1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали Господ казнува?

Дискусија во 'Религија' започната од Mr. Right, 27 август 2016.

  1. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Хах, и јас знам дека човекот си прави војни и мирови и затоа сум христијанин. Исти факти, различни заклучоци :) Можеме да дискутираме на друга тема кое убедување има повеќе смисла, дали христијанството или атеизмот.

    Тоа што Бог не интервенира во време и начин кога @Gosh сака, тоа не го прави соучесник или психопат, туку тоа го прави Бог попаметен и помудар од Gosh и од мене и од секој друг што мисли дека знае подобро решение за човековиот грев и злоба кои предизвикуваат страдање.

    Хипотетички, кога Бог би те послушал тебе и би го уништил сето зло денес, тогаш ќе загинат милијарди непокајани луѓе, но ќе загинеш и ти Gosh и другите форумџии кои дискутираме тука. Ама Бог не сака да загинеме ние грешниците, туку сака да се покаеме и да имаме живот вечен. Тоа се вика љубов.
     
    Последна измена: 28 август 2016
    На Rama, cresa-jagoda и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  2. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Gospod e milostliv, no I bolno kaznuva.
     
    На cresa-jagoda, Mr. Right, anaja1 и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.500
    Допаѓања:
    33.311
    @EvAngelos

    Зашто да биде едноставно, кога може комплицирано, така?

    Семоќен е, зашто воопшто го создал гревот?! Ете, гледа се, значи може да ја види умислата, и може да ја спречи.

    Но ајде. Не мора да ги убива. Првиот пат нека ги спречи, вториот нека ги казни, па ако стигне до трет пат, нека ги убие злочинците.

    И не можеш сите злочини на исто рамниште да ги ставиш, само да го оправдаш Господ.

    Има разлика во тоа да украдеш оти си сиромав, и да крадеш од сиромав.
     
    На candy.cane, kjukli и baba Rada им се допаѓа ова.
  4. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Bog ne kaznuva.Nie lugeto namerno ili ne namerno site gresime,nekogas znaeme da se pokaeme,no nekogas znaeme da sme sebicni i da ne se pokaeme,posle koga ni e tesko ja barame vinata vo gospod,a sto e kriv gospod koga toj veke ni dal sansa da se pokaeme za svoite grevovi
    ( moe licno mislenje )
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  5. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Едноставно, комплицирано тоа се релативни поими. Тоа што за нас е едноставно, за мравките е комплицирано и како што мравките не можат да не разберат нас за многу работи, така и ние Бог кој е далеку посовршено битие од нас. За да го разбереш неразбирањето на делувањето или неделувањето на Бог, ова ти е добра илустрација: да се споредиш со мравката која не може да го разбере човекот. А и не мора мравка. Па дури и едно бебе не може да разбере зошто мајката го носи на место каде што го боцкаат и му создаваат непријатна болка. Еј, кога сум веќе на тема бебиња што не разбираат, еве ти едно добро видео, еден мој пријател го преведуваше:
     
