Дали верувате во Божји чуда?

Дискусија во 'Религија' започната од Serafima, 9 декември 2010.

 1. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.237
  Допаѓања:
  8.789
  Пол:
  Машки
  Ама не ми врти со синоними. Изворно е автохтоно, автохтоно е оригинално, а оригинално е изворно - и така ќе се вритме во круг ли? :D
  Ок, еве кажи ми дали е оригинално христијанство она што го проповедал Христос (основачот на христијанството) или пак она христијанство што го проповедал Јован Дамаскин во 7-ми век?

  Бабини прикаски. Убави биле за заспивање на децата кога огнот ќе стивнел, ама за жал немаат никаква историска подршка. Тоа е исто како ти утре да пишеш книга дека во подрумот твој ти се појавила „неракотворна икона“ од Исус и после 200 години некој да верува во тоа :)

  Јован Дамаскин бил еден од главните поборници на иконите и иконопоклонството и нормално дека тој ќе измислува такви причи.
  Во 754г. императорот Константин Петти свикал вселенски собор во Цариград и на тој собор учествувале дури 338 епископи. На овој собор бил анатемисан Јован Дамаскин :)

  Ноуп. Католичката црква има многу повеќе предание, традиции, запишани книги, двојно повеќе вселенски собори, 4 пати е побројна од православната итн. Православните после 787 година немаат свикано вселенски собор. Знаеш зошто? Затоа што после тоа толку се расцепкале и исподелиле меѓу себе, што при такво неединство никој не можел да ги собере на едно место без очи да си извадат :D
  Но ништо од ова не ја докажува поврзаноста со Исус. Исус јасно кажал „Ако останете во Моето слово, тогаш НАВИСТИНА ќе бидете мои ученици“ (ев. Јован 8:31, Библијата)

  1. 99% од Светото писмо е кристално јасно и за просечно интелигентен човек не му треба толкување. Тие 1% не се некои важни учења.

  2. Ако на Божјиот ЈАСЕН збор му треба толкување, тогаш колку повеќе толкување му треба на човечкото предание? Или сакаш да кажеш дека човекот може да се изрази совршено јасно, а Бог не може? :)

  3. Еве што вели Јован Златоуст (него го нарекуваат свет отец православните):
  „Велат дека нештата околу рајот треба да ги разбереме НЕ КАКО ШТО ПИШУВА, туку на друг начин. Но кога Св. Писмо сака да не научи нешто, ТОА СЕ ТОЛКУВА САМОТО СЕБЕ, И НЕ ДОЗВОЛУВА ЧИТАТЕЛОТ ДА ПОГРЕШИ! Затоа ве молам и преколнувам, ДА ГИ ЗАТВОРИМЕ НАШИТЕ ОЧИ ЗА СЕ ДРУГО, И ИСКЛУЧИВО ДА ГО СЛЕДИМЕ КАНОНОТ НА СВЕТОТО ПИСМО.“
  (13 Омилија на Битие).

  Апостол Павле никаде не вели дека за разбирање на Светото Писмо ќе има потреба подоцна од некое човечко толкување. Напротив, види што вели апостол Павле:

  „Целото Писмо е од Бога вдахновено и е полезно за поука, за изобличување, за поправање и за воспитување во правдата, за да биде Божјиот човек СОВРШЕНО подготвен за СЕКОЕ добро дело.“ (Ап. Павле, 2 Тимотеј 3:16-17, Библијата)

  Тука апостол Павле вели дека Целото Писмо е доволно за да го направи човекот СОВРШЕНО подготвен за СЕКОЕ добро дело.

  Постоењето на ткн. „свето предание“ како потреба за толкување на Светото Писмо било само изговор за внесување пагански новотарии во христијанството. Многу од учењата кои што се прикалемиле на христијанството воопшто и немаат врска со „толкување на Светото Писмо“. Како што е примерот со иконите. Еве објасни ми, со какво „толкување на Светото Писмо“ Јован Дамаскин дошол до заклучок дека христијаните треба да користат икони и дека се проклети сите оние што не користат? :D Не ти се смеам тебе, туку на паметот на Дамаскин.

