1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали би удриле туѓо дете?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Isobel, 9 јули 2018.

  1. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Зошто мислите дека ако го истепате насилникот на вашето дете, нема веќе да биде мета на потсмев?
    Насилниците напаѓаат повлечени деца што не можат да се одбранат, кога ќе дојде мамичка да се тепа за нив уште толку ќе му се смејат. Е сега ако дојде постар братучед..

    Нема што да тепам туѓо дете, колку и да е невоспитано, тоа е дете а ја сум возрасен. А возрасното нешто е да извадиш лекарско, да кренеш галама и да го тужиш школото и родителите.
     
    На Lella, BoaVista, Victorian и 7 други им се допаѓа ова.
  2. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Pa i ne bas,moze ke mu se smeat a moze i nema. Moeto dete koga ke znae deka js stojam zad nego a i tie balavcite ke im bide jasno deka nemozat so nekoj koj ima grb. Ednas da go protreses nema da mu tekne vise i javno ke se izvini duri. Toa se mrsulkovci deca site sme imale po nekolku takvi vo generaciite.
     
    На M&M, cresa-jagoda, Indiegurl и 2 други им се допаѓа ова.
  3. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Мислев збориш да се пресметаш со родителот пред твоето дете. Знаеш има и такви родители кои ќе ти скокнат и ќе те нападнат или ќе биде "ај ма е.и се" зашто си му рекла дека тоа што неговото дете го прави не е во ред. ОчигледНо погрешно те разбрав.
     
    На Lianna Anna му/ѝ се допаѓа ова.
  4. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    Како мала секогаш го викав брат ми , и после страв ми имаа сите и не ме вознемирува , ова во основно:D
    За во гимназија си имав изградено цврст карактер што не спаѓав по децата што избегнува караници и вербален контакт со друго лице , туку баш напротив одев со храброст, барем таков став имав :P

    А, дека би удрила дете, не. Мислам во никој случај , каква и да е ситуацијата, тоа е туѓо дете.
     
    На Joi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Знаете што е интересно во овие изјави дека МОЕТО дете ако е удрено и јас ќе плеснам дете? Што ако вашето е она што ќе удри некое? И ако мајката на удреното исто размислува и му опали неколку шамарчиња? И потоа вие одите на нејзиното неколку, па она на вас, вие на неа, и... И ете ни ја младинава агресивна каква што е.
    Треба да се бара причина за секое насилство, да се преземат поинакви мерки место да се продолжува циклусот. И ние возрасните не знаеме како да се справиме, па ќе одиме ќе шамараме туѓи деца, а очекуваме децата да разберат дека не треба да удираат.
     
    На Lella, Dream-Girl, SexiLy и 13 други им се допаѓа ова.
  6. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Знаете што ми е смешно? Се пукнавме од плачење колку тука ништо не чини, колку сме затуцани, колку сме далеку од Запад, а се тапшаме по рамо дека е океј возрасен да истепа дете. Е па, оди ти удри во нормална држава свое или туѓо дете, па пиши колку добро си си поминал. Веројатно ќе пишуваш од затвор :)

    И порано имам пишувано на слична тема- не, не е во ред, не е нормално возрасен да тепа дете. Без разлика колку ситуацијата е грда, и колку дотичното дете е насилник, тоа не е решението. Ти ќе го истепаш лошото дете, утре ќе дојде таткото на детето и тебе ќе се здроби, па ти ќе го викнеш мажот, и ќе си се тепаме ко стоки.

    Девојките од Неготино? Најубав пример за ова што го пишувам :) Се додека нормализираме и оправдуваме насилство, за некого насилството ќе биде решение. Ова дете го удри моето дете и затоа јас сега ќе го истепам него, за да го научам на памет. Оправдано е бе. Таа се плетка со мојот дечко? Ќе ја истепам јас неа за да ја научам на памет, она мене ќе ми расипува врска. Оправдано е бе. Мислам, не ја наоѓате иронијата во коментарите дека девојките треба да бидат скршени од мавање, зошто они тепале девојка? Се додека сметаме дека насилството е одговор или решение, ќе си тераме како до сега :)
     
    На Lella, Dream-Girl, ♡BuBaLe♡ и 7 други им се допаѓа ова.
  7. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    Abe ajde mnogu razgaleni decava denesni pa zatoa za nisto ne gi biva edna vaspitna eden samar nisto ne e i moe dete da prai problemi i drug roditel samar da mu udri vo red e malku disciplina treba da se vovede..porano profesorite gi samarale decata ko dobro utro zatoa baba mi i dedo mi po 80 i kusur godini izdisciplinirani do maksimum koga mi kazuvaa kako bilo u skolo strogo sami se svesni deka vlijaelo na toa kakvi se sega a denesnive deca placlivi da ne mozes da gi iskaras pa posle zasto labilni se.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Пффф навистина, не знаат мушки да поднесат еден ќотек, дечишта разгалени. Ма има да го пердашам и да ќути. :!:

    Неколку шамарчиња што се, гола вода.

    Одете читајте малку детска развојна психологија, па дојдете пишете како ќе го тепате вашето и туѓите деца.

