да ја споредуваш со суеверија и традиции.. Не, нашиот Бог не казнува, туку сами си бираме вечен живот. Ниту пекол ниту рај постои според Библијата, кој има читано знае. Луѓето сами се казнуваат помеѓу себе. Дојдени сме до тој левел каде што не треба да веруваме дека Бог ќе не казни. Има држави кои имаат толку нуклеарно оружје што целиот свет би можел одново и одново 5 пати да се уништи.. Не, не казнува Бог, самите се казнуваме.
     
  20. Demiii

    Demiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    541
    Пол:
    Машки
    Не мoже дa ме кaзни Бoг, зa мене не пoстoи.
     
    На Justicija и Amellie13 им се допаѓа ова.