    На Victorian и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  6. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Јас не, но постојат луѓе кои имаат духовен увид во тие работи - божјите пророци. Исто така научниците кои се бават со критичко истражување на Библијата велат дека петокнижието не можело да биде напишано од еден човек, не од Мојсеј но тоа сега не е темата.
    Јас ништо не пропагирам, само кажав мислење и поставив логични прашања. Бадијала ли нè дарувал Бог со логика?
    Напротив, токму низ повеќе теми велам дека треба да се разграничат тие работи. Бог е вистината, а црковните институции со својата теологија и последиците кои таа ги има предизвикано и сеуште ги предизвикува низ светот се далеку од таа вистина. Исус нели рекол, по плодовите ќе ги познаете.
    Библијата самата себе си се има изблатано, односно дел од луѓето кои учествувале во нејзиното пишување - составување. Таа е во голема мерка идеолошка основа за користење на стравот од божемната Божја казна за да се управува со народите и истите се подбуцнуваат едни против други според потреба. Бог знае што прави, тоа е точно, и поради тоа на разни начини им укажува на луѓето во врска со нивните заблуди.
    Па така кажи искрено! Се гледа дека не ја читаш. :D Ако сакаш да имаш кошмари пред спиење читај ги старозаветните книги :worried:. За мир во душата мислам дека се посоодветни евангелијата од Новиот завет. Многумина трагачи по вистината имаат представа дека Библијата е божја реч до човекот. Тоа само делумно точно. Сè е тоа мешавина на вистини, но за жал и митологии, дури и лаги. Поради тоа таквите стари списи само условно можат да го водат човека до информирање во врска со вистината.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Од што се гледа дека не ја читам ? хахха треба нешто посебно да се истакнеш ако ја читаш ? За Новиот Завет ОК, одамна кажувам дека треба да го најдам и да го купам и ќе биде и тоа, што кажувам тоа и правам. Кажи ми т порад страв веруваш во Бога ????
    Јас, не, јас сум му секој ден благодарна за се што имам, некако тешко ми оди да го разберам зш овие 3 год. се пекол ама и за тоа ќе добијам одговор, секое лошо за некое добро, чудни се неговите патишта. Јас не верувам од страв и не го пишувам ова од страв. Затоа што верувам дека и Бог тоа го кажува не како закана туку како известување, а понатаму е на човекот да избере што и како, затоа имаме слободна воља. само трпение, ако добив на многу важни прашања одговор ќе добјам и одговор и завршница и за ова само не знам кога.
     
  8. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    За мене знаете дека не сум верник, но ако збориме за Бог во христијанството, за праведноста и казната генерално, добар одговор на прашањето „Зошто на добрите луѓе им се случуваат лоши работи?“ може да се најде во Книгата на Јов.

    Нема да ја прераскажувам содржината, но суштината е - замислата на обичен човек за тоа што е добро, а што е лошо, што е праведно, а што неправедно, што заслужува награда, а што казна, итн. е субјективна и може многу да се разликува од ставот за истите нешта на семоќниот и сеприсутен создател на сите работи кои постојат. Божјата правда и човековата замисла за праведност не секогаш се исти. Сепак, Бог е секогаш праведен, без разлика дали на нас тоа така ни делува или не.

    Приказната за Јов ја има и во Куранот, но таму акцентот е ставен не на Божјата правда, туку на истрајноста и непоколебливоста на верата на Јов во Бога и покрај сите потешкотии со кој се справувал.
     
    Последна измена: 28 август 2016
    На EvAngelos, eloves, anakonda88 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Самите се казнуваме со тоа што упаѓаме во лоши околности случајно или намерно, со нашите мисли предизвикани или не, со нашите дела добри или лоши. Бог секогаш ни дава шанса да си ги поправиме грешките со покајание.
     
    На Таа Сум му/ѝ се допаѓа ова.
  10. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.499
    Пол:
    Женски
    па во тој случај треба да правиме како што би рекол АлПачино , да крадиме , да лажиме , да уништуваме, да наштетиме на добар човек , па после некое време ке отидеме во црква ке молиме за опроштај , ке се крстиме цел ден , и на Судниот ден чисти како солза и право во рајот со 20 девици .
    Во ова што го напиша не ни сакам да верувам , верувам дека кога тогаш со закаснување Господ го казнува тој што сторил лошо додека е жив ! Можеби само ние лугето сме нетрпеливи .
    Инаку тие приказните од поповите не верувам , они само пијани си тропаат глупости и уживаат во богаството спечалено врз грбот на овој сиромав народ !
     
