1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали Господ казнува?

Дискусија во 'Религија' започната од Mr. Right, 27 август 2016.

  1. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Грешна ли ке бидам ако го отепам тој што ке го одземе животот на моето најсакано, што треба, да му простам, незнаел што прави ..абе доста приказни....
     
  2. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Од цитираното очигледно дека тоа не е Бог, туку ѓаволот кој сака да ги заведе луѓето на своја страна и да ги оддалечи од Бога, а тоа најлесно го постигнува со всадување страв кај луѓето маскирајќи ги тие манипулации со Божјото име. Но кога ѓаволот тоа би го правел отворено никој не би му верувал. И поради тоа го прикажува своето дејствување како да е тоа Божја порака полна со закани и говор на омраза.

    Бог е вечно струечка Љубов, тој никогаш не казнувал ниту ќе казнува бидејќи е совршен, и повикува да станеме и ние повторно совршени како Него за да исчезнат страдањата.
     
    На rose60 и baba Rada им се допаѓа ова.
  3. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    163
    И мојата свекрва велеше јас несакам помош од никого , ги понижуваше моите родители сиромаси биле,татко ми пианица бил. Ама ете дојде ден кога дома се шо јадат мајка ми го купува,детето мајка ми го облака ,прашок за да се исперат од мајак ми зимат. Затоа велат бог се гледа , како правиш така ке ти прават,
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Бог ќе суди дали си ти грешна во таков случај или си само алатка да се казни тој и да се спасат ред други, така што на ваква тема тоа дискутабилно кој е грешен, а кој не е, посебно за најмилото.
     
    На cresa-jagoda и baba Rada им се допаѓа ова.
  5. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Ohhhhh God!!!!! И ова слушнав!
    Ова ти е од првите пет книги Мојсееви,првите пет книги на БИБЛИЈАТА,СТАРИОТ ЗАВЕТ!
    Катастрофа!(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)
     
    На candy.cane и Rama им се допаѓа ова.
  6. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    |(Du-uh!!! God works in mysterious ways... :!: :rofl:
     
    На kjukli, Lella, Gosh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Да, навистина тие се најкатастрофални. Слепото држење за Библијата како да е апсолутна Божја порака има предизвикано многу страдања низ историјата и денешниот свет. Да постоеше божја казна, меѓу првите би ја заслужиле ѓаволот со оние кои го сториле тој фалсификат со тоа што напишале такви хорор страници а притоа поттурајќи му ги на Бога и Божјиот пророк Мојсеј, демек тој ги напишал.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  8. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Слободно можеш да пишуваш и тука на темата, има по некои што користат и здрав разум и логика.

    1. Војните не ги прави Бог, туку луѓето. Нема што да му префрламе вина на Бог за нешто што луѓето го прават.

    2. На Земјата има предоволно храна да се нахранат не 7 милијарди, туку 70 милијарди луѓе. Бог своето си го обезбедил, но тоа што таа храна неправилно се распоредува, за тоа сме криви ние луѓето, а не Бог.
    Еве само еден пример: За да се хранат цела година сите луѓе што гладуваат се потребни околу 30 милијарди долари годишно. Истата сума се троши секои 8 дена за оружје и војска!

    3. Болестите се последица на гревот. Во фасцинантно дизајнираното човеково тело е очигледно присуството на механизми за репарација на повреди, самопоправање на генетски мутации, заштита од вируси, бактерии итн. но сепак падот во гревот ги има нарушено овие механизми. Според Библијата и Земјата е проколната заради гревот, така што и таа и животинскиот и растителниот свет не се исти како пред гревот.
     
    На Rama, cresa-jagoda, rose60 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    замрсена е работава хаххаха религијата доаѓа од потребата да се стави морален и секаков ред во животот на луѓето, лошо е што некој злоупотребува делови од тоа. А ти како знаеш кој ги напишал ???
    Беше таму виде ???
    Извини малку пропагираш некое вдижење или не знам точно што е од Истокот и за тоа што го пропагираш луѓе го напишале и колку е вистина и тоа е ОГРОМЕН ПРАШАЛНИК.
    Ние не знаеме се, мал ни е опсегот на мозокот денес, ништо не сме напреднати од Исус наваму и тоа е причината за мноштавата подведувања. Ги мешаш Бог и Цврквата како институција и свештениците и тие се луѓе само и тие паѓаат во искушенија. Не ја блатај Библијата иако е преправана и се кријат работи во Ватикан, сепак Бог знае зошто прави одредени нешта.
     
