1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали брзо се приврзувате за луѓе и места?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Gentleman..D, 7 август 2013.

  1. Blue.Ribbon

    Blue.Ribbon Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2013
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    78
    зависит во врска со луѓето какви се, ако не антипатични нормално дека не, а ако се пријатни, друштвени, забегани (во позитивна смисла) тогаш да. А за местата ако ми значат иако скоро кај секој имам спомени макар и тажни :)
     
  2. Andola

    Andola Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2013
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    12
    Не, потребно ми е доста време да се приврзам за луѓе и да им верувам. Но нивното одалечување или било каков прекин многу при срце си го фаќам.
    А за места, во поблаг степен :)
     
  3. FeminkaDoKraj

    FeminkaDoKraj Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    49
    брзо се приврзувам,за се'. :)
     
  4. jjoovvaannaa

    jjoovvaannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2012
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
  5. awayfromyou

    awayfromyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2012
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    Да, понекогаш жалам што е така.Многу малку време ми е доволно за да се приврзам за некој и да почне многу да ми значи.Така е и за бившиот ,кој нон стоп си го зборам тука по форумот,како демек само он да постои на овој свет . :(
     
  6. lalitas

    lalitas Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    10
    не, никогаш не се приврзувам многу за луѓето, и подобро што е така
     
  7. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    За луѓе не се приврзувам баш :D ама за средината која сум ја посетила многу, на пр да сум во друга Држава. леле кога ќе се вратам назад многу ќе ми фали и ке се потсетувам на посетените места, и ке фантазирам и планирам кога ќе се вратам пак :D :D
     
  8. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.599
    Допаѓања:
    2.691
    Пол:
    Женски
  9. Tikvice

    Tikvice Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Mozda i prebrzo
     
  10. LadyNitro

    LadyNitro Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    31
  11. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Ми треба доста долг период за да се приврзам со луѓе. Иако временскиот период не ми е гаранција дека ќе се приврзам. Ми се случило да се познавам и активно да се дружам со одредени личности подолго време па сепак да не ги осеќам блиски. Ми се случи и да ставам крај на другарство кое траеше повеќе од 10 години и воопшто не почувствував празнина. Пресудна кај мене е причината поради која ставам крај на нешто или пак хемијата што ја има меѓу мене и другата личност. Нормално е дека со секого и секој не можеме да бидеме приврзани и блиски. Понекогаш не зависи само од нас, туку и од другата страна.

    Што се однесува за места, можам да кажам дека целосно се приврзувам. Тоа е чудно нешто кај мене. Ми се случило да одам и да престојувам на одредени места одреден период (не зборам за одмори на сите ни е убаво на одмор) и буквално местото си почнувам да си го чувствувам како дома. Меѓутоа тука еден друг фактор е пресуден кај мене, а тоа се чувствата што ги буди тоа место кај мене. Ете таква сум, со места, можам премногу да се приврзам и нормално да си функционирам. И не само со места, можам со се да се приврзам, милениче, парфем, настан итн. Памтам на пример, настани уште од пред 3, 4 години каде прекрасно сум си поминала и емотивно сум поврзана за таа вечер и ја знам цела од почеток до крај. Имам слики во компјутер од така некои настани и навистина чувствувам носталгија за тие вечери. Или парфем, ако во тој период од животот додека сум го користела ми бил убав и исполнет со среќа, парфемот можам цел живот да го паметам и да ме потсетува на убави нешта. Дури и со предмети, зависно од тоа кој ми го подарил, или од каде си го имам купено, или што порака пренесува истиот тој предмет итн.
    Во главно чувството што го будат кај нас е тоа што не приврзува засекогаш. :)
     
  12. mileystar

    mileystar Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    741
    Допаѓања:
    2.101
    Пол:
    Женски
    Јас многу тешко се поврзувам со луѓе.Незнам зошто е тоа така,но ете едноставно е .Колку и да се дружам на пример со некоја другарка од мојот клас,значи јас можеби со неа сум блиска,но не ја чувствувам како таква.Понекогаш се чудам,зошто не сум како другите,да се опуштам,да се дружам,но јас не правам така.Значи кај мене довербата е нешто значајно,и многу тешко ја стекнувам кај други личности.А и ми треба време за тоа,секако :x .А пак за за некое одредено место многу брзо се приврзувам :D
     
  13. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Ау, како се приврзувам... :x
    Ако ми остават впечаток да, но ако се пластичари(озборувачи) си помислувам, кои се овие бе? :^)
     
  14. bojannaa

    bojannaa Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Ne mi e potrebno mnogu vreme da se privrzam za nekoe mesto ili nekoja licnost. No najgolema mana mi e sto mn mn tesko mozam da se odviknam. Ke mi bide potrebno mnogu vreme za da mozam da podzaboravam. Ova si go smetam kako losa osobina, bi sakala se sto e vo minatoto da ostane tamu i da ne se navrakjam.
     
  15. katerina222

    katerina222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Zavisi za koj-kako :)
     
  16. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
    Е па зависи, ако ме прифајчат како личност со карактеро шо си го имам :tmi: |( , тогаш.... :D
     
  17. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    За места немам толку проблем доколку е во моја корист, а за луѓе е се зближувам ич. Мразам.
     
  18. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Е повеќе не.
    Сега баш напротив тешко се приврзувам.
    Дур не ги изанализирам ово оно нема приврзување. :D
     
  19. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.530
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Зависи, но може да се каже дека брзо се спријателувам со луѓе :)
    А да се приврзам не баш
     
  20. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    премногу се приврзувам за луѓе а помалку за места.E сеа зависи за колкав временски период збориме.
    со луѓе што сум се видела 3-4 пати не сум се приврзала толку многу но ако збориме за дружење од неколку месеци е тогаш тешко мене :D Eдноставно после е многу тешко раце да кренеш и да престанеш да мислиш.