1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во Божји чуда?

Дискусија во 'Религија' започната од Serafima, 9 декември 2010.

  1. Aisha

    Aisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    37
    НE ПРАВИ ИМ ГО НА ЛУЃЕТО ОНА ШТО НЕ САКАШ ДА ТИ ГО ПРАВАТ ТЕБЕ.Истото ова го пишува кај нас во исламот,баш нашиот посланик рекол: Никогаш нема да верувате се додека не го сакаш тоа за својот брат, што ти го посакуваш за себе.Тука брат се кажува не по крв,по вера, секако тие се браќа и сестри по вера.
     
  2. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Ќе може линк од снимката,би сакала и јас да видам :$
     
  3. MiiLla

    MiiLla Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2011
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    53

    Еве повели после првата минута негде е : http://www.youtube.com/watch?v=3UKz3GVrHI8


    Мене сето ова ми изгледа како монтажа или би сакала да верувам дека е така зашто ако не е...страшна работа би било.. :?:
     
    На Alanna му/ѝ се допаѓа ова.
  4. MiiLla

    MiiLla Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2011
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    53

    Па да скоро во сите религии им се испрака иста или слична порака на лугето да прават добри работи и дела дека своите ближни и тие кои не ни се по крв треба да ги сакаме како свои брака, јас верувам дека еден господ е за сите нас само што некои го нарекуваме Алах, Некои Буда , во христијанството од господ бил испратен како пророк Исус во муслиманството ако не се лажам Мухамед, сите со иста порака да проповедуваат љубов, мир мегу лугето да им помагаат за здравје - да ги исцелуваат од болести....Се со една порака Да се сакаме и почитуваме мегусебно да не им правиме зло на лугето..
     
  5. Aisha

    Aisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    37
    Ova sto go vidovte na videoto e vistina.ne znam dali veruvate vo dzinovi.tie se nevidlivi bitija koj vleguvaat vo coveckoto telo i pravat steta,ima i dobri od niv, vo mak,jazik gi kazuvaat vonzemnaci ili demoni ne ovie se vikaat dzinovi.imaod site nacij i od site veri,tie se isto kako nas lugjeto. jadat pijat vojuvaat imaat intimni odnosi,ragaat deca ima mazki zensku pol tie vleguvaat vo coveckoto telo i moze da nanese steta, tie ziveaat vo voda i na kopno ama nie ne gi gledame niv tie nas ne gledaat, koga nekoj covek e bolen od takov dzin koga mu vleguva vo teloto toa kaj nas se leci samo kuranot zasto tie ne mozat da ja trpaat Allahovata rec, ise gorat vo coveckoto telo se dodeka ne izleze, mislam ova e ziva vistina zasto znam sum doziveala sum videla. Gospod neka ne socuva od ove raboti tie dzinovi vleguvaat koga na nekoj naj veke mu e napraveno sihr( magija) zatoa nekogas covekot,koga ima magija ne moze da si ja najde kaj mu e zasto tie ja premestuvaat magijata od mesto na mesto i nikogas,ne moze covekot da najde.a tesko na tie koj pravat vakvi raboti koj gatat koj pravat magi za niv ima vecen pekol .
     
  6. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Прв пат слушам за џинови...Ќе може малце подетално да ни објасниш за нив :$
     
  7. Aisha

    Aisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    37
    Dali ke moze utre? Zasto e mnogu dolga tema
     
  8. Aisha

    Aisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    37
    ПОТВРДЕНИ РАБОТИ ОКОЛУ ЏИННИТЕ
    1.Џинните се хакика/ вистинска појава, и не се некоја исмислица.

    2.Џинните исто како луѓето се создадени за ибадет на Аллах џ.ш.

    3.Џинните се создадени од оган.

    4.Џинните се наречени џинни што значи нешто што се сокрива.

    5.Џинни има неколку видови, некои од нив летаат, некои од нив се претвораат возмија, некои се движат со огромна брзина.