  11. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Не. :D
     
    На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
  12. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    2.437
    Пол:
    Женски
    Sekako deka kaznuva,no samo otkako ke začekorime po negoviot pat,razbirame deka taa kazna bila so smisol,sosema jasno ni se pokazuvaat site pričini za istata.
    I voopsto ne se raboti za strav od kazna,besmisleni se site tolkuvanja spored koi stravot e toj koj gi vodi ludjeto kon Boga.
    Tolku mnogu sme nesovršeni,tolku malku znaeme vo ovaa era na napredok na nauka i tehnologija,da odime slepi i izgubeni pred golemiot okean na sekojdnevni informacii koi ni se nudat.
    A se što e vistinsko e vo suština ednostavno,samite komplicirame,barajki ušte i ušte.
    Mnogu stranici sum pročitala,mnogu pateki sum pominala,mozebi sum najstara ovde,nova sum i ne ve poznavam,no me raduva što se govori na ovaa tema,što i onie koi ne veruvaat,sepak čitaat i razmisluvaat,što nekoi od niv sigurno ke se setat eden den na seto pročitano ovde,pa koj znae :)
    Patekite do Boga se čudni ponekogaš,retki se vo denešno vreme onie koi začekorile pravo na vistinskata. Poradi toa tie se blagosloveni,ne treba da im se zameri sto strasta gi vodi :)

    A vo vrska so temata :)

    Zaprašajte se iskreno kolku gi poznavate tajnite na svoeto srce,tajnite na vašite najbliski....kolku navistina ste svesni za svoite i tudjite nesovršenosti?
    Čovekot,sekoj za sebe e edna golema enigma koja samo Gospod ja poznava vo potpolnost i nikoj poveke...poradi toa samo toj ima pravo da sudi,nagraduva ili kaznuva,a na nas e da se trudime sekogas od početok da se preispituvame,bidejki životot zemen e mig eden samo.
     
    На Таа Сум, anaja1 и HUNK им се допаѓа ова.
  13. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Точно така, само ако чекориме по неговиот пат...ама ние луѓетов сме одамна излезени од таа патека и се оддалечивме толку многу што незнам дали има можности за враќање.
     
    На anaja1 и sonuvana им се допаѓа ова.
  14. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Според коментарите што ги даваш, штом велиш дека пред спиење било добро за смирување да се чита Библија, и по тоа што рече да не ја блатам Библијата. Кога би ја имала прочитано Библијата (подразбира Стар и Нов Завет) би ме разбрала подобро зошто коментирам така како што коментирам.
    Ако се прочитаат моите одговори на оваа и други теми, ќе биде јасно дека не верувам од страв туку од љубов. Напротив, според делови од Библијата но и како ја толкуваат многумина теолози и свештеници Бог е нешто страшно, далечно, крволочно и осветољубиво кое што треба да се одоброволи низ жртви и молитви, слично како што мислеле паганските народи во старите времиња.
     
  15. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    2.437
    Пол:
    Женски

    Sekako deka moznost za spoznavanje na Boga sekogaš postoi.....golema radost e toa i mir pred se....i ne mora da se uspee koga ke resis tuku koga si spremen,nekoj porano,nekoj podocna....kakva nasmevka e koga znaes deka ne si sam....kolku e poinaku od site drugi " vistini " koi te mamat,a vo sustina so nemir te polnat.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Ова го слушнав за себе
    Gresis, jas rekov deka kontinuirano ne ja cutam, a sum ja procitala I Biblijata I mn od nestata od univerzalna energija I GI znam I Na ednoto I Na Dr pozitivnite I negativnite strani I pak se drzam do Biblijata, perenje mozok ne piminuva kaj mene.
     
  17. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Што е тоа перење мозок?
     
  18. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Logicki postaveni nesta koi imaat za cel da vmetnat somnez I da povedat masa ili ogranicen be lugje kade nekomu my odgovara od odredeni pricini. To a e perenje mozok.
     
    На HUNK му/ѝ се допаѓа ова.
  19. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Па тоа го имаш и во Библијата.
     
    На Bender Rodriguez и Gosh им се допаѓа ова.
  20. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Kade vo Biblijata procita takvo nesto? Ne bi opstanala tolku dolgo ako e taka, ne sporam deka e zloupotrebuvana I menuvana ama ne e zlo.