  1 слика = 1000 зборови. Еве ти слика :)

  [​IMG]


  А ако сакаш и со зборови, ќе мора прво да се усогласиме што е тоа „извор“. Дали извор на Вардар е Вруток или пак Гевгелија :)
   
 2. Just.do.it

  Just.do.it Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  373
  Допаѓања:
  717
  Пол:
  Женски
  Ако библијата е јасна, тогаш зошто постојат различни протестантски секти, кога е јасна за сите?! Што би кажал за св отци што живееја во египетската пустина (св антоник велики, Св макариј) коишто го живееја евангелието?
  Според најновите археолошки ископувања во палестина, Египет пронајдени се монашки келии на кои има фрески од светители.
  Првата икона е нацртана од светиот апостол Лука, и е икона на пресвета богородица.
  Очигледно дека дискусија со тебе се врти во круг и не одговараш на прашањето, НА СИТЕ НИ Е ЈАСНО ЗОШТО.
  За значењето на зборот автохтон, види во старогрчко - хрватски речник од С. Сенц.
  ПС се пишува поДДршка.
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 3. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.237
  Допаѓања:
  8.789
  Пол:
  Машки
  Како мислиш го живееа евангелието? Каде Исус во евангелијата заповедал луѓето да се изолираат од светот и да живеат во пустина? Никаде. Исус на своите ученици постојано им велел дека ги испраќа меѓу луѓето, меѓу народите, да бидат светлина МЕЃУ ЛУЃЕТО, а не да се кријат по плаини, пустини, пештери. Монаштвото е позајмено од будизмот и хиндуизмот. Таму монаштвото си постоело 500 години пред да се роди Исус.

  Е ако де, нека се пронајдени. Ние христијаните се водиме според она што проповедал Исус Христос, а не според тоа какви фрески се најдени во Египет со векови подоцна.

  Ноуп. И оваа приказна е измислена со векови подоцна. Нема никакви историски податоци за тоа дека Лука нацртал икона. Лука е писател на евангелието и на Делата на апостолите и никаде не спомнал никаква икона, ниту пак тој или било кој друг од апостолите го опишале ликот на Исус.
  Никој во првите векови на христијанството (тоа е изворот на христијанството :) ) не правел икони, ниту се клањал на икони, ниту правел бизнис со икони и сл. Немало такво учење ниту пракса меѓу Исусовите ученици. Сите тие си биле послушни на Втората Божја заповед „Не си прави слики (икони)...“.

  Напротив, ете јас ти дадов слика - каде што е јасно илустрирана графички историјата на црквата. Но ти не ми одговараш дали Вруток е изворот на Вардар или Гевгелија? :) Дали Господ Исус Христос го проповедал изворното христијанство во 1-ви век, или човекот Јован Дамаскин во 7-ми век?
   
 4. Just.do.it

  Just.do.it Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  373
  Допаѓања:
  717
  Пол:
  Женски
  Хаха тогаш нема ни докази дека е измислено дека светиот апостол лука нацртал икона. Ги толкуваш работите како тебе што ти одговараат.
  Ти имаш нацртано слика но заборави многу клучен детал, како што имаш напишано МПЦ, СПЦ и сл, а зошто ги немаш наведено протестантските секти?
  Хаха и сликата ми е многу смешна, зашто не може нешто што се јавува во 16ти век да биде изворно христијанство.
  И зошто не дадеш конкретен одговор на прашањето поставено по 188300307803903 пат?! Одговорот треба да биде објаснето која од протестантските секти ја сметаш за изворно христијанство и зошто, а не дискусијата да ја насочуваш на глупави прашања од типот извор на Вардар.
  Не одговараш на прашањето зошто знаеш дека ќе бидеш демантиран. Да имаше соодветен одговор, верувам дека ќе беше одговорено прашањето одамна, дури и поткрепено со цитати од Библијата.
  И каде во библијата пишува за евантелисти, методисти, баптисти, калвинисти? Вакви поими нема во библијата.
  Значи не одговараш на овие прашања
  1. Зошто ако библијата е јасна за сите има различни многубројни протестантски секти?
  2. Која од протестантските секти ја сметаш за изворно христијанство?
  Не даваш конкретен одговор, зашто знаеш дека ќе бидеш демантиран.
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 5. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.237
  Допаѓања:
  8.789
  Пол:
  Машки
  Има доказ дека е измислено тоа. Може многу точно да се трасира кога отприлика за прв пат се појавува таа прикаска дека Лука нацртал икона. Како што е важно тоа што го пишува во Библијата, исто така е важно и тоа што не го пишува. Не може бе некој да тврди дека апостолите правеле икони, се молеле и клањале на икони, се молеле на светци, а во целата Библијата да нема ни една единствена молитва упатена до светец, ниту една икона (пардон, освен иконата на ѕверот :devil: спомната во Откровението).