    6.Секој човек има по еден џин кој не се дели од него во текот на целиот живот.

    7.Џинните умираат.

    8.Џинните јадат и пијат, само што џин немуслиман се храно со она што не спомнато името Аллахово, исто така се храни и со оние што јадат со лева рака.

    9.Џинните можат да се претвораат во разни форми, во форма на луѓе, во стока.

    10.Зборот џинн се однесува на сите видови на џинни, додека зборот шејтан се однесува само на џинни неверници.

    11.Најголема фитна-сплетка која можат да ја предизвикаат џинните е да ги разделат двајца, особено маж и жена, брачен пар.

    12.Џинните исто како луѓето се задолжени со верските прописи, има џин муслиман и џин неверник.

    13.Мухаммед а.с. е и нивни божји пратеник, испратен и до луѓето и до џинните.

    14.На џинните исто така им се пишуваат делата, за добрите ќе бидат наградени, додека за лошите ќе бидат казнети.

    15.Џинните ќе бидат проживеани на Судниот ден како луѓето.

    16.Џинните се создадени од оган, но тие сега немаат огнена форма.

    17.Џинни верници ќе влезат во џеннет, џинни неверници во џехеннем.

    18.Џинните ги има од машки и женски пол.

    19.Џинните меѓусебно се женат и оплодуваат.

    20.Џинните обично се активни преку ноќ.

    21. Шејтаните не можат да отворат врата, ниту да откријат нешто врз кое е спомнато името Аллахово.

    22.Џинните имаат моќ да носат тешки работи, и нивно пренесување од место на место.

    23.Џинни имаат моќ брзо да се движат.

    24.Шејтанот се смее на оној човек кој се прозева и не става рака на уста.

    Џинни

    Куранот и хадисот укажуваат на постоењето на џинните и сврхата на нивното создавање, а тоа е обожувањето на Аллах Единствениот Кој нема здруженик. Возвишениот вели: „Џинните и луѓето Ги создадов само да Ми робуваат.“ (Ез-Заријат, 56). На друго место вели: „О роду џиннски и човечки, зарем од вашите редови не ви доаѓаа пратеници кои Моите ајети ви ги кажуваа.“ (Ел-Енам, 130).

    Џиннскиот свет е самостоен и одвоен, специфичен е по својата природа и карактеристиките по кои за луѓето се невидливи. Заедничкото и ним и на луѓето е тоа што поседуваат разум, моќ на спознавање и можност на избор помеѓу доброто и злото. Наречени се џинни заради нивната скриеност од очите на луѓето. Аллах, џелле шануху, вели: „Тој ве гледа, тој и војските негови, од каде што вие не ги гледате.“ (Ел-А’раф, 27)



    25.Шејтанот плаче кога човекот ќа падне на сеџде.
    EVE EDNA SLUCKA NA EDNA MLADA DEVOJKA KOJ I VLEGLE DZINOVI DEMONI VO NEJZINOTO TELO I KAKO TAA ZE IZLECILA.

