1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали би биле во врска со дечко што е бисексуален?

Дискусија во 'Секс' започната од macedonec15, 9 август 2016.

  1. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Зависи како гледате на работите. Јас би сакала да пробам да сум во врска со бисексуалец, ама не сум запознала никогаш некој што е би.
     
    На Paris38, ku4ence и Скопјетесакам им се допаѓа ова.
  2. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Па лесно ја поврзав мојата реплика со дел од твоето мислење кое го означив со Bold, ти спомна дека треба да им овозможиме на хомо и бисексуалците исти права како на хетеросексуалците, а јас ти реприцирав за да ти кажам дека за среќа 90% не мислат како тебе. Инаку точно дека е за среќа на хетеросексуалците, бидејќи јас сум еден од нив и зборувам од моја гледна точка.
    А со ускратувањето на правата на хомосексуалците добивам тоа што нема да слушам и гледам како двајца мажи или две жени прават свадбена веселба, потоа добивам тоа што нема да гледам хомосексуални парови како шетаат по улица држејќи го за рака нивното посвоено детe, исто така добивам тоа што секогаш кога ќе слушнам дека две особи решиле да стапат во брак, ќе знам дека тоа се маж и жена.
    Еве ти пример каде една жена која израснала со хомосексуален пар, кажува зошто е против ваквите бракови. http://netpress.com.mk/izrasnala-so-dve-majki-ova-se-nejzinite-prichini-protiv-gej-brakovite/?r1=http://b2.mk/news/izrasnala-so-dve-majki-ova-se-nejzinite-prichini-protiv-gej-brakovite?newsid=gXag
    Животот ми е подобар поради тоа што не ги гледам овие работи, а кога би ги имало овие работи, мислам дека би бил многу повеќе против, отколку што сум сега.
     
    Последна измена: 18 август 2016
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  3. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Shto znam. Ako nekoj me privlekuva, a se ispostavi deka ima iskustvo so svojot pol, ne bi mi prechelo.
    Ama sepak pretpochitam nekoj so povisoko nivo na svest, podiscipliniran vo pogled na telesnite strasti.
     
  4. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Значи, како што и мислев, ставот ти е целосно субјективен и заснован само на твојата перцепција за светот.

    Секој си има нешто што му смета или не му е по кеиф, меѓутоа треба да си доволно самосвесен да сфатиш дека тоа што ти не сакаш да гледаш хомосексуални парови кои се држат за рака е твој проблем, а не нивен.

    Мене на пример, ме нервираат глупи луѓе - ми смета да ги гледам шетаат околу мене (дури не мора ни да се држат за рака), а особено ми смета кога ми прават муабет. :D

    Ама, тоа не значи дека ќе си земам за право да им забранувам на глупите луѓе да склопуваат бракови и дека ќе се залагам против тоа да имаат деца, само затоа што јас не ги сакам или зашто ми е непријатно у нивна близина.

    Примеров не е којзнае колку добра аналогија на темава на дискусија, ама мислам дека ја доловува поентата - дека е смешно да се противиш на нешто само затоа што тебе не ти прави кеиф. :)

    [​IMG]
     
    На ku4ence, kjukli, MajklMK и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.119
    Допаѓања:
    17.683
    Не би била со бисексуален дечко
    Кај да го пазам од жени, па и од мажи
    ауууу не
    глава ќе ме боли од таква врска
     
    На Brokeneyes, Sashko1992, realGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Епа види секој си го креира мислењето врз база на неговата перцепција за светот, затоа кога ќе има референдум (ако воопшто некогаш има) за легализација на истополовите бракови, секој ќе си каже што мисли во врска со ова, а моментално според истражувањата околу 90% се против хомосексуалните бракови.
    Инаку точно дека е мој проблем тоа што ми сметаат како хомосексуални парови се држат за рака, па затоа не сакам лагализација на овие работи, за да спречам проблемот да биде уште поголем, додека ти на глупите луѓе не можеш да им забраниш да стапуваат во брак и да имаат деца бидејќи тие тоа право веќе го имаат.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Мислењето би требало да се креира врз издржани аргументи, факти и докази, а не врз лични хирови.