  Ако не се водиме според историските докази, тогаш некој може да рече дека Лука нацртал и змеј и му се клањал на змејот, така? Ајде докажи дека ова било измислено! :D

  Ако е така, тогаш не може ни нешто што се отцепило од Католичката црква во 1054 г. да се смета за изворно? Не може православието со еден куп примеси од источната филозофија, од паганските народи, од будизмот и хиндуизмот, да се смета за ИЗВОРНОТО христијанство. Очигледно не подразбираме исто под „изворно“. За мене изворно = извор. Според мене извор на реката Вардар е онаму каде што извира Вардар - во Вруток. А според тебе изворот на реката Вардар е доле во Гевгелија, до каде што во неа се измешале еден куп притоки.

  Не може да се каже деноминација. Има баптистички цркви кои се држат до Библијата, а има и такви кои отстапуваат. Има и евангелски цркви кои се држат до Библијата, а има и такви кои не се држат. Јас во Скопје си одам во баптистичка црква, но понекогаш и во евангелска, па неретко и во конгрешанска и методистичка црква. Сите заедно неколку пати годишно си правиме и заеднички славителски музички вечери, дружења, конференции, летувања, заеднички предавања и сл. Кажи ми, кога последен пат сте се собрале вие верниците од МПЦ, заедно со верници од српска, грчка и бугарска православна црква? :)

  Кога бев во Чикаго одев во евангелска. Во Њујорк одев во неденоминациска. Исто и кога бев во Холандија во Хаг одев во неденоминациска. Воопшто не ми значи мене името или фирмата на црквата. Нека се вика како сака, битно е дали се држи до Библијата, до Исусовото учење или не.

  А каде во Библијата пишува за православни? :D
  За баптисти пишува. Јован Крстител на оригиналниот коине грчки знаеш како е? Јоанес Баптистис :) На англиски е John the Baptist.
  И за евангелисти пишува. Исус им заповедал на апостолите да одат низ целиот свет и да го шират евангелието. Така што сите тие биле евангелисти испратени од Исус.
   
 6. Just.do.it

  Just.do.it Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  373
  Допаѓања:
  717
  Пол:
  Женски
  Прашањето не беше каде идеш ти, туку која секта ја сметаш за изворно христијанство? И ако треба сите да се водат по библијата, тогаш зошто има секти кои не се водат по неа? И ако библијата е јасна за сите тогаш зошто има различни секти?!
  А за СВ јован крстител, навистина се нарекува така, но разликата тука е во учењето кое го практикуваат баптистите, а тоа не го пишува во библијата. Исто ова се однесува на евангелистите.
  Значи според ова, нема објективна вистина односно за мене објективна вистина е православното христијанство, за тебе е протестантизмот.
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 7. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.237
  Допаѓања:
  8.789
  Пол:
  Машки
  Ти одговорив од јасно појасно во претходниот пост. А тоа никако не е православната секта.

  Едноставно затоа што некои си одлучуваат да замижат одреден дел од Библијата. Од икс причини. А не дека не е нешто јасно неведено. Еве на пример во Библијата јасно се вели да не си правиме икони, па сепак православните прават. Дали Библијата е нејасна? Не. Едноставно на православниот бизнис тоа му одговара :)
  А и многу различни имиња што ти ги знаеш, немаат ама баш никаква разлика во учењето и верувањето. Ние често каниме говорници од различни деноминации да проповедаат кај нас во црква, и обратно, од кај нас канат. Кога учењата би биле различни, тогаш не би се канеле едни со други така?