    Пример за лечење од џинските напади
    Ме повикаа,касно во ноќта,соседите на мојот пријател и ме прашаа дали можам да појдам кај нив бидејќи работата е хитна.Се припремив и отидов.Ми беше познато тоа место,таа куќа променила многу корисници,а соседите во околината зборуваа дека таа куќа е маѓепсана.Влегов внатре и имав што да видам....
    Шест жени пробуваа да држат една млада девојка,но немаа голем успех во тоа.Им реков на жените да излезат од собата,и со мене да останат само нејзините родители.Девојката изгледаше како луда,плачеше,ја влечеше косата и викаше.Ја прашав нејзината мајка,колку долго е ваква,па ми рече од акшам и се до сега,а беше два наутро.
    Прашав што се случило,па мајка и одговори:„Ништо посебно,сите седевме нормално,само таа стрча во куќата како да ја гони некој,а главата и косата и се одместуваа како некој да ја удира,и тогаш наеднаш како некој да ја фрли во кревет,и од тогаш до сега цело време не ги отвора очите,и зборува дека се во собата и сакаат да ја убијат.“
    Ја прашав мајката дали порано имале некој проблем во куќата,па ми рече дека често гледала сенки и неколку пати видела мала,грда особа,налик на женско створение.Ми рече дека понекогаш исчезнувале работи,кога нешто важно ќе оставела и никаде потоа не можела да го најде,и додека спиеле слушале чекори,звукови на отворање врата,а потоа ухање во увата додека спиеле,и како некој да им го влечи јастукот.
    Му реков на таткото тој сега да ја држи ќерката,да ја покрие и да и стават некоја марама на главата.На нејзината мајка и реков да зема абдес и таа да ја слуша рукјата.Кога почнав со учење на Кур’анот девојката почна се повеќе и повеќе да вика и да се треси,а нозете почнаа силно да се тресат.Проучив Кур’ански сурина во вода и ја напрскав собата во која што бевме,и наквасив една крпа и ја ставив на очите од девојката.
    Потоа почнав да учам зикр,а на девојката тоа делуваше како да ја сечев со нож,затоа што силно викаше.Мајка и седеше до неа,со заторени очи и ја слушаше рукјата,но на неа немаше никаква реакција.Таткото и понатаму ја држеше девојката,таа зборуваше дека собата е полна со нив и дека сакаат да ја убијат.И реков:„Не плаши се,Аллах е на наша страна,тие не му можат ништо на Аллах,туку Аллах нив ќе ги уништи.“
    Го проучив езанот,а девојката како да се смири малку,па почнав да ја учам сурата „ЕЛ-ФАТИХА“ и кога дојдов до ајетот„ВЕ ЛЕД-ДАЛИН“таа врескаше,затоа продолжив да го учам сурето се побрзо и побрзо,се додека девојката не проговори:„О бабо,ене ги на ѕидот,сите со крстови“,покажувајќи со прстот на еден ѕид.Ја зедов проучената вода и го напрскав тој ѕид,па ја прашав дали сега ги гледа,па ми рече дека не ги гледа,но чувствува нешто во себе,односно дека нешто и ги стегнало нозете и дека воопшто не ги чувствува.
    Ја прашав дали чувствува болка во желудникот,па рече:„Како некој да запалил оган во него,чувствувам како да гори“,па и дадов да пие од проучената вода и и реков дека се ќе биде во ред.И продолжив да учам Кур’ан,но изненадно се јави еден глас од девојката и рече:„Престанете со учењето!!“
    Валлахи,не можам да ви го опишам тој глас,девојката имаше мил глас,а овој беше туѓи и многу груб глас.
    Прашав:„Кој сака да престанам?“-„Престани,сакаме да излеземе!“-ми рече тој глас.Ја прашав девојката чив е тој глас,па ми рече дека тој е еден младич,кој често го сонувала и дека е спржен на десната страна од телото и лицето и дека тоа е последица од проучената вода и учењето на рукјата (Кур’анот).Ја прашав дали има уште некој внатре,па добив одговор дека неговите браќа се во нејзиното тело,но рекоа дека и тие се спржени и ситe сакаат да излезат.Ги прашав за името на оној кој ги испрати,но ми рекоа дека тие живееат во оваа куќа со ова семејство и ова семејство им пречи,и никого несакаат да го остават на мира,па кој и да е од луѓето што ќе дојде да живее во во оваа куќа.
    прашав за нивните родители,дали и тие се во телото на девојката,па ми рече дека неговите родители и роднини се надвор и им зборуваат да излезат од таа девојка.Му реков на тој младич,да им објасни на родителите и роднинте кои живееат тука дека Аллах,субханаллаху ве теала,ги створил џиновите и луѓето,и секој од нив има своја територија и не можат да се мешаат во друг свет.Но понатаму не сакаа да зборуваат,само бараа да излезат од таа девојка.
    Зашто беа џинни-христијани ги повикав во Ислам,но не прифатија велејќи дека родителите не им дозволуваат,но беа спремни да излезат,што беше и моја главна цел,во името на Аллах.Им реков да излезат и да се отстранат од тоа место и ова семејство да го остават на мира.Продолжив да учам рукја се додека девојката не ја тргна крпата од очите,и погледна во својата рака која почна да се крева во воздух.Ја прашав дали се во раката, а таа ми кажа дека не ја чувствува раката,и раката сама се кренала.И го избушив прстот со игла и пушти малку крв.
    Изгледаше уморно и почна да плаче,но и се изгуби оној исплашен поглед.Погледна околу себе и ги затвори очите.Ја прашав како се започнало,па таа ми рече:„Џиновите сегокаш доаѓаа во мојата соба по двајца,тројца,но никому не можев да кажам за нив бидејќи во сон ми се закануваа.Денес во акшам ме нападнаа и почнаа да ме удираат по лицето и грбот и почувствував дека нешто ми влезе во уста,и ме загушуваше од внатре,се додека не дојде ти и ги избрка.“
    Фала му на Аллах,мајката на девојката не осети ништо од учењето на рукјата.Им реков да ги фрлат сите слики и украси од куќата,кои имале лик на живо суштество,да ја пуштаат сурата „ЕЛ-БЕКАРЕ“ еднаш во денот.Па отидов надвор со нејзиниот татко и со проучената вода ја напрскавме куќата од внатре и од надвор,и секое место во дворот.И овој случај заврши успешно,благодарение само на Аллах,субханаллаху ве теала.

