1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали Господ казнува?

Дискусија во 'Религија' започната од Mr. Right, 27 август 2016.

  1. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Прочитај ги библиските цитати што ги постираше HUNK на стр. 2 од темава.

    Но Библијата содржи и добри работи. Затоа велам условно може да се земе како информатор за некои работи, но за тоа постои засебна тема Библија.

    Казната подразбира недостиг на нешто, болка, страдање спротивно на обилие, здравје и задоволство, спротивно на она што е совршенство . Тоа би значело дека и Бог содржи во себе страдање и болка од која што има да даде. Но тогаш Бог не би бил совршен п не би бил ниту Бог, Така да Бог не нè казнува. Тој меѓутоа не се ни вмешува во од нас создадените извитоперености кои самите по себе носат страдање.
     
  2. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Тоа на 2 страна е од Стариот Завет, напишани се т.е преведени како закани, мора да бидеме свесни зборовите, истите зборови во секој век го немаат истото значење, и да не се занемари фактот дека сепак човек преведувал или пишувал. И искрено не гледам перење на мозок, цитирај ми прење на мозок, каде факти се извртуваат ? Се е напишано луѓето подобро да живеат меѓусебе, така е и во Библјата така е и во Куранот. Источната култура пропагира вртење кон себе само и кон својот мир, а ако погледнеш по квалитет на живот и слобода на избор ќе сфатиш дека тоа кај нив го има многу малку за разлика од кај нас ако не скокаме за слобода и што ја знам. Имаат и повеќе жени и се поклонуваат на човек до земја, нивното его не смее да постои, нема глас повишување, а ние вриеме од енергија.
    Зошто мислиш дека Бог не страда ? АКо тој ни е творецот како мајка како татко што страда со своето дете кога тоа греши значи страда и Бог. Според мене Бог казнува и Библијата ја таи реинкарнацијата како што истокот потснува некои работи. И ние сме како семето во земја, нему лесно не му е да никне нели ? Така веројатно и ние луѓето низ тешките периоди треба да израснеме во нешто што нашата функција овде на земјава ќе оформи како целина и кога тоа е готово, одиме на преслушавање каде нема оправдувања. Бог дирекно никаде не се вмешува, праќа луѓе да се вмешаат и да помогнат .... таман сум за адвокат хаххахах
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  3. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Само да те корегирам.Не се закани туку предупредувања.Известувања, кој што добива за почитување и кршење на Законите.И истите зборови важат од кога се кажани па до крајот на овој свет.
    Инаку да,Бог страда гледајќи ги нашите беззаконија и гревови.Секој родител би страдал кога би видел што неговото дете стварно прави а Бог гледа се.
    11. Кажи им, жив сум Јас, вели Господ Бог: Јас не ја сакам смртта на грешникот, туку грешникот да се одврати од својот пат и да остане жив. Вратете се, вратете се од вашите лоши патишта; зошто да умирате вие, доме Израилев?” Eзекиел 33:11
     
    На Таа Сум, Rama и Outlook им се допаѓа ова.
  4. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Нема потреба од корекции, како закани се искажани ама известувања се, кој ги прекршил тој сигурно осетил порано или покасно. Умираат луѓето секој ден свесно или несвесно, ќе му се смачиме и на Бога веќе.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  5. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Се надевам нема да ми замериш што ќе го земам твојов пример.Добар е за коментар :)
    Бог ги дава болестите и несреќите за да не освести,за да се вратиме на правиот пат.Да се откажеме од гревот.
    Кажи им, жив сум Јас, вели Господ Бог: Јас не ја сакам смртта на грешникот, туку грешникот да се одврати од својот пат и да остане жив. Вратете се, вратете се од вашите лоши патишта; зошто да умирате вие, доме Израилев?” Езекиел 33:11
    Е сега,оние кои се морални и верни,нив им дава исклучиво да ја види нивната вера во Него.Во Христијанството(Православието),има Свети кои живееле во пустина сосема здрави.Они го молеле дури Бог да им даде некоја болест бидејќи сметале дека нешто не е во ред ако е се супер..
    Сепак,Бог не ја сака нити нашата смрт нити несреќа.Он е наш Родител.Но се има граница на толерирање.Кога ќе се премине таа граница.... затоа не е добро да се биде блудник,злобен,лицемерен.. итн :) Општо зборам,не конкретно за случајов.
     
    Последна измена: 30 август 2016
    На Таа Сум, Rama, baba Rada и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.581
    Пол:
    Женски
    Ајде бе, добро е таков да се биде?
     
    На Таа Сум и HUNK им се допаѓа ова.
  7. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Хах пардон.. заборавив да пишам "не".. фала што ме корегираше :D
     
    На Таа Сум му/ѝ се допаѓа ова.
  8. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Јас па мислам дека има некоја превртена теорија - ги казнува оние наивните, а тие што се злобни ги наградува да имаат се во животот. Дали ги учи наивните да не бидат повеќе такви не знам, ама злобните што ги наградува да имаат се во животот - не знам која му е поентата. А за казна најмногу кажва народната - Како што можиш сам да си згрешиш - не можи никој непријател да ти згреши.
     
  9. snezan4e

    snezan4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2010
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.202
    Kako sto majkata go saka svoeto dete i koga e dobro i koga gresi,taka Bog ne saka site nas.Majkata(roditelot) iznaogja nacini da mu ukaze,da go pouci koga gresi,no bidejki deteto si e posebna individua i ima svoja volja,koja Bog ni ja dal,prodolzuva da gresi i se sudira so losi raboti.Znaci, samiot se navel na takvi raboti,roditelot ne go "kaznil".Jas toa taka go razbiram deka ne e Bog toj sto kaznuva,tuku e pregolema negovata ljubov kon nas(negovite deca).E sega nie lugjeto znaeme da upotrebime da dade Gospod ova ona,Gospod da te kazni,da ti vrati,Gospod gleda i slicni "kletvi" koi so godini se provlekuvaat megju narodot i prenesuvaat kako takvi.Izvinete za latinicata.
     