  Молам? Кое е тоа учење кое го практикуваат баптистите или евангелистите, а не го пишува во Библијата? :)

  Сори ама не постои ниту еден единствен поп или владика или било каков образован православен свештеник што ќе се согласи со оваа твоја изјава дека нема објективна вистина.
  Ова е верување на постмодернизмот. Се разбира погрешно верување, бидејќи вистината е една и апсолутна. Не може некоја жена за едни да е бремена, а за други да не е. Таа или е бремена, или не е бремена. Ако е бремена, таа е бремена за сите, а ако не е бремена, таа не е бремена за сите.
  Не може некој војник да е мртов за едни, а жив за други. Ако е мртов - мртов е за сите и обратно.

  Ако не постои објективна вистина, тогаш џабе Исус дошол на Земјава, џабе проповедал, џабе Бог обезбедил Свето Писмо. Ако секој може да си верува што сака и како сака и сето тоа да е „вистина“, тогаш самата вистина нема смисла.
  Исто така твојата изјава „нема објективна вистина“ е апсолутна изјава. Не може се да биде субјективно и релативно освен изјава „нема објективна вистина:) Бидејќи ако нема објективна вистина, тогаш ни таа изјава не е објективна вистина, што значи дека за некои е точна, за некои е погрешна.
  Со таквата изјава постмодернистот си ја сече гранката на која седи, бидејќи ако се е релативно, тогаш и неговата изјава е релативна и таа може да има безброј значења и секое од нив да е вистина за некој.
  Со вакви погледи уствари постмодернизмот индиректно сака да не убеди дека вистина е толку флуидна и субјективна, што таа реално не постои. Но Исус за себе кажува дека Тој е вистината, Тој ја зборува вистината. И тој ја зборувал на прост и едноставен начин за секој да го разбере. Користел секојдневни и безвременски илустрации од земјоделството, сточарството, од секојдневниот живот за СЕКОЈ да може ЈАСНО да го разбереме и воопшто не им дал изговор на филозофите да го „толкуваат“ што он уствари сакал да каже. Не. Исус бил јасен и никој нема да има изговор на Судниот ден дека не го разбрал него.
   
 8. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.816
  Допаѓања:
  44.295
  Пол:
  Женски
  @EvAngelos Океј...ајде смали доживљај малку, ете грешно е православието и еретичко е, ќе гориме во пеколот сите ние 200+ милиони забеганите од изворот|(
  Оди слободно на летувања и семинари со баптисти, мормони, католици и сличните на нив, ко што се фалиш ете, изгледа само православните ти бодат очи, и затоа опседнат си со години да пишуваш реферати за нас.
  Па уште си земаш за право да кажуваш дека не се случувале Божји чуда, секој можел да каже оти му се случило чудо оти секој ден бил празник, па и за бремените жени исто, кои останати се по цркви и манастири.
  Чуда им се случуваат на сите оние кои веруваат во нив, а некогаш и на помалку достојните и неверните;)
  Навистина е исцрпувачка дискусијата за религија, јас не можам да се вртам во круг веќе со исто та исто, ти посакувам се најдобро, и рашири ги видиците малку, јер опседнатоста ќе ти штети многу натаму :)
   
  На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Just.do.it

  Just.do.it Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  373
  Допаѓања:
  717
  Пол:
  Женски
  Ако различните секти имаат исто учење тогсш зошто имаат различни називи?
  Многу нелогични работи зборуваш и се вртиш во круг.
  Колку сакаш аргументи наведувај, нема доволно силен аргумент што ќе го побие аргументот дека протестантизмот се јавува во 16ти век.
   
  На Alisa22 и Rama им се допаѓа ова.
 10. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.237
  Допаѓања:
  8.789
  Пол:
  Машки
  Па уствари на почетокот они не се нарекле така, туку католиците ги нарекле така. Ги гледале верниците како се крштеваат возразни (на своја лична одлука како дело на својата лична вера) и затоа ги нарекле „крстители“ (превод на баптисти). Другиве ги гледале како го шират евангелието (онака како што заповедал Исус) и ги нареке „евангелисти“. За католиците и православните евангелизирањето било чудна и заборавена пракса (бидејќи тие не ја читаат Библијата и не ни знаат дека Исус оставил аманет да го шириме евангелието), па затоа ги нарекле овие „евангелисти“, пошто според нив правеле нешто чудно - евангелизирале :D