    На Rama и rose60 им се допаѓа ова.
  10. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Оваа идеологија дека Господ ќе ги казни грешнците доаѓа само од луѓето кои го избрале полесниот начин на живот. Односно луѓето кои се водат по поговорки како „што е мое ќе си дојде“, „сè се враќа, сè се плаќа“ и сл.
    Секако, многу е поубаво така, секој да го добиеше заслуженото, ама за жал животот не функционира така и за тоа има безброј докази и милиони жртви кои потврдуваат дека не секогаш си казнет ако грешиш, и обратно, не секогаш си награден ако правиш добро.

    Полесно е да веруваш дека на свекрвата еден ден ќе ја казни Господ, отколку да реагираш и да си го олесниш животот додека се случи тоа.

    Што се однесува до прашањето во насловот, не, Господ не казнува, ни порано, ни подоцна, ама ако таа помисла ве прави поспокојни, тогаш во ред, верувајте. Ама запоменте дека додека вие седите со затворени очи проповедајќи дека Господ гледа, таму некаде во светот постојат и војни и природни непогоди и има многу луѓе кои „се казнети“ за гревовите што не ги сториле.
     
    На sparklie, Nausicaa, blackwave и 5 други им се допаѓа ова.
  11. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.263
    @EvAngelos

    Господ е семоќен. Се гледа.

    Гледа секој ден како недолжни страдаат, и не превзема ништо.

    Од тоа произлегува дека или е НЕСПОСОБЕН, ЗЛОБЕН или ИЗМИСЛЕН.

    Јас велам дека не постои, и се прашувам каков морал проповедате вие кои оправдувате и обожувате НЕСПОСОБЕН илк ЗОЛ владател...

    А од друга страна, јасно ми е и зашто ,, цивилизацијата ,, многу тешко пркнува... Затоа што Господ служи за манипулација на масите...
     
    На kjukli, Lella, Papillon.Papi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Ако Господ одлучи денес и сега да го уништи сето зло на Земјава, што мислиш колку од нас овде што дискутираме на темава ќе бидат неуништени? Немој да мислиш дека злото е некоја црна материја што виси на дрвјата. Не, злото сме ние луѓето, ние сме тие што вршиме зло, што сме себични, алчни, ние водиме војни, ние предизвикуваме глад, ние ја уништивме земјата, ние крадеме, лажеме итн. Познатиот филозоф Созеницин рекол: Линијата што го одделува доброто од злото поминува низ човековото срце, низ сите човечки срца.
    Бог може во еден момент да ги уништи сите луѓе и го има тоа право, бидејќи сите ние имаме гревови и заслужуваме казна. Но Тој не ја сака смртта на грешникот, туку сака сите да се покајат, да се одвратат од гревовите, да поверуваат во Него и вистински да живеат.

    "Господ нема да задоцни со својот суд, како што некои мислат, туку долго време трпи, бидејќи не сака да изгинат некои, туку сите да се покајат" (2 писмо на апсотол Петар 3:9, Библијата)

    Ова е една причина зошто Бог не го уништува веднаш злото - тоа е љубовта кон нас грешниците. А веројатно има и други причини, но оваа и уште некои се објавени во Библијата.
     
    На Rama, baba Rada и Mr. Right им се допаѓа ова.
  13. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Иако верувам во Бог но некогаш не го разбирам ... Баба ми велеше Бог ти дал раце нозе мозок и ти терај како што знаеш и умееш , сам треба да си се снаогаш , Бог не ти пушта пари и леб одозгора . Но каде е рамноправноста ? Зошто сите луге не се рамноправни , некому мед и млеко , некому трње , некој има срека во животот некому воопшто не му дал срека ...
    Имав братучед единец кој на 20 години го загуби животот , а неговата баба е жива и има 87 години и малце лоша жена , каде е правдата овде ?
    Познавам луге што краделе лажеле а одат во црква и све им е равно..