    Материјата од која се создадени џинните

    Аллах, џелле ша’нуху во Куранот нè известува за материјата од која се создадени џинните, па вели: „ Џинните ги создадов од оган.“ (Ер-рахман, 15) Во хадисот кој го пренесува Ајша, ра., Пратеникот, алејхи селлам, вели: „Мелеците се создадени од светлина, џинните од оган, а Адем од она што веќе ви е опишано.“ (Муслим, 5314)


    Видови на џинни

    Постојат повеќе видови џинни. Некои од нив попримаат различни облици, како што е кучето, змијата, итн. Некои од нив лебдат како ветар и поседуваат крила, а некои настануваат на одредени места и се преселуваат. Се пренесува од Ебу-Салебе ел-Хушени дека Пратеникот, с.а.в.с., рекол: „Има три видови на џини: Едни имаат крила и летаат по воздухот, други се во облик на куче и змија, а третите на места настануваат и се преселуваат.“ (Пренесува Техавија во Мешкулил асар, 4/95, Теберани во Ел-Кебир, 22/214)Џинните и луѓето


    Секој човек кај себе има џин пратител. Се пренесува од Ибн-Месуд дека Пратеникот, с.а.в.с., рекол: „Секој од вас има џин пратител.“ Некои прашаа: „Зарем и ти, Божји Пратенику?“ Одговори: „И Јас, но Аллах мене ме помогнал против него, има примено ислам и не ме наведува на ништо освен на добро.“ (Муслим, 2814) Невеви во коментарот на Муслим (17/175) вели: „зборот “фееслеме“ значи дека постанал муслиман, верник.“ Кади, вели: „Целиот уммет е сложен дека Пратеникот, с.а.в.с., и телесно, умно и во поглед на говорот бил сочуван од шејтаните. Овој хадис укажува дека треба да се чуваме од заведувањето и дошепнувањето на овој пратител.“

    Затоа Пратеникот, с.а.в.с., известува дека тој(џинот-пратител) е со нас, како според можностите би се сочувале.

    Дали Џините Имаат Различни Имиња?