  Повели ако сакаш ќе седнеме на кафе јас ти и една другарка што оди во евангелска црква и ти поставувај ни прашања за верата, баш ме интересира дали ќе најдеш некаква разлика меѓу моите и нејзините верувања :) Од друга страна, повели донеси ми двајца православни и ќе видиш колку нивните верувања се разликуваат. Еве ти на пример имаш постмодернистички верувања, не веруваш во објективна вистина. А сите православни што јас ги знам, веруваат во објективна вистина. Но и кога би оделе во детали на Библијата, секогаш сум среќавал различни православни верници со различни верувања. И што дека имаат ист назив на својата религија? Називот или рекламата што ја има на црквата каде што одат 2 пати годишно ќе ги спаси на Судниот ден?
  Нема врска како некој се нарекува или како некои се нарекувани. Многу е поважно христијаните да имаат духовно-суштинско заедништво, да се држат заеднички за учењето на Исус и во духот да бидат сплотени.
  Еве повели на нашата следна славителска музичка вечер (28 Декември), да видиш како верници од различни протестантски цркви ќе бидат во една голема просторија и ќе го слават Бог заедно, а и ќе се молат заеднички.

  Протести против папството и Католичката црква имало и претходно, само што бунтовниците биле егзекутирани, па сеедно како биле наречени, тие умреле. Чешкиот реформатор Јан Хус исто така се побунил против глупостите во Католичката црква, но него го запалиле на клада и маченички умре.
  И приврзаниците на источната црква (од која подоцна произлегле православните) можеле да ги наречат протестанти бидејќи првично протестирале против некои работи од Католичката црква, но ете не се случило тоа.
  Утре тебе можеби некој ќе те нарече глупача само затоа што се противиш против легализацијата на проституцијата во Македонија. И сите твои следбеници ќе бидат наречени глупаци. Дали тоа значи дека твоето движење (глуперди) се појавува во 2020 година, само затоа што некој во таа година тебе те нарекол така? :)
   
 11. Just.do.it

  Just.do.it Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  373
  Допаѓања:
  717
  Пол:
  Женски
  Па и не е баш така како што сакаш ти да претставиш. Многу се разликува учењето во различните секти. Има основни инфо на интернет. И ако не се разликуваат тогаш зошто е можно жена свештеник?и јас не реков дека не верувам во објективна вистина. Реков дека објективна вистина за мене е православието а за тебе протестантизмот. И можеме да пишуваме аргументи до утре и пак да не се докаже објективната вистина.
  И НЕ можеш религијата да ја споредуваш со световни работи зошто тие се полесни за докажување за нашиот ограничен ум.
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 12. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.237
  Допаѓања:
  8.789
  Пол:
  Машки
  Како може објективната вистина да зависи од субјектот кој ја набљудува? Па токму тоа по дефиниција е СУБЈЕКТИВНА вистина :) Не може објективната вистина за еден да е една, а за друг друга. Објективна значи дека зависи од објектот, а не од субјектот што ја набљудува.
  Објективна вистина е дека 2+2 = 4 во декаден броен систем. Некој може да го прифати ова или да не го прифати, но не може да се согласува или да не се согласува, или да чувствува дека тоа е вистина.
  И ние во секојдневието живееме според објективната вистина. Не може црвоното светло на семафорот за мене да значи „помини“, а за друг „стоп“. Ако јас поминам на црвено, ќе си попијам казна и судот воопшто нема да му е гајле дали вистината за мене била дека црвеното значи слободно поминување :)

  Исус Христос проповедал едно христијанство. И тоа не заивиси од тоа во какво семејство и во какво опкружување сме се родиле и изразнале. Денес многу православни велат дека Исус проповедал клањање пред икони и молење на светци и тоа само затоа што се родиле во православни семејство. Да се роделе во католичко семејство, ќе се удирале во гради за католицизмот. Епа не може вистината за тоа што проповедале и што практикувале Исус и апостолите да зависи од тоа каде се родила Just.do.it или EvAngelos или Rama :D Дури и во исламски или будистички семејства да сме се роделе, сепак тоа немало да ја смени објективната вистина за тоа што поучувале и практикувале Исус и апостолите.
   