    АлПачино рекол : Кога бев мал го молев Господ да ми даде точак , но тој не ми даде , па потоа ми текна дека Господ функционира поинаку ..Украдов точак и потоа се молев да ми прости ."
    Тешко на тој што му го украл точакот. :D
    Многу работи не ми се јасни околу овие работи....
     
    На daylight и baba Rada им се допаѓа ова.
  14. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    И уште една важна работа @Gosh
    Тоа што не знаеме зошто Бог постапува или не постапува вака или онака, тоа не значи дека е зол или неспособен. Тоа едноставно значи дека ние не знаеме. А кога не знаеме, не е добро да донесуваме заклучоци, затоа што ќе бидеме како неедуцираните антички пагани кои не знаејќи која е причината на громот велеле дека богот на грмотевиците Перун се лути и мава со громови.

    Значи како што има "God of gaps", така исто може да има и "Atheism of gaps" :) Да не извлекуваме заклучоци од непознатото или од неодговорените прашања или од онаму каде што Библијата молчи, во спротивно креираме убедувања од молк, убедувања од непознатото, од прашалниците.
     
    На cresa-jagoda и baba Rada им се допаѓа ова.
  15. Jasminkabibibi

    Jasminkabibibi Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2016
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Ne mislev vo toj smisolll:(nikogas ne bi mu prostila nikomu ako go povredi moeto najsakanooo...pa sto saka neka bide
    ....
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  16. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Се самоцитирам,само ќе додадам дека заради овие работи и страдаме,т.е добиваме проклетсто и несреќи.
    ,,Ги земам денес за сведоци против вас небото и земјата:дека пред вас ставам живот и смрт, благослов и проклетство. Затоа избери го животот за да останеш жив, ти и твоето потомство'' 5.Мојсеева 30:19-20.
     
    На Таа Сум, Rama и Outlook им се допаѓа ова.
  17. Jasminkabibibi

    Jasminkabibibi Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2016
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    No ne veruvam vo bozjo kaznuvanje ili crkva kaznuvanje ili pak ispoved kaj pop itn...a site gresime se znae pomalku ili poveke i samo si ucime od greskite storeni
     
  18. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Ама ништо не добиваш од тоа ако не се слагаш со Него и Неговите закони:hai:
    Да,не свторил и ни ги дал 10-те Божји заповеди,да знаеме што не треба да правиме:!:
     
    На Rama, cresa-jagoda и HUNK им се допаѓа ова.
  19. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Се разбира овие прашања може да се разгледуваат од различни светогледи, вери и религии, но јас како добро упатен во христијанството можам слободно да ти кажам дека Бог никаде во Библијата не ветил дека ќе ја спроведе својата правда или суд пред Судниот ден (што значи во овој живот од оваа страна на вечноста).
    Не знам зошто ние луѓето очекуваме дека ако некој е лош треба веднаш да биде казнет за својот грев. Можеби тоа ни е од македонските народни приказни каде што гревот ги стигаше луѓето за 40 дена :) А можеби и во нашата совест е втиснат тој сенс за правда и затоа очекуваме казна за грешниците. Само мора да си признаеме дека сме многу пристрасни и субјективни. Затоа и не ни е дадено правото да судиме, туку Бог ќе ни суди и сигурен сум дека ќе има многу изненадувања на Судниот ден каде што Бог ќе ги суди и оние тајни работи кои ние не сме ги виделе, ќе ги суди и мотивите и многу први ќе бидат последни, а последните први.
    Сепак имај предвид дека концептот добар и лош човек постои само во нашата глава кога се споредуваме едни со други. Од Божја перспектива ние сме помалку и повеќе грешни.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.263
    @EvAngelos

    Знам дека човекот се сам прави, и војни и мирови.
    Затоа сум атеист.

    Не се тешам дека има некој горе кој ќе ми ги прости гревовите, оти ме сака, или пак ќе го казни тој кој јас сметам дека ми згрешил.

    Ако Господ гледа се, ама си ќути и трае, тогаш е соучесник. Или пак психопат.

    И најверојатно има предобар психолог.

    Да не одам надвор од темата, тоа е се што имам да кажам на неа.
     
    На kjukli, blackwave, anakonda88 и 2 други им се допаѓа ова.