    На GirlLove и baba Rada им се допаѓа ова.
  10. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Ajde na ovaa logika da te prasam nesto, zosto ako e taka ne gi kaznuva lugeto koi samo nanesuvaat bolka na sekoj sho ke im tekni? zosto niv ne gi kaznuva tuku uste poveke gi nagraduva? a znam takvi primeri eden kup
     
  11. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    За жал, и такви примери има:(
    Ама нема одговори за тоа:x
    И судбината тука меша прсти:)
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
  12. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    2.461
    Пол:
    Женски
    Pa kako nekoj moze da bide loš ako e nagraden ?Nešto ne e vo korelacija tuka....nagradenite ludje zračat so mir i ljubov.....eve sekoj neka zamisli deka mu e dadeno ona što go posakuva kako dar,kako ke se odnesuva taka zadovolen ?.....Ke ima li vreme da razmisluva da bide loš vo tie momenti?

    Čovekovata priroda e taka hirovita i tainstvena ,tolku e teško da i se udovoli ,tolku e teško da se dostigne ona blaženstvo što se narekuva spokoj.

    Toa što ni se čini ponekogaš deka lošite ludje se nagradeni e golema izmama,ne go poznavame nivnoto srce i nemirite koi gi gonat da bidat loši.

    Srekata se naodja često na najneočekuvani mesta i sekogaš e pridružena so spokoj i ljubov....se drugo e laga.
     
    На Outlook му/ѝ се допаѓа ова.
  13. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Loshite luge imaat pari, imaat semejstvo deca koli odat na patuvanja imaat ubava rabota....a toa shto niv gi maci e drugo dvaeset. ako go ima seto ova eden covek po pravilo bi trebalo da e zadovolen. ako ova se nagradite od gorniot, zosto bas na loshite mu gi dava?
     
  14. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Ako vervas vo sudbina - togas nema slobodna volja znaci ne postoi gorniot.
     
  15. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    А што ако горниот,ја одрадува судбината:D
     
  16. Solventna

    Solventna Активен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Женски
    Не, господ е милозлив и простува, само треба искрено да се полаете. Господ не казнува на тој начин како што вие го замислувате дека ќе ви ја земе душата, туку ќе ве натера да ја согледате својата грешка, да се покаете и да ве изведе на прав пат.
     
    На GirlLove, snezan4e, anaja1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    2.461
    Пол:
    Женски
    Navistina deluva kako nepravda.
    Ajde zaprašaj se zošto se tokmu tie loši.....veruvam deka zboruvaš od lično iskustvo i deka imaš konkretni ludje na um.....zošto se losi ako ziveat vo bajka?
    Mora da im nedostasuva nesto tolku golemo što gi progonuva postojano i tera da činat lošo,nebitno što toa ne e vidno.

    Ne umeam da objasnam poinaku,mnogu ludje poznavam,so mnogu sum i bliska,gi sakam ludjeto i znam daka retko koga e onaka kako što izgleda,maski se stavaat :(

    Mozebi deluva kako da govoram prazni zborovi,no vistina e taka.
     
    На Outlook му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Кој вика дека ова ти што го пишуваш е среќа Маценцеф ? дава Господ, фала му дава, трепение малку.
     
    На rose60, snezan4e и sonuvana им се допаѓа ова.
  19. snezan4e

    snezan4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2010
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.202
    Vtoroto doagjanje na Isus bi bil vo uloga na sudija,"da im sudi na zivite i mrtvite",a vo megjuvreme imame sansa da se pokaeme i popravime,a on trpelivo i so ljubov i kon dobrite i kon losite,ceka na nas.Inaku taka izgleda da,ako se ogranicime na toj period koga nie opstojuvame na Zemjata,no tie "grevovi" ili greski gledano na podolg period se prenesuvaat na generacii,taka da mozno e da se odrazat na nekoj od idnite generacii,vo koi pak mozno e da se pojavi nekoj koj ke gi iskupi grevovite na predcite,tamu ne znaeme.Ova e samo moe viduvanje i obid da si go objasnam ona sto sum go procitala ili slusnala od svesteni lica,a isto kako i mnogu lugje doziveala bolka,nepravda,teski bolesti na najbliski i red drugi raboti,pa go spodeliv ovde.
     
    На Outlook му/ѝ се допаѓа ова.
  20. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Муабетот „лошите луѓе имаат многу пари, а ние добрите кутри едвај живуркаме“ не држи вода затоа што сите сме лоши повеќе или помалку. Тоа што богатството, моќта и позицијата на некои луѓе им дава можност нивната грешна природа да дојде повеќе до израз, тоа е друга работа. Доколку им ги замените позициите на обичните граќани со политичарите, ситуацијата нема да се промени. Еве неодамна видовме во Стајковци како после поплавата обичните селани си ги крадеа дрвата од комшиите, акумулаторите од нивните превртени коли, крадеа и бензин од нивните коли, од нивната несреќа.. си складираа цели магацини од помошта што доаѓаше за сите и така едни имаа повеќе од потребното, а други немаа... ете од поплавата исплива грешноста, злобата, алчноста и себичноста на луѓето која цело време си била таму, само било потребно погоден момент да се покаже на виделина. Ставете ги истите тие луѓе во влада, ршум ќе направат од државава.
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.