 13. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  2.995
  Допаѓања:
  28.766
  Пол:
  Женски
  Ептен утешително за родителите пред чии очи им се распаѓа детето од болештина за која постои лек, ама немаат средства за да му овозможат живот.
  Да, ич не треба да им е гајле за материјалното, бог е тука, ќе среди.
   
  На Alisa22, Amellie13, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
 14. Leroy

  Leroy Активен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2019
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Женски
  Eve uste eden dokaz deka religijata ne gi zblizuva lugeto tuku gi razdeluva . Vo slucajot sozdava nemir ,debati i konflikt na nesto nevazno . Ne e bitno so pisi vo Biblijata i kolku ste ja citale ,bitno e da nosite mir vo sebe i so drugite luge . Mir ,sreka ,ljubov ... Biblijata laga ili vistina ,imala samo edna cel ,a to e da ne nauci da bidime luge . Steta sto lugeto se defokusiraat i ne gi razbiraat bitnite nesta sto treba da se izvlecat,a se fokusiraat na nebitni.
   
  На Just.do.it и monibejbi им се допаѓа ова.
 15. Just.do.it

  Just.do.it Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  373
  Допаѓања:
  717
  Пол:
  Женски
  Во право си за субјективна вистина, но за православните тоа е објективна вистина. Исто така има група која е по open- minded и сфаќа дека овие работи не може да се докажат и дека секој има право да верува во што сака.
   
 16. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.237
  Допаѓања:
  8.789
  Пол:
  Машки
  1. Прочитај го уште еднаш тоа што го цитираш. Таму се зборува против алчност, а не против основните потреби. Здравјето е основна потреба.

  2. Многу од лековите или терапиите не се скапи затоа што користат некои ретки елементи како злато, платина, дијамант и сл. туку затоа што алчните луѓе држат монопол врз нив и ја користат потребата кај болните за да ги држат високо цените. Така што кога тие алчни луѓе би го послушале советот на Библијата што ги цитираш, тогаш и лековите би биле поефтини и достапни за сите луѓе, а не само за некои кои имаат пари и врски.
   
 17. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.625
  Допаѓања:
  13.939
  Пол:
  Женски
  А каде го забранил тоа?
  Исус кога бил човек самиот талкал низ пустината 40 дена. Некои луѓе сакаат да го следат примерот на Богочовекот. Испосништвото е начин за воспоставување дисциплина и контрола врз сопствениот дух.
  Колку што знам, монасите покажуваат одлично разбирање на човечките проблеми и им помагаат на луѓето многу повеќе од поповите преку совет и разговор. Тоа што е традиција постара од Христа и е застапена на Далечниот Исток, не значи дека е лоша.
  Но, да, е малку контроверзна тема, ретко кој има разбирање за таква одлука, уште поретко некој самиот би се решил на тој чекор.
  Виктор Иго во „Клетници“ истапува против замонашувањето, вели дека општеството останува покусо за многу паметни млади луѓе кои решиле да се изолираат меѓу четири ѕида. Но, порано имало некои навистина чудни католички редови и интересот за пристапување бил далеку поголем.
   
  На Rama и EvAngelos им се допаѓа ова.
 18. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.625
  Допаѓања:
  13.939
  Пол:
  Женски
  Што значи повеќе и помалку достоен?
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 19. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.237
  Допаѓања:
  8.789
  Пол:
  Машки
  Лајк за ова. На секој христијанин што сака да се посвети на некоја христијанска мисија, би му препорачал сличен пост како тој на Исус. Велам сличен, бидејќи не верувам дека некој човек може да пости 40 дена без никаква храна, а особено без вода. Сепак, после овој пост и искушување, Исус се вратил меѓу луѓето. И се до Неговото распнување Неговата служба беше меѓу луѓе, со исклучок на оние моменти каде на неколку саати ќе се изолираше од луѓето за да се моли и да помине време на само со Отецот. И потоа назад меѓу луѓето.

