Дали верувате во Господ?

Дискусија во 'Религија' започната од Magnolija, 3 декември 2009.

?

Дали верувате во Господ?

 1. Да, верувам

  1.226 глас(а)
  75,1%
 2. Не сум сигурна

  145 глас(а)
  8,9%
 3. Не, не верувам

  261 глас(а)
  16,0%
 1. Ana3567

  Ana3567 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2014
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  449
  Пол:
  Женски
  Dokazi deka Biblijata e Vistinska i Tocna   
  На Ubavka D, KariGrimsbo1 и ynboo им се допаѓа ова.
 2. Nalutena1

  Nalutena1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  1.753
  Пол:
  Женски
  Da, veruvam
   
  На ynboo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Juccy

  Juccy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2010
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  183
  Da
   
  На ynboo му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ana3567

  Ana3567 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2014
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  449
  Пол:
  Женски
  Muslimani Stanuvaat Hristijani koga doznavaat deka BIblijata e Vistinita

   
  На душленце и ynboo им се допаѓа ова.
 5. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  896
  Пол:
  Женски
  Ок и? Темава е дали верувате во Бога-да/не, не дали сте христијани/сакате да бидете преобратени во христијанство/ причини зошто christianity rules ? Што ќе биде доколку други почнат да поставуваат спротивни клипови против христијанството/негативни последици од исто тука со убедувања и форсирања на други колку е тоа погрешно ? Каде ќе иде темава ? Под клуч ете каде.
   
  На candy.cane, Someonespecial, Mantub и 2 други им се допаѓа ова.
 6. KariGrimsbo1

  KariGrimsbo1 Нов член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2019
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
 7. Cinnamon Bun

  Cinnamon Bun Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2017
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  4.692
  Пол:
  Женски
  Доста спамаш.
  Навистина изгледа како да шириш пропаганда.
   
  На Someonespecial, Alisa22, Amellie13 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  2.865
  Допаѓања:
  18.933
  Пол:
  Женски
  Модераторите да се размрдаат малце и да бришат несоодветни коментари. Ана веќе на сите на глава ни се качи со срањево, никој не доаѓа овде да чита *ДОКАЗИ ДЕКА БИБЛИЈАТА Е ВИСТИНА!!!!*
   
  На lovestoneddd, Someonespecial, Cinnamon Bun и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Ubavka D

  Ubavka D Активен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2019
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
  Da, veruvam
   
  На ynboo му/ѝ се допаѓа ова.
 10. g8lQQk

  g8lQQk Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  804
  Допаѓања:
  6.855
  Пол:
  Женски
  Не, не верувам.
   
 11. Ubavka D

  Ubavka D Активен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2019
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
 12. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.653
  Допаѓања:
  9.440
  Пол:
  Женски
  На lovestoneddd, VoodooGirl и John Snow им се допаѓа ова.
 13. Ubavka D

  Ubavka D Активен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2019
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
  prven procitaj pred da zborish ,, ne e moe na poznanik e delovo
   
 14. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.969
  Допаѓања:
  159.719
  Пол:
  Женски
  @EvAngelos, де запознајте се со познаничкава и обожавателка 8-| :D
  Девојче, ко првоодделенски буквар ја знаеме веќе реториката на другар ти, и од овде и од групи, аман оладете нè lmfao :D
   
  На lovestoneddd, VoodooGirl, John Snow и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Ubavka D

  Ubavka D Активен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2019
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
  аман и вие оладете нè lmfao :)
   
 16. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.300
  Допаѓања:
  9.145
  Пол:
  Машки
  За читано, немаш читано. Ама тук таму имаш прочитано научни аргументи кои јасно покажуваат дека вселенава и животот имаат Создател. И немаш ти интелектуални бариери да го прифатиш тоа. Други се причините и ти најдобро го знаеш тоа :)
   
  На ynboo му/ѝ се допаѓа ова.
 17. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.250
  Допаѓања:
  6.440
  Пол:
  Женски
  Јас читав и не прочитав ниеден аргумент искрено.
  @EvAngelos ај во кратки црти кажи ми ги аргументите плс
   
  На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
 18. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.300
  Допаѓања:
  9.145
  Пол:
  Машки
  Реалност е, и тоа секојдневна реалност. Дури и ти секојдневно кога гледаш дизајн знаеш дека позади тоа стои интелигентно битие. Ако на плажа прочиташ некој збор напишан на песокот, ти одма ќе заклучиш дека брановите не е можно да го направиле тоа, туку дека човек го напишал. Дури и атеистичките научници на НАСА кои работат на проектот SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence) и го „слушаат“ деноноќно небото надевајќи се дека ќе уловат некоја интелигентна низа на електромагнетни бранови кои би биле пратени како порака од вонземјаните. Зошто тие би заклучиле дека тој сигнал од небото е порака од воземјани, а не случајна низа на електромагнетни бранови? Затоа што знаат и свесни се дека зад интелигетните информации стои интелигентен дизајнер, интелигентно битие.
  Секаде каде што гледаат атеистите интелигентен и комплексен дизајн во природата заклучуваат дека тоа морало да биде направено од интелигентно битие, НО кога ја гледаат вселената толку интелигентно и прецизно подосена пред се за да постои, а потоа и за да поддржува живот - е тука одма ја менуваат логиката на размислување и велат: „Таа настанала случајно. На неа не и треба Создател!“ Тоа се нарекува логичка неконзистентност, или логичка шизофренија. Зошто? Затоа што имаат подвоена логика. Затоа што за секој комплексен дизајн тврдат дека мора да постои дизајнер, освен за вселената и Бог. Бог не постои и не смее да постои, и покрај тоа што вселената и животот се далеку покомплексен дизајн од се што сме виделе со очиве.

  @candy.cane прочитај го ова што го пишав тука и ќе сфатиш зошто интелигентниот дизајн во природата е доволен доказ за секој искрен истражувач на ова прашање.
   
  На ynboo му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  3.125
  Допаѓања:
  14.878
  Пол:
  Женски
  Да,верувам и ќе верувам
   
  На ynboo и EvAngelos им се допаѓа ова.
 20. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.250
  Допаѓања:
  6.440
  Пол:
  Женски
  Океј а Господ кој го создал?
   
  На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.