    Затоа и секое јавно мислење или општествен став за одредена тема базирано исклучиво на неосновани предрасуди и субјективизам е, порано или подоцна, осудено на пропаст. Дури и во Македонија. :)
     
    На kjukli и MajklMK им се допаѓа ова.
  8. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Далеку е од пропаѓање овој општествен став за оваа тема, а јас и моите истомисленици ќе се потрудиме тоа така и да остане.
     
  9. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    100% сум сигурна дека ако има гласање за легализација на истополовите бракови кај нас во Мк нема да се легализираат.
    Јас не ги осудувам тие што си фрлаат око на некого од ист пол. Ама мене искрено тоа ми е гнасно да гледам лигавење на двајца од исти пол во јавност. Во Унгарија видов свадба на двајца мажи, па и деверуши имаше, шта да ти причам во кратки фустанчиња со тантела две педи над колена со влкнести нозе, извинете ама не би прифатила во јавност да се случува вакво нешто, а настрана од јавните места како сакат така нека си прават.
     
    На baba Rada и Sashko1992 им се допаѓа ова.
  10. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Па нормално дека нема да бидат легализирани, бидејќи според последните истражувања во Македонија 88% се против лагализирање на овие бракови, 10% се за и 2% се неопределени,
    Инаку и во Унгарија како и во цела Источна Европа не се легализирани ваквите бракови, така да џабе им е свадбата на тие мажи кога бракот не им е признат.
    https://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_rights_in_Europe
     
    На realGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Amateur

    Amateur Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    385
    Пол:
    Машки
    другарче, у случајов со македонија - една жена у животот и цел живот постојано менува машки партнери не го прават баш бисексуален без разлика тој што тврди или целото опшество на кое тој му прави филм.
     
  12. Amateur

    Amateur Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    385
    Пол:
    Машки
    да, ова се тие стреотипи, кои за брзо ќе загинат пошто скоро и никој да не ги практикува
     
  13. Amateur

    Amateur Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    385
    Пол:
    Машки
    хаха, нетпрес, солиден извор имаш. Нешто повмровско немаш да споделиш?
     
    На Kameo му/ѝ се допаѓа ова.
  14. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Да, баш се стереотипи но апсолутно ги подржувам овие стереотипи. Сите да сме за исто полови бракови и сите да влегуваме во такви бракови каде ќе оди популацијата, ќе се раѓаат ли деца?! Извини вака ама од Бога сме пратени на овој свет со мисија - да створиме потомство.
     
    На Sashko1992 и baba Rada им се допаѓа ова.
  15. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Е да не сакаш вакво нешто да објави некој сајт финансиран од Open Society Foundations??
    Тоа нема да се случи бидејќи токму од оваа фондација е финансирана ЛГБТ популацијата.
    А и не е битен изворот туку содржината на текстот, а тоа дека е "вмровско" е твое мислење.
     
    На realGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Amateur

    Amateur Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    385
    Пол:
    Машки
    еве ги тие со религијата кои имаат секс само тогаш кога сакаат деца
     
    Последна измена: 18 август 2016
    На ell му/ѝ се допаѓа ова.
  17. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Од каде сега сексот со религијата и исто половите бракови?
     
    На Sashko1992 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    Nikako, pa toj ke bide po nezen i od mene :rofl: se bara maskost be :D
     
  19. Amateur

    Amateur Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    385
    Пол:
    Машки
    а како ги замислуваш? под услов да немаш запознато ниту еден (натаму претпоставувам)
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  20. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    Pa ja imam zapoznato samo gej koi se oblekuvaat kako zeni, pa tolku se nezni, cuvstvitelni aman aman :rofl::rofl: i sega sto da misla ja za tie koi se strelaat odpozadi