1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали вашето време е исполнето со некаква смисла?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од baba Rada, 18 март 2019.

  1. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.580
    Пол:
    Женски
    Треба да се запрашаме Има ли смисла она што го правам? Затоа што, она што е важно е како го исполнуваме времето, а не колку време сме изгубиле или колку време имаме на претек. Квалитет, не квантитет.
     
    На Peperutce1115, baba Rada и ane.bella им се допаѓа ова.
  2. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Кога би проверила дали твоето време е исполнето со смисла или така само бесмислено го постави прашањето, сигурно ќе имаше одговор...ама некој треба да ги активира вијугите во мозокот а не импулсивно и саркастично да поставува прашања со кое сакаш да му се потсмеваш на некој...уствари на мене, нели.

    Цел живот учев да растам, да созреам, да знам сама да функционирам, да работам да заработам...ми одредуваат тајминг, од толку до толку часот, цел живот подредена на време...и што...што дека го трчавме времето рачунато во минути и часови...што имам од тоа...имам сега само едно слободно неограничено време ви кое немаш сила да направиш ништо од тоа што си пропуштила...
    Цел живот, од раѓање па до
    смрт, има некој и нешто што ти диригира, што ти свирка а ти играш пл негово.
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.372

    Нема шанси на овие години да им дозволам на други да ми диктираат. Па мене шефот на работа не ми диктира, не пак небитни личности.

    Се имам зближено со колегиве, имаат доверба во мене, се осеќам слободно на работа и можам сама да одлучувам. Респектот што го добивам тука е незаменлив, слободно можам да се префрлам во било кој департмент, те до толку ми е дозволено бидејќи штом луѓево ме прифатија како нивен човек, како да сум германец, се осеќам на сигурно.
    Ете дури се мислев да дополагам за други сертификати па да се качам на повисоко ниво тука.

    На моиве од дома одамна не им дозволувам да ме замараат со тој прост македонски менталитет од кој ми се сере.
    Исто се однесува и за мажи и оние кои ми се пуштаат, нема никакви шанси да им дозволам да ме контролираат.
    Другарките најблиски ги сакам многу, сите ми се пример за успешни луѓе, интелигентни , им се восхитувам и од нивна страна немам апсолутно никакви критики и ограничувања.

    И да бабо, времето ми е исполнето со надоградување во кариера, со напредување.
     
    На Robson, marlonbrando69, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.255
    Пол:
    Машки
    Делумно го имам испланирано утрешниот ден како ќе ми помини, кои ми се обврски да ги одработам (нешто што јас сакам да го сторам) и пак да имам време за нешто дополнително. Што значи живеам во иднината т.е за утрешниот ден и така секој ден.

    И всушност кога ќе видиш смислата во моето време е правење на бесмислени работи. :D
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  5. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    се сеќавам на факултет имаше една професорка секогаш ни викаше: Користете го времето рационално. Јас моето време колку што можам го користам за одмор :rofl: секако покрај завршените обрски.
     
  6. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    ^
    94-та тука.
    Се сеќавам на сите предмети. Многу ми паѓа тешко стареењето, кое е пропратено со носталгија од изгубеното време.

    П.С. Недостасуваат белегзиите, оние дрвените и оние со око страшните - против уроци.
     
  8. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Зошто е променет насловот на темава?
    Поубав беше претходно:)
     
  9. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Колку и да звучам себично, така сум воспитана, да го организирам и обликувам СВОЕТО ВРЕМЕ како што јас сакам и на начин како што мене ми одговара. Не дозволувам некој од страна да ми диригира и наметнува свои планови. И за мене тоа е сосем нормално, затоа што сите сме различни, со различни интереси и различни приоритети. Различни работи не задоволуваат и исполнуваат.

    Дека максимално го искористувам секој момент не би рекла. Никој не може апсолутно целосно да ја искористи секоја секунда од животот. Тоа не зависи само од нас туку и од околностите. Времето во кое живееме, брзиот начин на живот, технологијата, средствата за уживање многу често знаат да не тргнат од колосек.

    Смислата е во сегашноста, затоа што нема утре. Има само денес и овде. Свесна сум за се што ми се случува, затоа што јас одлучувам да биде такво. Секој мој избор, секоја моја постапка, моите одлуки, целите кои што си ги поставувам, трудот кој што го вложувам влијаат врз квалитетот на мојот живот и еден ден ќе ја комплетираат смислата на моето постоење.
     
    На Herrera, Tanjamm, baba Rada и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Да, гледам често да ми е исполнето времето.И да имам занимација.
    Кога не ми е исполнето барам занимација или спијам да не оди фира.
     
    На Herrera, hermosa и baba Rada им се допаѓа ова.
  11. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.086
    Допаѓања:
    11.244
    Бабе во право си за ова, се замараме што кој ќе каже, да угодиме на сите, на крајот на никој не сме угодиле. Сепак, треба себе да си се ставиме на прво место, да работиме на остварување на нашите цели.
     
    На Herrera и baba Rada им се допаѓа ова.
  12. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Се трудам се’ што правам да има некоја смисла, да ме исполнува и да има своја убавина.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 4 други им се допаѓа ова.