  Најголемата заповед, заповед на која се темелат сите останати заповеди во целата Библијата е: „Љуби го Бог со сето свое срце, душа, сила и разум и љуби го својот близок како себе си.“ (ев. Матеј 22:37-40)

  Намерно пишав близок, а не ближен како што стои во Библијата, бидејќи „ближен“ е постар архаичен збор, а модерниот збор е близок. Близок значи некои што е на мала оддалеченост од тебе. Заповедта можела да гласи „љуби ги луѓето“, но Бог намерно рекол да го љубиме оној/онаа што ни е близок, за практично и на дело да ги љубиме луѓето. Лесно е да ги љубиш африканците вака из дистанце, да се молиш за нив Господ да им обезбеди храна, медицинска помош, образование итн. Но малку потешко е на гладниот сосед да му однесеш храна, да и помогнеш на старата болна вдовица од трети спрат, да им помогнеш на локалните луѓе кои не го познаваат Бог, живеат во депресии, пороци, и се обидуваат да најдат смисла на животот во препуштањето на ниски страсти и материјалистички амбиции.

  Што ми е поентата? За да ги љубиш луѓето, треба да си меѓу луѓето, со луѓето, а не да се изолираш од нив. Пак ќе кажам, се согласувам човек да се изолира на неколку саати или денови, ама „изолирајте се од луѓето со години или цел живот“ - тоа никако не може да биде христијански повик.
  Постои православно житие за еден човек, што ја напуштил мајката своја, влегол во сув бунар и таму останал до крајот на својот живот. Па уште житието вели дека ангел му носел храна |( Многу повеќе би поверувал во ова житие ако дошол некој ангел и му удрил ќотек на ваквиот човек, а потоа да го прател на психијатар :D

  Исус секогаш ги испраќал учениците Свои да одат меѓу луѓето. "Ве испраќам како овци меѓу волци; затоа бидете мудри како змии и незлобни како гулаби." (ев. Матеј 10:16)
  "Врвете по Мене и Јас ќе направам да станете рибари на луѓе!" (ев. Марко 1:17)
  Рибарот не ја става јадицата на брегот и не се моли рибите да скокаат од водата на брегот по неа, туку ја фрла во водата, бидејќи рибите се во водата.

  Христос и апостолите не живееле во манаситири и не плетеле бројаници таму, туку нивната спасителна мисија била меѓу луѓето во светот.
  На гората на преображението кога Исус се преобрази во Своето славно тело и кога се појавија Мојсеј и Илија да разговараат со Него, апостол Петар даде еден интересен предлог: "Учителе, добро е да сме тука; ајде да направиме три шатори: еден за Тебе, еден за Мојсеј, еден за Илија" (ев. Лука 9:33) Петар бил воодушевен и задоволен од присуството на прославениот Исус, Мојсеј и Илија и посакал да направи живеалишта за нив на таа гора и да живее со нив таму одвоен од светот. (како монасите во манастирите) Но на оваа негова желба Бог одговори: "Овој е Мојот Син (Христос), Мојот Избраник! Слушајте Го Него!" (ев. Лука 9:35). И така Петровата монашка желба не беше исполнета и тие се вратија повторно меѓу луѓето да ги исполнуваат Христовите заповеди, меѓу кои и оние погоре.

  Така што не им бранам на луѓето да си одат во манастири, нивно право си е тоа, но тоа никако не може да се нарече Христов повик, бидејќи не е Христов повик.
   
  Последна измена: 14 декември 2019
 20. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.900
  Допаѓања:
  158.763
  Пол:
  Женски
  Capture.PNG

  Еве вака изгледате со меѓуденоминациските убедувања веќе со години во секоја рандом тема од религија на која ќе се запнете, а гледам и нови членови ви се придружуваат.
  Сте земале да се објаснувате која е вистинска верзија на приказни со поминат рок за покорност, па уште сигурно ваша била вистинската оти ако сте биле еретици Господ требало да ве збрише сите досега, како што го збришал според приказниве цел свет и тоа ви е океј. Интересен феномен би биле за посматрање од некоја непозната интелигентна цивилизација.
  Колку само неправилно насочена потрошена енергија, непотребни поделби, после кои и двете страни (барем оние што ги знам од порано дека дискутираат) ќе се согласите баш за најштетните авторитарни и конзервативни вредности, е тие се заеднички за цело христијанство, па пошироко и исламот.
  Да не беше тажно, ќе беше смешно.
   
  На Lella и Alisa22 им се допаѓа ова.