    Да видам возрасна личност да крене рака на моето дете е тогаш одам пријавувам во полиција. Најсериозно. Па нека губи време да се влечка натаму и наваму.
    Каде живееме некогаш, аххх...
     
    На WarriorMind, Dream-Girl, Lolo5 и 9 други им се допаѓа ова.
  9. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Тоа е страв и не дава ефекти на дисциплина, ами токму спротивното. Начинот за позитивно однесување, не е тепање. Ниту тогаш пак кога станува збор за шамарче. А деца кои се разгалени, имаат премногу попустливи родители кои не воспоставиле авторитет, а уште помалку пак граници.
     
    На Lolo5, mode-kristina и IM.TMKQ им се допаѓа ова.
  10. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Девојките од Неготино никој не ги истепа, ама цела Македонија им се смееше колку се невоспитани и сигурно школото почнало да се замара што се случува со учениците поради репутацијата. Значи може и без тепачки да дотераш некој на ред.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    Studiram psihologija ;)
     
  12. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    Za samar zborime ne da go istepas.
     
  13. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Ок. Ајде за психички трауми од истото да зборуваме. Велиш, ги тепале како добро утро. Јас од ова никаква позитивна основа за воспитување не гледам. Насилство, резултира со насилство.
     
    На theowndemon, Joi и honest girl им се допаѓа ова.
  14. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    Abe koe nasilstvo eden samar kako disciplinska nisto ne e. Me udrela ucitelka samar nisto ne mi e.
     
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Доста бе па ти со врските. Нели се бориме за правна држава. Ти со врски, другиот со врски и после приказни како @Offspring

    Нема шанси да удрам туѓо дете. Ако некое направи глупост, во моментот ќе му се издерам да запре со: Еј! Стој! Немој! И после, следува едно долго објаснување, без разлика дали се родителите присутни или не.

    Во школо, ќерка ми имаше малку проблеми со булинг и се расправав со родителите и со наставничката. На крај и во службите им се заканив со тужба, па се смирија сите.
     
    Последна измена: 9 јули 2018
    На Lolo5, Nausicaa и honest girl им се допаѓа ова.
  16. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Сега прочитав дека студираш психологија. Како тогаш го пишуваш ова, еве не знам. Види, ќе почнеш со еден шамар ништо не е. На крајот, нема да можеш да се контролираш. Од еден, десет ќе станат итн. Има други начини за дисциплински мерки, а тоа не се, ниту смеат да бидат шамари.
     
    На Lolo5, mode-kristina, theowndemon и 6 други им се допаѓа ова.
  17. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    здравје живи били па видели кога ќе имаш дете... ако некој го шлапа ти тапшај го по рамо и викај на детето ако сине вака ќе си јак ко челик нема да си лабилен нема да си педер најјак ќе си !!!! И утре он кога ќе порасне ќе мисли дека е нормално да удри нечиво дете и ќе се најде некој бетер од него што ќе го набие на кол та ќе го тужи и тепа у исто време . е тогаш прстот накај тебе да го покажеш зашто се од тебе излегло.
    ради ова сме амеби
     
    На Lolo5, mode-kristina, DAngel и 2 други им се допаѓа ова.
  18. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Како ќе му кажеш дека еден шамар не е ништо, а два се веќе многу? Зошто еден шамар да е во ред, а повеќе не? И тоа твое дете ќе оди ќе плесне друго дете, па може нема да биде еден шамар, па ти како посветена мајка со дисциплински мерки ќе се чудиш од каде тоа твое мирно дете што дома не ѕуцнува (од страв нели, да не добие шамар) отишло и тепало друго дете?

    Колку проблеми има само ова еден шамар, колку работи, да не зборувам за живеењето во страв дека може да добие шамар, за губењето на довербата во родителот, па се чудат родители ништо не ги слушало детето, се позади грб им прави и последни дознаваат... Децата знаат дали еден шамар ќе биде. Ако е еден може и уште еден да биде. Така иде тоа.

    Ама еј, еден шамар е.
    Супер психологија што студираш.
     
    На Lolo5, theowndemon, Nausicaa и 4 други им се допаѓа ова.
  19. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    Ima drugi nacini da ali ovde kako sto citam nekoi da se tuzam za eden samar e glupost za mene ne zborime za nasilstvo i tepanje.
     
  20. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Луѓе, насилството раѓа уште повеќе насилство. Тој зачаран круг не треба возрасни личности да го продолжуваат до недоглед.
    И навистина, зарем не ја познавате психологијата на тинејџери - bullies? Точно така е како што рече @Joi во врска со одбрана од родители, па уште и со шамарање - штом ќе си отиде родителот на жртвата, уште повеќе ќе ѝ се потсмеваат и ќе ја малтретираат поради тоа. За булингот треба пред сè училишните служби да се ангажираат и да преземаат сериозни мерки против тие деца, и да знаат да ги засрамат асално нивните родители за дома да ги превоспитаат и одвратат од тоа.
     
    На mode-kristina, DAngel, SummerGirl и 4 други им се допаѓа ова.