    Во арапскиот јазик постојат неколку поими кои означуваат различни врсти на џинии;еве неколку од нив:

    Џин-Значи обичен џин

    Амир-Е џин кој живее меѓу луѓето

    Ервах-Е џин кој го гледаат децата т.е. бебињата

    Ифрит-Е џин чија моќ е голема,неговата сила и способност се огромни

    Самиот поим џин настанал од глаголот “џенне“ што значи скриено,покриено,за очи невидено и т.н.

    “Шејтанот и неговата дружба, навистина, ве гледаат отаде каде што вие не ги гледате.“(Ал-А`раф,27)
    Што е невидливо во Белата куќа?



    27-годишната ќерка на Џорџ Буш, Џена во шоуто на Џеј Лено изјави дека претседателската резиденција во Вашингтон е преполна со духови.



    „Слушнав дух. Спиев, а од позади каминот во мојата соба одеднаш се слушна музика од 20-те години на минатиот век. Можев да ја почувствувам. Се преплашив и побегнав во собата на сестра ми, која ме убедуваше дека се однесувам смешно. Но, наредната недела и двете спиевме во мојата соба кога заѕвони телефонот и не разбуди. Малку зборувавме, па легнавме повторно, кога повторно се слушна музика од зад каминот, овој пат опера. Не можевме да веруваме и мислевме дека сме луди. Се обидевме тоа рационално да го објасниме, но персоналот ни кажа дека ова се случува постојано“, сведочеше Џена.

    Постои легендата дека духот на Абрахам Линколн често шета по ходникот на вторниот кат, тропа на вратите и стои пред одредени прозори со раката позади грбот. Колку е позната оваа легенда доволно говори и фактото што славниот британски премиер Винстон Черчил во една прилика одбил да спие во собата на овој поранешен претседател откако наводно во неа во една прилика го видел неговиот дух.

    Слична приказна во една прилика раскажал уште еден поранешен претседател, Хари Труман, кој во едно писмо до својата сопруга напишал:

    „Седам овде во оваа стара куќа и цело време слушам духови како чекорат горе-долу по ходниците. Вочетири часот наутро ме разбуди тропање на вратата. Некој три пати чукна на вратата на мојата спална соба, а кога отворив таму немаше никој. Ова проклето место е опседнато, во тоа сум сигурен“, напишал Труман.
    __________________
     
    На iva1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    ја ставивте ли свеката под перница за велигден??????за да го сонувате животниот соопатник
     
    На Whitecloud95 и Xepp им се допаѓа ова.
  10. Aisha

    Aisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    37
    Jас не верувам во тоа,верувам само во тоа сто ке ми се слуци или сто ке видам со мој оци. ;)
     
  11. Sunshine555

    Sunshine555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    69
    Само да напоменам некаде пред 2 години гледав еден документарец на Дискавери (не ми текнува како се викаше) во кој се зборуваше за овие јавачи сите се во различна боја и сите означуваат нешто војна,смрт,болест и уште нешто. Ми текнува дека белиот означуваше смрт,овај што е прикажан на видеото војна само тоа се сеќавам. Се зборуваше дека ќе дојде време кога ќе се обединат претседателите на огромните држави и ќе има еден главен тој ќе се вика Анатас (ве молам прочитајте од назад ќе видите дека пишува Сатана) Луѓето ќе бидат третирани како ништо, како робови, како роботи. За да ни дадат храна ќе мора да имаме како печат со бројот 666 (знаете бројот на ѓаволот) Исто така за ова диксутирав со вујко ми кој имал прочитано некое пророштво (не од кој знае кога ама од порано кога веќе имало компјутери и сето тоа) дека исто така луѓето ќе бидат третирани како ѓубре како ништо, и дека од самото раѓање ќе ни биде вграден чип преку кој ќе не контролираат. Страшно зарем не? Сега баш ни треба некое Божјо чудо, некоја надеж. :(
     
  12. MiiLla

    MiiLla Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2011
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    53
    Да и јас сум слушала за 4тирите коњаници но мислам дека си грешка тој на злото односно на смрта, е зелениот а другите 3 се мислам сите со позитивна конотација.А за ова другото искрено не верувам многу мислам дека е чиста пропаганда, повеке сакам мислите да си ги сведувам на тоа дека баш напротив како со минуваат годините свеста на лугето ке расте се повеке и дека ке се стремиме кон подобро а не полошо... :?:
     
  13. Aisha

    Aisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    37
    Evreijte izgovaraat ime na boga samo (Allah) i niedno drugo ime, znam bidjeki sum komunicirala so evrejki. i sum prasuvala kako go spomnuvaat boga. tie nitu pijat alkohol nitu jadat svinsko meso.i nivnoto izgovaranje na boga e Allah. pozz
     
  14. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Пред да напишеш нешто изброј до 10 :)
    Евреите имаат многу имиња за Бог а најраширен им е Yahweh,што е мноооогу далеку од алах,а ако ти беше поентата да кажеш дека Евреите се муслимани тогаш стварно треба да одиш и да се прегледаш :x
    Јудаизмот е најстара религија на светот,постои илјадници години пред да се оформи твојата религија значи твојата религија е поставена на темелите на Јудаизмот и Христијанството ;)
    Тоа што не се пие алкохол и јаде свинско во Јудаизмот важи само за Orthodox Jews,а правилото е донесено само и исклучиво поради местоположбата во која се наоѓаат,исто како и муслиманите.
    Каде побогу на 45степени константна температура ќе се одгледува свиња или да се пие алкохол,сите ненормални ќе бидаат,затоа е тој закон,нема ништо divine во законот освен здрава логика 8)
     
    На душленце, Milobebence, tessie и 6 други им се допаѓа ова.
  15. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672

    да вистина и старите и први христијани како и апостолите кои таму живееле исто не јаделе свинско и не пиеле алкохол освен вино, бидејќи така налагале условите и тоа не значи дека се муслимани, некои обичаи се нависитна креирани според местото на живеење многу малку од нив имаат религиска основа.
     
  16. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.495
    Да,особено кога имам за учење.
     
  17. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    верувам во Божјите чуда, бидејќи сум слушнала многу вакви случки и гоооолемо браво за темава!


    јас знам за едно чудо на Бога, а тоа е местото каде е сега црквата Пресвета Богородица што ја градеше Трифун, во весник читав една случка околу тоа место, имено во изминатите години на тоа место многу објекти почнале да се градат, но ниеден не се доизградил, односно се рушело се што ќе се започне, после тоа некои попови кои знаеле дека е свето местото (бидејќи некогаш на тоа место имало црква), ги предупредувале идните градители да не градат дека нема да им успее и така со години никој не успал на тоа место нешто да изгради, еве сега си стои црквата пресвета Богородица.

    ако некаде згрешив во сторијата нека некој поправи слободно.
     
    На Ella.313 и MiiLla им се допаѓа ова.
  18. Aisha

    Aisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    37
    Jas kazuvam toa sto mi kazale tie ne se muslimani, evrejite a ima i od evreijte koj se muslimani,cel izrael celo maroko,cel egipet,celo kairo taka go narekuvaat boga Allah a ne se muslimani. bev vidov gledav.pozdrav
     
  19. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672

    Џинови = на Титани.

    постоеле и најдени се гробови, каде јасно се гледа дека коските на закопаниот се 10 пати (ако не и повеќе) поголеми од нормалниот човек.
     
  20. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672

    види сите народи различно го нарекуваат Бог, заемјите кои го нарекуваат бог Алах се арапи, а истиот збор е од арапско говорно наречје како и сите тие јазици кои потекнуват од него, нормално е и сите кои прапаѓаат на муслиманска религија да го користат истиот збор за Господ без разлика од која национална припадност се,бидејќи муслиманството чинам почна да се шири од арапскиот свет.